Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταναστευση στην Αγγλια χωρις διαβατηριο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταναστευση στην Αγγλια χωρις διαβατηριο

    Θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να πω την προσωπικη μου εμπειρια που μπορει να βοηθησει καποιον.

    Με ολη αυτην την κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα αρχισα και εγω πριν λιγους μηνες να ψαχνω να φυγω απεγνωσμενα στο εξωτερικο.

    Αρχικα κοιτουσα να φυγω εκτος Ευρωπης αλλα αυτο δεν ειναι και πολυ ευκολο αλλα οχι και ακατορθωτο. Για καλη μου τυχη ειχα ενα πολυ καλο μου φιλο στο Λονδινο. Ειχαμε σπουδασει μαζι στην Ελλαδα και εκεινος μετα πηγε Λονδινο να κανει master οπου και βρηκε δουλεια αφου το τελειωσε. Εχοντας σχεδον 2 χρονια δουλειας με προτεινε στην εταιρια του και με πηραν.

    Ολα εγινα πολυ γρηγορα. Δευτερα πραγματοποιηθηκε συνεντευξη μεσω skype, την ιδια μερα μου ειπε οτι με δεχτηκαν και την επομενη μερα μου εστειλαν το συμβολαιο σκαναρισμενο στο email μου με σκοπο να ξεκινησω μετα απο μια βδομαδα τη Δευτερα.

    Το θεμα ειναι οτι δεν ειχα βγαλει διαβατηριο και δεν προλαβαινα να βγαλω. Ετσι πηγα και εβγαλα μια καινουρια ταυτοτητα καθως ειχα ακουσει οτι δεν τη δεχονται πουθενα στο εξωτερικο αν ειναι φθαρμενη. Διαβαζοντας διαφορα γαι τη μεταναστευση στην Αγγλια, ειδα καπου οτι πρεπει να εχω απαραιτητως και διαβατηριο. Κατι τετοιο (παλι καλα) δεν ισχυει.

    Τα δυο πολυ βασικα που πρεπει να κανει καποιος ειναι να βγαλει National Insurance Number και να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο. Και στα δυο χρησημοποιησα ττ αστυνομικη μου ταυτοτητα χωρις κανενα προβλημα. Βασικη προυποθεση βεβαια πιθανον να ηταν το συμβολαιο με την εταιρια στην οποια πλεον δουλευω, το οποιο και ο υπαλληλος της τραπεζας και ο υπαλληλος του job center το διαβασαν.
    Οσο για το Λονδινο ειμαι τωρα μια βδομαδα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Εδω δουλευεις και πληρωνεσαι γι αυτο. Εχεις δικαιωματα κανονικα σαν εργαζομενος και εχεις και την ευκαιρια να εξελιχθεις. Οπως και να εχει ομως ειναι ξενιτια. Γι αυτο τα ζυγιζει ο καθενας τα πραγματα και κανει αυτο που νομιζει ο ιδιος οτι ειναι καλυτερο για τον εαυτο του.

    Καλη τυχη λοιπον σε ολους που αναζητουν ενα νεο ξεκινημα σε μια ξενη χωρα
Working...
X