Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φροντιστές στην Αγγλία...Ξέρει κανεις κάτι;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φροντιστές στην Αγγλία...Ξέρει κανεις κάτι;

    Μήπως καποιος έχει ακούσει για αυτή την κατηγορία εργαζόμενων; Σε εκπαιδεύουν μια βδομάδα, μένεις κάπου με άλλους 5 στο δωμάτιο και όταν τελειώσει η εκπαίδευση σου, σου βρίσκουν έναν ηλικιωμένο να μένεις μαζί του και να τον βοηθάς με τα πράγματα που δεν μπορεί να κάνει. Περιπου 400 λίρες τη βδομάδα σε πληρώνουν. Ακούγεται λίγο σκληρό αλλά επειδή απ οτι φαίνεται μου αρεσει να βασανίζομαι το σκέφτομαι σοβαρά καθώς πιστεύω εχω καλά αγγλικά και δεν έχω το κομποδεμα για να ξεκινήσω μόνη μου. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία.

    #2
    ρε κοπελλιά να σε ρωτήσω κάτι.... αν είναι να έρθεις στο νησί για να ασχοληθείς με την φύλαξη και την εξυπηρέτηση ηλικιωμένων γιατί δεν κάνεις ακριβώς το ίδιο στην Ελλάδα ?? γνωρίζεις φαντάζομαι ότι το επάγγελμα αυτό στην Ελλάδα το κάνουν αποκλειστικά και μόνο γυναίκες από Γεωργία και γενικά χώρες του τέως υπαρκτού με αμοιβές από 700-900 ευρώ τον μήνα, διαμονή και διατροφή δωρεάν.. στο νησί οι 400 που λες δεν περιλαμβάνουν διαμονή και διατροφή οπότε πρακτικά δεν σου μένει τίποτε...

    Comment


      #3
      Originally posted by teras View Post
      ρε κοπελλιά να σε ρωτήσω κάτι.... αν είναι να έρθεις στο νησί για να ασχοληθείς με την φύλαξη και την εξυπηρέτηση ηλικιωμένων γιατί δεν κάνεις ακριβώς το ίδιο στην Ελλάδα ?? γνωρίζεις φαντάζομαι ότι το επάγγελμα αυτό στην Ελλάδα το κάνουν αποκλειστικά και μόνο γυναίκες από Γεωργία και γενικά χώρες του τέως υπαρκτού με αμοιβές από 700-900 ευρώ τον μήνα, διαμονή και διατροφή δωρεάν.. στο νησί οι 400 που λες δεν περιλαμβάνουν διαμονή και διατροφή οπότε πρακτικά δεν σου μένει τίποτε...
      Η απάντησή σου, teras, δείχνει ότι έχει δίκιο ο λαός που λέει «ο χορτάτος τον πεινασμένο δεν τον καταλαβαίνει». Στην περίπτωσή μας εσύ έκανες τις καλές σπουδές και πάντα τις σωστές επιλογές και σου ήρθαν όλα καλά, όπως είδα και στις αναρτήσεις σου. Από τα 111 άτομα που είδαν την ερώτησή μου μόνο εσύ έγραψες «καν το στην Ελλάδα αυτό» Μήπως σε προσβάλλω που μια Ελληνίδα θα κάνει τέτοια δουλειά ? Θα λέω ότι είμαι Βουλγάρα. Προφανώς δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί θέλω τόσο πολύ να φύγω.
      Στην Ελλάδα βλέπω κάθε τόσο παρόμοιες αγγελίες για Αγγλία από πρακτορεία που όπως το βλέπω εγώ σε βοηθούν να πατήσεις στο νησί και μάλλον σου πίνουν το αίμα μετά, αλλά δεν είναι απόλυτο. Απλώς θα ήθελα να περιορίσω τις πιθανότητες να πέσω μεγάλο θύμα. Σίγουρα κάποιος ξέρει …έχει ακούσει αλλά προς το παρόν δεν μιλάει. Αν μένω στο σπίτι μιας γιαγιάς και της κάνω της δουλειές και μου μένουν και 400 λίρες και τελειοποιήσω τα αγγλικά μου μετά θα βοηθήσει και ο Θεός.

      Comment


        #4
        Έχω δει κι εγώ παρόμοιες αγγελίες για την Αγγλία,μάλιστα εδώ στο φόρουμ κάποιος χρήστης(κοπελιά νομίζω)αναδημοσίευσε ένα εξομολογητικό άρθρο ενός παιδιού που δούλεψε σε κάτι τέτοιο για να σταθεί στα πόδια του και κατάφερε μέσα από αυτήν την δουλειά να εκδόσει και το βιβλίο του...δυστυχώς δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο Vasiliki αν και η ερώτησή σου έχει ενδιαφέρον...Όποιος γνωρίσει και το δει ας απαντήσει...
        Θα φύγω από'δω.

        Comment


          #5
          Ειμαι σιγουρος πως ο φιλος δεν εχει κόμπλεξ και θεματα. Απλα εκανε τη λογικη σκεψη: γιατι να σε φαει η ξενιτιά αν μπορεις να κανεις το ιδιο και στην Ελλαδα.

          Comment


            #6
            Originally posted by teras View Post
            ρε κοπελλιά να σε ρωτήσω κάτι.... αν είναι να έρθεις στο νησί για να ασχοληθείς με την φύλαξη και την εξυπηρέτηση ηλικιωμένων γιατί δεν κάνεις ακριβώς το ίδιο στην Ελλάδα ?? γνωρίζεις φαντάζομαι ότι το επάγγελμα αυτό στην Ελλάδα το κάνουν αποκλειστικά και μόνο γυναίκες από Γεωργία και γενικά χώρες του τέως υπαρκτού με αμοιβές από 700-900 ευρώ τον μήνα, διαμονή και διατροφή δωρεάν.. στο νησί οι 400 που λες δεν περιλαμβάνουν διαμονή και διατροφή οπότε πρακτικά δεν σου μένει τίποτε...
            α)οι μισθοί που περιγράφεις δεν παίζουν πλέον.Αντέ να πάρεις 400-500 ευρώ και αν και είσαι εσώκλειστος.
            β)Στην Αγγλία οι μισθοί για φροντιστές είναι πολύ μεγαλύτεροι,400 λίρες την βδομάδα vs 400ευρώ το μήνα και σε πολλές περιπτώσεις δεν χρειάζεται να είσαι εσώκλειστος
            γ)Στην Αγγλία μπορείς να το κάνεις για κάποιο διάστημα και στο ενδιάμεσο να ψάχνεις κάτι άλλο
            δ)Στην Αγγλία δεν είσαι ανασφάλιστος και δουλευείς μέσω πρακτορείου το οποίο σου παρέχει training με συμβόλαιο κτλ άρα τα εργασιακά σου δικαιώματα είναι εξασφαλισμένα

            Comment


              #7
              Originally posted by vassiliki View Post
              Μήπως καποιος έχει ακούσει για αυτή την κατηγορία εργαζόμενων; Σε εκπαιδεύουν μια βδομάδα, μένεις κάπου με άλλους 5 στο δωμάτιο και όταν τελειώσει η εκπαίδευση σου, σου βρίσκουν έναν ηλικιωμένο να μένεις μαζί του και να τον βοηθάς με τα πράγματα που δεν μπορεί να κάνει. Περιπου 400 λίρες τη βδομάδα σε πληρώνουν. Ακούγεται λίγο σκληρό αλλά επειδή απ οτι φαίνεται μου αρεσει να βασανίζομαι το σκέφτομαι σοβαρά καθώς πιστεύω εχω καλά αγγλικά και δεν έχω το κομποδεμα για να ξεκινήσω μόνη μου. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία.
              Live in Care Worker job - Christies Care Ltd - London | Indeed.co.uk

              γενικά αν ψάξεις care assistant ή live in care worker θα βρεις πολλά πρακτορεία και αγγελίες

              Comment


                #8
                ρε κοπελλιά με παρεξήγησες... δεν είπα ότι είναι ντροπή (καμμια δουλειά δεν είναι ντροπή) .. απλά και στην Ελλάδα έχει πολλές τέτοιες δουλειές και μεγάλη ζήτηση η οποία δεν καλύπτεται από Ελληνες εργαζόμενους... και φυσικά δεν κατάλαβα ότι πρωταρχικό για σένα είναι το να φύγεις από την Ελλάδ

                εφόσον λοιπόν θέλεις να φύγεις έκανα μια μικρή έρευνα για σένα... πράγματι στην Αγγλία υπάρχει μεγάλη ζήτηση για home care συνήθως μέσω εξειδικευμένων γραφείων που έχουν συμβάσεις είτε με τους δήμους ειτε λειτουργούν ανεξάρτητα... το εύρος των υπηρεσιών που παρέχουν είναι μεγάλο από απλό καθαρισμό σπιτιού, προσωπική φροντίδα, βοήθεια στα ψώνια κλπ κλπ...

                επειδή τα πάντα εδώ γίνονται μέσω γραφείων θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις από αυτά και όχι μέσω αγγελίας για au pair γιατί απλά δεν ξέρεις που θα πέσεις ...

                φρόντισε το γραφείο να είναι διαπιστευμένο από την Care Quality Commision (Care Quality Commission) .. μην ξεχνάς ότι τα πάντα στην Αγγλία τα πάντα ελέγχονται (εντάξει η αποτελεσματικότητα των ελέγχων καμμιά φορά αμφισβητείται αλλά μπροστά στο χάος της Ελλάδος είναι παράδεισος) από ανεξάρτητους οργανισμούς και επαγγελματικά σωματεία...

                επίσης η φροντίδα στο σπίτι κατά μεγάλο ποσοστό παρέχεται από το κράτος (μέσω των δήμων) οπότε επίσκεψη στους ιστοτόπους των δήμων στους οποίους θα ήθελες να εγκατασταθείς θα σε βοηθήσει πολύ...

                για παράδειγμα δες εδώ..

                Help at Home

                επίσης υπάρχουν και πολλά charity που προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες τα οποία λειτουργούν με λίγο προσωπικό και πολλούς εθελοντές...

                συνήθως οι αμοιβές είναι με την ώρα χωρίς αυτό να αποκλείει τον μηνιαίο μισθό ο οποίος όμως είναι pro-rata δηλαδή μετράνε το πόσες ώρες θα δουλέψεις τον μήνα...

                ψάξε το ιντερνετ και αν έχεις απορίες ή θέλεις να ρωτήσεις κάτι μην διστάσεις να μου στείλεις πμ ... συγνώμη αν παρεξήγησες τα γραφόμενα μου...
                έχω κάποια εμπειρία του τόπου και πρόσβαση σε πηγές που μπορούν να ψάξουν αν κάτι δεν ξέρω (είμαι στον όμιλο ΒΤ οπότε αυτοί έχουν τους πόρους και τα μέσα να απαντήσουν σε οποιαδήποτε ερώτηση τους βάζω και το έχουν κάνει πολλές φορές)

                προσόν μεγάλο είναι η κατοχή διπλώματος οδήγησης, ειδικά αν εργάζεσαι σε γραφείο και καλείσαι να παρέχεις υπηρεσίες σε πολλούς την ίδια μέρα... δίνουν στην ομάδα ένα αυτοκίνητο για μετακίνηση και τυχόν μεταφορά εξοπλισμού...

                πάντως το εύρος της φροντίδας στο σπίτι είναι τεράστιο και φτάνει μέχρι συνοδεία σε τυχόν συναντήσεις (πχ επίσκεψη στον γιατρό) και προμήθεια φαρμάκων...

                επίσης υπάρχουν και τα Care Homes (οίκοι ευγηρίας) τα οποία είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο στο θέμα αυτό...

                Comment


                  #9
                  Σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ!

                  Comment


                    #10
                    το 2012 που ξαναψαχνα παρόμοια θέση είχα πέσει σε μια ελληνίδα που συνεργαζόταν με ένα γραφείο στην Αγγλία,μου είχε στείλει ένα πολύ αυστηρό κείμενο σε word περιγράφοντας ενα εξαντλητικό ωράριο όπου επισκέπτεσαι τους ασθενείς σπίτι τους για κανα δίωρο, δεν πληρώνεσαι τις ώρες μετακίνησης απο το ένα σπίτι στο άλλο(αν παθεις ατύχημα με αυτοκίνητο που σου έχουν δώσει σου κρατάνε τη ζημια ανεξάρτητα από το αν φταις αλλά εκείνο που με τρομοκράτησε πραγματικά ήταν που έλεγε να πάρουμε μαζί μας μονο φουτερ και άνετα παπούτσια αλλά όχι σπορτέξ. Φοβήθηκα μην την πατήσω όπως αυτοί που πάνε στα ελληνικά εστιατόρια της Γερμανίας και δεν το προχώρησα. Τώρα νομίζω θα πετύχω κάτι καλύτερο και θα σας πω να γελάσετε

                    Comment


                      #11
                      Εχω παααααρα πολυ καιρο να μπω στο πατριωτακι αλλα απ οτι φαινεται μπηκα τη καταλληλη στιγμη.
                      Αν πανε ολα καλα λογικα σε 2 εβδομαδες περιπου φευγω για Αγγλια κ συγκεκριμενα Southampton για δουλεια ακριβως σε αυτο το αντικειμενο.
                      Να σου πω την αληθεια μου κ εγω με ψιλοαγχος προς το αγνωστο παω απο αποψη οτι δε τη γνωριζω τη δουλεια αλλα θα υπαρξει εκπαιδευση την οποια θα τη πληρωθω κανονικα (και το γνωριζουν οτι περα απο τη φροντιδα του παππου μου καποτε οταν χρειαστηκε κατι αλλο σαν προυπηρεσια στο συγκεκριμενο δεν εχω, αλλα δεν εχουν θεμα).

                      Το πετυχα απο ελληνικη αγγελια ενος ατζεντη που συνεργαζεται με γραφειο εκει, και κατ 'επεκταση το γραφειο εκει με διαφορα γηροκομεια της Αγγλιας.
                      Απ'οσο μπορεσα να τσεκαρω τα γραφεια και την υπαρξη του γηροκομειου που τελικα θα με στειλουν, ολα φαινονται σωστα και νομιμα.
                      Κανεις δε μου ζητησε λεφτα, περασα κανονικα 3 συνεντευξεις και επισης εβαλα τον συντροφο μου οπου ειναι αγγλος και μενει Λονδινο να παρει τηλεφωνο και να τσεκαρει τα παντα. Συμπτωματικα ο ξαδερφος του δουλευε παλιοτερα ως μανατζερ σε care house και ετσι ηξερε και πως να τα ψαξει και τι να ρωτησει οταν πηρε τηλεφωνο και εκανε τον υποτιθεμενο μελλοντικο πελατη.
                      Οποτε κρατώντας παντα μια επιφυλαξη θεωρω οτι ολα καλα θα πανε.
                      Η διαφορα ομως ειναι οτι δε πας στα σπιτια τους αλλα εισαι κ εργαζεσαι σε γηροκομειο, αυτο σημαινει οτι και μπεμπιλινα θα τους αλλαξεις και μπανακι θα τους κανεις και τσαγακι θα πιεις μαζι τους, και τις κοτες στον κηπο θα κυνηγησεις (εκει που θα παω εγω ας πουμε εχει οντως και κοτουλες στον κηπο) και 12 ωρες τη μερα θα εισαι εκει κλπ κλπ.
                      Αλλα το προτιμω απο το να ειμαι σε σπιτια... το φοβαμαι το σπιτι δε ξερω, και λογω απειριας μη μου παθει τιποτα ο παππουλης και τι να τον κανω... και λογω ιδιωτικοτητας.
                      Οτι και να ναι οπως ειπα και στους δικους μου εδω που ολοι μου λενε καλα περιμενες να πας στην αγλλια για να αλλαζεις pampers παππουδων , οκ σιγουρα δεν ειναι η δουλεια που ονειρευομουν μια ζωη αλλα ειναι μια καλη ευκαιρια ωστε και μια δουλεια να σε περιμενει εκει και ενα δωματιο να μεινεις εστω κ σε shared app, και την εγγυση να μη χρειαζεται να προπληρωσεις γιατι εχει κανονισει το γηροκομειο. Απο εκει κ περα αμα δε τη παλεψεις σε ενα 3μηνο τη κανεις αφου εχεις βρει κατι αλλο.
                      Δε ξερω ρε παιδια , μη παρω κ κανενα αλλο στο λαιμο μου σε περιπτωση που παω και βγει μ@λ@κια, αλλα ελπιζω να βοηθησα εστω κ λιγο σε αυτο το θεμα και μακαρι να ειναι ολα καλα ωστε να μπορεσουν κ αλλα παιδια απο εδω να το κανουν.

                      Comment


                        #12
                        Μίλησα με ένα γραφείο στην Έλλάδα που ζητά προσωπικό με ή χωρίς εμπειρία για να στείλει σε αγγλικά γηροκομεία (μια θλίψη με πιάνει τώρα που το γράφω...περαστικά μου). Εκεί που άκουγα την ενημέρωση άκουσα κάτι και θα ήθελα τα "φώτα σας". Θα είμαι αυτοαπασχολούμενη και ο λογιστής τους εκεί θα με βοηθήσει να μην πληρώσω εφορία. Με συμφέρει εμένα να φαίνομαι αυτοαπασχολούμενη; Ας βγάλω μερικά χιλιάρικα και ας πληρώσω εφορία. Τη παρασκευή θα μιλήσω με κάτι άλλους κατευθείαν απο Αγγλία ....καντε μια ευχή

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by vassiliki View Post
                          Μίλησα με ένα γραφείο στην Έλλάδα που ζητά προσωπικό με ή χωρίς εμπειρία για να στείλει σε αγγλικά γηροκομεία (μια θλίψη με πιάνει τώρα που το γράφω...περαστικά μου). Εκεί που άκουγα την ενημέρωση άκουσα κάτι και θα ήθελα τα "φώτα σας". Θα είμαι αυτοαπασχολούμενη και ο λογιστής τους εκεί θα με βοηθήσει να μην πληρώσω εφορία. Με συμφέρει εμένα να φαίνομαι αυτοαπασχολούμενη; Ας βγάλω μερικά χιλιάρικα και ας πληρώσω εφορία. Τη παρασκευή θα μιλήσω με κάτι άλλους κατευθείαν απο Αγγλία ....καντε μια ευχή
                          Vasiliki είναι η αγγελία που σου έστειλα σε pm?
                          Θα φύγω από'δω.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by asotos View Post
                            Vasiliki είναι η αγγελία που σου έστειλα σε pm?
                            Δεν είμαι σίγουρη..... έχω δει τόσα πολλά αυτές τις μέρες...μπορεί αλλα δεν είμαι σίγουρη ....τι σημασία εχει;
                            (Νομίζω πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί εεεε!:;)

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by vassiliki View Post
                              Δεν είμαι σίγουρη..... έχω δει τόσα πολλά αυτές τις μέρες...μπορεί αλλα δεν είμαι σίγουρη ....τι σημασία εχει;
                              (Νομίζω πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί εεεε!:;)
                              εννοείται,θέλει προσοχή!
                              Θα φύγω από'δω.

                              Comment

                              Working...
                              X