Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Αγγλια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σπουδες στην Αγγλια

    Γεια σας,θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις τι παιζει με τα πανεπηστημια στην Αγγλια για εναν νεο 22χρονων που δεν εδωσε πανελληνιες(πολυ μετριος μαθητης,αλλα μετανιωμενος πλεον)...τι εναλακτικες υπαρχουν για να μπεις σε ενα βρετανικο πανεπιστημιο;;ειμαι διατεθημενος να κανω και προαιτημασια για να εισαχθω καπου...Το επιπεδο των αγγλικων μου ειναι Profieciency.
    Ευχαριστω εκ τον προταιρον!!

    #2
    Καλημέρα σας,

    Τα πιό βασικά που ζητάνε τα βρετανικά πανεπιστήμια είναι: 1. Ένα σχετικά καλό βαθμό απολυτηρίου (δεν ξέρω εάν μετράνε τις πανελλήνιες). 2. Ένα καλό βαθμό στο IELTS. ( περίπου 6.5 συνολικά).
    Αυτά όμως είναι σχετικά και εξαρτώνται από το κάθε πανεπιστήμιο και το πτυχίο που θέλετε να κάνετε. Άρα θα πρέπει να ψάξετε για συγκεκριμένο πανεπιστήμιο και συγκεκριμένο πτυχίο. Σκοπεύετε να δώσετε πανελλήνιες;

    Ελπίζω για αρχή να σας βοήθησα.

    Comment


      #3
      Καλό βαθμό απολυτηρίου δεν είχα αλλα εχω proficiency στα αγγλικά και ειμαι διατεθειμένος να θυσιάσω αρκετό χρονο και χρήμα για να μπω σε μια σχολή στην Αγγλία.
      Κυρίως γερνώ προς διοίκηση επεχείρησεων η μαναγκμεντ
      Έχετε κάτι αλλο να προτείνετε;;

      Comment


        #4
        Υπαρχουν πανεπιστημια και πανεπιστημια στο Η.Β.
        Αμα μπορεις οντως να θυσιασεις χρονο και ειδικα χρημα για να μπεις οπου και οπου τοτε ..με λιγη τυχη μπορεις να εισαι φοιτητης και σε 2 μηνες.

        Ασφαλως καταλαβαινεις οτι αλλο ειναι να σπουδασεις μανατζμενεντ στο λονδινο και αλλο σε ενα χωριο εξω απο το manchester.

        Comment


          #5
          Θα προτιμούσα να μπω σαφώς σε ένα πανεπιστήμιο στο Λονδίνο οποίο και αν ειναι το κόστος....απλά μπροστά στο τίποτα δεν θα ελεγα όχι και στο χωριό,αλλα κύριος θέλω καλό πανεπιστήμιο

          Comment


            #6
            Το που βρίσκεται το πανεπιστήμιο δεν έχει καμία σημασία.Σημασία έχει το κύρος του πανεπιστημίου.Υπάρχουν πανεπιστήμια που έχουν πολύ καλες διασυνδέσεις με διάφορες εταιρίες.Δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια στο Λονδίνο επιπέδου LSE.

            Comment


              #7
              Όσο καλύτερο το πανεπιστήμιο τοσο καλύτερα το θέμα ειναι ποιες ειναι και οι προϋποθέσεις για να μπω...όσο για την επαγγελματική αποκατάσταση θα κοιτάξω κύριως προς Γερμανία μεριά

              Comment


                #8
                Γειά σου dgremshi8,

                Μερικά τιπς από κάποιον που σπούδασε στην Αγγλία:

                1. Μην ακούς το κοντό και το μακρύ του καθενός (βάζω και το δικό μου μέσα) στα διάφορα ιντερνετικά φόρουμ. Ψάξε να βρεις πληροφορίες από αξιόπιστες πηγές. Οι Times, η Guardian και άλλοι βγάζουν κάθε χρόνο την παγκόσμια κατάταξη των βρετανικών (και όχι μόνο) πανεπιστημίων:
                Εδώ η κατάταξη για το 2016: https://www.timeshighereducation.com...019901.article

                2. Τρεις παράγοντες έχουν μεγάλη σημασία για την επιλογή πανεπιστημίου: Α) Το κύρος του πανεπιστημίου (ένα πτυχίο από την Οξφόρδη ή το Καιμπριτζ έχει μεγαλύτερη βαρύτητα και κατ' επέκταση σου παρέχει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές από τα περισσότερα άλλα βρετανικά πανεπιστήμια).
                Β) Το πόσο καλό είναι το πανεπιστήμιο στον τομέα που θέλεις να σπουδάσεις (μπορεί το Καιμπριτζ να βγαίνει πρώτο στην κατάταξη γενικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει την καλύτερη σχολή μανατζμεντ). Εκτός, λοιπόν, από τα γενικά rankings κοίτα και τα ειδικά για τις σχολές που σε ενδιαφέρουν.
                Γ) Η πόλη στην οποία θα ζήσεις για τα επόμενα 3-4 χρόνια. Τώρα μπορεί η πρώτη σου προταιρεότητα να είναι το να μπεις σε ένα πανεπιστήμιο, από τη στιγμή όμως που τα καταφέρεις η κατάσταση αλλάξει και αρχίζει να έχει σημασία που βρίσκεσαι και τι δυνατότητες σου δίνει το μέρος στο οποίο ζεις. Η προσωπική μου εμπειρία λέει να αποφύγεις το Λονδίνο γιατί πλέον όλα είναι τόσο ακριβά που, εκτός αν πραγματικά τα λεφτά δεν αποτελούν θέμα για σένα, θα καταλήξεις να ζεις πολύ περιορισμένα. Ενδεικτικά να σου πω ότι για ένα δωμάτιο σε σπίτι που το μοιράζεσαι με άλλους στο σχετικά υποβαθμισμένο ανατολικό Λονδίνο η τιμή είναι γύρω στις 600-700 λίρες (800 ευρώ) το μήνα! Αυτή η κατάσταση βέβαια μπορεί να αλλάξει μετά το brexit, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορούμε να προβλέψουμε τώρα.
                Απέφυγε επίσης τις πολύ μικρές πόλεις. Ο χειμώνας μπορεί να γίνει αφόρητα ατελείωτος σε ένα βρετανικό κωλοχώρι ;-)
                Πόλεις μεσαίου μεγέθους όπως Μαντσεστερ, Εδιμβούργο, Μπίρμιγχαμ, κτλ έχουν καλά πανεπιστήμια, είναι πολύ φθηνότερες από το Λονδίνο και σου δίνουν ταυτόχρονα και πολλές άλλες δυνατότητες.

                Καταλαβαίνω από τα ποστ σου ότι σε έχει πιάσει πρέμουρα να μπεις στο πανεπιστήμιο. Είναι κατανοητό γιατί θεωρείς ότι στα 22 είσαι "μεγάλος" και φοβάσαι ότι χάνεις το τρένο. Ο κίνδυνος που υπάρχει είναι να πας να γραφτείς στο πρώτο πανεπιστήμιο που θα σε δεχτεί, και στην Αγγλία υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια που θα ανοίξουν τις πόρτες τους μόλις δουν ότι έχεις τα χρήματα να πληρώσεις τα (πανάκριβα πλέον) δίδακτρά τους.
                Keep in mind ότι στην Αγγλία οι σπουδές είναι εμπόριο κι εσύ είσαι ο πελάτης, οπότε το θέμα είναι, αφού πληρώνεις, να αγοράσεις αυτό ακριβώς που θέλεις και όχι αυτό που θέλουν να σου πουλήσουν ;-)

                Ότι άλλο θες, ρώτα.

                Comment


                  #9
                  Θυμαμαι μου ελεγε φιλος οτι στο μεταπτυχιακο που εκανε σε ενα οτι-να-ναι πανεπιστημιο στην γραφιστικη ειχανε εναν κινεζο συμφοιτητη που δεν ηξερε να χειριζεται photoshop. Για οσους δε γνωριζουν αυτο ειναι σαν να πας στο μαθηματικο και να μη ξερεις τι σημαινει προσθεση.
                  Απλα πληρωσε και μπηκε. Τωρα το τι εμαθε.. δε ξερω.

                  Οταν εψαχνα και εγω για μεταπτυχιακο ενα φεγγαρι και εστελνα εμαιλ/επαιρνα τηλεφωνα κτλ σε πανεπιστημια για πληροφοριες, νομιζα οτι μιλαγα με πλασιε που πουλαγανε αυτοκινητα. Τους εκανα συγκεκριμενες ερωτησεις σχετικα με το αντικειμενο και την διδακτεα υλη και αυτοι απλα μου διαβαζανε copy paste οτι εγραφε η ιστοσελιδα μπροστα τους, λες και δεν ηξερα αναγνωση να τα εβλεπα και μονος μου. Προφανως θελανε να μου πουλησουνε το προιον τους.


                  Οπως σου ειπαν και οι παραπανω, το να σπουδασεις στην αγγλια ειναι απλα πανευκολο αν εχεις χρηματα. Το θεμα ειναι ο λογος που θα σπουδασεις. Ενας γνωστος μου πχ σπουδασε στο λονδινο..κυριολεκτικα για την εμπειρια. Ηθελε να εχει ενα χαρτι στο βιογραφικο του οτι κατι εκανε εξω. Πολλοι αλλοι σπουδαζουν για αμεση επαγγελματικη αποκατασταση και δε τους ενδιαφερει το χαρτι αλλα η καταρτιση. Εσυ γιατι θες να σπουδασεις?

                  Comment


                    #10
                    Εγω ενδιαφέρομαι για άμεση επαγγελματική αποκατάσταση αλλα κύριως στην Γερμανία γιατί υπάρχουν περισσότερες προοπτικές...χρήμα υπάρχει για να σπουδάσω υπάρχει αλλα δεν ειμαι διατεθειμένος να δίνω τον μήνα μου 2-2.5 χιλιάρικα...δηλαδή πιστεύεται οτι εχω ελπίδες να μπω σε ένα καλό πανεπιστήμιο με αυτα τα λίγα απο άποψη βαθμών πανελληνίων και απολυτήριο λυκείου;;

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by dgremshi8 View Post
                      Εγω ενδιαφέρομαι για άμεση επαγγελματική αποκατάσταση αλλα κύριως στην Γερμανία γιατί υπάρχουν περισσότερες προοπτικές...χρήμα υπάρχει για να σπουδάσω υπάρχει αλλα δεν ειμαι διατεθειμένος να δίνω τον μήνα μου 2-2.5 χιλιάρικα...δηλαδή πιστεύεται οτι εχω ελπίδες να μπω σε ένα καλό πανεπιστήμιο με αυτα τα λίγα απο άποψη βαθμών πανελληνίων και απολυτήριο λυκείου;;
                      Αφού σε ενδιαφέρει η επαγγελματική αποκατάσταση στη Γερμανία γιατί δεν εξετάζεις το ενδεχόμενο να σπουδάσεις στη Γερμανία? Από το προφίλ σου βλέπω ότι ήδη μένεις εκεί, άρα (φαντάζομαι) μιλάς γερμανικά. Ο μελλοντικός σου εργοδότης θα προτιμήσει να προσλάβει κάποιον που έχει σπουδάσει σε ένα πανεπιστήμιο το οποίο του είναι οικείο (έστω ονομαστικά) παρά κάποιον που σπούδασε σε ένα πανεπιστήμιο το οποίο καλά-καλά δεν ξέρει που βρίσκεται.

                      Αν επιμένεις για την Αγγλία πάντως, η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι έχεις πιθανότητες να μπεις σε ένα αξιοπρεπές πανεπιστήμιο (όχι πρωτοκλασάτο του στυλ Cambridge, Oxford, LSE, κτλ). Στην Αγγλία, ειδικά στις περιπτώσεις των μεγαλύτερων φοιτητών ("mature students") εξετάζουν συνολικά την αίτηση του υποψηφίου και όχι μόνο το βαθμό του απολυτηρίου. Για να έχεις καλές πιθανότητες να μπεις εκεί που θέλεις, θα πρέπει να φτιάξεις ένα καλό βιογραφικό/αίτηση το οποίο θα υπογραμμίζει τις δεξιότητες ("skills") που απέκτησες από τότε που τελείωσες το σχολείο μέχρι σήμερα. Τις δουλειές που έκανες, πληρωμένες και εθελοντικές, τα σεμινάρια που παρακολούθησες, τις γλώσσες που έμαθες, κτλ. Έτσι μπορεί να ισοσκελιστεί ο χαμηλός βαθμός του απολυτηρίου.
                      Έχε υπόψη σου επίσης ότι το Proficiency πρέπει να το έχεις πάρει μέσα στα τελευταία δύο χρόνια, διαφορετικά θα πρέπει να δώσεις TOEFL ή IELTS.

                      Comment

                      Working...
                      X