Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εδιμβούργο [αδερφός μένει & δουλεύει ήδη εκεί] τι κάνω?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εδιμβούργο [αδερφός μένει & δουλεύει ήδη εκεί] τι κάνω?

    Γεια σας,
    ο αδερφός μου μετακόμισε πριν από ένα μήνα. Προσπαθήσαμε να βρούμε διαμέρισμα με 2 δωμάτια και 2-3 μας απέρριψαν γιατί οι landlords ΔΕΝ νοικιάζουν σε άτομα που είναι 'DSS' (unemployed or on house benefits), εγώ.
    Αν και ο αδερφός μου ήδη είχε ξεκινήσει να δουλεύει full time στο Πανεπιστίμιο και εγώ τους έδωσα bank financial status documents ΚΑΙ references από παλιούς landords/employers από το Βέλγιο (μένω Βέλγιο τον τελευταίο χρόνο, έλληνας, ελληνικό διαβατήριο) που δείχνουν ότι μπορώ να συντηρηθώ όσο θα ψάχνω για δουλειά.

    Τώρα ο αδερφός μου μένει σε 1 bedroom απαρτμεντ και προσπαθώ να δω πως να μεταπηδήσω από το Βέλγιο στο Εδιμβούργο?
    Πόσο καιρό μπορώ να κάτσω στο σπίτι του πριν ξινίσει ο landlord?
    Διάβασα στο φορουμ εδώ ότι μπορώ να κάνω ένα ταξίδι και να γραφτώ στο JobCenter+ να βγάλω και NIN εύκολα χωρίς να μένω επίσημα εκεί.
    Γιατί τόσο κόλλημα ακόμα και με πρώτου βαθμού συγγενείς?
    τι κάνω?

    ευχαριστώ πατριώτες

    #2
    Εκτός αν γράφει το συμβολαιο και έχει συμφωνηθεί ότι το διαμέρισμα είναι για single use,τότε μπορείς να μείνεις άνετα.

    Comment


      #3
      πως γίνεται να είναι single bedroom και να να μην είναι για single use?

      Comment


        #4
        είπες 1 bedroom apartment όχι single room

        Comment


          #5


          Όλα τα υπόλοιπα είναι οπως τα έλεγαν οι άλλοι φίλοι το 2014 για το JobCenter+, ΝΙΝ, δουλειές κτλ?
          Υπάρχει κάτι έξτρα εξαιτίας μετανάστευσης, τρομοκρατίας, κτλ ?

          Comment


            #6
            Δεν ισχύει τίποτα διαφορετικό απ ότι ίσχυε πριν.

            Comment


              #7

              Comment


                #8
                Originally posted by LostInTranslation View Post
                Εκτός αν γράφει το συμβολαιο και έχει συμφωνηθεί ότι το διαμέρισμα είναι για single use,τότε μπορείς να μείνεις άνετα.
                Κάτι τελευταίο, πες ότι ο λαντλορντ έρχεται να δει τι γίνεται στο σπίτι κάποιες φορές εκεί και με δει 2 βδομάδες, 3, 4. Τι του λέω?
                Ή αν τον δω πρώτη φορά, έχει σημασία να φτιάξω κάποια ιστορία ή δεν υπάρχει θέμα αν του πω, ήρθα, μένω μαζί του και ψάχνω δουλειά?

                Comment


                  #9
                  Ανάλογα τον ιδιοκτήτη, εγω πήγαινα και εμενα στην αδερφη μου έως και 4 εβδομάδες και οι δυο προηγουμενοι δεν της ειχαν πει ποτε τίποτα. Αυτη τη φορα της εκανε παρατηρηση η ιδιοκτητρια. Δε θυμαμαι ποια ονομασια εχει αλλα καθε σπιτι ο ιδιοκτητης δηλώνει οτι μπορουν να μενουν σε αυτο ένας ορισμενος αριθμος ατόμων αν ξεπεραστει και τον καταγγειλουν πληρωνει προστιμο. Παντως εχει δικαιωμα ο αδερφος σου σύμφωνα με το νόμο να σε φιλοξενει εως και 3 ή 4 μέρες . Ολα αυτα ισχύουν όμως Αγγλία, δε ξερω αν ισχυουν τα ιδια και Σκωτία.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by NarrowB View Post
                    Ανάλογα τον ιδιοκτήτη, εγω πήγαινα και εμενα στην αδερφη μου έως και 4 εβδομάδες και οι δυο προηγουμενοι δεν της ειχαν πει ποτε τίποτα. Αυτη τη φορα της εκανε παρατηρηση η ιδιοκτητρια. Δε θυμαμαι ποια ονομασια εχει αλλα καθε σπιτι ο ιδιοκτητης δηλώνει οτι μπορουν να μενουν σε αυτο ένας ορισμενος αριθμος ατόμων αν ξεπεραστει και τον καταγγειλουν πληρωνει προστιμο. Παντως εχει δικαιωμα ο αδερφος σου σύμφωνα με το νόμο να σε φιλοξενει εως και 3 ή 4 μέρες . Ολα αυτα ισχύουν όμως Αγγλία, δε ξερω αν ισχυουν τα ιδια και Σκωτία.
                    ..εβδομάδες εννοείς, ε? =|

                    Comment


                      #11
                      Οχι βδομαδες , 3-4 μέρες. Πάντως στο ξαναγραφω ισχυει Αγγλια στη Σκωτία παιζει και να διαφέρει.

                      Comment


                        #12
                        diladi an pas gia diakopes se spiti pou menei kapoion apo tin oikogeneia sou i filos mporeis na meineis mono 4 imeres (episima sta xartia)? ti treles einai autes.
                        =\

                        Originally posted by NarrowB View Post
                        Οχι βδομαδες , 3-4 μέρες. Πάντως στο ξαναγραφω ισχυει Αγγλια στη Σκωτία παιζει και να διαφέρει.

                        Comment


                          #13
                          Kainouria ερώτηση, δεν θέλω να ανοίξω άλλο θέμα αφού έχει με την περιπτωσή μου που περιγράφω παραπάνω:

                          Κοίταξα ονλαιν για να κανω αππλικεισιον gia bank account kai leei:
                          "Bank of Scotland ekana online application kai mou zitisane na tous paw auta-->

                          We need to see one of the following documents
                          This document must show your full name. You can choose from the following:

                          •current United Kingdom, European Union or European Economic Area photo driving licence
                          •current UK / EU / EEA passport
                          •EU / EEA identity card
                          •all other current signed passports with a valid UK visa
                          •benefits or pensions notification letter confirming the right to benefit
                          •current UK non-photo driving licence
                          •blue disabled driver’s pass.

                          And we'll also need to see one of the following documents

                          This document must show your full name and current address. You can choose from the following:

                          •bank, credit card or building society statement showing transactions
                          •current UK driving licence (if it hasn't been used as proof of your identity)
                          •utility bill
                          •local authority tax bill for current year
                          •benefits or pensions notification letter confirming the right to benefit (if it hasn't been used as proof of your identity)."


                          Το πρώτο το έχω, διαβατήριο. Το δεύτερο τι δίνω αφού η διεύθυνση που θα μένω δεν θα είναι στο όνομά μου το συμβόλαιο?
                          Διάβασα για άλλους φίλους που δεν είχαν συμβόλαιο σπιτιού στο όνομά τους και τα κατάφεραν. Τι έδωσαν?
                          Το Jobcenter+ ζητάει συμβόλαιο σπιτιού στο όνομά σου?

                          thanx fam

                          Comment

                          Working...
                          X