Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ-----ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ-----ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ

    Καλησπερα σε ολη την παρεα...
    Οπως παρα πολλοι αλλοι πηρα την αποφαση να φυγω για το εξωτερικο και συγκεκριμμενα την Γερμανια μιας και εχω οικογενειακη γκρινια για καπου αλλου,πχ Αυστραλια λογω αποστασης,τελως παντων με τα εισαγωγικα.

    Ειμαι 36 ετων,επαγγελομαι ηλεκτρονικος ΤΕΕ,πρωην ελευθερος επαγγελματιας απο το 2003 εως το 2011 με αντικειμενο κεραιοσυστηματα-ηχοσυστηματα-υπολογιστες-κινητη τηλεφωνια-συναγερμοι-κλειστα κυκλωματα παρακολουθησης κτλ.Απο το 2011 και μετα κλασσικα σουβλατζιδικο για να ζησω την οικογενεια.Μιλαω πολυ καλα Αγγλικα μα καθολου Γερμανικα.

    Ειχα επιλεξει το νοτιο κομματι ,κρατιδιο Baden--Wurttemberg,αλλα μαλλον το εγκαταλειπω διοτι δεν βλεπω πολυ καλο το τοπιο σε οτι αφορα τα ελληνικα σχολεια,εχω δυο μικρα παιδια,και δεν εχω και γνωστους.Ετσι καταληγω στο κρατιδιο NRW,οπου εχω και μερικους γνωστους αλλα και τα πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα οσον αφορα τα σχολεια.
    Απ οτι εχω καταλαβει,το σε τι σχολειο θα παει το παιδι,αμιγες ή μη,εξαρταται αν επιθυμουμε μεθαυριο να δωσει πανελληνιες εξετασεις ,αλλιως δεν υπαρχει λογος.Απο εμπειρια οσων διαμενουν,τι ειναι προτιμοτερο,να ξεκινησει σε ενα αμιγες και να μεταπηδησει μετα σε ενα γερμανικο ή κατευθειαν σε ενα γερμανικο με καποιες ωρες ελληνικης γλωσας ??Τα παιδια ειναι στην ηλικια του προνηπιου και νηπιου.Δλδ 3 και 5 ετων αντιστοιχα.Ο μικρος δεν μιλαει ακομη ενω ο μεγαλος εχει προχωρησει,οσο μπορει να εχει προχωρησει ενα παιδι 5 ετων.

    Λοιπον,εχω ενα χρονο που μαζευω πληροφοριες και νομιζω ειμαι σε καλο επιπεδο ενημερωσης οσον αφορα τα φορολογικα,την δηλωση στο δημαρχειο και το ΑΦΜ,κτλ.Θα ηθελα να πληροφορηθω για καποια επιπλεον πραγματα απο ανθρωπους που ζουν ηδη εξω και δουλευουν για να ειναι πιο πιστη η ενημερωση.Με ενδιαφερει να δουλεψω σε μια εταιρια---εργοστασιο που θα ειναι αποδεκτη η αγγλικη εως οτου μαθω τα γερμανικα σε ικανοποιητικο επιπεδο.
    Εχω αποστειλει τον τελευταιο μηνα παρα πολλα βιογραφικα και εχω παρει απαντησεις.Κοινος παρονομαστης το ''ελα να τα πουμε''.Κατανοητο και αποδεκτο ,και εγω δεν θα εκανα προσληψη απο το ιντερνετ.Την ολη διαδικασια την εκανα ως αναγνωριστικη.
    Αυτο που βλεπω ομως και δεν το ειχα δει ποτε στην ζωη μου,ειναι οτι οι γερμανικες εταιρειες εχουν απειρες θεσης εκπαιδευσης και λειτουργουν ως ας το πουμε ακαδημιες.Λοιπον ,εγω που ενδιαφερομαι οχι απλα να δουλεψω αλλα να επιμορφωθω περαιτερω,τι συμβαινει σε αυτη την περιπτωση.Πληρωνομαι για την διαρκεια της επιμορφωσης εως οτου απορροφηθω στην εταιρεια,εαν ναι ποσο ανερχονται τα ποσα.Οταν τελειωσει η επιμορφωση/εκπαιδευση παιρνω καποιο πιστοποιητικο το οποιο μετραει,ή ειναι απλα ενα χαρτακι?Σε λιγες ημερες που θα μετακομισω να ζητω την προσληψη ή την εκπαιδευση μου(Πιο λειτουργει καλυτερα ως προσεγγιση)??

    Ενα αλλο ζητημα με Μη Κερδοσκοπικους Οργανισμους:Μου εγινε μια προταση με μηνιατικο,ενα επιπλεον μισθο στο 12μηνο,ενα πληρωμενο μηνιατικο διακοπων,και ενα πακετο μετεγκαταστασης(μεταφορικη εταιρεια για πραγματα απο Ελλαδα κτλ),και ξεχωριστο συνταξιοδοτικο(ασφαλεια δηλαδη,ξεχωριστη απο το μηνιατικο,χωρις κρατησεις δηλαδη), το οποιο εχει τον περιορισμο της διετιας.Απο εμπειρια καποιος μπορει να πει τι συμβαινει μετα?Τα δυο αυτα χρονια θα προσμετρουνται κανονικα ως επιπλεον εμπειρια που θα αποκομισω απο την εργασια σε διαφορετικους τομεις ή εχουν αλλο καθεστως οι ΜΚΟ και θα μπλεξω,και παλι απο την αρχη???
    Επισης κατι γενικο αλλα θα ηθελα την γνωμη σας:
    Εαν σας δινοταν η ευκαιρεια να μην αναζητατε αμεση εργασια σε εταιρεια,αλλα να δουλεψετε 4-5 μηνες σε φιλικο σας προσωπο ετσι ωστε να προσαρμοστειτε και να μαθετε βασικα της γλωσσας,και μετα να ψαξετε για δουλεια της αρεσκειας σας,τι θα κανατε????Ποιο θα διαλεγατε???

    Ευχαριστω προκαταβολικα για ολες τις απαντησεις,συγγνωμη αν κουρασα αλλα νοιωθω οτι επρεπε να ειμαι λεπτομερης για να αποφυγω λαθος απαντησεις.


    Ευχαριστω.
Working...
X