Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχεδον 5 χρονια Γερμανια...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχεδον 5 χρονια Γερμανια...

    Καλησπερα σε ολους.
    Ζητω εκ των προτερων συγνωμη για το τεραστιο σεντονι...


    Μετακομισα Γερμανια τελη Ιανουαριου 2011 , αλλα η σχεση μου με την χωρα αυτη ξεκιναει απο πολυ παλια θα αρχισω ομως την εξιστορηση απο τις αρχες του 2010.
    Αρχες του 2010 λοιπον , μολις εχω τελειωσει τις σπουδες στην Αθηνα γυρισα στο πατρικο μου.Θες η ξαφνικη συγκατοικηση με γονεις, θες το οτι δεν εβρισκα δουλεια , θες οτι ειχα καποια προσωπικα προβληματα ,θες το οτι η Χ.Α κερδιζε εδαφος ,θες οτι ενιωσα να γκρεμιζονται τα ονειρα μουχτισα και αποφασισα να φυγω για εξωτερικο και να σπουδασω αυτο που παντα ηθελα.
    Στην αποφαση μου αυτη με "στηριξαν" καποιοι οικογενειακοι φιλοι που περνουσαν συχνα τα καλοκαιρια στο σπιτι μας και γνωριζαν την μητερα μου απο παιδια.
    Οι φιλοι αυτοι τυγχανει να μενουν Γερμανια και να εχουν την δικια τους επιχειρηση. Μου προτειναν λοιπον ( Μαιος 2010 πρεπει να ηταν )να δουλεψω στην επιχειρηση τους απο τον Ιανουαριο του 2011 και να με φιλοξενησουν για αρχη στο σπιτι τους. Τον Αυγουστο που ακολουθησε τους επισκεφθηκα για λιγες ημερες , πηγα στην επιχειριση , τα μιλησαμε τα συμφωνησαμε...
    Εκεινες τις ημερες γνωρισα(και συναψα σχεση με)τον τωρινο μου συντροφο. Στο διαστημα που μεσολαβησε απο την πρωτη αυτη επισκεψη μεχρι την τελικη μετακομιση ,πηγαινοερχομουν και ολα φαινοταν να πηγαινουν καλα.
    Λιγο καιρο πριν την μετακομιση , ο φιλος μου μου προτεινε να μεινουμε μαζι προσωρινα μεχρι να μαζεψω καποια λεφτα για να νοικιασω ( κατι που εννοειται ειπα και στα μελλοντικα μου αφεντικα)
    Ερχομαι λοιπον εδω , και οι εργοδοτες και φιλοι καρδιακοι των γονιων μου αρχιζουν να μου τα μασανε....
    Για να μην τα πολυλογω , δεν ηθελαν να μου κανουν συμβολαιο, ηθελαν ομως να δουλευω και να τους κανω που και που και την παραδουλευτρα στο σπιτι.

    Το πρωτο διαστημα πηγαινα καθημερινα στην επιχειρηση τους , αλλα συμφωνα με αυτους δεν δουλευα αρα δεν υπηρχε λογος να μου δωσουν μισθο, παρα μονο καποια χρηματα ετσι επειδη εχουν καλη καρδια ...
    Καθε φορα που εθιγα το θεμα συμβολαιο αλλαζαν κουβεντα , δεν ηθελαν να δηλωθω στο δημαρχειο , μου ελεγαν πως δεν ειναι απαραιτητο να εχω ασφαλεια και διαφορα αλλα κουλα που δεν εχει νοημα να αναφερω.Τοτε ημουν στο τσακ να γυρισω Ελλαδα , αλλα ευτυχως με τον φιλο μου τα πηγαιναμε πολυ καλα και με στηριξε ψυχικα και οικονομικα στην αρχη και τελικα εμεινα εδω.

    Για να μη σας κουραζω πολυ μεταπηδαω στο σημερα...

    Σημερα λοιπον σπουδαζω σε μια σχολη που λατρευω, συγκατοικω ακομα με τον συντροφο μου ( και με εναν γατο και εναν σκυλο) και δουλευω, κλασσικα για 450 αλλα με αξιοπρεπεια.

    Αυτα προς το παρον , ισως να γραψω περισσοτερα αυριο.

    #2
    Ολα καλα προς το καλυτερο λοιπον!! Παρατηρησα πως κι εσυ, οπως και πολλοι αλλοι, αναφερεις τι μισθο παιρνεις. Δεν υπαρχει κανενας λογος να αναφερουμε ποσα βγαζουμε και ποσα χαλαμε στο φορουμ. Φυσικα δεν απαγορευεται, απλως ειναι κατι που παρατηρω συχνα και με κανει να απορω.

    Comment

    Working...
    X