Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιστροφή Kaution

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επιστροφή Kaution

    Αγαπητοί φίλοι συμπατριώτες καλησπέρα σας,

    Μένω στην Κολωνία και από τις αρχές του 2014 έχω ενοικιάσει ένα διαμέρισμα, χωρίς να κάνω σχολαστικούς ελέγχους στην αρχή καθώς επειγόμουν να βρω σπίτι αλλά και να μην πληρώσω μεσίτη καθώς είχα περιορισμένα χρήματα για ξόδεμα.
    Τελικά ενοικίασα ένα διαμέρισμα σε σχετικά νέα οικοδομή, με ασανσέρ, με Wintergarten και με θέση στο υπόγειο γκαράζ του. Για τα 70 περίπου τετραγωνικά μέτρα μου ζητήθηκε 1060€ όλα μέσα (κοινόχρηστα, γκαράζ) χωρίς ρεύμα.
    Έδωσα 2 ενοίκια Kaution στην αρχή με κατάθεση στην τράπεζα, και αργότερα κάνοντας συμβόλαιο μόνιμης εργασίας πήρα τα χρήματα πίσω και έδωσε η τράπεζα εγγύηση το ποσόν.
    Φέτος, τέλος του 2015, μου έστειλε την εκκαθάριση του 2014 (σύμφωνα με το νόμο, μπορεί μετά από 1 χρόνο) και μου ζητά επιπρόσθετα 600 ευρώ τα οποία μου τα δικαιολογεί και με σχετικά παραστατικά.
    Επειδή όμως η δουλειά μου είναι στο Düsseldorf και βαρέθηκα το πήγαινε-έλα συν βενζίνες, συν σέρβις κλπ κλπ, πλέον ότι άρχισε ν ανεβαίνει το ενοίκιο με τις εκκαθαρίσεις (παρ' όλο που στο συμφωνητικό δηλώνεται μηδέν αύξηση ενοικίου για πάντα), άρχισε να κλωθογυρνά μέσα μου η σκέψη να φύγω από Κολωνία και να μετακομίσω (αν και όποτε βρω) στο Ντίσελντορφ ελπίζοντας σε κατι καλύτερο. ΟΜΩΣ.... η απορία μου είναι η εξής.:
    α) Τι γίνεται με την kaution.??
    β) Αν φύγω τώρα θα πρέπει να περιμένω τέλος του '17 για να μου κάνει εκκαθάριση λογαριασμών του '15.??
    β1.) Και αν έφευγα δηλαδή οριστικά πίσω στην Ελλάδα, θα έχανα την εγγύηση.? Η θ άπρεπε να ξαναέρθω κάποια στιγμή να την πάρω.?
    γ) Εγώ θέλω να τελειώσω εδώ και τώρα , μια και καλή. Έχω αυτό το δικαίωμα.??
    δ) Αν μου πουλήσει ιστορίες μ αγρίους, μπορώ να του αφήσω απλήρωτα 2 ενοίκια ώστε να πατσίσουμε .? (όχι βέβαια ότι θα χαρεί ή θα συμφωνήσει..)
    ε) Υπάρχει περίπτωση να μπω σε κανένα στυλ Τειρεσία δηλαδή να μου μαυρίσει την Schufa (πως την λένε) και να μην μπορώ μετά να βρω σπίτι.?
    Είναι δυνατόν να μ έχει δεμένο τόσο ασφυκτικά.?

    Έχει κάποιος χειριστεί κάποια τέτοια υπόθεση να με ξεστραβώσει λίγο.?

    ευχαριστώ..
    Χρήστος

    #2
    Καλησπέρα! Εφόσον λές ότι η τράπεζα έδωσε εγγύηση την Kaution τότε θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να τα ζητήσει από την τράπεχα και όχι από σένα. Επίσης αυτό με την προσαύξηση εφόσον δεν το προβλέπει το Vertrag τότε παρανομεί ο ιδιοκτήτης. Θεωρητικά θα μπορούσε να σου κάνει πρόβλημα με τη Schufa, αλλά εδώ βλέπω παρανομεί και στις δυο περιπτώσεις ο ιδιοκτήτης. Καλό θα ήτανε πριν κάνεις κάποια κίνηση να ρωτήσεις κάποιον Rechtsanwalt για το τί ισχύει. Φυσικά πάντα έχεις την επιλογή που κάνουμε στην Ελλάδα με τα τελευταία απλήρωτα ενοίκια, αλλά εδώ είναι Γερμανία και δεν συνηθίζεται. Όμως επιμένω ότι εφόσο τα έχει εγγυηθεί η τράπεζα κακώς στα ζητάει διπλή φορά! Τον έχεις ενημερώσει γραπτώς με το αποδεικτικό της τράπεζας για την ανάληψη εγγύησης;

    Comment


      #3
      Χρήστο καλημέρα,

      θα ήτανε τουλάχιστον εξ αμελείας να σε δώσω συμβουλές χωρίς τη γνώση της μίσθωσης. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να γίνεις μέλος στο Mieterverein Köln με νομική προστασία μίσθωσης (Mietrechtsschutz). Η ετήσια συνδρομή μέλους ανέρχεται σε 90,00 Ευρώ. Ένας δικηγόρος θα σε πάρει 150 € με την καλημέρα... άσε που στο Mieterverein Köln είναι και αυτοί όλη δικηγόροι η νομική σύμβουλοι, ιδικά στον τομέα του μισθωτικού δικαίου (Mietrecht). Οποιαδήποτε περαιτέρω αλληλογραφία να είναι απαραίτητοι, αναλάβει στην συνέχεια το Mieterverein Köln.

      Γράφεις “και μου ζητά επιπρόσθετα 600 ευρώ τα οποία μου τα δικαιολογεί και με σχετικά παραστατικά”, για την την εκκαθάριση, δηλ. τα Betriebs- und Heizkostenabrechnung? Αυτό δεν είναι τίποτα ασυνήθιστο! Και αν αυξάνει ο δήμος / πόλη τα κοινόχρηστα, γίνετε εκτίμηση του κόστους στην εκκαθάριση. Όσον αφορά την την εκκαθάριση στη θέρμανση, χρεώνεσαι ανάλογα με την κατανάλωση, και δεν απαιτείται να συμφωνηθεί ρητώς στη σύμβαση.
      Το σημαντικό είναι να γνωρίζουμε ότι οι λειτουργικές δαπάνες και τα παρεπόμενα έξοδα, πρέπει να αναγράφονται στο συμβόλαιο ενοικίασης λεπτομερώς. Επιπλέον, για να απαριθμούνται οι κατανομές των πρόσθετων δαπανών, πρέπει να αναφέρονται αυτά στο λεγόμενο κλειδί (Schlüssel für die Aufteilung der Nebenkosten).
      Τώρα, αν λείπει αυτή η συμφωνία στη μίσθωση για τις επιπλέον ή τις λειτουργικές δαπάνες, η αν ο εκμισθωτής έκανε κάποιο λάθος με το κλειδί, θα τα πάρει το Mieterverein από έλεγχο.

      Αν αλλά, νομίζεις η πιστεύεις ότι τα επιπρόσθετα είναι σωστά και δικαιολογούνται... μπορείς βεβαία να κάνεις μια συζήτηση μαζί του κατά πόσο και που μπορείτε να “πατσίσετε”. Αυτό είναι επίσης ό, τι θα σύστησα πρώτα. Αν έχεις αμφιβολίες πας και μετά στο Mieterverein.

      Για το α-β-γ κλπ.) δεν γνωρίζω κατά πόσο κατέχεις τα γερμανικά, εδώ στο kautionfrei.de θα βρεις την κατάλληλη απάντηση. Οι παρακάτω πληροφορίες έχουν οικουμενικό χαρακτήρα.

      Ο ιδιοκτήτης υποχρεούται μετά τη λήξη της μίσθωσης να επιστρέψει την προκαταβολή ενοικίου (Kaution). Αλλά αν υπάρχουν ακόμη ανεξόφλητες απαιτήσεις, μπορεί ο ιδιοκτήτης να το αρνηθεί. Τα δικαστήρια δίνουν στον ιδιοκτήτη μια περίοδο 3-6 μηνών για να επαληθεύσει την ύπαρξη των εκκρεμών απαιτήσεων που απορρέουν από την μίσθωση. Μετά την περίοδο αυτή, έχει ο μισθωτής το δικαίωμα επιστροφής. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, μπορεί να πάει πέρα ​​από τους έξι μήνες, δηλ. όταν αναμένονται πληρωμές από ένα λογαριασμό υπηρεσιών κοινής ωφελείας (Betriebskostenabrechnung).

      Αν δεν μπορούν να εγκατασταθούν εντός έξι μηνών από τη λήξη της μίσθωσης σε πλήρη κατά τη διάρκεια των καταθετικών υπολοίπων του ιδιοκτήτη, για παράδειγμα, επειδή το Betriebskostenabrechnung δεν έχει βγει ακόμη, μπορεί ο ενοικιαστής να απαίτηση μετά τους έξι μήνες, μια εύλογη επιστροφή χρημάτων, το οποίο υπόλοιπο θα εξαρτάται από οποιαδήποτε προβλεπόμενη υποχρέωση επιστροφής των παρεπόμενων εξόδων από τον μισθωτή.

      Και τέλος, πριν γίνει μια καταχώρηση στην SCHUFA, πρέπει να ληφθεί νόμιμος τίτλος. Αν δηλ. καταλήξετε στο δικαστήριο και αποκτηθεί ο εκτελεστός τίτλος, μπορεί να σε βάλουν στην Schufa. Προσέξτε, αυτό ισχύει μόνο για την περίπτωση αυτή. Με ανοιχτούς λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας και τραπεζικά δάνεια είναι διαφορετικά!

      Comment


        #4
        καλημέρα.
        Όπως αναφέρει και ο milu χωρίς το συμβόλαιο δεν μπορεί κανείς να σου δώσει ακριβής απαντήσεις καθώς και αυτα που σου προτείνει θα έλεγα να τα ακολουθήσεις.
        Κάποιες επιπλέον πληροφορίες που ίσως σε βοηθήσουν.
        Το εκκαθαριστικό είναι απολύτως λογικό στο τέλος του χρόνου, ο πιο πιθανός λόγος για τα έξτρα χρήματα είναι ότι είχε υπολογιστή εξαρχής χαμηλά το κόστος της θέρμανσης και έκαψες παραπάνω.
        Να συγκρίνεις καλύτερα τα ενοίκια στην "κρύα" τιμή τους, τα υπόλοιπα λίγο πολύ ίδια θα είναι, ακόμα και αν σου ζητάνε λίγα μπροστά στο τέλος με την εκκαθάριση θα πληρώσεις όσο έκαψες.
        Αν αποφασίσεις να φύγεις ανάλογα με το συμβόλαιο πρέπει να ενημερώσεις σε εύλογο χρονικό διάστημα, συνήθως 3 μήνες. Την ημέρα της παράδοσης του σπιτιού θα γίνει καταμέτρηση όλων των δεικτών. Νερό, θέρμανση κλπ. Συνήθως μετά από 1-2 μήνες έρχεται και η εκκαθάριση. Το σύνηθες είναι τα χρήματα της εγγύησης να τα παίρνει ο ιδιοκτήτης ή η εταιρία συντήρησης και με την εκκαθάριση να σου επιστρέφει την διαφορά, εγώ συγκεκριμένα πήρα και περισσότερα πίσω (πλήρωνα κάθε μήνα περισσότερα για θέρμανση από ότι χρειαζόμουν).
        Αν το συμβόλαιο δεν γράφει κάτι διαφορετικό το ενοίκιο μπορεί να αναπροσαρμόζετε κάθε 2 χρόνια με ανώτατη αύξηση το 10%. Ο δήμος βγάζει λίστα με το μέσο ενοίκιο για τα διαμερίσματα ανάλογα με τα χαρακτηριστικά τους. Σου λέει για παράδειγμα ότι ένα δυάρι μεταξύ 25 και 30 χρόνων παλαιότητας σε αυτή την περιοχή έχει 8 ευρώ το τετραγωνικό μέση τιμή. Ο ιδιοκτήτης μπορεί να σου ζητήσει αύξηση μέχρι 10% όπως σου είπα μόνο εφόσον δεν ξεπερνάει αυτή την μέση τιμή.
        δεν ξέρω τη παίζει με την νομική προστασία μίσθωσης συγκεκριμένα αλλά οι νομικές προστασίες γενικά έχουν ένα αρχικό διάστημα που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις τώρα συνδρομή και μετά από μία εβδομάδα να το χρησιμοποιήσεις, συνήθως θέλει 3 με 6 μήνες. Σε κάποιες περιπτώσεις (πχ ενάντια σε σχολές για δίδακτρα) θέλει μέχρι και 2 χρόνια. Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις γενική νομική προστασία, τους κανόνες της Γερμανίας δεν τους ξέρεις καλά μπορεί να χρειαστείς βοήθεια για κάτι και οι δικηγόροι εδώ κοστίζουν.

        Ελπίζω να βοήθησα. Αυτά που περιγράφω ισχύουν από όσο ξέρω κάτω Σαξονία και Αμβούργο δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για την υπόλοιπη Γερμανία.

        Comment


          #5
          Καλημέρα georgek,

          και εγώ συμφωνώ με όλα που αναφέρεις. Για το θέμα με το από πότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις της νομικές προστασίες θα βρεις εδώ την απάντηση στην ενότητα τρία. Αν διαβάσεις και την ενότητα τέσσερα, θα δεις ότι αυτό με τους μήνες ισχύει για το πότε αναλαμβάνουν προστασία του κόστους που μπορεί να προκύψουν από ζημίες όπως πχ. τις δικαστικές δαπάνες.
          Υπάρχουν και στα δύο (νομική προστασία μίσθωσης / νομικές προστασίες γενικά) πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, στα οποία τώρα όμως θα ξεφύγουμε από το θέμα.
          Αλλά βασικά το μεγάλο πλεονέκτημα στη νομική προστασία μίσθωσης είναι ότι τα μέλη συμβουλεύονται προληπτικά. Σε αντίθεση, η ασφάλιση νομικής προστασίας επικεντρώνετε μόνο σε νομική διαμάχη. Βεβαία υπάρχουν διάφορα πακέτα και για προληπτικές συμβουλές, αλά εκεί ξεφεύγουμε από τα 90 € και πάμε πχ. Στα 200.

          Σχετικά και εγώ απαντώ υπό την επιφύλαξη των παρεκκλίσεων που θα προβλέπονται στους ειδικούς κανονισμούς, δηλ. άσχετα τη θα διάλεγα από τα δυο, θα ρωτούσα πάντα τη ισχύει πχ. αν αν χάσω τη δίκη!? και άλλα διάφορα...

          Comment

          Working...
          X