Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καναδική υπηκοότητα στα παιδιά μου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καναδική υπηκοότητα στα παιδιά μου

    Καλησπερα,

    Ειναι φοβερο αυτο το φορουμ και δινει πολλες και χρησιμες πληροφοριες! Αυτο που θελω να ρωτησω δεν καταφερα να το βρω και ζητω συγνωμη αν αναφεται καπου και μου διεφυγε. Το θεμα μου ειναι το εξης:

    Κατεβηκα σημερα στο υπουργειο εξωτερικων (Αριωνος 10) για να μεταφρασω τα πιστοποιητικα γεννησης και βαπτισης των παιδιων μου για να τους δωσω την υπηκοοτητα εφοσον την εχω και εγω! Οι υπάλληλοι εκει δεν φαινοταν να ηξεραν να με κατατοπισουν. Ο ενας μου ελεγε οτι πρεπει τα πιστοποιητικα να τα επικυρωσω στο υπουργειο εσωτερικων και ο αλλος οχι.

    Υπαρχει καποιος που εκανε αυτην την διαδικασια να μου πει και εμενα αν εκανε κατι στο υπουργειο εωτερικων η οχι;
    Εν τελει εγω απλα τα αφησα για μεταφραση χωρις την επικυρωση που μου ζητουσε ο ενας υπαλληλος εκει. Ελπιζω να εκανα σωστα και να μην τρεχω. Θα ηθελα την γνώμη σας.

    #2
    Originally posted by foteini08 View Post
    Κατεβηκα σημερα στο υπουργειο εξωτερικων (Αριωνος 10) για να μεταφρασω τα πιστοποιητικα γεννησης και βαπτισης των παιδιων μου για να τους δωσω την υπηκοοτητα εφοσον την εχω και εγω!
    Καλησπερα,
    μάλλον καναδική υπηκοότητα θα εννοείς, εδω

    Comment


      #3
      Ευχαριστω milu για την απαντηση. Οντως καναδικη υπηκοοτητα εννοω, αλλα δεν καταφερα να λυσω την απορία που εχω στο link που μου εδωσες. Επρεπε να παω και στο υπουργειο εσωτερικων για επικυρωση των πιστοποιητικων γεννησης η οχι; Anyway στις 28.12 που θα παρω τα χαρτια απο την μεταφραστικη υπηρεσια και θα παω στην πρεσβεια θα μαθω αν τα εκανα καλα η οχι. Και παλι σε ευχαριστω.

      Comment


        #4
        Originally posted by foteini08 View Post
        θα παω στην πρεσβεια
        ακριβώς αυτό, αν δεν βρεθεί κάποιο μέλος εδω με παρόμοια εμπειρία

        Comment


          #5
          Καναδική υπηκοότητα στα παιδιά μου

          Αγαπητοί φίλοι, είμαι Καναδή υπήκοος (έχω γεννηθεί εκεί), αλλά έχω 4 παιδιά στα οποία έχω παραλείψει να κάνω τη διαδικασία να δώσω την υπηκοότητά μου. Τα παιδιά μου είναι ηλικίας 22, 19, 9 και 6. Υπάρχει κάποιο όριο ηλικίας σε αυτά, προκειμένου να τους δώσω την υπηκοότητά μου? Γιατί όπως καταλαβαίνετε σκεφτόμαστε να μεταναστεύσουμε. Για τα μικρά είμαι σίγουρη ότι μπορώ να τη δώσω. Τα μεγάλα μου παιδιά, όμως? Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει την καλοσύνη και με διαφωτίσει.

          Comment


            #6
            Καναδική Υπηκοότητα και ΗΠΑ

            Γεια σας. Ο πατερας μου έχει καναδική υπηκοότητα και κανω αυτη τη στιγμη τις απαραιτητες διαδικασίες για να καταθέσω τα χαρτιά να την παρω και εγω. Το ερώτημα μου ειναι το εξής: με την καναδική υπηκοότητα μπορω να παω για εγκατάσταση αποκλειστικά και μονο στον Καναδα ή μπορώ και στις ΗΠΑ; Ευχαριστώ!

            Comment


              #7
              Originally posted by summeroulis View Post
              Γεια σας. Ο πατερας μου έχει καναδική υπηκοότητα και κανω αυτη τη στιγμη τις απαραιτητες διαδικασίες για να καταθέσω τα χαρτιά να την παρω και εγω. Το ερώτημα μου ειναι το εξής: με την καναδική υπηκοότητα μπορω να παω για εγκατάσταση αποκλειστικά και μονο στον Καναδα ή μπορώ και στις ΗΠΑ; Ευχαριστώ!
              Απο ότι ξέρω απο τον Justin Bieber, στην αρχή δεν του την δώσανε, αργότερα την πήρε όμως!!
              Σοβαρά τώρα, όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο!
              Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

              Comment


                #8
                Τι δεν ισχύει; Γνωρίζεται καποια σχετική ιστοσελίδα που μπορω να διαβασω πληροφορίες;

                Comment


                  #9
                  Originally posted by summeroulis View Post
                  Τι δεν ισχύει; Γνωρίζεται καποια σχετική ιστοσελίδα που μπορω να διαβασω πληροφορίες;
                  Δεν ισχυει αυτο που ρωτησες...
                  Το οτι θα γινεις Καναδος υπηκοος ,δεν σημαινει οτι μπορεις μονο και μόνο γι αυτο τον λογο , να εγκατασταθεις μόνιμα στις Η.Π.Α.

                  Despite the tighter border controls introduced in the past decade, Canadian citizens still enjoy special travel and work privileges in the United States thanks to the North American Free Trade Agreement (NAFTA). But to work legally in the...


                  Canada and the United States have long enjoyed a prosperous relationship as neighbors. The citizens of both countries may cross the border with relative



                  υγ Μια αναζητηση στο διαδικτυο,θα ελυνε την απορια σου,ως προς το πού μπορεις να βρεις πληροφοριες.
                  Κι εγω ,εκει εψαξα και τις βρηκα ,τις πληροφοριες που ζητησες....
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment

                  Working...
                  X