Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Αγγλια (Ουαλία)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στην Αγγλια (Ουαλία)

    Καλησπέρα σε όλους !

    Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά θέματα ανοιχτεί με λίγο-πολύ με το ίδιο αντικείμενο.

    Θα ήθελα με τη σειρά μου να πω ότι σκέφτομαι να φύγω από την Ελλάδα για ένα "καλύτερο" μέλλον και να πάω στην Αγγλία.
    Καταρχήν θέλω να πω ότι έχω οικογένεια με παιδί (2 ετών), μια δουλεία πρωινή και μια μικρή επιχείριση με Rufurbished συστήματα πληροφορικής και σπίτι δικό μας.
    Μου έτυχε μια δουλεία επάνω στο αντικείμενο μου αλλά σε λίγο διαφορετικό level και σε άλλα μηχανήματα (δικτυακά).
    Πήγα επάνω για μία βδομάδα δοκιμαστικά, γιατί δεν ήθελα να τα κλείσω όλα χωρίς να έχω δει τι γίνεται εκεί και έτσι συμφώνησα να πάω δοκιμαστικά.Όταν πήγα το κλίμα ήταν σχετικά καλό, χωρίς πίεση και καλές σχέσης ανάμεσα με τους υπαλλήλους.
    Μετά από κάποια τεστ που με έκαναν και τα οποία τα πέρασα όλα επιτυχώς, μου αναφέρουν το μισθό που θα παίρνω εάν έρθω και ο οποίος είναι στα 1100 λίρες το μήνα και με ωράριο 9-6 με (1 τέταρτο διάλειμμα 11:00 - 11:15, 1 ώρα 13:30 - 14:30 και ένα τελευταίο τέταρτο 16:00 - 16:15).
    Οι ετήσιες αποδοχές είναι 16000 λίρες μικτά τα οποία τα θεωρώ πολύ λίγα, σημείωση ότι έχω 13 χρόνια εμπειρία στο αντικείμενο και εργασία σε μεγάλες και μικρές επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
    Αν αποφάσιζα να πάω θα πήγαινα σίγουρα μόνος μου για ένα διάστημα και μετά θα έπαιρνα την οικογένεια.
    Σε όλη τη διαμονή μου εκεί, με φιλοξενούσαν σε ένα μεγάλο σπίτι που έμεναν μέσα κάποιοι υπάλληλοι, το σπίτι ήταν σχετικά μεγάλο με δικά τους μπάνια το κάθε δωμάτια και το οποίο ήταν της εταιρείας.
    Και με σκοπό τη διαμονή μου σκέφτηκα και τους πρότεινα να μείνω εκεί για τουλάχιστον 1 χρόνο μέχρι να μαζέψω χρήματα για να πάω κάπου μόνος, ίσως και με την οικογένεια (είμαι σε αναμονή για την απάντησης).
    Το θέμα είναι ότι στη πρωινή μου δουλεία θέλουν να με κάνουν πρόσληψη με 550 ευρώ καθαρά και να πάρω απαλλαγή από ΟΑΕΕ.
    Το πρόβλημα μου είναι τι από τα δύο να κάνω.Να μείνω να το παλέψω εδώ Ελλάδα με όλα όσα ζούμε ή να πάω να το παλέψω εκεί με σκοπό την εξέλιξη στο τομέα μου και στα υπόλοιπα πχ. γλώσσα, γνωριμίες και ίσως κάποιο καλύτερο μέλλον για όλους μας.
    Κάθε άποψη είναι καλοδεχούμενη!

    Τάσος

    #2
    Κοιτα 1100 λιρες το μηνα καθαρά (δηλαδή 16000 μικτά) ειναι ψίχουλα και σκέτη εκμεταλεύση όπου και να πας.

    Αν ψάξεις junior θέσεις θα δεις πως το λιγότερο που θα βρεις είναι τουλάχιστον 18.000 ενώ αν είσαι μέσα στα δίκτυα τότε μπορείς να βρεις ακόμα και με 20-24.000, πάντα για junior επίπεδο.
    Μαθηματικά να το βάλεις κάτω δε θα βγαίνεις στο μήνα, εκτός αν όντως θες να πας σαν είλωτας και να μένεις σε σπίτι που θα σου δώσει η εταιρία και που θα εξαρτάσαι από αυτή στα πάντα. Πολύ ρίσκο φίλε και για αυτές τις αποδοχές επειδή αν κάτι πάει στραβά θα βρεθείς στο δρόμο χωρίς να το καταλάβεις.

    Με 13 χρόνια προυπηρεσία , ή μαλλον με 13 χρόνια τεχνογνωσια θα έπρεπε να κοιτάς για middleweight ή senior θέσεις γιατί έτσι θα κάνεις και κακό στο βιογραφικό σου και στη ζωή σου. Όταν μετά από ένα χρόνο πηγαίνεις σε συνεντεύξεις και σε ρωτάνε πόσα έπαιρνες στη προηγούμενη σου δουλειά και τους λες πως πληρωνόσουν σαν Junior δε θα σε παίρνει κανένας στα σοβαρά κυρίως γιατί θα λένε πως δεν είχες αυτοπεποίθηση και αυτογνωσία για να ξέρεις την πραγματική σου αξία.

    Προσωπική γνώμη είναι να συνεχίσεις να ψάχνεις για άλλες θέσεις οι οποίες έστω θα σου προσφέρουν μια αλφα ποιότητα ζωής και θα σου εξασφαλιζουν πως αν κατι παει στραβα δε θα ζημιωθεις πολύ.
    Ενας φιλος ηταν σε χαμηλομισθη junior θεση και μια μερα το αφεντικο αποφασισε να κανει περικοπες στην εταιρια και..τον απελυσε. Ετσι απλα. Του ειπε σορυ, εισαι καλο παιδι και χρησιμος αλλα πρεπει να κοψουμε Budget. Το παιδι με τον junior μισθο και με ενοικια και λογαριασμους να τρεχουν παρολιγο να μεινει στο δρομο και τελικα κατεληξε να μενει στους γονεις του μεχρι να ξαναβρει αλλη δουλεια.
    Αν ηταν ομως σε πιο υψηλομισθη θεση θα μπορουσε 1-2 μηνες εστω να εχει μια ανασα μεχρι να βρει μια νεα δουλεια.

    Όταν λεμε πως καποιος δουλευει στο εξωτερικο δε σημαινει ντε και καλα πως ειναι οικονομικος μανατζερ πολυεθνικης με τρελο μισθο, μπορει να κουβαλαει κιβωτια και να πληρωνεται χειροτερα απο εργατη σε χωραφια στην Αρτα.

    Comment


      #3
      Στη θέση σου θα πήγαινα. Μία γραμμή στο βιογραφικό σου που θα λέει: Το τάδε διάστημα στην τςδε εταιρία στο UK θα την πληρωθείς στο μέλλον χρυσάφι. Συν ότι στο μισθό σου πρέπει να προσθέσεις και το δωμάτιο που απ ότι κατάλαβα προσφέρεται απ την εταιρία χωρίς ενοίκιο. Απ την άλλη στην Ελλάδα τς 550€ πιο πολύ ως αντικίνητρο ακούγονται παρά ως κίνητρο.
      Καλή τύχη σε ό,τι επιλέξεις!

      Comment


        #4
        Καλησπερα Τασο και καλη επιτυχια σε οποια αποφαση και αν παρεις.Εγω θα σου προτεινα σιγουρα να τη δεχτεις και να δοκιμασεις τις δυναμεις σου σε μια χωρα οπως η Αγγλια.Η Ελλαδα για πολλα χρονια ακομα δυστυχως θα περασει τα πανδεινα κατα την ταπεινη μου αποψη....εχεις μικρο παιδακι ακομα και θα ειναι πολυ πιο ευκολο για σενα τωρα να κανεις τη μεγαλη αλλαγη και οχι αργοτερα με χειροτερες συνθηκες ισως αλλα και με επιπλεον αγχος για το σχολειο του παιδιου ,τους φιλους του και τα θελω του που οσο μεγαλωνει θα αυξανονται.Το ευρω και η ευρωζωνη παιρνουν κριση μεγαλη και ερχονται και χειροτερα δυστυχως για ολους μας.Η Αγγλια τουλαχιστον εχει τη σταθεροτητα του εθνικου της νομισματος που αυτο ειναι ενα πολυ μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση ακομα και με οικονομιες μεγεθους Γερμανιας που εχει το ευρω....Καλη συνεχεια να εχεις και υγεια σου ευχομαι.

        Comment


          #5
          Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας !

          Αν πήγαινα αυτά τα χρήματα θα αρκούν να περάσω το μήνα ή θα είμαι με το σταγονόμετρο?(όχι ότι είμαι καλοπερασάκιας το αντίθετο μάλιστα).
          Θα ήθελα να πάω αλλά αν θα μου παραχωρούσαν κάπου να μένω θα ήταν μεγάλο + γι'αυτό το διαπραγματεύομαι μαζί τους, δεν είναι ακόμα σίγουρο.
          Όταν πήγα επάνω βρήκα και 2 άλλους Έλληνες που εργάζονταν εκεί.Ο ένας ήταν 41 χρονών με παιδί και με γυναίκα που κάνει περιστασιακά ότι βρει.
          Και ο άλλος 27 χρονών με την κοπέλα του και έναν φίλο του που μένουν μαζί και οι 3 σε έναν σπίτι.Οι απόψεις στους ήταν διαφορετικές από τις δικές μου σε μερικά πράγματα, πρώτα απ' όλα ο 41 χρονών δεν ήταν της δουλειάς απλά έπιαναν τα χέρια του και από αποθηκάριος έγινε τεχνικός (το παιδί ήταν ηλεκτρολόγος - μηχανικός με μεταπτυχιακό στην Αγγλία το οποίο δε του το αναγνώρισαν)Και ο άλλος με μικρή εμπειρία συνολικά 2-3 χρόνια απλά ήθελα να μάθει τι δουλειά καλύτερα.Εγώ ήμουν σε μία κατάσταση που συγκέντρωνα και τα 2. Συζητώντας μαζί τους τα παιδιά ανοίχτηκαν όπως και εγώ, και μου είπαν ότι εκεί μέσα δε θα υπάρξει προοπτική και ότι ο 41 σκέφτεται να φύγει όταν βρει κάτι καλύτερο (1.5 χρόνο εργάζεται εκεί) ο άλλος είναι 3 μήνες και του φαίνεται καλά προς το παρόν.
          Δε ξέρω τι να κάνω...εδώ Ελλάδα έχω ένα Α κύκλο και ζούμε σχετικά καλά.Αν αποφάσιζα να φύγω θα τα έχανα αυτά και δε ξέρω αν όταν κάποια στιγμή τύχει και επιστρέψω αν μπορούσα και σε πόσο χρονικό διάστημα θα τα έστηνα όλα πάλι.Εδώ θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν είμαι ούτε δειλός, ούτε φοβάμαι να ξεβολευτώ γιατί είμαι ήδη ξεβολεμένος από τα 23 μου που πέθανε ο πατέρας που και μου άφησε οικογένεια και χρέη.
          Giorgos10 ναι συμφωνώ μαζί σου ότι μετρά εκείνη η γραμμή στο CV, όμως είμαι fan της γνώσης στο τομέα μου αλλά και γενικά.Αλλά σχετικά με το χρηματικό στην Ελλάδα βγάζω τα ίδια με εκεί και έχω και τα έξτρα από πελάτες κατ' οίκον, εκεί θα μπορώ να το κάνω αυτό?! Πιστεύω πως ναι, αλλά θέλω αρκετό χρόνο μέχρι να δικτυωθώ.
          Karmen1314 ναι θέλω να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου στην Αγγλία γιατί πιστεύω σε μένα και πρώτα απ' όλα στο Θεό που αντλώ δύναμη.Σίγουρα και το νόμισμα παίζει μεγάλο ρόλο, όμως σκέφτομαι ότι εκεί θα κάνω μόνο αυτή τη δουλειά και θα είναι δύσκολο για κάτι άλλο τουλάχιστον το πρώτο διάστημα και θα με παίρνουν πελάτες και συνεργάτες στο τηλέφωνο για δουλειά και θα λέω ότι έχω φύγει από Ελλάδα και θα με στεναχωρεί αυτό.
          Σκεφτόμουν βεβαία να στέλνω πράγματα από πάνω στην Ελλάδα κατευθείαν στους πελάτες αλλά δε ξέρω αν χρειάζεται να κάνω έναρξη ή να τα κάνω μαύρα.Γιατί έχω πηγές από εκεί, όμως θα έχω το κουράγιο μετά από όλη την ημέρα εκεί να κάνω και αυτό.
          Δε ξέρω παιδιά...πρώτη φορά στη ζωή μου είμαι τόσο μπερδεμένος...

          Comment


            #6
            Μερικές γνώμες ακόμα θα ήταν καλοδεχούμενες και σεβαστές....
            Ευχαριστώ εκ το προτέρων

            Comment


              #7
              Καλησπέρα Τάσο,

              Τα λεφτά είναι πολύ λίγα για οικογένεια με μικρό παιδί. Γνώμη μου, ψάξε για καλύτερες ευκαιρίες και μην βιαστείς να αποφασίσεις ακόμα. Έχεις κάποια πιστοποίηση πληροφορικής, όχι πτυχίο. Η γυναίκα σου με τι ασχολείται? Θα μπορεί να δουλέψει μόλις τακτοποιηθείτε? Βάλε στα έξοδα nursery, συν τα υπόλοιπα. Για Cardiff κοιτάς? Όσο με το να στέλνεις πράγματα στην Ελλάδα... Δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά μην το ρισκάρεις για κανένα λόγο. Δεν είναι Ελλάδα εδώ..

              Comment

              Working...
              X