Announcement

Collapse
No announcement yet.

2 ερωτήσεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    2 ερωτήσεις

    Καλησπέρα. Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αν έχουν ερωτηθεί ξανά αλλά υπάρχουν 100αδες σελίδες και με το search δεν βρήκα κάτι. Κάνω λοιπόν 3 ερωτήσεις για την Αγγλία.

    Λίγα λόγια πρώτα. Είμαι άνεργος περίπου 1μιση χρόνο τώρα. Οπου υπάρχει στέλνω βιογραφικά, είτε online είτε προσωπικά. Σε δουλειές του τομέα μου (πληροφορική/δίκτυα) είναι ελάχιστες ετσι κι αλλιώς. Σε οποιαδήποτε άλλη μου λένε είμαι μεγάλος (!!!!!) καθώς είμαι πάνω απο 25 (είμαι 33). Εχω αποφασίσει λοιπόν να φύγω. Να βρω κάτι οτιδήποτε να μαζέψω τα λεφτά και να την κάνω. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.

    1. Με την προυπόθεση πως δεν θα πάρει (σε ιδανικές συνθήκες καθώς είμαι διατεθιμένος να δουλέψω οπουδήποτε) πάνω απο 1 μήνα να βρω δουλειά τι έξοδα θα έχω; Μιλάμε για φθηνό ξενοδοχείο μέχρι να βρω δωμάτιο, δωμάτιο για 2 μήνες, διατροφη και ΜΜΜ.

    2. Υπάρχει περίπτωση οποιος ξέρει, για δανειοδότηση; Τι εννοώ. Εννοώ να πάω πχ στην Πειραιώς (τυχαίο όνομα) να πάρω ένα μικρό καταναλωτικό με μικρή δόση και να φύγω. Και απλά να προσθέσω στα έξοδα του μήνα τα 50 ευρω της δόσης. Ξέρω πως ακούγεται χαζό αυτό που λέω αλλά απο την στιγμή που δεν βρίσκω δουλειά δεν βλέπω αλλο τρόπο.

    3. Χρειάζεται διαβατήριο ή παω κανονικά με ταυτότητα;

    #2
    Αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι εξωφρενικό. Τι θα πει 33 χρονών είσαι μεγάλος. Υπάρχει δυστυχώς η Ηλίθια νοοτροπία να προσλαμβάνουν προσωπικό μέχρι τα 30... βαριά βαριά μέχρι 35 σε ελάχιστες των περιπτώσεων. ( κάποιοι όμως το κάνουν εσκεμμένα για να πληρώνουν λιγότερα εισφορές κτλ κτλ ) Ο άνθρωπος μπορεί να είναι εξίσου παραγωγικός μέχρι τα 55-60. Αυτό με εξόργισε και μένα. Δηλαδή πάνω από 35-40 είσαι άχρηστος ? Όπως είπε και ο Άλμπερτ Αϊστάιν: Δύο πράγματα είναι άπειρα σε αυτό τον κόσμο. Το διάστημα και η ανθρώπινη βλακεία.

    Στο θέμα σου τώρα. Η τράπεζα κατά 90% δεν θα σου δώσει δάνειο και αυτό γιατί είσαι άνεργος. Δεν ξέρω τώρα αν κάποιος συγγενής σου έχει πιστωτική και μπορεί να κάνει ανάληψη ρευστού και με τι επιτόκιο.

    Όσο για το κόστος διαβίωσης στην Αγγλία κτλ κτλ κάνε έναν κόπο να διαβάσεις τα θέματα που έχουν ανοίξει τα μέλη εδώ. Τα MUST θέματα είναι στο Top 15-20. Θα μάθεις και περισσότερα γιατί αν είναι να έρθεις Αγγλία θα σου χρειαστούνε.
    Επίσης έχε υπόψιν σου ότι μετά το δημοψήφισμα τα πράγματα εδώ είναι όλα στον αέρα. Και εμείς που είμαστε δεν ξέρουμε τι θα απογίνουμε. Προς το παρόν όμως η Βρετανία παραμένει χώρα μέλος της ΕΕ και ισχύουν όλα όσα ισχούσαν.

    Comment


      #3
      Originally posted by vlad View Post
      Αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι εξωφρενικό. Τι θα πει 33 χρονών είσαι μεγάλος. Υπάρχει δυστυχώς η Ηλίθια νοοτροπία να προσλαμβάνουν προσωπικό μέχρι τα 30... βαριά βαριά μέχρι 35 σε ελάχιστες των περιπτώσεων. ( κάποιοι όμως το κάνουν εσκεμμένα για να πληρώνουν λιγότερα εισφορές κτλ κτλ ) Ο άνθρωπος μπορεί να είναι εξίσου παραγωγικός μέχρι τα 55-60. Αυτό με εξόργισε και μένα. Δηλαδή πάνω από 35-40 είσαι άχρηστος ? Όπως είπε και ο Άλμπερτ Αϊστάιν: Δύο πράγματα είναι άπειρα σε αυτό τον κόσμο. Το διάστημα και η ανθρώπινη βλακεία.

      Γενικά ότι και να πεις με την Ελλάδα σε σχέση με τα εργασιακά είναι λίγο απογοήτευση, προσλαμβάνουν μόνο νέους βαριά βαριά μέχρι τα 30, μετά είσαι άχρηστος, ακόμη και στις καφετέριες. Στο εξωτερικό αυτό δεν έχει σημασία, σημασία έχει σχέση η όρεξη για εργασία.

      Comment

      Working...
      X