Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πληροφορίες για Ανόβερο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πληροφορίες για Ανόβερο

    Καλημέρα

    Eιμαι νέα στο φόρουμ, και βλέπω πολύ καλή δουλειά γίνετε , συνεχίστε έτσι.

    Είμαι στο μοναχο απο το 1/2015 και εγώ εγκλωβιστεί, ψάχνω για σπίτι 8 μήνες τώρα και δεν βλέπω φως στον ορίζοντα . Σκέφτομαι να την κάνω για άλλη πόλη συγκεκριμένα για το Ανόβερο μιας και άκουσα ότι εκεί μιλάνε hoch deutsch και τα νοίκια απο οτι είδα στο immobilienscout oi τιμές είναι καμία σχέση με εδώ . Εδώ πέρα αρκετό μέρος του μισθού φεύγει για το σπίτι και τους λογαριασμούς του επειδή τα νοίκια είναι πανάκριβα.

    Θέλω να ρωτήσω εκεί με τα σπίτια βρίσκεις ή είναι όπως εδώ που παίρνεις πρόσκληση από τον μεσίτη και είναι και άλλοι πόσοι ενδιαφερόμενοι για το σπίτι? Ίσως και εκει να έιναι λίγο δύσκολα να βρείς σπίτι αλλά σαν εδω αποκλείετε. Εχω ακούσει το μεγάλο πρόβλημα βρίσκετε σε βερολίνο, αμβούργο και μόναχο.

    Από θέμα εργασίας με όχι και τόσο καλά γερμανικά βρίσκεις δουλειά εύκολα σχετικά ή με το ζόρι?Ότι δουλειά να είναι .Τα γερμανικά μου είναι B1 επίπεδο. Για τώρα δεν θα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα αν δεν βρω αμέσως εργασία αλλά θέλω να ξέρω γενικά, ίσως σε άλλη φάση να καίγομαι. Έχω μαζέψει αρκετά λεφτά για να κάνω μια νέα αρχή και για διαμονή σκέφτομαι αρχικά να πάω σε WG όπως μένω και εδω πέρα ώστε να μαζέψω 3 abrechnungen και μετά να μπορώ να ψάξω για ένα σπίτι.

    #2
    Ρε απο Ανόβερο κανεις;;;;

    Comment


      #3
      Καλημέρα,
      Τα ενοίκια είναι όντως πιο φθηνά από το Βερολίνο, η διαδικασία για να νοικιάσεις είναι ακριβώς η ίδια πάνω κάτω, με πρόσκληση κλπ.
      Βέβαια ο ανταγωνισμός για αυτά είναι πιο μικρός οπότε έχεις περισσότερες πιθανότητες. Το καλό με το Αννόβερο είναι ότι είναι σχετικά μικρό και μπορείς έτσι να μείνεις σε περιφερειακές πόλης όπου και πιο λίγα θα χαλάς και εύκολα θα πηγαινοέρχεσαι.
      Από Lehrte , Sehnde κλπ με το Sbahn είσαι σε λιγότερο από 25λεπτα στο κέντρο, που είναι Πόλης που δεν θεωρούνται προάστια. Garbsen , Langenhagen κλπ που είναι περιμετρικά είναι και φθηνά και σε λίγο χρόνο είσαι κέντρο. Αυτά στα λέω για μεγαλύτερη οικονομία και ευκολία στο να σου δώσουν σπίτι, ακόμα και στο κέντρο βέβαια τα ενοίκια δεν είναι απαγορευτικά.
      Ότι δουλεία να είναι που λες σίγουρα θα βρεις , αλλά τι αποδοχές θα έχεις? και είναι αυτό κάτι που σε ικανοποιεί?
      Αν πάλι επιμένεις σε ότι να ναι γιατί θες να πας σε μεγάλη πόλη και δεν πας σε κάτι μικρότερο? Στο Bergen πχ δεν χρειάζεσαι Γερμανικά όλοι αγγλικά μιλάνε, και τα σπίτια παρακαλάνε να στα δώσουν.
      Για το θέμα της δουλείας τι γνώσεις και προϋπηρεσία έχεις?
      στο stepstone.de κοίταξες?

      Comment


        #4
        Καλησπέρα συμφορουμίτες,

        το Stepstone απευθύνεται σε επαγγελματίες, διαχειριστές/στέλεχος κλπ., θεωρώ για “οτιδήποτε” καλύτερα--» Jobsuche | Ein Klick. Alle Jobs. Indeed όπως βέβαια το JOBBÖRSE der Bundesagentur für Arbeit και Jobs & Stellenangebote – jobs.meinestadt.de
        Όποιος άλως ενδιαφέρετε... εδώ το Crosswater περιλαμβάνει περισσότερα από 1.700 ενεργές πύλες εργασίας (Jobportals) από τη Γερμανία και τον κόσμο (23/03/2016), με ταξινόμηση κατά επιχειρηματικό κλάδος και επαγγέλματα.

        Προφανώς η μάλλον σίγουρα εννοείς το Bergen (Landkreis Celle), ενημερωτικά το γράφω για όσους άλλους το διαβάζουν, υπάρχουν και δυο άλλα Bergen.

        Comment


          #5
          και κάτι άλλο, το ύψος των μισθών στα βόρεια δεν είναι τόσο καλά όσο στο Μόναχο, και γενικός στην Γερμανία, ένα μεγάλο κομμάτι εισπράξεων ξοδεύεται για τα νοίκια, οπού και να είσαι ο μισθός και ενοικίαση αντιστοιχεί με την περιοχή... αλά καλά το Μόναχο είναι φαρμάκι!

          Comment


            #6
            Καλησπέρα,

            Όντως το Bergen landkreis Celle εννοώ Για το indeed θα διαφωνήσω , τα άλλα δύο δεν τα ξέρω , στον τομέα μου νομίζω το stepstone είναι ότι καλύτερο. Πάντως από προσωπική εμπειρία θα έλεγα σε όλους όσους ψάχνουν για εργασία μέσω αγγελιών στην Γερμανία sites όπως το indeed να τα ξεχάσουν. Όταν βλέπετε αγγελίες από agents μην κάνετε καν τον κόπο 90% είναι μούφα. Αυτά τα διεθνή sites όπως το jobserve πχ, έχουν αγγελίες από ατζέντηδες οι οποίοι βγάζουν ψεύτικες αγγελίες για να μαζεύουν απλά βιογραφικά να δείχνουν στους υποψήφιους πελάτες τους. Ιστοσελίδες όπως το Stepstone παρουσιάζουν αγγελίες κατευθείαν από τους υποψήφιους εργοδότες.


            Originally posted by milu View Post
            Καλησπέρα συμφορουμίτες,

            το Stepstone απευθύνεται σε επαγγελματίες, διαχειριστές/στέλεχος κλπ., θεωρώ για “οτιδήποτε” καλύτερα--» Jobsuche | Ein Klick. Alle Jobs. Indeed όπως βέβαια το JOBBÖRSE der Bundesagentur für Arbeit και Jobs & Stellenangebote – jobs.meinestadt.de
            Όποιος άλως ενδιαφέρετε... εδώ το Crosswater περιλαμβάνει περισσότερα από 1.700 ενεργές πύλες εργασίας (Jobportals) από τη Γερμανία και τον κόσμο (23/03/2016), με ταξινόμηση κατά επιχειρηματικό κλάδος και επαγγέλματα.

            Προφανώς η μάλλον σίγουρα εννοείς το Bergen (Landkreis Celle), ενημερωτικά το γράφω για όσους άλλους το διαβάζουν, υπάρχουν και δυο άλλα Bergen.

            Comment


              #7
              Originally posted by georgek View Post
              στον τομέα μου νομίζω το stepstone είναι ότι καλύτερο.
              Hi,
              δεν διαφωνώ για τον τομέα σου και ότι είναι ένα από τα καλύτερα Jobbörsen (όπως επίσης και το indeed), εδώ πρόκειται όμως για “οτιδήποτε” και με πάνω από 60 εκατομμύρια χρήστες την εβδομάδα και περισσότερα από 100.000 νέες αγγελίες την εβδομάδα για Γερμανία, πραγματικά δεν είναι και κανένα ασήμαντο Portal που σχετικά δεν είναι Jobbörse αλά Metasuchmaschine (Meta Search Engine). Τι να το κάνει το Stepstone με Β1 γερμανικά όταν ζητούν κατά προτίμηση στελέχους!?
              Θα διαφωνήσω επίσης ότι δεν είναι απαραίτητα τα γερμανικά και ότι στο stepstone “παρουσιάζουν αγγελίες κατευθείαν από τους υποψήφιους εργοδότες” με ένα IT που έβαλα μου έβγαλε ένα κάρο εταιρείες προσωρινής απασχόλησης, πια είναι δηλ. η διαφορά με τους “agents“?
              Και βέβαια έχει και το indeed “αγγελίες κατευθείαν από τους υποψήφιους εργοδότες“ και πολλές φορές βλέπεις αγγελίες στο indeed από το stepstone και σε διαβιβάζουν προς εκεί, μια που είναι Search Engine... τι να πω, μερικές φορές είναι και πως χειρίζεσαι κάποια πράγματα...

              Comment


                #8
                Όταν εννoώ ότι δουλειά νάνε ενός ας είναι και καθαρίστρια γιατί τα γερμανικά μου τα θεωρώ ακόμα κάπως αδύναμα. Πρόσφατα τελειωσα το Β1 αλλα πρέπει να τα εξασκήσω κιόλας. Τις απλές καθημερινές φράσεις τις μιλάω χωρίς να πολυκομπιαζω, αν θέλω να πω κάτι πιο δύσκολο δεν βγαίνει. Επίσης αν ο άλλος λέει πολλά τον χάνω ας μιλάει και καθαρά. Αν δεν μιλάει καθαρά και απλά πράγματα να λέει που λογικά θα καταλάβαινα δεν τα πιάνω. Και για αργότερα αφου τα μάθω καλήτερα δεν έχω τελειώσει κάποια σχολή για να ψάχνω κάτι συγκεκριμένο.

                Όσους ξέρω και κάνουν δουλειές ότι νάνε κάπου 1200 με 1300 καθαρά περνούν εδώ στο μοναχο.Εγώ περνώ 1200 πέρνω, οποτε σε άλλη μικρότερη πόλη σίγουρα θα είναι λιγότερα σε αντίστοιχες δουλειές αλλα ποσο πιο κάτω να είναι?

                Όσον αφορά τα σπίτια στο μόναχο μίλαγα με μεσίτες και μου λέγανε για την έλλειψη κατοικίας , βάζουνε τα σπίτια στο immoscout και δέχονται πάνω από 150 emails. Διαλέγουνε καμια 30 με 40 από αυτά τους καλούνε και μετά ο ιδιοκτητης διαλέγει έναν. Γι αυτό και τα νοίκια είναι πανάκριβα. Στην περίπτωση μου έχω στείλει πάνω από 400 emails για μέσα στο μοναχο και μέχρι τώρα με έχουνε φωνάξει 6 φορες. Ψάχνω και λίγο έξω από μοναχο εκεί τα νοίκια είναι λίγο πιο φτηνά και με μικρότερο ανταγωνισμό , εκεί οι μεσίτες μου λέγανε δέχονται κάπου στα 100 emails για μια αγγελία .

                Για να αυξήσω τις πιθανότητες να βρω σπίτι γιατί με 1200 ευρώ netto και με τέτοιο ανταγωνισμό πιο εύκολα βλέπω να πιάνω το λόττο. Μήνες τώρα έχω ξεκινήσει και δουλεύω και τα σαββατοκύριακα και περνώ 450 αφορολόγητα , σύνολο 1650 παρόλο αυτά δεν βλέπω περισσότερη κινητικότητα στα emails που στέλνω.

                Μέσα από αυτή την δυσκολία σκέφτηκα γιατί να μην αλλάξω πόλη και να βρω μια που να συνδυάζει λογική έυρεση σπιτιού και δουλειάς και γιατί όχι να μιλάνε και καθαρά που θα με βοηθήσει κιόλας. Και στην τελική μελλοντικά θα μου είναι καλύτερα από το να μένω μοναχο και να χρυσοπληρώνω το σπίτι.

                Δηλαδή να διαλέγεις εσύ το σπίτι και όχι να σε διαλέγει ο ιδιοκτήτης σε καμία πόλη της γερμανίας δεν παίζει κατι τέτοιο ε;

                Comment


                  #9
                  Μακάρι να βρεθεί κάποιος από Ανόβερο και να σου δώσει ανταπόκριση από πρώτο χέρι όσο αφορά την στέγαση και απορίες σου σε αυτό. Σε γενικές γραμμές όμως, όπως σου απάντησε και ο georgek, πάνω κάτω εκτός Μόναχο και εντός μικρές πόλεις „ο ανταγωνισμός για αυτά είναι πιο μικρός οπότε έχεις περισσότερες πιθανότητες“. Λίγο πολύ το γνωρίζουνε αυτό όση ζούνε κάποια χρόνια στην Γερμανία. Είπαμε το Μόναχο είναι φαρμάκι και ο χώρος πολύ σπάνιο αγαθό...

                  Έτσι και αλλιώς γνωρίζεις ότι η μεσίτες ζητούν το εκκαθαριστικό, να έχεις εργασία, δηλ. και λιγότερη υποψήφιοι να υπάρχουν, το πόσα κερδίζεις διαδραματίζει επίσης σημαντικό ρόλο, γιαυτό πολύ σωστά το σκέφτηκες για αρχή να πας σε wg.

                  Το που κυμαίνονται τα ενοίκια το διαπίστωσες και η ίδια με την έρευνα μέσα immoscout, στην συνέχεια ερευνάς πχ. και εδώ για το Μέσος όρος Τιμές ενοικίασης στη Γερμανία, όπως και στα ακόλουθα immowelt - Mietpreisentwicklung in Deutschland – και εδώ Mietspiegel

                  Την ίδια αναζήτηση κάνεις επίσης με τους μισθούς μέσο goole πχ. Lohnspiegel in Deutschland η löhne Reinigungskräfte

                  Άπω εκεί και πέρα... όπως γράφεις “σκέφτηκα γιατί να μην αλλάξω πόλη και να βρω μια που να συνδυάζει λογική εύρεση σπιτιού και δουλειάς και γιατί όχι να μιλάνε και καθαρά που θα με βοηθήσει κιόλας“,... εάν δεν υπάρχει κάποιο “αίσθημα” για Ανόβερο... θα μπορούσες να πας οπουδήποτε, όπως πχ. και στο Düsseldorf, μιλάνε Hochdeutsch, έχει ενεργή ελληνική κοινότητα, είναι και η Köln τριγύρω που σίγουρα θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες για θέσης εργασίας. Ανάμεσα σε αυτές της πόλεις στα περίχωρα θα βρεις αρκετά διαμερίσματα με ικανοποιητικές τιμές.

                  Και έστω να βρεθεί κάποιος από Ανόβερο... ουσιαστικά πάντα ζητάμε και στοχεύουμε την ικανοποίηση των συμφερόντων, που προκύπτουν από τους στόχους μας. Ίσως θα πρέπει να αναρωτηθεις που βλέπεις πχ. το μέλλον σου σε 5 χρονιά, τι σκοπεύεις εκτός επιβίωση, σε τι να σε βοηθήσει η καθαρεύουσα, είσαι τύπος για επαρχεία? Κλπ.. Βέβαια εσύ ξέρεις γιατί σου “έκατσε” Ανόβερο.

                  Τώρα που φαίνεται ότι πως προς το παρόν ο στόχος σου είναι για εργασία και επιβίωση, και ανάφερες καθαρίστρια, ρίξε μια μάτια εδώ https://www.helpling.de/ έχει ενδιαφέρον. Μπορείς σε ανεξάρτητη βάση να καθορίσεις πόσο θα εργάζεσαι και πόσο θα κερδίζεις αντίστοιχα. Εδώ θα βρεις και άλλους παρομοίως παροχές υπηρεσιών καθαριότητας και σε ποιες πόλεις έχουν έδρα.

                  Comment


                    #10
                    Καλησπέρα,

                    Καταρχάς εγώ συμφωνώ με την επιλογή του Αννόβερου. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο και από Μόναχο και από Βερολίνο.
                    Έλληνες φυσικά έχει και στο Αννόβερο αρκετούς, δεν είμαστε τόσο οργανωμένοι όσο η Κολωνία πχ αλλά υπάρχουν.
                    Διαμέρισμα εύκολα η δύσκολα στο Αννόβερο ή τα πέριξ του πιστεύω θα βρεις και φυσικά σε καλύτερη τιμή από Μόναχο
                    Για εργασία σαν καθαρίστρια γιατί δεν κοιτάς σε εταιρίες καθαρισμού όπως αυτές εδώ
                    Hauscleaner - Gönne Dir die perfekte Reinigung auf Abruf
                    Betreuung jeder Art und Alltagshelfer auf Betreut.de finden! Zahlreiche Angebote & Jobs in Ihrer Nachbarschaft für Babysitten, Haushaltshilfe, Tiersitter & mehr

                    Αν τελικά το κάνεις το βήμα και έρθεις προς τα εδώ και χρειαστείς καμία πληροφορία ή βοήθεια στείλε μήνυμα.

                    Comment


                      #11
                      Είπα για το Ανόβερο γιατί σε γερμανό που του είπα ότι βόρεια μιλάνε πιο καθαρά , στο Ανόβερο συγκεκριμένα μου τόνισε.

                      Από τα site μονο το jobboerse ήξερα . Πολύτιμη η βοήθεια σας.

                      Καλά έβαλα στο immoscout απο περιέργεια να δω τι παίζει στο Dortmund, είδα τις τιμές και τσιμπιόμουνα.


                      Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για τις πληροφορίες

                      Comment

                      Working...
                      X