Announcement

Collapse
No announcement yet.

ελληνικό TV με καθαρή εικόνα μέσω Internet?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ελληνικό TV με καθαρή εικόνα μέσω Internet?

    Προσπάθησα να δω ελληνική τηλεόρασης μέσω διαδίκτυο σε ορισμένα γνωστά sites που επισκέφτηκα, δυστυχώς, τα περισσότερα δεν λειτουργούν πραγματικά.
    Ως λύση, αν και δεν είναι η καλύτερη ποιότητα εικόνας, βρήκα με το VLC Media Player και με τη λίστα αναπαραγωγής που κατέβασα εδώ Greece Archives - Source of Iptv Address Παίζεται με ένα διπλό κλικ, η το ανοίγεις με το VLC. Αυτό γίνετε φυσικά και με ραδιοφωνικούς σταθμούς μέσω του VLC Media Player, αλά βρήκα μετά το E-Radio Greece - The Hellenic Radio Portal | listen live all greek radios online, greek music, greek laiko, news, live sports on Athens, Thessaloniki Stations and Internet Radios και διαπίστωσα ότι μου αρέσει και το καλό... λειτουργεί κυρίως.
    Έχετε άλλες λύσεις για την τηλεόραση ή το ραδιόφωνο, ιδίως για ελληνικό TV με καθαρή εικόνα μέσω Internet? Θα εκτιμούσα τις απόψεις σας.

    #2
    Originally posted by milu View Post
    Προσπάθησα να δω ελληνική τηλεόρασης μέσω διαδίκτυο σε ορισμένα γνωστά sites που επισκέφτηκα, δυστυχώς, τα περισσότερα δεν λειτουργούν πραγματικά.
    Ως λύση, αν και δεν είναι η καλύτερη ποιότητα εικόνας, βρήκα με το VLC Media Player και με τη λίστα αναπαραγωγής που κατέβασα εδώ Greece Archives - Source of Iptv Address Παίζεται με ένα διπλό κλικ, η το ανοίγεις με το VLC. Αυτό γίνετε φυσικά και με ραδιοφωνικούς σταθμούς μέσω του VLC Media Player, αλά βρήκα μετά το E-Radio Greece - The Hellenic Radio Portal | listen live all greek radios online, greek music, greek laiko, news, live sports on Athens, Thessaloniki Stations and Internet Radios και διαπίστωσα ότι μου αρέσει και το καλό... λειτουργεί κυρίως.
    Έχετε άλλες λύσεις για την τηλεόραση ή το ραδιόφωνο, ιδίως για ελληνικό TV με καθαρή εικόνα μέσω Internet? Θα εκτιμούσα τις απόψεις σας.
    To Kodi το έχεις δοκιμάσει? Δεν ξέρω τι ποιότητα θα έχει στο εξωτερικό, πάντως έχει όλα τα ελληνικά κανάλια και ραδιόφωνα, και δουλεύει.

    Comment


      #3
      To kodi επί το πλείστων κάνει μετάδοση της εικόνας που δείχνουν τα επίσημα sites των καναλιών προς το εξωτερικό, πράγμα που σημαίνει ότι πέρα από ειδήσεις και καμία παλιά ελληνική σειρά δεν μπορείς να δεις λόγο πνευματικών δικαιωμάτων. Μία λύση είναι να προμηθευτείς ένα vpn που να σου παρέχει ελληνική IP και να βλέπεις μέσω αυτού τα live stream από τα sites των καναλιών. Πολλά από αυτά βέβαια μετά από λίγο βάζουν φίλτρο και μπλοκάρουν και αυτές τις IP. Το κόστος του VPN είναι ιδιαίτερα χαμηλό (εγώ δίνω 45Ε για δύο χρόνια) αν δεν σε ενοχλεί να δώσεις κάτι παραπάνω θα σου πρότεινα για σίγουρη λύση, καλή ποιότητα και χωρίς κανένα πρόβλημα την συνδρομή σε ελληνική δορυφορική τηλεόραση (nova / otesat)

      Comment


        #4
        Originally posted by milu View Post
        Προσπάθησα να δω ελληνική τηλεόρασης μέσω διαδίκτυο σε ορισμένα γνωστά sites που επισκέφτηκα, δυστυχώς, τα περισσότερα δεν λειτουργούν πραγματικά.
        Ως λύση, αν και δεν είναι η καλύτερη ποιότητα εικόνας, βρήκα με το VLC Media Player και με τη λίστα αναπαραγωγής που κατέβασα εδώ Greece Archives - Source of Iptv Address Παίζεται με ένα διπλό κλικ, η το ανοίγεις με το VLC. Αυτό γίνετε φυσικά και με ραδιοφωνικούς σταθμούς μέσω του VLC Media Player, αλά βρήκα μετά το E-Radio Greece - The Hellenic Radio Portal | listen live all greek radios online, greek music, greek laiko, news, live sports on Athens, Thessaloniki Stations and Internet Radios και διαπίστωσα ότι μου αρέσει και το καλό... λειτουργεί κυρίως.
        Έχετε άλλες λύσεις για την τηλεόραση ή το ραδιόφωνο, ιδίως για ελληνικό TV με καθαρή εικόνα μέσω Internet? Θα εκτιμούσα τις απόψεις σας.
        Δεν μπορεις να βαλεις δορυφορικο πιατο?Εαν μπορεις με ενα μικρο πιατο στραμενο στις 3 ανατολικα και εναν απλο HD δεκτη θα εχεις τα κρατικα και τα ιδιωτικα ελευθερα καναλια χωρις κανενα αλλο κοστος.

        Comment


          #5
          Δυστυχώς πιάτο δεν μπορώ να βάλω και όχι επειδή νοικιάζω παρτέρι, η πολιτική τον εκμισθωτών είναι να παρέχουν τρομερά γρήγορο internet μέχρι 400 Mbit/s με IP-TV και Phone στο μισθωτήριο, αλλά χωρίς σύνδεση για δορυφόρο. Από την μια είναι καλό, δλδ. ελέγχεις όλα τα media (τηλ. φαξ. τv κλπ.) με τον ΗΥ, από την άλλη μας ξεζουμίζουν κανονικά. Για κάθε πρόσθετο πακέτο όπως HD και συνδρομή sky, nova/sat, ανεβαίνει η ταρίφα... πληρώνω ήδη τώρα στα 80 € το πακέτο tv, fon και net, συν 18 € Rundfunkbeitrag, σχεδων100 €, να βάλω και συνδρομή nova κλπ... δεν λέει..άσε που έχω και ipv6, δλδ. θα χρειαζόμουνα και πρόσθετη συνδρομή tunneling για vpn.
          Δουλεύω με ubuntu και και η εγκατάσταση για το kodi είναι λίγο μανική και περιττός κόπος για λίγο παραπάνω tv... άσε που έχει και άλλα καλά media-center-tools το ubuntu (FreetuxTV, TunaPie και πολλά άλλα) δλδ. με λίγα λόγια ένα player, το vcl, που έχει σχεδόν τα πιο πολλά codecs και μια λίστα αναπαραγωγής για ip-tv γίνεται καλή δουλειά, αλά από ότι κατάλαβα georgek, με τα “πνευματικών δικαιωμάτων” θα πρέπει κάθε φορά να βρίσκουμε και να κατεβάζουμε καινούργια λίστα αναπαραγωγής άσε που κινούμαστε στην άκρη αξιόποινων πράξεων... μας ξεζουμίζουν με το γάντι... μας παραζαλίζουν και με διαφημιστικά...Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

          Comment


            #6
            εγώ προσωπικά δεν πολλή ενδιαφέρομαι γιατί δεν παρακολουθώ τηλεόραση, μόνο τα παιχνίδια της euroleague έβλεπα από την ΕΡΤ2 μέσω VPN.
            Αν όμως είσαι τυχερή και το μπαλκόνι σου βλέπει νότο τότε μπορείς να βάλεις δορυφορικό πιάτο και κανείς δεν μπορεί να σου το απαγόρευση, υπάρχει νόμος από όσο ξέρω για αυτό.
            Θα πρέπει να το βάλεις μέσα στο μπαλκόνι αλλά μικρό το κακό. Στην Γερμανία τον Hotbird τον πιάνεις και με 40αρι πιάτο.
            Τσέκαρε εδώ αν το μπαλκόνι σου βολεύει Satellite Finder / Dish Alignment Calculator with Google Maps | DishPointer.com Στο πάνω πεδίο βάζεις την διεύθυνση σου και κάτω 19,2Ε

            Comment

            Working...
            X