Announcement

Collapse
No announcement yet.

Έγγραφο S1 (από Γερμανία)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Έγγραφο S1 (από Γερμανία)

    Καλησπέρα,

    Το 2015 εργάστηκα για πέντε μήνες στη Βαυαρία.
    Ζήτησα από τον Ασφαλιστικό φορέα εκεί, την IKK, το έγγραφο S1 ώστε να το καταθέσω στο ΙΚΑ για να ανανεωθεί η ασφάλειά μου στην Ελλάδα αλλά είπαν ότι δεν δικαιούμαι αυτό το έγγραφο. Η απάντηση ήταν στα γερμανικά - δε γνωρίζω τη γλώσσα - αλλά από ότι κατάλαβα ανέφεραν ότι αυτό το έγγραφο αφορά διασυνοριακούς εργαζόμενους, ενώ εγώ είχα δηλώσει κατοικία στη Γερμανία.

    Μήπως γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για αυτό το ζήτημα;



    S1
    (πρώην
    E 106,
    E 109
    και
    E 121)


    Βεβαίωση του δικαιώματός σας σε υγειονομική περίθαλψη αν δεν ζείτε στη χώρα στην οποία είστε ασφαλισμένος/-η. Χρήσιμο σε διασυνοριακούς εργαζομένους, συνταξιούχους, δημόσιους υπαλλήλους και πρόσωπα εξαρτώμενα από αυτούς.

    #2
    μήπως εννοείς το A1, η μάλλον αυτό που χρειάζεσαι Χρήσιμα έντυπα για τα δικαιώματα κοινωνικής ασφάλισης

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

      Απ' ότι βλέπω ο ρόλος του Α1 είναι να απόδεικνύει ότι πληρώνεις ασφάλιση στη χώρα σου ώστε να μην υποχρεώνεσαι να πληρώνεις ξανά για ασφάλιση στη χώρα όπου θα δουλέψεις προσωρινά.

      Comment


        #4
        δεν καταλαβαίνω τον σκοπό με “ανανεωθεί η ασφάλειά μου“, σου το ζήτησε το ΙΚΑ?

        Comment


          #5
          Για το 2015 δεν έχω ένσημα στην Ελλάδα, μόνο στη Γερμανία. Οπότε η ασφάλισή μου λήγει σύντομα.
          Ρωτώντας στο ΙΚΑ μου είπαν ότι για να μη λήξει η ασφάλισή μου εδώ και να συνεχίσω να έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, θα πρέπει να προσκομίσω το έγγραφο S1 που δείχνει ότι πλήρωνα ασφαλιστικές εισφορές σε άλλη χώρα της ΕΕ τον προηγούμενο χρόνο.

          Comment


            #6
            και γιατί δεν τους κάνει το U1 ίσος και το U2?

            Comment


              #7
              εδώ ζητάνε το U1 (καλύτερα Ε 104)

              Comment


                #8
                Για το Ε104 έχω ήδη κάνει την αίτηση. Αλλά είπαν ότι αυτό αφορά μόνο στον υπολογισμό και των ενσήμων από Γερμανία για τη συνταξιοδότηση.

                Γιατί αυτό δεν είναι αρκετό δεν ξέρω.

                Comment


                  #9
                  Τα έντυπα για τα δικαιώματα κοινωνικής ασφάλισης στην ιστοσελίδα γράφουν πάντως για το Ε104 ότι είναι για υγειονομική ασφάλιση και “το υποβάλετε σε ασφαλιστικό φορέα της χώρας στην οποία εργάζεστε” κατά συνέπεια, εκεί που ζεις τώρα. Για το S1 λέει για “αποσπασμένος“ εσύ ήσουν αποσπασμένη?

                  Νομίζω το καλύτερο είναι να έρθεις σε επαφή με τα Εθνικά σημεία επικοινωνίας για υγειονομική περίθαλψη

                  Comment


                    #10
                    Όχι, εγώ ανήκω στους μετακινούμενους εργαζόμενους, που αναφέρει το Ε104.


                    Οκ, θα το δοκιμάσω και αυτό.

                    Comment

                    Working...
                    X