Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απαραίτητες κινήσεις πριν φύγει κάποιος απο την Γερμανία για την Ελλάδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Απαραίτητες κινήσεις πριν φύγει κάποιος απο την Γερμανία για την Ελλάδα

    καλησπερα ,

    τελος του μηνα φευγω μονιμα για Ελλαδα. Ήθελα να ρωτησω τι πρεπει να κάνω πρωτού φύγω για Ελλαδα.Μεχρι στιγμης εχω κλεισει το συμβολαιο μου με την ασφαλιστικη που ειχα. Αυριο θα στειλω στην Ο2 ενα Kündigungsschreiben που να εξηγει οτι λογω του οτι μετακομιζω στο εξωτερικο , θελω να ακυρωσω το συμβολαιο μου. Επισης πηγα ρωτησα στον Δημο αν μπορω να κανω Abmelden αλλα μου ειπαν καλυτερα να μην κανω τωρα και να κανω 3 μερες πρωτου φυγω για Ελλαδα, διοτι αν κανω τωρα θα δημιουργηθει προβλημα με την εφορια μου και με την δουλεια μου.. ξερετε τι εννοουσε μηπως ο υπαλληλος με αυτο; Γιατι να εχω προβλημα δηλαδη; το θεμα ειναι πως για να κλεισω ολους τους λογαριασμους μου , πρεπει να εχω την Abmeldungsbescheinigung , αλλα αν μου την δωσουν 3 μερες πριν φυγω , δεν ξερω τι 8α προλαβω να πρωτοκανω σε 3 μερες. Επισης χρειαζετε να παω στην εφορια να κλεισω το ΑΦΜ μου η κατι τετοιο; Γενικα θα με βοηθουσε πολυ αν μου λεγατε οτι γνωριζατε για το θεμα.

    ευχαριστω πολυ

    Αγγελος

    #2
    Προφανώς εννοεί ενδεχόμενα εισοδήματα από αυτοαπασχόληση / εκμίσθωση / κέρδη τόκων κεφαλαίου / στην Γερμανία κλπ. δεν τρέχει τίποτα, αν δεν χρειάζεται να καταβάλεις φόρο επί του εισοδήματος αυτού στη Γερμανία, τι πρόβλημα να έχεις με την δουλειά σου, δουλεύεις ακόμα, δεν παραιτήθηκες? Τέλος πάντων, αν δεν πρέπει να δώσεις φορολογική δήλωση από της παραπάνω εισπράξεις, δεν είναι υποχρεωτική η ξεδήλωση από την εφορία.

    Μην αγχώνεσαι με το „θεμα ειναι πως για να κλεισω ολους τους λογαριασμους μου , πρεπει να εχω την Abmeldungsbescheinigung“. Λογαριασμούς θα πληρώνεις (GEZ, ασφάλειες, ίντερνετ τηλέφωνο κλπ.) μέχρι την ημερομηνία της ξεδήλωσης από το μητρώο.

    Στη συνέχεια διαγράφεσαι και αναδρομικά, μια βοήθεια και εδώ https://www.aboalarm.de/

    Comment


      #3
      Η μάλλον καλύτερα στειλ' τους τώρα κιόλας την κοινοποίηση καταγγελίας (Kündigungsschreiben) και γράψε ότι θα προσκομίσεις τη διαγραφή από το μητρώο εκ των υστέρων με διάρκεια ισχύος (εγκυρότητα) από την ημερομηνία ξεδήλωσης από το μητρώο, έτσι ώστε να μην σου έρθουν λογαριασμοί για τον τρέχοντα μήνα.

      Κοίτα μην πληρώσεις συνδρομή για το παραπάνω aboalarm, άπλα πάρε από εκεί της σωστές διευθύνσεις και με ένα copy and paste το περιεχομενο απο τα πρότυπα με εγγύηση νομικά συμβατο τερματισμού.

      Comment


        #4
        Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δουλεύω μινιτζομπ επειδη δεν προλαβαινα λογο χρονου να δουλεψω περισσοτερο. Με την κοπελα που μιλησα στο Kundenzentrum , η οποια μου ειπε οτι θα εχω προβλημα αν απεγγραφω τωρα , της ειπα οτι ουτως ή αλλως δεν εκανα φορολογικη δηλωση ή δεν πληρωνω φορους μιας και δουλευω σαν μινιτζομπ . Παρολλα αυτα μου ειπε να μην απεγγραφω τωρα. Σκεφτομαι να παω και αυριο να ρωτησω κανεναν αλλον ανθρωπο εκει , μπας και αυτη μου ειπε κατι λαθος.

        απο λογαριασμους εχω να κλεισω τους εξης:

        Techniker Krakenkasse: με αυτους εβγαλα καπως ακρη. μου ειπαν να πληρωσω του φλεβαρη (φευγω στις 27 Φλεβαρη). Μου ειπαν ομως οτι στην Ευρωπη πρεπει παντα να εχεις μια ασφαλεια υγειας , οποτε οταν παω ελλαδα μου ειπαν να κανω μια ασφαλεια εκει και να τους στειλω μια βεβαιωση οτι εχω ελληνικη ασφαλεια , ετσι ωστε να ολοκληρωθει η ληξη του συμβολαιου μου με την ΤΚ.

        ο2 συμβολαιο κινητου: Σε αυτους μαλλον θα στειλω την επιστολη αυριο ετσι οπως μου το ειπες , δηλαδη να στειλω αργοτερα την abmeldungsbescheinigung. Βεβαια οταν μιλησα μαζι τους στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω 3 μηνες εξτρα (Φλεβαρη, Μαρτη , Απριλη) Δεν ξερω γιατι μου το ειπαν αυτο, μιας και φευγω στις 27 Φλεβαρη.

        Wohngeld: Μεχρι τον δεκεμβρη 2015 επερνα αυτο το επιδομα . οταν το διεκοψα μου ειχαν πληρωσει ηδη για τον Γεναρη του 2016 , που δεν τον δικαιουμε. πηγα εκει 3 φορες και ρωτησα πως μπορω να το πληρωσω αμεσα διοτι θελω να φυγω στο εξωτερικο και μου ειπαν πως πρεπει να βγει μια αποφαση μεσα στον χρονο !!! και θα μου στειλουν σπιτι ενα χαρτι με τα στοιχεια τραπεζης τους ετσι ωστε να κανω το ποσο μεταβιβαση σε αυτους. Οταν τους ειπα οτι στο τελος του μηνα θα φυγω και οτι θελω να το ξεπληρωσω αμεσα ετσι ωστε να μην εχω χρεη, μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι για αυτο και οτι στην χειροτερη αν δν παρω την αποφαση πριν φυγω , θα την στειλουν στην αδερφη μου και μπορει να κανονισει αυτη να στειλει τα χρηματα σε αυτους.

        σχετικα με την δουλεια μου: ηθελα να δουλεψω αυτη την βδομαδα για να συμπληρωσω καποιες ωρες που μου λειπουν και μετα να παραιτηθω.

        Μου προτεινετε να παρετηθω και μετα να κανω την αιτηση για Abmeldung ? Ή πιστευετε πως δεν υπαρχει προβλημα αν κανω νωριτερα Abmelden. Ο τραπεζικος λογαριασμος κλεινει ευκολα ? δεν εχω ρωτισει ακομα . θελω να τον κλεισω στο τελος αφου εχω ξεπληρωσει πρωτα ολα μου τα χρεη.

        Γενικα νιωθω λες και δεν με αφηνουν να φυγω . λες και θελουν να με κρατησουν εδω με το ζορυ και να με εχουν δεσμευμενο .

        Comment


          #5
          Αυτά έχει η γραφειοκρατία αλλά μην αγχώνεσαι, από την στιγμή που σε καλύπτει η Techniker Krankenkasse είσαι οκ... ας σου λένε ότι θέλουν... προτείνω όμως το Abmeldung μετά την παραίτηση, μην κάνεις πουθενά προφορικές συμφωνίες, όλα γραπτώς (συστημένη επιστολή) όπως ανάφερα με το aboalarm και θα είσαι ωραίος, τη θα σου πάρει να ετοιμάσεις 3 γράμματα και τα στείλεις ταυτόχρονα όταν έχεις το Abmeldung στα χέρια, έλα ηρέμησε δεν υπάρχει λόγος να κυνηγιέσαι, δεν ξερω σε πια τραπεζα εισαι αλλα νε το Abmeldung καλύπτονται ολα, για το Ο2 δεν γνωρίζω

          Comment


            #6
            Καλησπέρα,
            προσπάθησα να βρώ πληροφορίες γαι το θέμα Αυτοκίνητο στην Γερμανία αλλά βρήκα μόνο για Σουηδία .Εν Πάσει περιπτώσει ήθελα να κάνω δύο ερωτήσειες στο FORUM

            1. Τι χαρτιά πρέπει να έχω μαζί μου για να αγοράσω αυτοκίνητο στην Γερμανία?
            2. από που μπορώ να πάρω βεβαίωση για τα bonus l για την ασφάλεια αυτοκινήτου (Στην πενταετία έχω αλλάξει τρεις διαφορετικές ασφάλειες) .Ευχαριστώ

            Comment

            Working...
            X