Announcement

Collapse
No announcement yet.

φευγω

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    φευγω

    καλησπερα φιλοι μου καινουργειος εδω ειμαι 24 ετων και βρηκα δουλεια κουζηνα στο zittau σε ελληνικο εστειατοριο μυλισα με τον κυριο που εχει το μαγαζη και με ειπε μια μερα ρεπο εβδομαδα διαμονη διατροφη και ασφαλεια και 800 ευρω με 8 ωρες 4 πρωι και 4 απογευμα εκτος αναγκης αμμα κατσω παραπανω θα τα περνω σε αδεια θα μου εδεινε παραπανω αλλα ειμαι αμαθος δεν εχω προυπηρεσια και δεν ξερω την γλωσσα τι πρεπει να ξερω η να παρω μαζι μου σε αυτο το ταξιδι?

    #2
    Καλημέρα,

    Κάποιες βασικές αλλά χρήσιμες πληροφορίες είναι οι παρακάτω:

    - Διαβάστε τις εμπειρίες από άλλα μέλη σχετικά με τα Ελληνικά εστιατόρια στη Γερμανία

    - Πολύ βασικό μην ξεκινήσετε να εργάζεστε χωρίς να έχετε υπογράψει συμβόλαιο εργασίας που θα αναγράφει πόσες ώρες και ημέρες την εβδομάδα θα πρέπει να δουλέψετε. Επίσης το συμβόλαιο εργασίας είναι απαραίτητο για την ασφάλεια( π.χ. ΙΚΑ Γερμανίας κτλ) σας και για να βρείτε ένα σπίτι αν δεν σας αρέσει η διαμονή που θα σας προσφέρουν

    Για το τι πράγματα να έχετε μαζί σας:

    - Χρήματα. Φυσικά και είναι γνωστό σε κάθε ταξιδιώτη. Αν έχετε την δυνατότητα να έχετε μαζί σας ένα ποσό από 500€ μέχρι 1000€ και να το έχετε για ώρα ανάγκης αν κάτι δεν πάει καλά να μπορείτε να κινήστε.

    - Χαρτιά σας από προηγούμενες δουλειές σας μεταφρασμένα για να μπορείτε στο μέλλον αν θελήστε να ψάξετε για άλλη δουλειά αν δεν σας ικανοποιεί αυτή που θα επιλέξετε.

    Καλή τύχη και όλα καλά να σας πάνε

    Comment


      #3
      Α ναι, ξεκαθάρισε πόσα θα σου δίνει μετά από ένα χρόνο, όταν πχ. θα θέλεις να φύγεις δηλ. να ενοικίασης δικό σου διαμέρισμα. Καλά θα ήταν να τα συμφωνήσετε όλα γραπτός, αν σε παίρνει για αιτήματά...

      Comment


        #4
        Ίσως να ζητάω πολλά αλλα αν ήξερες κάποιον που δουλεύει ήδη εκεί καλο θα ήτανε αν ρωτούσες αν όντως τα πράγματα είναι έτσι όπως στα είπανε , αν όντως έτσι είναι έχεις πέσει σε καλή περίπτωση γιατί το θέμα με τα Ελληνικά εστιατόρια συνήθως δεν είναι έτσι. Αφού πας με το καλο δώσε και μια συνεχεια τις ιστορίας αν θες. Δικη μου συμβουλή μάθε την γλώσσα όσο πιο γρήγορα μπορείς

        Καλή τύχη

        Comment


          #5
          σας ευχαρηστω ολους φευγω τελη του μηνα 800 ευρω καθαρα απο εδω απο ελλαδα μηλισα με τον γαμπρο του που μενει θεσσαλονικη και θα φυγουμε μαζι για εκει και οσο για το ε 104 μου ειπε να το εχω μαζι μου αν εχω ασφαλεια εδω στην ελλαδα οσο για την γλωσσα μαθενω τα βασικα πως να παω απο εδω εκει και παει λεγοντας μαθενω πως λεγοντε τα ιδοι κουζινας κτλπ και παλυ σας ευχαρηστω ολους για τις γρηγορες απαντησης σας!!!!!!

          Comment

          Working...
          X