Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΡΕΥΜΑ..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΡΕΥΜΑ..

    Καλησπερα απο στουτγκάρδη.. Σημερα κλεινω 3 μξνες στην γερμανια με πολλές θετικές κ πολλές αρνητικές εντυπωσεις.. Μενω στο κεντρο σε ενα στουντιο. Η αρχική συμφωνία ήταν πτι μεσα στην τιμή του ενοικίου θα περιλαμβανόντουσαν όλοι οι λογαριασμοί κοινόχτηστα κλπ. Τελικά αφού εκανα μετάφραση το συμβόλαιο ειδα οτι το ρεύμα δεν περιλαμβάνεται πουθενά. Αφού το προσπερασα αυτο μου ειπε μια κοπελα οτι το γκαζ το αεριο ερχετε σε εναν λογαρισμο με το ρευμα. Εμενα ομως δεν μου ήρθε κανενας λογαριασμός για τιποτα. Να τα γλιτωσω αποκλειεται οποτε μαλλον κατι πρεπει να κν εγω. Μπορει να με βοηθησει καποιος;;;

    #2
    Αυτό που γίνετε συνήθως είναι το εξής:
    Το ρεύμα το πληρώνεις έναντι, οπότε ανάλογα με το τι κατανάλωνε ο προηγούμενος ένοικος ο πάροχος σου λέει κάθε μήνα θα μου πληρώνεις τόσα. Στο τέλος του έτους κάνουν καταμέτρηση ή σου στέλνουν ένα έντυπο και συμπληρώνεις εσύ την μέτρηση και σου πιστώνουν ή σου ζητούν την διαφορά, αν αυτή είναι μεγάλη αναπροσαρμόζουν το μηνιαίο ποσό.
    Μετά τα πρώτα χρόνια μπορεί να κάνουν και 5 χρόνια για να ξαναμετρήσουν.
    Αν μέχρι στιγμής δεν σου έχει ζητηθεί να πληρώνεις ρεύμα (θα έπρεπε να σου έχουν στείλει αριθμό λογαριασμού για να κάνεις κατάθεση) και έχεις συμπληρώσει 3 μήνες τότε ένα ποσό για το ρεύμα πληρώνετε με το nebenkosten ,πιθανών το ποσο που έχουν βάλει για το αέριο να συμπεριλαμβάνει και αυτο. Μην κάνεις όμως αλόγιστη κατανάλωση γιατί στο τέλος του έτους θα γίνει αναπροσαρμογή.

    Comment


      #3
      Δεν πολυ καταλαβα.. Στην ελλαδα πχ οταν νοικιασα σπιτι εκανα την δεη στο ονπμα μου. Εδω δεν εκανα τιποτα. Ουτε καν ξερω ποιο ειναι το ρολοι μου. Πρεπει να παω καπου να δηλωσω κατι;;; Ή απλα περιμενω;;;

      Comment


        #4
        Originally posted by christi_0 View Post
        Ή απλα περιμενω;;;
        Όχι!

        Δεν γνωρίζουμε το μισθωτήριο ακριβός, αλλά συνήθως το ρεύμα δεν περιλαμβάνεται στα κοινόχρηστα! Κανονικά ρυθμίζεται το ρεύμα με σύμβαση από τον ενοικιαστή απευθείας με τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας.

        Θα επικοινωνήσετε με τον διαχειριστή / ιδιοκτήτη για να μάθεις τον αριθμό του μετρητή (ρολόι), που είναι ο μετρητής, ποιος είναι ο πάροχος και τι καταμέτρηση (kWh) είχε στην μετακόμιση σου.

        Μετά θα πας στο ρολόι και θα σημείωσης την τρέχουσα ένδειξη (kWh)

        Με της παραπάνω πληροφορίες (αριθμό του μετρητή και kWh) θα επικοινωνήσετε με τον παροχο, ότι δεν ήρθε ακόμη λογαριασμός και αν σε έχουν καταγραμμένο ως πελάτη?
        Ρώτα και ποιο ήταν το μηνιαίο ποσό από από τον προκάτοχό.

        Στη συνέχεια, μπορείς να συγκρίσεις εδώ τους παρόχους της περιοχή σου και αν κάποιος είναι φθηνότερος, άλλαξε τους (αναλόγως / σύμφωνα με την ισχύουσα σύμβαση)

        Comment


          #5
          milu η christi είναι τρεις μήνες στο διαμέρισμα. Τα στοιχεία του λογαριασμού ρεύματος είναι από τα πρώτα που έρχονται. Αν ο πάροχος του αερίου είναι ο ίδιος με αυτόν της ηλεκτρικής ενέργειας πιθανών να συμπεριλαμβάνονται μέσα στα nebenkosten. Κανονικά το ρεύμα μεταφέρετε στο όνομα του ενοικιαστή αλλά δεν είναι απαραίτητο.
          Σε κάθε περίπτωση το να βρει το ρολόι και να σημειώσει την μέτρηση είναι είναι κάτι που θα πρέπει να κάνει.
          Εγώ στο προηγούμενο διαμέρισμα δεν είχα μετρητή για το νερό ενώ και η κατανάλωση ενέργειας για ζεστό νερό επίσης δεν καταγράφονταν, το κόστος μοιράζονταν στου ένοικους το ίδιο. Έχω πετύχει περίπτωση να μην έχουν μετρητές τα καλοριφέρ και να πληρώνουν όλοι οι ένοικοι ισόποσα (τα καλοριφέρ ήταν όλοι μέρα ανοικτά ακόμα και με ανοικτά παράθυρα). Να μην υπάρχει μετρητής για το ηλεκτρικό δεν έχω ακούσει ελπίζω να μην είσαι η πρώτη.
          Το κτίριο πόσο μεγάλο και πόσο παλιό είναι?
          Αν το ρεύμα είναι μέσα στα nebenkosten δεν μπορείς να αλλάξεις πάροχο, μόνο αν είναι στο όνομα σου. Στην δεύτερη περίπτωση έχει αρχίσει ήδη το συμβόλαιο να τρέχει άρα δεν μπορείς να αλλάξεις για ένα χρόνο (το πιο σύνηθες), κάνε καταμέτρηση τους τελευταίους 3 μήνες πριν κλίσεις έτος, και βάση αυτού υπολόγισε πια εταιρία σε συμφέρει.
          Σε κάθε περίπτωση επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη / διαχειριστή και ξεκαθάρισε τι συμβαίνει.

          Comment


            #6
            Ναι συμφωνώ georgek, μπορεί να είναι ο ίδιος πάροχος για ρεύμα και αερίου, και αν έχει αρχίσει ήδη το συμβόλαιο να τρέχει μπορεί μετά, ανάλογα της συμβάσεις ελάχιστης διάρκειας 12 ή 24 μηνών, να το αλλάξει, γιαυτό έγραψα (αναλόγως / σύμφωνα με την ισχύουσα σύμβαση). Ωστόσο, αν στην περίπτωση της ο λογαριασμός ηλεκτρικού ρεύματος έρχεται απευθείας στον ιδιοκτήτη ο οποίος το χρεώνει στο κόστος κοινής ωφέλειας (Nebenkosten), μπορεί να γίνει η αλλαγή μόνο από τον ιδιοκτήτη. Σε κάθε περίπτωση, όπως γράφει και η christi_0, αποκλείεται να τα γλιτώσει, και για να μην της έρθει κανένα καπέλο, πρέπει να μάθει ενδεχομένως το πρωτόκολλο παράδοσης σε σχέση με τις μετρήσεις τον kWh και του αερίου.

            Υποθέτοντας ότι η μηνιαία πληρωμή κοινής ωφέλειας ως νοικοκυριό 1 άτομο είναι πιθανό χαμηλές, και όντως μέσα στην τιμή του ενοικίου περιλαμβάνονται όλοι οι λογαριασμοί κοινόχρηστα κλπ. τότες δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Διαφορετικά, μπορούμε να ελπίζουμε ότι ο προηγούμενος ενοικιαστής - για να προστατευθεί από περαιτέρω κόστους - έχει δώσει τη σωστή ανάγνωση του μετρητή κατά την έξοδος από το διαμέρισμα στον πάροχο. Συμπέρασμα: πρέπει να μάθει από πότε και τη γράφουν τα πρωτόκολλα παράδοσης, για να μην της έρθει κανένα καπέλο στους τελικούς ετήσιους.

            christi_0, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αρχικά, είναι να έρθεις σε επαφή με τον προηγούμενο ενοικιαστή και να τον ρωτήσεις τι έξοδα είχε (στο κλείσιμο του έτος) η/και τους γείτονες.

            Comment


              #7
              Αν το διαμέρισμα το διαχειρίζεται εταιρία , το πιο σύνηθες, τότε όταν αποχωρεί ο προηγούμενος ενοικιαστής γίνετε από αυτούς καταμέτρηση όλων των δεικτών και στην συνέχεια εξοφλούνται όλες οι εκκρεμότητες. Αλλιώς γίνετε κατευθείαν καταμέτρηση από τον πάροχο. Οπού είναι δυνατόν οι μετρητές μηδενίζονται. Σε κάθε περίπτωση γίνετε καταμέτρηση όταν αποχωρεί κάποιος. Αυτό αφορά και την ίδια στο να υπολογίζει ότι στο τέλος ότι και αν συμβεί θα πληρώσει ότι καταναλώσει, για να μην κάνει σπατάλες νομίζοντας ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού το ποσόν είναι το ίδιο κάθε μήνα, εκτός βέβαια αν δεν υπάρχει μετρητής , πράγμα απίθανο.
              Επίσης το αρχικό ποσό που συνήθως ζητάνε αρχικά να πληρώσει ένας ενοικιαστής είναι το ίδιο με τον προηγούμενο πριν αποχωρήσει αφού υπολογίζουν ότι τόση είναι η κατανάλωση για το διαμέρισμα , εκτός αν πέσεις σε περίπτωση όπου ο προηγούμενος ήταν ένα άτομο και εσείς ήσαστε 4μελής οικογένεια οπότε το υπολογίσουν παραπάνω , άρα έχει μία ένδειξη περίπου τις απαιτήσεις του διαμερίσματος. Πάντως εγώ πληρώνω μόνο για θέρμανση 150€ τον μήνα γιατί πριν έμενε στο διαμέρισμα μία οικογένεια Ινδών και είχαν το καλοριφέρ να καίει νυχθημερόν, οπότε μετά την καταμέτρηση περιμένω επιστροφή και θα απαιτήσω αναπροσαρμογή.
              Τον προηγούμενο ενοικιαστή το θεωρώ απίθανο να καταφέρει να τον βρει.
              Επειδή όμως την ζαλίσαμε το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνει είναι να επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη ή με την εταιρία διαχείρισης και αν της μείνουν απορίες τότε να κοιτάξει τα υπόλοιπα.

              Comment


                #8
                κάθε άλλο πάρα ζάλισμα, οι πληροφορίες σου είναι ίσα ίσα και πολύ διαφωτιστικές!

                Comment


                  #9
                  Σας ευχαριστω παρα πολυ.

                  Comment

                  Working...
                  X