Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σκύλος στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σκύλος στην Αγγλία

    Παιδιά Καλησπέρα!
    Ετοιμαζόμαστε με το φίλο μου να μετακομίσουμε στο Νότινχαμ σε 2 μήνες και θέλουμε να παρουμε και το σκυλο μας μαζι ενα westie 6kg. Ψαχνοντας για το τι χρειαζεται να εχει μαζι του οι απόψεις ειναι πολλες. Υπαρχει καποιος που να εχει μεταφερει το σκυλο του αεροπορικως Αγγλια για να μας διαφωτισει??
    Υ.Γ. εχω διαβασει https://www.gov.uk/take-pet-abroad/overview συμφωνα με το οποιο νομιζω ειμαστε κομπλε αλλά υπαρχουν κτηνιατροι που διαφωνουν.

    #2
    Εξαρτάται από τον σκύλο. Αν είναι pug, pitbul, boxer και γενικά σκύλος με πλακουτσωτή μύτη δεν θα τον δεχτούν αεροπορικώς στην Αγγλία. Θα πρέπει να έρθει οδικώς. Διαφορετικά, τα εμβόλια του, το τσιπ και το διαβατήριο να έχει και δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Εγω για να φέρω το pug μου ταλαιπωρήθηκα. Τό έφεραν τα πεθερικά μου Γαλλία και πήγα με αυτοκίνητο να το πάρω!

    Comment


      #3
      Sorry τώρα είδα ότι είναι Westie. Μια χαρά είστε και με την ράτσα και με τα κιλά. Καλό ταξίδι!

      Comment


        #4
        δεν ειμαστε μια χαρα
        Πρεπει να παει cargo μονο και η aegean μου ζηταει 600 ευρω!!! Εξωφρενικο γιατι τοσα πολλα δεν καταλαβαινω..... Τωρα ψαχνω και εγω πως να παω μεσω Γαλλιας γιατι δεν εχω αυτοκινητο.

        Comment


          #5
          Originally posted by Natassou View Post
          δεν ειμαστε μια χαρα
          Πρεπει να παει cargo μονο και η aegean μου ζηταει 600 ευρω!!! Εξωφρενικο γιατι τοσα πολλα δεν καταλαβαινω..... Τωρα ψαχνω και εγω πως να παω μεσω Γαλλιας γιατι δεν εχω αυτοκινητο.
          εγω τον γατο μου τον μεταφερω calais - newhaven με το πλοιο (DFDS FERRIES) και μετα τρενακι.....τον παιρνω μαζι μου στην καμπινα στο αεροσκαφος της aegean....

          Comment


            #6
            Natassou εγω από ότι ξερω κατοικιδιο [σκυλι-γατα]εάν είναι μεχρι οκτω κιλα με τοκλουβι παει καμπινα και μαλιστα η aegean επιτρεπη κατοικιδιο σε καμπινα εωσ δυο κατοικιδια[το οριο] συνολοκα σε καμπινα απλα για Αγγλια από ότι ξερω πρεπει εκτωσ από εμβολια τσιπακη όλα αυτά σε διαβατηριο για κατοικιδια να εχεισ κανει το τεστ αντισωμάτων για την λυσσα και μια εξεταση για την υγεια του κατοικιδιου από κτηνιατρο ο οποιωσ χοριγη χαπι εσωτερικησ αποπαρασιτοσησ και αμπουλα γιατι σου λενε για καργκο και μαλιστα με τοσο μεγαλο κοστωσ;μηπωσ ναρωτησεισ και σε αλλεσ αεροπορικεσ εταιριεσ για καλητερεσ τιμεσ πολλα τα λεφτα γιατι ετσι;νομιζα μονο για Αυστραλια είναι τοσο μεγαλο το κοστοσ εδώ εγω που ειχα ρωτηση το καλοκαιρι για Αμερική τιμεσ μου ειχανε πει μεχρι οκτο κιλα με το κλουβι 70-100ευ [αναλογα με τις αεροπορικεσ ]και εποχη που πασ

            Comment


              #7
              Originally posted by Natassou View Post
              δεν ειμαστε μια χαρα
              Πρεπει να παει cargo μονο και η aegean μου ζηταει 600 ευρω!!! Εξωφρενικο γιατι τοσα πολλα δεν καταλαβαινω..... Τωρα ψαχνω και εγω πως να παω μεσω Γαλλιας γιατι δεν εχω αυτοκινητο.
              Κοιταξε τη Lufthansa. Και καλύτεροι ειναι με τη μεταφορα και φτηνότεροι. Το Νοεμβριο που μας περασε κοιταξα για σκυλο απο Ελλαδα στο Σικαγο και ζητάγανε 300 ευρω.

              Comment


                #8
                Originally posted by mecheng79 View Post
                εγω τον γατο μου τον μεταφερω calais - newhaven με το πλοιο (DFDS FERRIES) και μετα τρενακι.....τον παιρνω μαζι μου στην καμπινα στο αεροσκαφος της aegean....
                πως ακριβως τον παίρνεις?? μπαινοντας στη σελίδα του DFDS FERRIES λεει οτι για να μεταφερεις ζωο πρεπει να εχεις αυτοκινητο....

                Comment


                  #9
                  Το σκυλί μέχρι οκτώ κιλά μπαίνει καμπίνα και όχι cargo από ότι ξέρω. Το δικό μου είναι 8 κιλά και την πήγαν τα πεθερικά μου στην Γαλλία αεροπορικώς με ένα απλό καλαθι στην καμπίνα. Όπως είπα είναι pug και δεν την δεχόντουσαν αεροπορικώς στην Αγγλία. Το δικό σου είναι westie και 6 κιλά έτσι δεν νομίζω να έχεις προβλημα. Τσέκαρε και τη Air Serbia η οποία είναι πολύ ελαστική με τα σκυλιά και σχετικά οικονομική. Εμείς αυτή χρησιμοποιήσαμε.
                  Στα ferries ή με την υποθαλάσσια πρέπει να έχεις αυτοκίνητο στο οποίο και πρέπει να παραμείνει το σκυλί. Δεν τα επιτρέπουν αλλιώς.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by miles View Post
                    Το σκυλί μέχρι οκτώ κιλά μπαίνει καμπίνα και όχι cargo από ότι ξέρω. Το δικό μου είναι 8 κιλά και την πήγαν τα πεθερικά μου στην Γαλλία αεροπορικώς με ένα απλό καλαθι στην καμπίνα. Όπως είπα είναι pug και δεν την δεχόντουσαν αεροπορικώς στην Αγγλία. Το δικό σου είναι westie και 6 κιλά έτσι δεν νομίζω να έχεις προβλημα. Τσέκαρε και τη Air Serbia η οποία είναι πολύ ελαστική με τα σκυλιά και σχετικά οικονομική. Εμείς αυτή χρησιμοποιήσαμε.
                    Στα ferries ή με την υποθαλάσσια πρέπει να έχεις αυτοκίνητο στο οποίο και πρέπει να παραμείνει το σκυλί. Δεν τα επιτρέπουν αλλιώς.
                    Για αγγλια ολα τα σκυλια ανεξαρτήτως μεγεθους μπαινουν στη χωρα μονο ως cargo δεν εχει σχεση με την εταιρια γι αυτο εχουμε κολλησει...

                    Comment


                      #11
                      εχεισ δηκιο μιλησα με καποια γνωστη μου Αγγλιδα εδώ στην περιοχη μου σημερα δεν επητρεπουν καμπινα δυστηχωσ και αυτή οδηκοσ τα περνει και μετα με καραβι νομιζω ότι μεχρι Γαλλια μπορεισ να το εχεισ καμπινα είναι λιγο μπερδεμα και ταλαιπωρια εγω δεν θα εμπιστευόμουνα καργκο μετα από τοσα που εχω ακουση [χωρισ να θελω να σε ανχοσο]στο καραβι δενεχι καποιο χωρο για σκυλια ;αν δεν εχεισ αυτοκινητο εάν μαθεισ κατι γραψτο εδώ να ενημερώνονται και αλλοι σου ευχομαι να βρεισ συντομα την ακρη και να σου πανε όλα καλα

                      Comment


                        #12
                        ναι το ξερω και δεν εχουμε αυτοκινητο... Μεχρι στιγμης απο Ολλανδια με πλοιο με βλεπω....

                        Comment


                          #13
                          Καλησπέρα.. δες και αυτό pet transport services | Animalcouriers.. γνωστοί μου είχαν στείλει το 2012 την γάτα τους στην Αγγλία..

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Natassou View Post
                            ναι το ξερω και δεν εχουμε αυτοκινητο... Μεχρι στιγμης απο Ολλανδια με πλοιο με βλεπω....
                            Ρωτά στη Lufthansa. Πραγματικα, εχουν καλη φήμη και ειναι πολυ φτηνότεροι.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Lara View Post
                              Ρωτά στη Lufthansa. Πραγματικα, εχουν καλη φήμη και ειναι πολυ φτηνότεροι.
                              εννοεις να παω πρωτα Γερμανια και μετα Αγγλια?

                              Comment

                              Working...
                              X