Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πολιτικος μηχανικος Εργασια Αγγλια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πολιτικος μηχανικος Εργασια Αγγλια

    Γεια στην ομορφη παρεα του φορουμ.
    Ειμαι πολιτικος μηχανικος ΑΠΘ και ψαχνω εδω και καιρο δουλεια στην Αγγλια.Εχω δεκαετη εμπειρια σε εργα οδοποιιας οικοδομικα εργα ΔΕΗ ,ενεργειακα κλπ.Τα αγγλικα μου ειναι σε αρκετα καλα επιπεδο ,εδωσα κ ιελτς προσφατα και εχω κανει και τεχνικη ορολογια.
    Το βιογραφικο το εχω φτιαξει μετα απο πολλες τροποποιησεις και reviews απο ειδικους, εχω βαλει αγγλικη διευθυνση ενος φιλου και ενα κινητο αγγλικο της three που πηρα.
    Εχω στειλει παρα πολλα cv εδω και καιρο αλλα επιτυχια δεν ειχα,πηγα και ενα μηνα εκει την ανοιξη στην περιοχη του ντερμπυσαιρ αλλα τιποτε...κατι λιγα τηλ ανα 200 ηλ.αιτησεις!!!εχω και λινκεντιν και εχω κανει και καμμια 250αρια ντοπιους ρεκρουιτερς στο νησι!!!φως δε βλεπω...συνεχιζω ομως γιατι η Ελλαδα τελειωσε για εμας.
    Οποτε τον αλλο μηνα θα ξαναπαω και θα μεινω μεχρι να βρω ´η να τελειωσουν τα λεφτα!!!Δεν ξερω ποσο δυσκολο ειναι τελικα για ενα μηχανικο να βρει μια δουλεια σε εργοταξιο ή εστω και μια μικρη εταιρια σε μικρο λεβελ ...αν δεν εχεις uk experience or uk studies? σκεφτομουν κι ενα μαστερ εκει αλλα κοστιζει πολλα και δεν ξερω αν αξιζει...το πτυχιο το ελληνικο μαστερ θεωρειται...
    βλεπω ομως μεγαλη δυσκολια να βρεθει κατι ενω οι αγγελιες ειναι πολλες!
    Η διαδικασια ξερω θελει ΝΙΝΟ-τραπεζα-εγγραφη σε ICEμηχανικων,αποκτηση cscs card ...& βλεπουμε...ολα αυτα με την διευθυνση του φιλου τα κανω;;; Γιατι χωρις νινο δε δουλευεις και χωρις δουλεια δεν κανεις συβολαιο ενοικιασης κλπ αν δεν σε παρουν πουθενα τσαμπα ολα αυτα...!

    Ευχαριστω και περιμενω τις αποψεις σας!

    #2
    Κανενας-καμμια απαντηση;;;μηχανικοι και λοιποι του κατασκ.τομεα πως βρηκατε εκει;;;

    δεν ενδιαφερει το ποστ μαλλον...;;;

    Σε λιγο καιρο θα ειμαι Αγγλια...θα θελετε τα φωτα μου....

    Comment


      #3
      Originally posted by Michanikos View Post
      Κανενας-καμμια απαντηση;;;μηχανικοι και λοιποι του κατασκ.τομεα πως βρηκατε εκει;;;

      δεν ενδιαφερει το ποστ μαλλον...;;;

      Σε λιγο καιρο θα ειμαι Αγγλια...θα θελετε τα φωτα μου....
      Την περίπτωση να μην υπαρχουν πολιτικοι μηχανικοι και λοιποι του κατασκευαστικου τομεα,ενεργα μέλη στο patriotaki ,που εργαζονται στην Αγγλια και αρα δεν σε διαβασαν ,την εχεις σκεφτει;

      Επισης ,ακομα και να υπαρχουν,την περιπτωση να μην συνδεθηκαν εδω ,μεσα στις 3 μερες που ανεβασες το θεμα και αρα δεν σε διαβασαν ,την εχεις σκεφτει;...
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #4
        Originally posted by Michanikos View Post
        Γεια στην ομορφη παρεα του φορουμ.
        Ειμαι πολιτικος μηχανικος ΑΠΘ και ψαχνω εδω και καιρο δουλεια στην Αγγλια.Εχω δεκαετη εμπειρια σε εργα οδοποιιας οικοδομικα εργα ΔΕΗ ,ενεργειακα κλπ.Τα αγγλικα μου ειναι σε αρκετα καλα επιπεδο ,εδωσα κ ιελτς προσφατα και εχω κανει και τεχνικη ορολογια.
        Το βιογραφικο το εχω φτιαξει μετα απο πολλες τροποποιησεις και reviews απο ειδικους, εχω βαλει αγγλικη διευθυνση ενος φιλου και ενα κινητο αγγλικο της three που πηρα.
        Εχω στειλει παρα πολλα cv εδω και καιρο αλλα επιτυχια δεν ειχα,πηγα και ενα μηνα εκει την ανοιξη στην περιοχη του ντερμπυσαιρ αλλα τιποτε...κατι λιγα τηλ ανα 200 ηλ.αιτησεις!!!εχω και λινκεντιν και εχω κανει και καμμια 250αρια ντοπιους ρεκρουιτερς στο νησι!!!φως δε βλεπω...συνεχιζω ομως γιατι η Ελλαδα τελειωσε για εμας.
        Οποτε τον αλλο μηνα θα ξαναπαω και θα μεινω μεχρι να βρω ´η να τελειωσουν τα λεφτα!!!Δεν ξερω ποσο δυσκολο ειναι τελικα για ενα μηχανικο να βρει μια δουλεια σε εργοταξιο ή εστω και μια μικρη εταιρια σε μικρο λεβελ ...αν δεν εχεις uk experience or uk studies? σκεφτομουν κι ενα μαστερ εκει αλλα κοστιζει πολλα και δεν ξερω αν αξιζει...το πτυχιο το ελληνικο μαστερ θεωρειται...
        βλεπω ομως μεγαλη δυσκολια να βρεθει κατι ενω οι αγγελιες ειναι πολλες!
        Η διαδικασια ξερω θελει ΝΙΝΟ-τραπεζα-εγγραφη σε ICEμηχανικων,αποκτηση cscs card ...& βλεπουμε...ολα αυτα με την διευθυνση του φιλου τα κανω;;; Γιατι χωρις νινο δε δουλευεις και χωρις δουλεια δεν κανεις συβολαιο ενοικιασης κλπ αν δεν σε παρουν πουθενα τσαμπα ολα αυτα...!

        Ευχαριστω και περιμενω τις αποψεις σας!
        Γεια ΣΟΥ συναδελφε,

        εγω ειμαι μηχανολογος...κατανοω πληρως την αγωνια σου, το αγχος, την αγωνια σου....ολοι εχουμε περασει απο αυτο το σταδιο...
        Εχεις ερθει σε επαφη με building services recruiters? εχω φτιαξει ενα xls με μια λιστα recruiters και αυτο που εκανα εγω απο Ελλαδα ηταν να μπαινω στα site τους και να στελνω βιογραφικο και cover letter...αν σε ενδιαφερει σετειλε μου email να στο στειλω..

        Μην απογοητευεσε...αγωνας χρειαζετε για ολα...να βρεις δουλεια, να στεριωσεις σε δουλεια, να αντεξεις την μοναξια....ενας διαρκης αγωνας ειναι οποτε καλο θα ηταν να το παρουμε λιγο στο πιο χαλαρο....αλλιως burn out...

        Μιχαλης

        Comment


          #5
          Originally posted by mecheng79 View Post
          Γεια ΣΟΥ συναδελφε,

          εγω ειμαι μηχανολογος...κατανοω πληρως την αγωνια σου, το αγχος, την αγωνια σου....ολοι εχουμε περασει απο αυτο το σταδιο...
          Εχεις ερθει σε επαφη με building services recruiters? εχω φτιαξει ενα xls με μια λιστα recruiters και αυτο που εκανα εγω απο Ελλαδα ηταν να μπαινω στα site τους και να στελνω βιογραφικο και cover letter...αν σε ενδιαφερει σετειλε μου email να στο στειλω..

          Μην απογοητευεσε...αγωνας χρειαζετε για ολα...να βρεις δουλεια, να στεριωσεις σε δουλεια, να αντεξεις την μοναξια....ενας διαρκης αγωνας ειναι οποτε καλο θα ηταν να το παρουμε λιγο στο πιο χαλαρο....αλλιως burn out...

          Μιχαλης

          Θενκς φιλε να σαι καλα θα σου στειλω μειλ!

          Comment


            #6
            Originally posted by vertigo View Post
            Την περίπτωση να μην υπαρχουν πολιτικοι μηχανικοι και λοιποι του κατασκευαστικου τομεα,ενεργα μέλη στο patriotaki ,που εργαζονται στην Αγγλια και αρα δεν σε διαβασαν ,την εχεις σκεφτει;

            Επισης ,ακομα και να υπαρχουν,την περιπτωση να μην συνδεθηκαν εδω ,μεσα στις 3 μερες που ανεβασες το θεμα και αρα δεν σε διαβασαν ,την εχεις σκεφτει;...
            Νεος στο σαιτ δε ξερω πολλα κ η αγωνια μεγαλη γιατι ειμαι καιρο χωρις δουλεια...παντως σε αναλογη περιπτωση ειδα αμεσες απαντησεις...ειδικα αν το μελος ειναι θυλυκο )))) οκ θενκς,σας ευχαριστω για τον χωρο κ τις πληροφοριες ,το σαιτ ειναι πολυ χρησιμο!

            Comment


              #7
              Φιλε μου πολιτικός μηχανικος εισαι, οχι Νομπελίστας. Αν καταφερεις και πας για συνεντευξη προσπάθησε να είσαι πιο μετριοπαθής.

              Comment


                #8
                τουλαχιστον μας διασκεδαζει.
                Αυτα παθαινει κανεις οταν του παραφουσκωνουν τα μυαλα,συντεχνιες σαν του ΤΕΕ.
                Το τι/ποιος εισαι , το ποσο καταρτισμενος εισαι, θα το κρινει ο εργοδοτης στην δουλεια που ενδεχομενως, αν σταθεις τυχερος, σου δωσει .
                Απο κει και περα, μην το γελας , μπορει να ασχοληθεις στην αρχη και με τυλιγμα πιτογυρων.

                Comment


                  #9
                  Απο τη στιγμη που κινεισαι σε αλλα διαπλανητικα συστηματα εσυ, θα επρεπε ηδη να ειχες δουλεια.
                  Τι εγινε ? Δεν ειναι της ιδιας αποψης και οι μελλοντικοι σου εργοδοτες?
                  Εχεις ολες τις απαντησεις ηδη απο οτι βλεπω, οποτε δεν χρειαζεσαι ιδιαιτερη βοηθεια.
                  Συνεχισε ετσι και καλη τυχη.

                  Comment


                    #10
                    Ξεκινησα να γραφω με ολη την καλη διαθεση και να περιγραψω την κατασταση Αγγλια οπως την ειδα εγω εκει ως μηχανικος & οχι ως νομπελιστας ουτε ως οδοκαθαριστης!!!!και ηθελα να δωσω πληροφοριες γιατι σε λιγο θα ειμαι εκει ...
                    ειχα την εντυπωση οτι απευθυνομαι σε ελληνες με καποιο επιπεδο...οταν καποιοι ομως σου λενε δεν κανεις για μεταναστης αν δεν θες να δουλεψεις ως σουβλατζης αλλα ως μηχανικος και οτι το 99% δεν βρισκει στον τομεα του...!!!!!οταν καποιοι μετα σου λενε σιγα το ΤΕΕ και πηρατε αερα...κ θα τυλιγεις γυρους αυτοι τι ειναι δηλ;;;
                    Επαναλαμβανω ΟΣΑ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ
                    απαντησα καταλληλως ...απαξιω να συνεχισω να γραφω...σε σαιτ φορουμ αγγλων ´η των μηχανικων βρισκω απαντησεις και ευγενεια!!!



                    Καλη συνεχεια...και προσοχη στο τζατζικι μην βαζετε σκορδο πολυ)))))

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Michanikos View Post
                      Ξεκινησα να γραφω με ολη την καλη διαθεση και να περιγραψω την κατασταση Αγγλια οπως την ειδα εγω εκει ως μηχανικος & οχι ως νομπελιστας ουτε ως οδοκαθαριστης!!!!και ηθελα να δωσω πληροφοριες γιατι σε λιγο θα ειμαι εκει ...
                      ειχα την εντυπωση οτι απευθυνομαι σε ελληνες με καποιο επιπεδο...οταν καποιοι ομως σου λενε δεν κανεις για μεταναστης αν δεν θες να δουλεψεις ως σουβλατζης αλλα ως μηχανικος και οτι το 99% δεν βρισκει στον τομεα του...!!!!!οταν καποιοι μετα σου λενε σιγα το ΤΕΕ και πηρατε αερα...κ θα τυλιγεις γυρους αυτοι τι ειναι δηλ;;;
                      Επαναλαμβανω ΟΣΑ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ
                      απαντησα καταλληλως ...απαξιω να συνεχισω να γραφω...σε σαιτ φορουμ αγγλων ´η των μηχανικων βρισκω απαντησεις και ευγενεια!!!



                      Καλη συνεχεια...και προσοχη στο τζατζικι μην βαζετε σκορδο πολυ)))))
                      2 πραματα εχω να πω...

                      1. μην λαμβανεις υποψη οτι λενε σε forum στο ιντερνετ...οταν εψαχνα για δουλεια εγω ειχα ψυχοπλακωθει...οχι τοσο απο το patriotaki αλλα απο το michanikos.gr...Σε ψυχοπλακωναν και σ εκαναν να νιωθεις οτι δεν προκειται να βρεις ποτε δουλεια εξωτερικο....ενας μαλιστα μου ειχε πει οτι στα 29 μου ημουν μεγαλος για αγγλια και πως εχασα το τρενο...τεσπα δουλεια βρηκα αγγλια στα 34...προφανως εκεινος θα ηταν 50+ και ζηλευε τα νιατα...

                      2. κατι που δεν δεχονται εδω αγγλια ειναι να εχεις υφακι και να το παιζερις ξερολας....επισης δεν αναφερεις ποτε την φραση ''εγω/εμεις στην ελλαδα''......

                      3. οπως σωστα ειπε ξκαποιος πολιτικος μηχανικος εισαι οχι νομπελιστας....και εσυ και εγω καθομαστε μπροστα απο ενα πισι ολη μερα και βαραμε πληκτρα....δεν χειρουργουμε εγκεφαλους...πιστεψε με ενας νοσοκομος με καλη εμπειρια αμοιβεται καλυτερα απο εμας....

                      καλη τυχη

                      Comment

                      Working...
                      X