Announcement

Collapse
No announcement yet.

Λογαριασμός Τραπέζης Στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Λογαριασμός Τραπέζης Στην Αγγλία

    Γεια χαρα σε όλους
    Επιδεί θα φυγω σε λιγο καιρό για Αγγλία θα είθελα να ρωτίσω πιός είναι ο καλήτερος τρόπος για να μεταφέρω κάπια χρήματα απο Ελλάδα στήν Αγγλία
    1) Να τα πάρω μαζί μου και να κάνω νεο λογαριασμό οταν θα παω εκεί?
    2) Να τα κανω μεταφορά απο τον Ελληνικό στόν Αγγλικό λογαριασμο οταν παω εκεί?

    Πόσα χρήματα δικαιούμαι να πάρω μαζί μου? Τι άλλο πρέπει να προσέξω?
    Όπιοι εχουν γνώση στο θέμα ας δώσουν τα φώτα τους παρακαλώ

    Ευχαριστώ

    #2
    Φίλε μου το να ανοίξεις λογαριασμό στην Αγγλία δεν είναι το ευκολώτερο πράγμα στον κόσμο...

    Χρειάζεσαι οπωσδήποτε μόνιμη κατοικία εδώ που να αποδεικνύεται με συμβόλαια κλπ, ΝΙΝ (ορισμένες ναι)

    Ακόμη και να ανοίξεις λογαριασμό μετρητά δεν μπορείς να καταθέσεις εύκολα (τουλάχιστον μεγάλα ποσά). Βέβαια μπορείς να κάνεις μικρές καταθέσεις του τύπου πχ 2000 ευρώ το δεκαήμερο αλλά και πάλι αν το κάνεις πολλές φορές τραβάς τα φώτα της δημοσιότητας επάνω σου για τυχόν μαύρο χρήμα..

    Μεταφορά από ελληνικό σε αγγλικό λογαριασμό το ξεχνάς για κάποιον καιρό (κατά πάσαν πιθανότητα αρκετό) λόγω των περιορισμών που έχουν τεθεί στην Ελλάδα στην κίνηση κεφαλαίων (επί το ελληνικόν Capital Controls)...

    Αν δεν κάνω λάθος τώρα επιτρέπεται να έχεις μαζί σου στο ταξίδι 2.500 ευρώ το μέγιστο...

    Comment


      #3
      απτα λίγα που ξέρω μιας που ανεβαίνω σε 18 μέρες και γω....

      εως 2000 στην τσεπη στο αεροπλάνο...

      λογαριασμό εκεί ναι μεν δύσκολα αλλά σε πολλά υποκαταστήματα αν όχι σε όλα της loyds ανοίγεις με το διαβατηριο μονο και το πολύ να δίνεις address προφωρικά...

      μπορεις να τα έχεις σε ελληνικό λογαριασμό και να βγάζεις εκει 420 ανα εβδομάδα (1680 το μήνα εκτός κ αν έχει μηνιαίο περιορισμό για λιγότερα η κάρτα σου τσεκαρετο).. άρα δε χρειάζεται να έχεις πολλά πάνω σου (για το συγκεκριμένο ρώτησα χθες στην εθνική)

      λόγω capital controls μπορεί κάποιος να σου στείλει έμβασμα στον αγγλικό σου λογαριασμό μέχρι 500 ευρω το μήνα

      επίσης μόνο με την ταυτότητα του μπορεί αυτή τη στιγμή να σου στείλει κάποιος εως 500 ευρω με κάποια χρεώση μέσω western union.. 2 άτομα 1000 3 1500 κ.ο.κ.

      αυτά τα λίγα από μένα... καλή τύχη

      Comment


        #4
        Σε πια Ελληνική τράπεζα είναι καλύτερο να εχω λογαριασμό στην Αγγλία μέχρι να βρω δουλειά? ALPHA ή ΕΘΝΙΚΗ ?

        Και κάτι άλλο , να αλλάξω στήν Ελλάδα απο Ευρώ σε Λίρες ή να το κάνω αφού παω Αγγλία ή δεν έχει σημασία?

        Comment


          #5
          Originally posted by timathens View Post
          Σε πια Ελληνική τράπεζα είναι καλύτερο να εχω λογαριασμό στην Αγγλία μέχρι να βρω δουλειά? ALPHA ή ΕΘΝΙΚΗ ?

          Και κάτι άλλο , να αλλάξω στήν Ελλάδα απο Ευρώ σε Λίρες ή να το κάνω αφού παω Αγγλία ή δεν έχει σημασία?

          Γεια χαρα και απο εμενα. Για λογαριασμο θες μονο διαβατηριο και μια διεύθυνση για να σου στειλουν την καρτα και το πιν. Δεν χρεαζεται συμβόλαιο ή καποιο χαρτι για την διευθυνση . Η μονη τραπεζα που μπορεις να ανοιξεις ευκολα ειναι η LLoyds (βεβαια καποια παιδια που βρηκα Αγγλία μου ειπαν οτι δεν ειναι τραπεζα της προκοπης....δεν ρωτησα παραπανω δεν εμαθα !!!). Πας κλεινεις ραντεβου και σε 30 λεπτα εχεις τελειωσει . Συνάλλαγμα μονο στην τραπεζα της Ελλαδος αλλιως οπουδηποτε αλλου θα σε δαγκωσουν . Αυτα ....οτι αλλο θες πες...

          Comment


            #6
            Ειναι καλήτερα με λογαριασμό Εθνικής ή Alpha να ανέβω μέχρι να ανοίξω αγγλικό?

            Comment


              #7

              Comment


                #8
                Originally posted by Keep_forward View Post
                Γεια χαρα και απο εμενα. Για λογαριασμο θες μονο διαβατηριο και μια διεύθυνση για να σου στειλουν την καρτα και το πιν. Δεν χρεαζεται συμβόλαιο ή καποιο χαρτι για την διευθυνση . Η μονη τραπεζα που μπορεις να ανοιξεις ευκολα ειναι η LLoyds (βεβαια καποια παιδια που βρηκα Αγγλία μου ειπαν οτι δεν ειναι τραπεζα της προκοπης....δεν ρωτησα παραπανω δεν εμαθα !!!). Πας κλεινεις ραντεβου και σε 30 λεπτα εχεις τελειωσει . Συνάλλαγμα μονο στην τραπεζα της Ελλαδος αλλιως οπουδηποτε αλλου θα σε δαγκωσουν . Αυτα ....οτι αλλο θες πες...
                Η τραπεζα της Ελλαδος δεν κανει συναλλαγμα πια. Την καλυτερη ισοτιμια την βρηκα στην εθνικη καραγιωργη 2 στο συνταγμα

                Comment


                  #9
                  Λεω να ανοιξω Ελληνικο λογαριασμο εδω στην Ελλαδα πριν φυγω για οταν θα παω Αγγλια και μεχρι να ανοιξω Εγγλεζικο λογαριασμο να μπορω να τραβαω Στερλινες απο ΑΤΜ με την λιγοτερη χρεωση μετατροπής Ευρω/Λίρα

                  Comment


                    #10
                    Σε μας έπρεπε να κλείσουμε ραντεβού στην Lloyds για μία εβδομάδα μετά. Ζήτησαν συμβόλαιο του συζύγου, αντίγραφο ενοικιαστηρίου καθώς και τα διαβατήρια μας. Χωρίς αυτά δεν θα ανοίγαμε λογαριασμούς.

                    Comment


                      #11
                      Στη lloyds ειχα χθες appointment το οποίο το έκλεισα πριν 3 μέρες... έδωσα διαβατήριο και προφορικά τη διεύθυνση που με φιλοξενούν... περιτό να πω βέβαια το πόσο φιλικοί ήταν μαζί μου κτλ... επίσης πήγα και santader και halifax όπου και κει ήταν με ραντεβού αλλά έκλεισα μόνο στη lloyds όπου από την έρευνα μου είδα ότι ανοίγουν πιο εύκολα. Ξέχασα να αναφέρω ότι σε 3-4 μέρες έρχεται και η χρεωστική μου καθώς επίσης και ότι ήδη έχω web banking... Απο ελληνικούς λογαριασμούς αυτή τη στιγμή εξυπηρετούμαι μέσω εθνικής...

                      Comment


                        #12
                        Εγώ άνοιξα από Ελλάδα πριν ανέβω Αγγλία εδώ:
                        Eröffne ein mobiles Euro-Konto und verwalte dein Geld schnell und einfach online mit deiner kontaktlosen Prepaid-Debitkarte.


                        Εκπληκτικά βολικός λογαριασμός (Αγγλικός) και με κάρτα για αναλήψεις και αγορές.
                        Με έναν λογαριασμό στη Monese και με χρήση Transferwise θα κάνετε το 90% των συναλλαγών απλά, φθηνά και γρήγορα πριν καν μπλέξετε με τη γραφειοκρατία των Τραπεζών.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Giorgos10 View Post
                          Εγώ άνοιξα από Ελλάδα πριν ανέβω Αγγλία εδώ:
                          Eröffne ein mobiles Euro-Konto und verwalte dein Geld schnell und einfach online mit deiner kontaktlosen Prepaid-Debitkarte.


                          Εκπληκτικά βολικός λογαριασμός (Αγγλικός) και με κάρτα για αναλήψεις και αγορές.
                          Με έναν λογαριασμό στη Monese και με χρήση Transferwise θα κάνετε το 90% των συναλλαγών απλά, φθηνά και γρήγορα πριν καν μπλέξετε με τη γραφειοκρατία των Τραπεζών.
                          Μιας που αναφέρεσαι στη monese , μπορεις να εξηγήσεις λίγο την διαφορά απο μια κανονική τράπεζα??
                          επίσης το transferwise είναι ασφαλές?

                          Comment


                            #14
                            Η monese δεν είναι τράπεζα με καταστήματα κλπ. Είναι ηλεκτρονική τράπεζα-εφαρμογή που σου δίνει Αγγλικό λογαριασμό τραπέζης και κάρτα για συναλλαγές. Όλα γίνονται μέσω της εφαρμογής απ το κινητό (εμφάνιση υπολοίπου, κινήσεων, εμβάσματα, μεταφορές, πληρωμές, κλπ). Το βασικό είναι ότι δεν χρειάζεται να μένεις Αγγλία. Στέλνεις ταυτότητα και ελληνική διεύθυνση (ΔΕΗ, κλπ) σου ανοίγουν το λογ σε πέντε λεπτά και σε λίγες μέρες σου ρχεται η κάρτα. Εγώ τη δοκίμασα και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Όπως και την transferwise. Και τις δύο θα τις βαθμολογούσα με 9/10 τουλάχιστον...

                            Comment


                              #15
                              ειδα οτι στις χρεώσεις τις monese η αναληψη εντος εδαφους uk ειναι 0.5£ απο καθε ΑΤΜ, αρα για πρωτο καιρό ειναι καλα νομίζω, το transferwise μπορεις να το χρησιμοποιήσεις απευθείας για αλλαγη νομίσματος και μεταφορά απο λογαριασμο σε λογααριασμό ετσι? τι γίνεται όμως με τα capital controls και τα εμβάσματα, υπάρχει οριο φαντάζομαι, υπαρχει άλλος τρόπος να κανεις κατάθεση στην monese?

                              Comment

                              Working...
                              X