Announcement

Collapse
No announcement yet.

7,2 λίρες καθαρά ή μεικτά?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    7,2 λίρες καθαρά ή μεικτά?

    Καλησπέρα σε όλους!

    Ήθελα και εγώ με τι σειρά μου να ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια όσων είναι ήδη Αγγλία.

    1) Βλέπω κάποιες αγγελίες που γράφουν 7,2 λίρες ανά ώρα (για άτομα πάνω από 25χρ.) και αναρωτιέμαι αν κάποιος γνωρίζει αν αυτά είναι καθαρά ή μεικτά?

    2) υποθέτω οι περισσότεροι από εσάς πάτε με κάποιο πτυχίο Αγγλία και ψάχνετε δουλεία στο αντικείμενο σας, αλλά γνωρίζει κάποιος πόσο εύκολο είναι να βρει κανείς δουλεία σε λάντζα?

    3) και έστω την βρήκες την δουλεία (λάντζα) και παράλληλα ψάχνεις για κάτι καλύτερο – όταν το βρεις, πόσο καιρό πριν πρέπει να δηλώσεις παραίτηση. Κανά 2 εβδομάδες? 3? 4?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Νικόλας

    #2
    Originally posted by NikolasG View Post
    Καλησπέρα σε όλους!

    Ήθελα και εγώ με τι σειρά μου να ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια όσων είναι ήδη Αγγλία.

    1) Βλέπω κάποιες αγγελίες που γράφουν 7,2 λίρες ανά ώρα (για άτομα πάνω από 25χρ.) και αναρωτιέμαι αν κάποιος γνωρίζει αν αυτά είναι καθαρά ή μεικτά?

    2) υποθέτω οι περισσότεροι από εσάς πάτε με κάποιο πτυχίο Αγγλία και ψάχνετε δουλεία στο αντικείμενο σας, αλλά γνωρίζει κάποιος πόσο εύκολο είναι να βρει κανείς δουλεία σε λάντζα?

    3) και έστω την βρήκες την δουλεία (λάντζα) και παράλληλα ψάχνεις για κάτι καλύτερο – όταν το βρεις, πόσο καιρό πριν πρέπει να δηλώσεις παραίτηση. Κανά 2 εβδομάδες? 3? 4?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Νικόλας
    καλημέρα

    1) απο τον Απρίλιο 2016 ο βασικός είναι 7,2 λίρες την ώρα για όσους είναι 25 και πάνω, οσο για το καθαρά μεικτά... εδω το φορολογικό συστημα ειναι διαφορετικό απ της Ελλάδας έχει να κάνει με το πόσες ωρες δουλεύεις συνολικά πχ. σε μια full time δουλειά το κρατος σου παρακρατεί το 20% του εισοδήματος σου απ την αλλη αν εισαι part time (25-30 ωρες τη βδομαδα) δεν φορολογείσαι, οι περισσότεροι τουλάχιστον εδω που είμαι εγω (Newcastle) κάνουν συμφωνία με τους εργοδότες ωστε να τους δηλώνουν part time και τα υπόλοιπα μαύρα στο χερι οποτε να το χεις υπόψιν (λέω φυσικά για δουλείες σερβιτόρου η λατζα κτλ)

    2) δουλειες σε λατζες η σερβιτόρος βρίσκεις αρκετά γρήγορα, προσωπικά μεσα σε 15 μερες ειχα βρει δουλειά σαν σερβιτορος προσωρινή για να βγάζω λίγα απ τα έξοδα μου

    3) για το να δηλωσεις παραίτηση νωρίτερα δεν υπάρχει κανας νόμος που να λεει κατι, εγω οταν εφυγα απο σερβιτόρος και ξεκίνησα στο αντικείμενο μου του ειπα οτι σήμερα ειναι τελευταία μερα δεν ξαναέρχομαι

    Comment


      #3
      Οπως τα λεει ο smoothbanana.
      Για την τριτη ερωτηση, ριχνεις μια ματια στο συμβολαιο ή απλα ρωτας εκει. Αν φυγεις χωρις notice, δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα.

      Comment


        #4
        Τα χρήματα είναι μεικτά, απλά σε τόσο χαμηλές αμοιβές οι κρατήσεις είναι από πολύ μικρές έως μηδέν. Αν βγάζεις πχ 700 λίρες το μήνα δεν θα τους κρατάν τίποτα. Αν δουλεύεις full time 40 ώρες τη βδομάδα οι μικτές αποδοχές είναι για 7.2 λίρες την ώρα 1.250 λίρες το μήνα και οι καθαρές 1114 λίρες το μήνα. Περιλαμβάνονται στις κρατήσεις φόρος και ασφαλιστικές εισφορές.

        Δουλειές λάντζα και αγγαρεία γενικώς θα βρεις εύκολα. όμως το πιθανότερο να είναι part-time και ίσως χρειάζεται να βρεις και δεύτερη παρτ-τάιμ για να βγάζεις τα έξοδα σου.

        Ο χρόνος που πρέπει να ειδοποιήσεις όταν φύγεις ορίζεται στο συμβόλαιο. Για δουλειά λάντζας ή παρόμοιο μάξιμουμ να απαιτείται μια εβδομάδα. Πολλές φορές δεν υπάρχει ούτε αυτό και μπορείς να φύγεις την ίδια μέρα. Βέβαια και αυτοί μπορούν να σε διώξουν χωρίς προειδοποίηση. Γενικώς για λάντζα ή παρόμοιο το τελευταίο που θα πρέπει να σε αγχώνει είναι το notice period. Σε αυτές τις δουλειές κόσμος έρχεται και φεύγει κάθε μήνα. Και οι εργοδότες δεν ψάχνουν υπάλληλους για μακροχρόνια εργασία, ξέρουν οτι το κάνεις προσωρινά μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο.

        Comment


          #5
          Μεικτα..........

          Comment


            #6
            Σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις!

            Νασται καλά!

            Comment

            Working...
            X