Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα μηνιαια εξοδα στην Αγγλια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τα μηνιαια εξοδα στην Αγγλια

    Γεια σας παιδία..στην αναζήτηση και εγω οπως πολλοι αλλοι για ενα καλυτερο μελλον μιας και στην πατριδα δεν βλεπω φως στο τουνελ σκεφτομαι την μεταναστευση στην Αγγλια,κυριως λογω γλώσσας...απο καποια σχολια που διαβασα και απο μια μικρη ερευνα που εκανα,αν βρεις μια δουλεια με το βασικο μισθο.. 7.2 λιρες (απο 1 Απριλιου) με βασικο ωραριο (8 ωρες για 5 μερες την εβδομαδα) το μπατζετ φτανει στα 1.100 λιρες καθαρα τον μηνα..αν εξαιρεσουμε το λονδινο κυριως που ειναι πανακριβα τα ενοικια,τι γνωμη εχετε για τα βασικα μηνιαια εξοδα οπως το ενοικιο,ρευμα,γκαζι,τηλεοραση ιντερνετ και δημοτικα τελη..ποσα χρειαζεσται εσεις που ειστε ηδη εκει,για να πληρωσετε τα παραπανω...απο τι εχω διαβασει μια μεση τιμη ειναι 800 λιρες (οι 500 για ενοικιο)...φανταζομαι οτι μαζι με το φαγητο(αλλες 200 λιρες (εκτος αν βαζω πολλα) τοτε ερχομαστε ισα ισα στο να τα βγαζουμε περα.... επισης θα ηθελα να ξερω για οσους γνωριζουν..εαν υποθετικα εχουμε ενα συμβολαιο με μια εταιρια για 4-5 μερες την εβδομαδα εργασια..υπαρχει η δυνατοτητα απο τον νομο να πιασεις και μια δευτερη δουλεια? λογικα θα απαγορευται,οποτε πας στην μαυρη εργασια...περιμενω τους πατριωτες που εκαναν ηδη το μεγαλο βημα να μας κατατοπησουν και εμας οσο το δυνατον καλυτερα για μια τετοια κινηση.

    #2
    κοίταξε φίλε με 1100 λίρες τον μήνα και δικό σου σπίτι δεν βγαίνεις… το φτηνότερο στούντιο που θα βρείς σε επαρχιακή πόλη του βορά είναι 400 λίρες τον μήνα εκτός λογαριασμούς… να υπολογίζεις 100 λίρες δημοτικό φόρο (από 85-110 για σπίτια της χαμηλότερης κατηγορίας) και κανένα 60αρι έως 80αρι για λογαριασμούς (ανάλογα με το πόσο κρύο κάνει στην περιοχή και το είδος θέρμανης που θα έχεις… το ιντερνετ μαζί με το κόστος της γραμμής γύρω στις 20 τον μήνα ενώ τηλεόραση 10 λίρες πάγιο…

    το όλον δηλαδή θέλεις 600+ για σπίτι (και μην νομίσεις ότι θα είναι σπίτι στούντιο που σημαίνει δωματιο-κουζίνα στο αυτό)…

    η μετακίνηση με λεωφορείο είναι περίπου 40-50 λίρες τον μήνα (πάντα εξαρτάται από την πόλη βόρεια είναι φτηνότερα)…

    καλύτερα να στραφείς σε ενοικιαζόμενα δωμάτια που με 450 λίρες τον μήνα βρίσκεις με δικό τους μπάνιο και όλους τους λογαριασμούς πληρωμένους (στον βορρά πάντα)…

    στο φαγητό εξαρτάται αποκλειστικά από σένα πόσα θα ξοδέψεις… αν τρώς τα βρώμικα (κεμπάπ και ντελίβερι) θέλεις κανένα δεκάλιρο την μέρα και θα σιχαθείς τον όρο φαγητό… αν πάλι μαγειρεύεις τότε την βγάζεις καθαρή κάνοντας ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής, μαγειρεύοντας για δύο γεύματα μαζί (τρώς πχ σήμερα και μεθαύριο).. .το σούπερ μάρκετ είναι γενικά μέτριο προς το φτηνό ενώ βρίσκεις πολλές ευκαιρίες (ειδικά τρόφιμα την ημέρα που λήγουν τα πουλάνε σχεδόν τζάμπα)…

    οι νόμοι εδώ σχετικά με την εργασία είναι τόσο ελαστικοί που μπορείς να δουλεύεις σε 3-4 δουλειές ταυτόχρονα, σάββατα, κυριακές, μέρα, νύχτα και κανένας δεν θα σου πεί ποτέ ότι απαγορεύεται εκτός από τον εργοδότη σου (αν τύχει και πιάσεις και δουλειά σε κάτι ανταγωνιστικό)… ακόμη και σε σύνταξη (την κρατική πάντα μιλάμε) να βγείς έχεις δικαίωμα να δουλέψεις και δεν σου κρατάνε πλέον εισφορές…

    η κινητικότητα των εργαζομένων είναι μεγάλη και υπάρχουν νέοι (φαντάζομαι ότι είσαι νέος) που δουλεύουν σε 2-3 δουλειές … επίσης είναι και πολύ διαδεδομένη η εργασία από το σπίτι ειδικά σε αντικείμενα που δεν απαιτούν φυσική παρουσία (για παράδειγμα εγώ μια μέρα την βδομάδα δουλεύω από το σπίτι εκτός αν τύχει και έχω καμμιά συνάντηση που χρειάζεται την φυσική παρουσία μου γιατί και σε αυτές μπορώ να είμαι παρών μέσω σκαιπ…)

    πάντως 7.2 λίρες την ώρα είναι μάλλον για Λονδίνο γιατί στην επαρχία είναι 6.7 ακόμη… οπότε τα 1100 δεν είναι σωστός υπολογισμός…

    έτσι για να έχεις μια ιδέα (δεν είμαι στην κατάσταση σου εγώ ήρθα ήδη με μεγάλη εμπειρία και έχω έναν πάρα πολύ καλό μισθό για τα δεδομένα της Αγγλίας και ειδικά της πόλης που βρίσκομαι)

    όταν πρωτοήρθα και μέχρι να αποφασίσω αν θα μείνω ή όχι νοίκιασα ένα δωμάτιο με δικό του μπάνιο, πλήρως επιπλωμένο (διπλό κρεβάτι, καινούργιο στρώμα, γραφείο, ντουλάπια, συρταριέρα, μικρή βιβλιοθήκη, ψυγειάκι δικό του και καναπέ) σε πρόσφατα ανακαινισμένο σπίτι κοντά στο κέντρο της πόλης 450 λίρες τον μήνα… με όλους τους λογαριασμούς πληρωμένους … βέβαια το σπίτι είχε 7 δωμάτια αλλά δεν με ένοιαζε γιατί το μόνο κοινόχρηστο που είχα ήταν η κουζίνα (η οποία ήταν πλήρως εξοπλισμένη με φούρνο, δύο σετ μάτια γκαζιού, καταψύκτη με 7 ράφια, διπλό ψυγείο με 7 ράφια, τραπέζι, δύο πλυντήρια ρούχων κλπ)… το μόνο που χρειάστηκα ήταν κλινοσκεπάσματα (σεντόνια, πάπλωμα, μαξιλάρια που για δύο σετ δεν θα χρειστείς παραπάνω από 40 λίρες) και κάποια λίγα κουζινικά (πιάτα ποτήρια μαχαιροπήρουνα και κατσαρόλες γύρω στα 40)…

    μετά αφού αποφάσισα να μείνω ήρθε και η γυναίκα μου και από τον ίδιο ιδιοκτήτη νοικιάσαμε ένα σπίτι (όχι τόσο πρόσφατα ανακαινισμένο αλλά σε πολύ αξιοπρεπή κατάσταση) πλήρως επιπλωμένο (εντάξει μην φανταστείς έπιπλα πολυτελείας αλλά αξιοπρεπέστατα και το κυριώτερο κρεβάτι υπέρδιπλο και στρώμα ολοκαίνουργιο) στην ίδια περιοχή με το δωμάτιο (απόσταση 25 λεπτά με τα πόδια από το γραφείο όταν έχει καλό καιρό δηλαδή σπάνια) με δύο διπλά υπνοδωμάτια, ένα μονό υπνοδωμάτιο, σαλόνι, κουζίνα και μπάνιο σε τρία όμως επίπεδα (ισόγειο σαλόνι -κουζίνα, πρώτος μπάνιο-υπνοδωμάτιο-μικρό υπνοδωμάτιο, σοφίτα δεύτερο υπνοδωμάτιο) και φυσικά όλα τα ηλεκτρικά είδη (ψυγείο, πλυντήριο, καταψύκτης, φούρνος και μάτια φυσικού αερίου)…και φυσικά κήπο καμμιά 150 τμ …

    για λεωφορείο πληρώνω 12.5 λίρες την βδομάδα (με κάρτα), λογαριασμούς και δημοτικά τέλη (102 δημοτικά τέλη, 8 νερό, 30 ιντερνετ, 25 ρεύμα και μέσο όρο 50 αέριο) 225 λίρες τον μήνα… δηλαδή γυρω στις 300 λίρες έξοδα μετακίνησης και λογαριασμούς…

    τηλεόραση δεν έχω γιατί στο σπίτι έχουμε τέσσερα λάπτοπ (!!! αλλά είναι λόγω δουλειάς μου) και βλέπουμε πολλά πολλά έργα ….

    αυτά για να πάρεις μια ένδειξη του κόστους στην επαρχία του βορρά… νότια τα πράγματα ακριβαίνουν και συμπαρασύρουν τα πάντα…

    ενδεικτικές τιμές

    1 λτρ λάδι (ιταλικό καλής ποιότητας) 6.5 λίρες
    1 κλ κρέας μοσχαρίσιο 8 λίρες
    1 κλ κιμάς μοσχαρίσιος 6.5 λίρες
    12 αυγά 2 λίρες
    1 κιλό ψωμί 1.5 λίρα
    το γάλα είναι σχεδόν τζάμπα

    Comment


      #3
      Καταρχην ευχαριστω για τον κοπο σου να απαντησεις και μαλιστα αναλυτικα..απο οτι διαβασα και σε αρθρα στο ιντερνετ και εδω μεσα, απο 1 απριλιου πηγαινει στα 7.2 p/h ο μισθος..εφοσον πανω κατω οι βασικοι λογαριασμοι νερο,ρευμα,δημοτικα τελη ..κτλ ειναι εκει που τα υπολογιζα..γυρω στα 250 + 500 λιρες το ενοικιο..χρειαζομαστε 800 λιρες περιπου μονο για την διαμονη και την μετακινηση...και με τα αλλα 300 να καλυψουμε την διατροφη....με λιγα λογια με βασικο μισθο απλα τα βγαζεις περα (εξαιρουμε το Λονδινο φυσικα)...εκτος φυσικα αν συγκατοικησης με καποιον αλλον για να γλυτωσεις τα μισα εξοδα απο ενοικιο+λογαριασμους...και μαλλον ειναι και η μοναδικη λυση για να ζεισεις λιγο πιο ανετα με τον βασικο μισθο....οι πληρωμες γινονται στο χερι ή μεσω τραπεζας...νομιζα οτι μπαινουν στην τραπεζα και απο εκει αυτοματα βγαινει ο φορος....αυτο που ειπες με την δουλεια απο το σπιτι εχει ενδιαφερον ως δευτερη εργασια..τι ειδους δουλειες γινονται απο το σπιτι δηλαδη...εσυ τι κανεις ακριβως?..γιατι και εδω στην ελλαδα βρισκεις αγγελιες ''για δουλεια απο το σπιτι'' αλλα ειναι ψιλο απατη

      Comment


        #4
        κοίταξε στις περισσότερες δουλειές η πληρωμή γίνεται μέσω τράπεζας στην οποία γίνεται κατάθεση του καθαρού ποσού... κρατήσεις όπως φόρος εισοδήματος, ασφάλιση κλπ γίνονται από τον εργοδότη και αποδίδονται από αυτόν... ένας μισθωτός δεν κάνει ούτε φορολογική δήλωση γιατί οι φόροι έχουν παρακρατηθεί από τους εργοδότες (εκτός βέβαια αν δουλεύει σε περισσότερες από μία δουλειές οπότε πρέπει να κάνει μία συνολική)...

        κατά τα άλλα λογαρισμοί, δημοτικός φόρος κλπ κλπ πληρώνονται όλοι μέσω τραπέζης μέσα από πάγια εντολή ... την οποία μάλιστα δεν ασχολείσαι εσύ να την στήσεις (δηλαδή δεν πας εσύ στην τράπεζα) αλλά δίνεις τον αριθμό λογαριασμού σου και "υπογράφεις" μια δήλωση ότι δέχεσαι να παίρνουν από τον λογαριασμό σου το ποσό που πρέπει να πληρώσεις..

        όταν λέμε δουλειά από το σπίτι εννοούμε πχ πωλήσεις που όλη την μέρα πρέπει να είναι έξω σε πελάτες και φυσική παρουσία στο γραφείο απαιτείται πχ μια φορά την βδομάδα...

        εγώ δουλεύω σε μια θυγατρική της ΒΤ .. είμαι senior solution architect στο λογισμικό της...

        Comment


          #5
          Ψαχνωντας καποιες αγγελίες ειδα οτι μερικες φορες σου προσφερουν συμβολαιο ενω σε αλλες με την ωρα..ενταξει στην περιπτωση συμβολαιου ολα ειναι πιο απλα..ενω με την ωρα πως γινεται?...πως γινεται η προσληψη,παλι με συμβολαιο απλα δεν αναφερετε?..και εαν π.χ εχεις συμβολαιο για 12 μηνες και ενδιαμεσα για χ,ψ λογους σε απολυση υπαρχει καποια αποζημιωση ή απλα σε διωχνει χωρις να σε προστατευει κανεις?..Φανταζομαι οτι σε ενα κρατος οπως η Αγγλια θα πρεπει να προστατευεται ο εργαζομενος..

          Comment


            #6
            Originally posted by giwrgos77 View Post
            Ψαχνωντας καποιες αγγελίες ειδα οτι μερικες φορες σου προσφερουν συμβολαιο ενω σε αλλες με την ωρα..ενταξει στην περιπτωση συμβολαιου ολα ειναι πιο απλα..ενω με την ωρα πως γινεται?...πως γινεται η προσληψη,παλι με συμβολαιο απλα δεν αναφερετε?..και εαν π.χ εχεις συμβολαιο για 12 μηνες και ενδιαμεσα για χ,ψ λογους σε απολυση υπαρχει καποια αποζημιωση ή απλα σε διωχνει χωρις να σε προστατευει κανεις?..Φανταζομαι οτι σε ενα κρατος οπως η Αγγλια θα πρεπει να προστατευεται ο εργαζομενος..
            το οτι η δουλειά διαφημίζεται με το πόσο πληρώνεσαι την ώρα, δε σημαίνει οτι δεν υπάρχει συμβόλαιο πχ 12μηνο. Μη σε μπερδεύει αυτό. Συμβόλαιο/σύμβαση πάντα υπάρχει και άλλοτε υπάρχει ορισμένο χρονικό διάστημα και άλλοτε όχι. Πάντως από αυτά που ξέρω εγώ, ακόμη και συμβόλαιο ορισμένου χρόνου να έχεις δεν υπάρχει ιδιαίτερη προστασία, έως καθόλου προστασία. Γενικώς από αυτά που έχω δει εγώ μην περιμένεις αποζημιώσεις. Το δικό μου το συμβόλαιο να φανταστείς δίνει στον εργοδότη το δικαίωμα να το διακόψει χωρίς προειδοποίηση και χωρίς καμία αποζημίωση. Μπορεί δηλαδή τη δευτέρα να πάω στη δουλειά και να μου πουν τέλος, δε σε χρειαζόμαστε, και παίρνω μόνο τα δεδουλευμένα.

            Αυτοί οι όροι ναι μεν είναι εναντίον του εργαζομένου, αλλά από την άλλη βοηθάει στην κινητικότητα γιατί οι επιχειρήσεις προσλαμβάνουν πιο εύκολα. Γενικώς ο κόσμος αλλάζει δουλειές πολύ γρήγορα κυνηγόντας συνεχώς κάτι καλύτερο. Καμία σχέση με Ελλάδα που όλοι ψάχνουν μια καρέκλα ώστε να γαντζωθούν 30 χρόνια, είτε στον ιδιωτικό είτε στο δημόσιο τομέα.

            Comment


              #7
              Μπες εδω:

              Net Salary Calculator UK 2016: Income Tax Calculator, Take Home Pay Calculator, Wage Calculator

              ,και δες στο πινακακι ποσο ειναι το NET (δηλαδη τα καθαρα) που θα βγαζεις απο την δουλεια σου. Μονο ετσι θα υπολογισεις σωστα ποσα θα σου μενουν στην τσεπη καθαρα τον μηνα.
              Στο λεω αυτο για να μην μεινεις προ εκπληξεως.
              Επισης δε θα δουλευεις 40 ωρες την βδομαδα, αλλα απο 37.5 μεχρι και πιο κατω. Υπαρχουν εργοδοτες που σου λενε πχ πως θα εχεις 1 ωρα διαλειμα την ημερα, απληρωτο. Πρεπει να το μπασεις και αυτο στους υπολογισμους σου.

              Τωρα για τον βασικο μισθο που απο τον απριλιο λενε οτι θα ανεβει , ειναι μια απο τις μεγαλυτερες απατες της οικονομιας επειδη ο μονος λογος που ανεβαινει ειναι λογω πληθωρισμου που επισης ανεβαινει!

              Προσωπικη μου γνωμη , και την λεω σε ολους πλεον οσους θελουν να ερθουν Αγγλια, ειναι να το ξανασκεφτεις αμα δεν εχεις καποιο πλανο στο μυαλο σου. Το να συγκατοικεις με 5 ατομα μια ζωη μονο και μονο για να λες πως δουλευεις στο εξωτερικο ειναι επιβιωση, δεν ειναι ζωη. Που ξανα, αμα γινεται για λογους επιβιωσης ειναι πολυ σεβαστο και σωστο (ολοι απο καπου ξεκιναμε στο κατω κατω). Αλλα δοκιμασε να σκεφτεις το μελλον και που θα σε οδηγησει αυτο. Σε μια καλυτερη δουλεια με περισσοτερες απολαβες? Σε ενα καλυτερο βιογραφικο που δειχνει οτι δουλευεις?

              Για το καλο σου δηλαδη, μην σκεφτεσαι με την λογικη του κατωτατου/βασικου μισθου, αλλα με αυτου που εσυ αξιζεις ενω παραλληλα επιθυμεις να εχεις!

              Comment


                #8
                Ευχαριστω unsc για την απαντηση...Δυστηχως στην Ελλαδα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και θα γινουν δυσκολοτερα,με 500 ευρω καθαρα τον μηνα μονος σου δεν μενεις (αν υποθεσουμε οτι τα βρισκεις και αυτα)...τουλαχιστον στο εξωτερικο αν βρεις μια δουλεια εστω και με τον βασικο εχεις την δυνατοτητα να επιβιωσεις με την ελπιδα για ενα καλυτερο μελλον..φυσικα προυποθεση απο οτι βλεπω ειναι να συγκατοικησεις με καποιον αλλον,κατι που ειναι αρκετα συνηθισμενο στην Αγγλια,οχι για παντα αλα για 1-2 χρονια (ειμαι 25) ωστε να δεις πως θα πανε τα πραγματα...Προσωπικα δεν εχω προβλημα να κανω οτιδηποτε για αρχη... αρκει βεβαια να εχω μια δουλεια με ενα ''χ'' εισοδημα τον μηνα ετσι ωστε να μπορω να κοιμαμαι να βραδια και να ξυπναω το πρωι χωρις αγχος για το αν θα μπορω να πληρωσω το νοικι,το ρευμα κτλ...δεν ειμαι απο αυτους που εχουν συνηθησει στην μεγαλη ζωη και δεν μουν ειναι δυσκολο να περοριστω στα βασικα..ειναι ασχημο να μην εχεις την δυνατοτητα να συντηρησεις τον εαυτο σου και να υποχρεωνεσαι σε αλλους (γονεις,αδερφια,συγγενεις)...προτιμω να παω στην ξενιτια και να δυσκολευτω,αλλα τουλαχιστον δεν θα νοιωθω αχρηστος μεσα στην ιδια μου την χωρα οπως τωρα (και δυστυχως αυτο συμβαινει για τους περισσοτερους της ηλικιας μου)..τα χρονια περνανε, εδω σωτηρια δεν υπαρχει...επισης και μονο η εμπειρια που θα αποκτησεις στην χ,ψ δουλεια θα ειναι ενα κερδος...Στην δικια μου περιπτωση τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα γιατι δεν υπαρχουν και συγγενεις-φιλοι στο εξωτερικο εκτος απο την σουηδια,αλλα εκει υπαρχει θεμα με την γλωσσα...Γενικα στην Αγγλια πως πανε τα πραγματα? δουλειες υπαρχουν?

                Comment


                  #9
                  Κοιτα το ηνωμενο βασιλειο εχει ανεργια κοντα στο 3-6% κατα μεσο ορο οποτε ναι, υπαρχουν δουλειες.
                  Απο εκει και περα ειναι θεμα κλαδου.

                  Αλλα ειναι αυτο που λες και δε πρεπει ποτε να ξεχνας:

                  ...τουλαχιστον στο εξωτερικο αν βρεις μια δουλεια εστω και με τον βασικο εχεις την δυνατοτητα να επιβιωσεις με την ελπιδα για ενα καλυτερο μελλον..
                  Ναι η συγκατοικηση με αγνωστους δεν ειναι κακη απλα πρεπει να την δεις σαν βημα για το επομενο σταδιο και οχι σαν αυτοσκοπο. Αν περασουν 1 και 2 και 3 χρονια και δεις πως παλι δε βγαινεις οικονομικα για να στηριχτεις εστω μονος σου, τοτε κατι καπου κανεις λαθος.
                  Το ιδιο θα γινει και με την πρωτη σου δουλεια που αν δεν εισαι τυχερος , δε θα ειναι και αυτο ακριβως που ονειρευοσουν. Αλλα θα ειναι το πρωτο σκαλοπατι για να κανεις τα κονε σου, χτισεις βιογραφικο, μαθεις τη γλωσσα καλυτερα και παρεις την αυτοπεποιθηση οχι του κυνηγημενου μεταναστη (μιας και πολλοι ετσι φυγαμε) αλλα πλεον του κατοικου αγγλιας για να ψαχνεις νεες πιο δυνατες δουλειες.
                  Αυτο εννοω να εχεις ενα γενικο πλανο.

                  Comment


                    #10
                    Συμφωνω unsc και εγω αυτο εχω στο μυαλο μου,μια προσωρινη δουλεια που να μου προσφερει οσο το δυνατον περισσοτερα χρηματα μεχρι να μαθω καλυτερα την γλωσσα ,τις εργασιακες και κοινωνικες συνθηκες της χωρας,και επειδη ξερω τον εαυτο μου,μπορω με 1.100 λιρες να τα βγαλω περα..για αυτο ρωταω για ενοικια λογαριασμους κτλ,να παρω μια ιδεα και να κανω τους υπολογισμους μου,ετσι και αλλιως η πατριδα δεν εχει να μας προσφερει κατι,αρα πρεπει να αναζητησουμε την τυχη μας αλλου

                    Comment


                      #11
                      Γειά σας και από εμένα,
                      Μου πρότειναν μια δουλειά στο Λονδίνο και ήθελα να ρωτήσω, μπορείς να ζησεις με 2000 λίρες στο Λονδίνο?

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by zakkww View Post
                        Γειά σας και από εμένα,
                        Μου πρότειναν μια δουλειά στο Λονδίνο και ήθελα να ρωτήσω, μπορείς να ζησεις με 2000 λίρες στο Λονδίνο?
                        Ποσα ατομα?

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by egigo View Post
                          Ποσα ατομα?
                          Ένα άτομο, μόνο εγώ.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by zakkww View Post
                            Ένα άτομο, μόνο εγώ.
                            Εφυγες για ενα ατομο χωρις γυναικα παιδια φτανουν

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by egigo View Post
                              Εφυγες για ενα ατομο χωρις γυναικα παιδια φτανουν
                              Thanks. Να σαι καλά

                              Comment

                              Working...
                              X