PDA

Επιστροφή στο Forum : Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (15)

australian
30.09.2016, 19:29
Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/)

Klailia
02.10.2016, 23:49
Γεια ,δεν ξερω αν γραφω στη σωστη υποκατηγορια,αλλα θελω να ρωτησω καποια πραγματα.Ειμαι αυστραλη υπηκοος με citizenship by descent.Σκεφτομαστε να μεταναστευσουμε με το συζυγο συν τα 2 παιδια μας.Το θεμα ειναι οτι σκεφτομαστε την partner visa η απο την αυστραλια.Η bridging visa που αρχικα δινεται θα μας δινει το δικαιωμα να στειλουμε τα παιδια στο δημοσιλ σχολειο η θα πρεπει να το πληρωνουμε?και ποσα αραγε?Με μια (1) δουλεια θα τα βγαζουμε περα για αρχη?Ευχαριστω για την κατανοηση σε περιπτωση που γραφω σε λαθος forum.

matoula kamitsi
03.10.2016, 00:31
Γεια σου klailia και καλως ηρθες στο patriotaki!.Ειμαστε στην ιδια περιπτωση ο συζυγος δηλαδη με υπηκοοτητα by desent και εχουμε και εμεις 2 παιδια μονο που την διαδικασια για την παρτνερ την κανουμε απο εδω.Λοιπον για onshore partner visa και συγκεκριμενα με την bridging και για οσο διαστημα θα κανει να εγκριθει η βιζα εχω την εντυπωση πως πληρωνεις στο δημοσιο σχολειο κανονικα.Τωρα ποσα ακριβως δεν γνωριζω να σου απαντησω, καποιος που ξερει παραπανω ας βοηθησει.

matoula kamitsi
03.10.2016, 00:48
Οσο για το αν θα τα βγαζετε περα με μια δουλεια αυτο εξαρταται και απο το μισθο που θα παιρνετε απο αυτη τη δουλεια υπολογιζοντας το ενοικιο , τα καθημερινα σας εξοδα, το σχολειο σε περιπτωση που αιτηθειτε την onshore partner visa κλπ..
Αυτα θα ειναι τα αρχικα σας " εξοδα " αλλα εχε υποψη σου ομως οτι θα λαμβανετε και επιδοματα απο το centrelink τα οποια ομως για την δικη σας περιπτωση δεν γνωριζω ακριβως ποτε θα τα δικαιουστε κανονικα.Δεν μπορω να σου απαντησω με λεπτομερειες σε οτι αφορα την onshore partner διοτι εγω αιτουμαι την offshore 309/100. Ως εκει που ξερω παντως σου απαντω! Ελπιζω να βοηθησα καπως!

Logalx
03.10.2016, 15:50
Καλησπερα σε ολους! Πηραμε επιτελους την υπηκοότητα (η σύζυγος) και μεθαυριο εχουμε ραντεβου στην πρεσβεία και για το διαβατήριο .. Αποφασίσαμε να φυγουμε του Ιούλιο ή σεπτεμβρη του 17 και εχω να κανω την εξής ερωτηση.. Να κανω αιτηση για partner απο εδω ή να παμε εκει και μετα;; Το ρωταω γιατι βλεπω κάποιους που τους πηρε πανω απο χρονο η διαδικασια.. Και λεω να μην περιμενουμε τζαμπα άλλους 5-7 μηνες έως ότου βγει η βίζα.. Απο την αλλη βλεπω κοσμο που του βγήκε νωριτερα σε 10 μηνες πχ και λεω μηπως τελικα αξίζει να την κανω απο εδω και να ειμαστε έτοιμοι; Ευχαριστω.

matoula kamitsi
03.10.2016, 19:46
Logalx εστειλα προσωπικο μηνυμα και ειμαι στη διαθεση σας.

Aussie
04.10.2016, 11:00
Οσο για το αν θα τα βγαζετε περα με μια δουλεια αυτο εξαρταται και απο το μισθο που θα παιρνετε απο αυτη τη δουλεια υπολογιζοντας το ενοικιο , τα καθημερινα σας εξοδα, το σχολειο σε περιπτωση που αιτηθειτε την onshore partner visa κλπ..
Αυτα θα ειναι τα αρχικα σας " εξοδα " αλλα εχε υποψη σου ομως οτι θα λαμβανετε και επιδοματα απο το centrelink τα οποια ομως για την δικη σας περιπτωση δεν γνωριζω ακριβως ποτε θα τα δικαιουστε κανονικα.Δεν μπορω να σου απαντησω με λεπτομερειες σε οτι αφορα την onshore partner διοτι εγω αιτουμαι την offshore 309/100. Ως εκει που ξερω παντως σου απαντω! Ελπιζω να βοηθησα καπως!

Centrelink παιρνει βασει των προυποθεσεων που εχει το καθε ατομο
θα το παρει μονο ο υπηκοος στην περιπτωση αυτη.
αν καταθεσουν onshore μεχρι να λαβουν την visa τα υπολοιπα μελη το μονο που θα δικαιουνται ειναι medicare κ δικαιωμα εργασιας οταν ο συζυγος παραλαβει την bridging visa ☺

oinoi-mitsos
06.10.2016, 21:06
Καλησπερα σε ολους! Πηραμε επιτελους την υπηκοότητα (η σύζυγος) και μεθαυριο εχουμε ραντεβου στην πρεσβεία και για το διαβατήριο .. Αποφασίσαμε να φυγουμε του Ιούλιο ή σεπτεμβρη του 17 και εχω να κανω την εξής ερωτηση.. Να κανω αιτηση για partner απο εδω ή να παμε εκει και μετα;; Το ρωταω γιατι βλεπω κάποιους που τους πηρε πανω απο χρονο η διαδικασια.. Και λεω να μην περιμενουμε τζαμπα άλλους 5-7 μηνες έως ότου βγει η βίζα.. Απο την αλλη βλεπω κοσμο που του βγήκε νωριτερα σε 10 μηνες πχ και λεω μηπως τελικα αξίζει να την κανω απο εδω και να ειμαστε έτοιμοι; Ευχαριστω.
Γειά σου Logalx! Προσωπική μου άποψη, είναι ότι από την στιγμή που δεν βιάζεσαι να φύγεις, να κάνεις τα χαρτιά σου από εδώ... Αν τα στείλεις εντός του 2016, μεχρι τότε που λέτε να φύγετε, θα σου έχει βγει κ η βίζα σου...

andreouxronis
07.10.2016, 21:33
Καλησπέρα. Για μετατροπή διπλώματος το Ελληνικό και μια μετάφραση από δικηγόρο είναι αρκετά?? Γενικά, οι μεταφράσεις του Ε1 του Ε9 του Εκκαθαριστικού και των άλλων ελληνικών κρατικών εγγράφων πρέπει να είναι μεταφρασμένα από δικηγόρο. Αν έχουν και αγγλικά χρειάζονται μετάφραση?

ΥΓ. Στις 20 Οκτώβρη πετάω για Μελβούρνη!!!

matoula kamitsi
07.10.2016, 21:49
andreouxronis σε ζηλευω!Καλο ταξιδι! Οσο για αυτα που ρωτας ας σου απαντησουν καλυτερα οσοι γνωριζουν.

matoula kamitsi
07.10.2016, 21:52
Εμεις παντως τα εκκαθαριστικα μας τα μεταφρασαμε στην Μεταφραστικη του ΥΠΕΞ.

andreouxronis
08.10.2016, 10:13
ευχαριστω matoula!!!

Klailia
09.10.2016, 22:33
ευχαριστω matoula kamitsi!ηθελα να φυγω για αυστραλια αλλα καπου φοβαμαι δεν βλεπω πολλη προθυμια για βοηθεια,φιλοξενια κτλ.απο τους συγγενεις .Ειναι μεγαλο ρισκο κ ταλαιπωρια κ εξοδα για οικογενεια να θελει να κανει μια νεα αρχη να αναζητα ενα καλυτερο μελλον κ να μην την στηριζουν οι α βαθμου συγγενεις!Γι αυτο σκεφτομαι τι μπορω να κανω ?να κατεβω ενα ατομο καπου θα βρω δουλεια κ σε κανα μηνα να ρθουν κ οι υπολοιποι θα τα βγαλουμε περα?η δεν θα χω να προσφερω τα βασικα στα παιδια μου!αυτο με αγχωνει κ μονο !!!

matoula kamitsi
09.10.2016, 23:02
Η αληθεια πως πρεπει να στηριζεσαι μονο στα ποδια σου και οι οποιες extra βοηθειες ειναι καλοδεχουμενες.Τωρα για την περιπτωση σου δεν μπορειτε να στηριζεστε για τον πρωτο καιρο εκει μονο απο τα επιδατα.Τα δυο βασικα που πρεπει να εξασφαλισετε πηγαινοντας εκει αμεσα ειναι σπιτι και δουλεια.Το πρωτο αφου δεν βλεπεις οπως λες προθυμια απο συγγενεις εκει για φιλοξενια βρισκεις κατι εντελως προσωρινο μεχρι να ορθοποδησετε.
Αν επιτρεπεται τι επαγγελεστε;εχετε παιδια;

matoula kamitsi
09.10.2016, 23:15
Σε καταλαβαινω απολυτα παντως..το θεμα του σπιτιου ειναι κατι που μας απασχολει πολυ και εμας! Ειδικα τον πρωτο καιρο το ιδανικο ειναι μια φιλοξενια μεχρι να βρεθει κατι μονιμο!Και ειπα το ιδανικο αλλα αν δεν υπαρχει η καλη θεληση και διαθεση να σε βοηθησουν απο εκει,θα πρεπει να τα παρεις πανω σου και να πιασεις "τον ταυρο απο τα κερατα' που λεμε!Δεν γινεται αλλιως.Ο αντρας σου να υποθεσω οτι θα ερθει με την παρτνερ βιζα;ή θα την αιτηθει απο εκει;
Γνωμη μου παντως ειναι οτι δεν μπορει να ζησει μια οικογενεια εστω και για αρχη μονο με τα επιδοματα.Ειναι πολλα τα εξοδα που εχει και πρεπει πριν βρεθει καποιος εκει να το μελετησει καλα..

Logalx
09.10.2016, 23:28
ευχαριστω matoula kamitsi!ηθελα να φυγω για αυστραλια αλλα καπου φοβαμαι δεν βλεπω πολλη προθυμια για βοηθεια,φιλοξενια κτλ.απο τους συγγενεις .Ειναι μεγαλο ρισκο κ ταλαιπωρια κ εξοδα για οικογενεια να θελει να κανει μια νεα αρχη να αναζητα ενα καλυτερο μελλον κ να μην την στηριζουν οι α βαθμου συγγενεις!Γι αυτο σκεφτομαι τι μπορω να κανω ?να κατεβω ενα ατομο καπου θα βρω δουλεια κ σε κανα μηνα να ρθουν κ οι υπολοιποι θα τα βγαλουμε περα?η δεν θα χω να προσφερω τα βασικα στα παιδια μου!αυτο με αγχωνει κ μονο !!!

Καλησπερα Κλαιλια. Επειδη και εμεις ειμαστε ακριβως στην ιδια κατασταση,θα κανουμε τα εξης:
1) ηδη εχω μιλησει μεσω email με Ελληνες μεσιτες τους εξηγησα την κατασταση και ως τωρα τουλαχιστον μου ειπαν οτι θα βοηθησουν να βρουμε το συντομοτερο σπιτι.. Εγω σε εναν συγκεκριμενα του ζητησα αν μπορει να εχει τουλαχιστον 5 σπιτια με τα specifications που θα του πω ετοιμα να μου τα δειξει με το που παμε για να κλεισω ενα απο αυτα αμεσα.. Του ειπα οτι θα εχω και cash μαζι μου οποτε μου απαντησε οτι δεν θα εχουμε προβλημα και οτι θα με βοηθησει.. Θα φανει..
2) επειδη και εμεις δεν θα εχουμε καποιον να μας φιλοξενησει, σκεφτηκα την πολυ καλη λυση του airbnb να κλεισω ενα ετοιμο επιπλωμενο σπιτι(μπορεις να το κλεισεις και για μηνα) και να εχεις και τον ενοικιαστη να σε βοηθαει( στις περισσοτερες περιπτωσεις σε βοηθανε με πληροφοριες κλπ γιατι τους νοιαζει η βαθμολογια και τα σχολια που θα τους αφησεις στο site).
3) το πιο σημαντικο που θα λυσει πολλα προβληματα ειναι το να εχουμε απο εδω μαζι μας αρκετα χρηματα για το ξεκινημα.. Ναι μεν ειναι δυσκολες εποχες αλλα σε ενα τετοιο βημα εμας τουλαχιστον οι εδω συγγενεις θα μας βοηθησουν εστω και σαν δανεικα.. Γιατι θα πρεπει να τα αγορασουμε ολα απο την αρχη εκει(επιπλα,ηλεκτρικες συσκευες, αυτοκινητο και νοικοκυριο).
4) Μιλαω καθημερινα με κοσμο απο την δουλεια μου,φιλους κλπ και ολους τους ρωταω αν εχουν συγγενεις εκει.. Ηδη ειμαι στην φαση να ερθω σε επαφη με 5-6 περιπτωσεις.. Εννοειται πως δεν βασιζομαι σε αυτες τις επαφες αλλα ποτε δεν ξερεις που και πως μπορει να σε βοηθησει καποιος.. Π.χ. ενας που μιλησα και του εξηγησα την κατασταση μου ειπε οτι η νυφη του ειναι μεσιτρια εκει και θα προσπαθησει να μας βοηθησει.. ο Θεος ειναι μεγαλος και ολα θα τα βρουμε eventually :)

Ελπιζω να σου εδωσα καποιες ιδεες και οποιος εχει να προτινει και κατι ακομα θα χαρω να το ενταξω στο προγραμμα μας..
Υ.Γ. Εμεις να φανταστεις ειμαστε ακομα στην συλλογη εγγραφων για την αιτηση για partner visa offshore αλλα τα ψαχνω οσο καλυτερα μπορω απο τωρα για να ειμαστε οσο το δυνατον πιο ετοιμοι..

Klailia
10.10.2016, 19:08
ευχαριστω logalx!μου εδωσεσ καποιεσ ιδεεσ!!

matoula kamitsi
10.10.2016, 19:50
Καλησπερα Klailia η αληθεια ειναι πως εδω στο πατριωτακι ειμαστε για να βοηθαμε με οποιο τροπο μπορει ο καθενας τον αλλον που χρειαζεται αυτη τη βοηθεια.
Ευχομαι να παρετε την πιο σωστη αποφαση,αν και ειναι πολυ δυσκολα ετσι οπως μας τα λες.
Ειδικα οταν εχεις και μικρα παιδια τοτε τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα!
Μακαρι ο Θεος να σας φωτισει για το καλυτερο!

lazaros3
10.10.2016, 19:56
παιδια καλησπερα....δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο σημειο του forum και ζηταω συγνωμη αν δεν ειμαι....εχω μια ερωτηση...εχω στειλει ηλεκτρονικη αιτηση για πιστοποιητικο γεννησεως και μου ζητανε καποια στοιχεια μου (ταυτοτητα-διπλωμα) φωτο αντιγραφα επικυρωμενα απο αστυνομια...τα εχω επικυρωσει και με σφραγιδα της Χαγης ...χρειαζονται μεταφραση? εχω και και πιστοποιητικο γεννησεως απο αυστραλια αλλα ειναι πολυ παλιο ...θα τους ηταν χρησιμη μια φωτοτυπια να τους στειλω μαζι με τα υπολυπα,θα βοηθουσε δλδ?ευχαριστω

Klailia
11.10.2016, 16:25
ειναι δυσκολο τα παιδια σε δεσμευουν κ ουτε μπορεισ να τα πηγαινοφερνεισ απο την μια χωρα στην αλλη θελουν ενα σταθερο περιβαλλον!ξερετε ποσο κοστιζουν τα δημοσια σχολεια κ εαν υπαρχουν δημοσιοι βρεφικοι σταθμοι.??ειναι δυσκολα!γιατι δεν ειναι μονο η αποφαση τησ μεταναστευσησ ειναι κ η αποφαση να χωριστει η οικογενεια για ενα διαστημα κ απο θεμα ακριβειασ δεν ειναι κ μια χωρα που θα πασ θα νοικιασεισ σπιτι κ θα ψαχνεισ για δουλεια κ θα κανεισ καποια εξοδα! ειναι πολλα τα εξοδα!ειδικα για τουσ μισθουσ της ελλαδασ!ξερετε εαν σαν αυστραλη πολιτησ εαν μπορω να βγαλω βιζα για ενα απο τα παιδια οffshore να το παρω μαζι κ οι υπολοιποι να ερθουν με τουριστικη καποια στιγμη κ να αιτηθουν εκει για βιζα?μηπωσ ετσι μπορω να εχω καποιεσ διευκολυνσεισ στο σχολειο??ευχαριστω!!

Klailia
11.10.2016, 16:54
ζηλευω και θαυμαζω ολους τουσ πατριωτεσ που παιρνουν την αποφαση κ φευγουν..να ρωτησω ολουσ εσασ που περιμενετε να φυγετε κ εχετε κ παιδια κ εσασ που ειστε ηδη στην αυστραλια!ειμαι υπερβολικη κ το κανω μεγαλο θεμα στο μυαλουδακι μου κ τελικα δεν ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα εκει πωσ το ολο θεμα ειναι να φτασεισ κ ολα θα παρουν το δρομο τουσ η οντωσ ειναι δυσκολα με τα παιδια ?μου λενε ελα δουλειεσ ειναι πολλεσ,δεν ειναι τοσο ακριβα ...οντωσ βρισκεισ δουλεια ευκολα?αν βρεισ δουλεια κ με καποια επιδοματα θα μπορεσεισ να βρεισ κατι οικονομικο μικρο προσωρινο να ρθει η οικογενεια να πασ τα παιδια στο σχολειο να βρει κ οσυζυγοσ εργασια να παρεισ μια ανασα κ μετα σιγουρα περασε το μανικι ολα θα μπουν στη σειρα τουσ!δωστε μου μια ελπιδα!!

matoula kamitsi
11.10.2016, 20:09
Klailia μου μην ζοριζεις το μυαλο σου με ολα αυτα και σε ριχνουν!! Το ερωτημα ειναι ενα: θελετε να φυγετε; επιθυμειτε κατι καλυτερο για τα παιδια σας; οι προοπτικες εκει σαφως και ειναι καλυτερες και ευνοικες και ολα ειναι θεμα αν το θελεις πολυ! Και στο κατω κατω ο τολμων νικα!!
Δεν σου ειπα πως με το που πας εκει ολα θα σου δωθουν στο πιατο, ο δρομος θα ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα κ.ο.κ.
Καθε αρχη και δυσκολη!! Πως να το κανουμε; Αλλα δε παυει να ειναι μια κινηση ζωης που ομως αξιζει τον κοπο να προσπαθησεις.
Μπορει στην αρχη να μη βρεθουν δουλειες ειτε για σενα ειτε για τον αντρα σου στο αντικειμενο σας και να χρειαστει να δουλεψετε αλλου μεχρι να βρεθει αυτο που ξερετε να κανετε.

matoula kamitsi
11.10.2016, 20:16
Ισως θα ηταν καλυτερο να παει πρωτα ο ενας απο τους δυο σας , να κανει μια ερευνα στις δουλειες, στα σπιτια , τα σχολεια κλπ. πιθανων και ανθρωπους που μπορουν να σας βοηθησουν τον πρωτο καιρο και μετα να ακολουθησετε ολη η οικογενεια εκει.
Τουλαχιστον εμεις ετσι το καναμε.Τετοιο καιρο περυσι ο αντρας μου ηταν στην Αυστραλια , τα ειδε ολα ιδιοις ομασοι που λεμε , δουλειες , οσο αφορα τα σπιτια , τις περιοχες κλπ και εφυγε απο Ελλαδα με ενα ποσοστο 50-50 και γυρισε Ελλαδα 50 - 95 % οτι ειναι καλυτερα,συμφωνα με αυτα που ειδε και για την δικη μας περιπτωση μιλαω παντα .
Τωρα τι να σου πω..; Το οτι θα ειναι δυσκολα στην αρχη θα ειναι..εγω τουλαχιστον ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Οχι οτι με πιανει αγχος , διοτι αν το παρεις και αγχωτικα ζητω που καηκαμε!!

Spir0sgi
19.10.2016, 10:05
Καλημέρα σε όλους!Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.Οπως γράφω στον τίτλο έχω Australian citizenship by descent απο τη μητέρα μου που διέμενε στην Αυστραλία 18 χρόνια.Εγω γεννήθηκα στην Ελλάδα.Θελω να φυγω για Αυστραλία με την κοπέλα μου.Αυτες τις μέρες θα ξεκινήσω την ανανέωση του διαβατηρίου μου(αυστραλέζικο).Ρωτάω τωρα:ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να φύγω με την κοπέλα μου?να παντρευτούμε απο εδώ?αν όχι ποιος άλλος τρόπος υπάρχει?να βγάλει βίζα αλλά τι βίζα?

matoula kamitsi
19.10.2016, 14:34
Γεια σε ολους, θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το centrelink and medicare και ρωταω εδω επειδη δε ξερω που αλλου : οι πληροφοριες απο το ΘΕΜΑ: Centrelink/Medicare/Στεγαση * Audio files απο australian στις 20/12/21012 ισχυουν ακομα;
Αν εχει αλλαξει κατι μποουμε να ενημερωθουμε απο κατι αναλογο;
Αυτα τα τρια ενημερωτικα αποσπασματα ηταν πολυ χρησιμα ειδικα οσο αφορα στα εγγραφα-αποδεικτικα που απαιτουνται για την εκδοση καρτας medicare.
Επειδη θελουμε να παμε οσο το δυνατον καλυτερα προετοιμασμενοι σχετικα με αυτα που θα μας ζητηθουν και να μη τρεχουμε τελευταια στιγμη και αφου εστειλα τα χαρτια και εφυγε αυτο απο το μυαλο μου, τουλαχιστον για την ωρα, λεω να ασχοληθω και με αυτα.
Οποιος γνωριζει αν υπαρχουν αλλαγες πανω σε αυτα παρακαλω ας με ενημερωσει.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

matoula kamitsi
19.10.2016, 14:54
Μεσα σε ολα αυτα που ζητανε , ειναι και μια υπευθυνη δηλωση - statutory declaration - που θα αναγραφονται τα στοιχεια του υπηκοου δηλωνοντας την προθεση του να εγκατασταθουμε μονιμα στην Αυστραλια.Αυτο ισχυει ακομα; Μπορω να το κατεβασω απ το ιντερνετ; υπαρχει καπου; Εψαξα αλλα δε βρηκα καποια αναλογη.
Αφου μπορω να την εχω ετοιμη, εκτυπωμενη απο εδω ας την εχω.Καθετι που μπορουμε να κανουμε απο εδω , μας γλιτωνει απο διαδικασιες εκει!
Οποιος μπορει ας με κατατοπισει.

Giorgos D
21.10.2016, 18:40
Γειά σας. Είμαι έτοιμος να υποβάλω αίτηση της συζύγου μου για Αυστραλιανό διαβατήριο. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Η σύζυγος μου ονομάζεται ΒΛΑΧΟΥ Αικατερίνη (Λατινικά VLACHOU Aikaterini). Στο παλιό (ληγμένο) διαβατήριο της αναγράφεται VLAHOS Kathrine και στο πρόσφατο πιστοποιητικό που πήραμε από Αυστραλία αναγράφεται VLAHOS Katina. Ως προς το VLAHOS έμαθα ότι έτσι χρησιμοποιείται στην Αυστραλία. Ως προς το όνομα τι πρέπει να κάνω;;;;;;ακόμα και το Kathrine δεν θα έπρεπε να γράφεται Katherine;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Στην αίτηση ζητά πρώτα πρόσφατο όνομα, πιο κάτω ίδια στοιχεία από το πιστοποιητικό. Έχω μπερδευτεί και δεν έχω καθόλου χρόνο. Παρακαλώ να μου δώσει κάποιος τα φώτα του. sos.......sos.......sos. Ευχαριστώ......

matoula kamitsi
21.10.2016, 20:11
GiorgosD πιστευω πως αυτο που χρειαζεται ειναι μια statutory declaration(υπευθυνη δηλωση)
στη οποια να δηλωνει η γυναικα σου οτι το ονομα που αναγραφεται στο παλιο ληγμενο διαβατηριο kathrine δηλαδη και το ονομα του πιστοποιητικου katina ανηκει στο ιδιο προσωπο.Οτι οταν γεννηθηκε πηρε το ταδε ονομα και υπαρχει δηλαδη αυτη η διαφορα.
Να υπογραψει την statutory declaration και την στελνετε και αυτη μαζι με τα υπολοιπα για την εκδοση του διαβατηριου.Αυτη ειναι μια δικη μου εκδοχη, επειδη γνωστο συγγενικο μου προσωπο ειχε το ιδιο θεμα: ενω δηλαδη ηταν το ονομα της στο πιστοποιητικο γραμμενο kyriaki αλλου ηταν γραμμενη ως kerry .
Τωρα αν καποιος αλλο γνωριζει παραπανω περι του θεματος και σε συμβουλεψει αναλογως καλα θα ειναι.
Ελπιζω να βοηθησα!

Giorgos D
21.10.2016, 22:47
Ευχαριστώ πολύ Ματούλα. Πιστεύω πως αυτό που αναφέρεις λύνει το πρόβλημα όσο αφορά την απόδειξη για το ίδιο άτομο. Αυτό που με προβληματίζει είναι η σύνταξη της αίτησης. Ποιο όνομα να χρησιμοποιήσω Katina που αναγράφει το πιστοποιητικό ή Kathrine που αναφέρει το διαβατήριο; Στην αίτηση αρχικά ζητά τα τωρινά στοιχεία και παρακάτω στοιχεία του πιστοποιητικού. Αυτή τη διαφορά θέλει να τη δικαιολογήσεις με έναν από τους τρείς λόγους που έχει standard το έντυπο αλλά δεν ταιριάζει στην δική μου περίπτωση. Σκέφτομαι να αναφέρω στα τωρινά στοιχεία Kathrine (του διαβατηρίου) και στη συνέχεια του πιστοποιητικού και να μην το αιτιολογήσω. Στη συνέχεια να το δούμε στο προξενείο με τυχόν δηλώσεις. !!!!!!!!!!!!!!!!

Giorgos D
22.10.2016, 14:25
Γειά σας. Παράλληλα με την έκδοση διαβατηρίου της συζύγου μου, που ανέφερα τους προβληματισμούς μου παραπάνω, συγκεντρώνω τα έγγραφα για τις υπηκοότητες των παιδιών. Παραθέτω παρακάτω αυτά που κατάλαβα και παρακαλώ κάποιον να μου επιβεβαιώσει ή διορθώσει κάτι που ξέρει. Θα υποβάλω την αίτηση ηλεκτρονικά. Πρόκειται για ενήλικα παιδιά. Θα πρέπει να υποβάλω το έντυπο 1195 (όχι το 118). Δικαιολογητικά: Ληξιαρχικές πράξεις γέννησης, Αυστραλιανό διαβατήριο της συζύγου, έγγραφο ΑΜΚΑ παιδιών, ταυτότητες παιδιών, ποινικά μητρώα, πιστοποιητικό πολιτογράφησης της συζύγου για να κρατήσει και την Ελληνική υπηκοότητα. Σφραγίδα χάγης μόνο στα δημόσια έγγραφα. Όσο αφορά το άτομο που προϋπογράφει την αίτηση και την φώτο ποιο να βάλω; Ευχαριστώ.

Giorgos D
25.10.2016, 09:58
Καλημέρα. Επειδή μένω Θεσ/νίκη, οι μεταφράσεις από το βρετανικό συμβούλιο γίνονται δεκτές στο Λονδίνο για τις υπηκοότητες των παιδιών; Αν γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει, ευχαριστώ....

matoula kamitsi
25.10.2016, 14:58
Giorgos D νομιζω πως ειναι ενταξει και απο το British Council..
Αυτη την εντυπωση εχω επειδη και αλλοι εχουν μεταφρασει σε αυτο (Αθηνα-Θεσσαλονικη).
Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Giorgos D
26.10.2016, 08:54
Ευχαριστώ matoula. Μήπως κάποιος που έκανε μεταφράσεις στο British Council μπορεί να το επιβεβαιώσει; ευχαριστώ.

Kostas Pap
26.10.2016, 11:57
Καλησπερα σε ολους απο την Μελβουρνη πλεον,εδω και 20 μερες περιπου,καθως καταλαβαινετε ειχα μια περιοδο προσαρμογης και γι αυτο δεν εχω γραψει καθολου αυτο το διαστημα.....Ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος γιατι ημουν στο ψαξιμο για δουλεια.....θα επιστρεψω με νεοτερα....σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας που μου δωσατε εως τωρα και ολες μου φανηκαν χρησιμες,θα τα πουμε με την πρωτη ευκαιρια λοιπον!!

Nikitse
26.10.2016, 16:20
Kostas Pap, ολα να πανε όπως επιθυμείς. Περιμενουμε τα νεα σου.

Giorgos D
28.10.2016, 00:28
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος που πήγε στο British Council για μεταφράσεις; Επίσης θα στείλω τα έγγραφα στο Λονδίνο για τις υπηκοότητες των παιδιών μου (ενήλικων), εκτός τη φόρμα 1195 και τα σχετικά έγγραφα μεταξύ των οποίων ποινικά μητρώα, χρειάζεται άλλη φόρμα, πχ 80; Και κάτι ακόμα, επειδή θα καθυστερήσει λίγο η έκδοση διαβατηρίου γίνεται η διαδικασία με το πιστοποιητικό γέννησης από Αυστραλία; Συγγνώμη που σας ταλαιπωρώ αλλά αν και διάβασα αρκετά, τα οποία πραγματικά με βοήθησαν πάρα πολύ, έχω αμφιβολίες για τα συγκεκριμένα που ρωτάω. Ευχαριστώ.

Giorgos D
01.11.2016, 12:06
Καλημέρα σε όλους. Παρακαλώ τη βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα. Έδωσα όλα τα έγγραφα για τις υπηκοότητες, για μετάφραση στο British Council. Μεταξύ των εγγράφων έχω και μια υπεύθυνη δήλωση, (χρειάζεται γιατί δεν είναι πανομοιότυπα τα ονόματα), την οποία δεν μεταφράζουν στο British Council. Για να τη στείλω με courier στο υπουργείο εξωτερικών θα μου κοστίσει περίπου 50 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Παράκληση αν την μεταφράσω σε άλλο μεταφραστικό κέντρο στην Θεσ/νίκη θα την δεχτούν στο Λονδίνο; Ας απαντήσει κάποιος SOS SOS SOS SOS SOS SOS SOS.

stevia7
01.11.2016, 16:16
GiorgosD δεν ξερω να σου απαντήσω σιγουρα αλλα εγω ολα τα έγγραφα (εκτος απο τις ληξιαρχικές των παιδιών) τα μετέφρασα σε δικηγόρο. Επισης μου έγραψε επανω στην φωτοτυπία της ταυτότητας τα σχετικά με την ταυτοπροσωπία και την διαφορετικότητα στα ονόματα κλπ και τα έστειλα. Προς το παρον εχει περάσει σχεδον μήνας και δεν μου ζήτησαν κατι παραπάνω ουτε μου επέστρεψαν χαρτιά ή χρήματα. Θέλω να πιστευω οτι όλα πανε καλα και σε μερικές μέρες θα εχω τις υπηκοότητες των παιδιων στα χέρια μου.

matoula kamitsi
01.11.2016, 17:46
Εγω τη ταυτοτητα και τα διαβατηρια μας δε τα μετεφρασα.Εξαλλου ειναι με λατινικους χαρακτηρες και η ταυτοτητα μου ειναι πολυ προσφατη.

Giorgos D
01.11.2016, 19:11
Ευχαριστώ πολύ να είστε καλά. Αυτά που θα στείλω είναι:
Πιστοποιητικό γέννησης της συζύγου (Αυστραλίας)
Πιστοποιητικό γέννησης της (Ελληνικό)
Ληξιαρχικές πράξεις των παιδιών
Ποινικά μητρώα
Βεβαιώσεις μόνιμης κατοικίας από Δήμο
Ταυτότητες όλων
Υπεύθυνη δήλωση συζύγου
Φωτογραφίες
Όλα μεταφρασμένα από British Council, εκτός της δήλωσης που τελικά θα μεταφράσω σε δικηγόρο και τις ταυτότητες ως έχουν χωρίς θεώρηση.

Nikitse
11.11.2016, 15:26
Καλησπερα σε ολους, εστειλα τα χαρτια για υπηκοότητες των παιδιων μου στις 3 Οκτωβρίου. Στο ενημερωτικο της καρτας φαινεται πως τραβηξαν χρηματα στις 7 Οκτωβριου. Θεωρω πως αυτο σημαινει οτι τα χαρτια ηταν σωστα και προχωραμε στη διαδικασια αλλα δε θα επρεπε να εχουμε λαβει τα χαρτια; Να ανησυχήσω ή οχι;

stevia7
11.11.2016, 17:01
Nikitse μολις έλαβα απο κούριερ τις υηκοοτητες των παιδιών οποτε καλό θα ηταν να τους έπαιρνες ενα τηλέφωνο ή να εστελνες ενα εμαιλ.
Τα χαρτιά μου τα εστειλα 5 Οκτώβρη.
Τα παιδιά μου ειναι επισήμως αυστραλεζάκια xaroumenaki xaroumenaki

matoula kamitsi
11.11.2016, 17:48
Nikitse μολις έλαβα απο κούριερ τις υηκοοτητες των παιδιών οποτε καλό θα ηταν να τους έπαιρνες ενα τηλέφωνο ή να εστελνες ενα εμαιλ.
:bravo_1:

Nikitse
11.11.2016, 22:04

Ευχαριστω, αυτο σκεφτόμουν κι εγω να κανω. Συγχαρητήρια για τις δικες σας υπηκοότητες!

Παπαγεωργίου Ευθυμια
22.11.2016, 12:07
ή 10χρονη κόρη μου είναι υπήκοος Αυστραλιας από εμένα και ζουμε Ελλάδα.Δικαιουται επίδομα παιδιού;

danai
22.11.2016, 12:18
ή 10χρονη κόρη μου είναι υπήκοος Αυστραλιας από εμένα και ζουμε Ελλάδα.Δικαιουται επίδομα παιδιού;

Που ζει το παιδι?Ελλαδα?Σκεφτεστε να μεταναστευσετε Αυστραλια?Δωσε μας καποιες πληροφοριες.

jimathens
22.11.2016, 21:26
Όλοι οι Αυστραλοί πολίτες (που ζουν στην Αυστραλία) παίρνουν επίδομα όταν το εισόδημα τους κάθε δεκαπενθημερο είναι κάτω από το όριο η δεν δουλεύουν και το εισόδημα τους είναι μηδενικό. Επιπλέον οι γονείς παίρνουν και για τα ανήλικα παιδιά ότι δικαιούνται.
Το επίδομα μόνο δεν φτάνει για να ζήσει κάποιος στην Αυστραλία.
Πολλοί παίρνουν τα επιδόματα αλλά και δουλεύουν σε μαύρη εργασία.
Διάβασε καλά το πατριωτακι και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που ψάχνεις.

Giorgos D
30.11.2016, 17:26
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου, ο οποίος υπέβαλε αίτηση ηλεκτρονικά για υπηκοότητες. Έχω υποβάλλει την αίτηση αλλά μου αφήνει 20 επισυνάψεις. Άφησα την φόρμα 80 η οποία είναι 18 σελίδες και μπήκα ξανά για να την υποβάλλω αλλά μου δίνει δυνατότητα για 1. Τι πρέπει να κάνω; Να την επισυνάψω σε τυχόν άλλα κενά π.χ. της συζύγου μου η τι; Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει άμεσα. Την αίτηση την έστειλα σήμερα και δεν θέλω να χάσω χρόνο. Ευχαριστώ.

Logalx
30.11.2016, 20:05
Καλησπέρα Γιώργο! Εμεις στείλαμε για την σύζυγο μου το καλοκαιρι και δεν χωρούσε η 80! Μεσα σε 1-2 εβδομάδες μας έστειλαν μεηλ και μας έλεγε να του τα στείλουμε απο εκει.. Τα στείλαμε απευθείας με reply στο μεηλ (τα είχαμε ηδη έτοιμα εννοειται και σκαναρισμενα) και μεσα σε μια εβδομάδα ήρθε και η πολυπόθητη υπηκοότητα της γυναίκας μου..

Giorgos D
03.12.2016, 21:26
Ευχαριστώ πολύ Logalx.

Klailia
10.12.2016, 22:36
καλησπερα για την αιτηση για αυστραλεζικο διαβατηριο λεει να προσκομησουμε ληξιαρχικη πραξη γεννησησ ,μεταφρασμενη?η παμε φωτοτυπια τησ εληνικησ?

Logalx
11.12.2016, 00:55
καλησπερα για την αιτηση για αυστραλεζικο διαβατηριο λεει να προσκομησουμε ληξιαρχικη πραξη γεννησησ ,μεταφρασμενη?η παμε φωτοτυπια τησ εληνικησ?
Καλησπερα Κλαιλια,
Εμεις πριν κανα δίμηνο πήγαμε και την ελληνική και μια μετάφραση της. Νομιζω χρειάζονται και τα δυο. Και μεσα σε περίπου μια εβδομάδα είχαμε το διαβατήριο στα χέρια μας.

Sotiris P
29.12.2016, 15:40
Χρόνια πολλά σε όλους/ες ! εύχομαι υγεία για σας κ τους οικείους σας !

Ελπίζω να έχω κάνει τις κατάλληλες ερωτήσεις στο αντίστοιχο σκέλος του Forum,

Εχω γεννηθεί στην Μελβούρνη , ζώ στην Αθήνα κ είμαι κάτοχος Αυστραλιανού διαβατηρίου, κάνω σκέψεις μαζί με την σύντροφο μου για να ζήσουμε Αυστραλία.

Ερωτήσεις:- είναι προτιμότερο να παντρευτούμε με πολιτικό στην Ελλάδα πριν φύγουμε ?
-έχω απευθείας δικαίωμα για εργασία , ιατρική κάλυψη?
-Η σύντροφος μου σε πόσο χρόνο παίρνει μόνιμη παραμονή κ τα άνω δικαιώματα ?
-Υπάρχουν συνεργαζόμενες τράπεζες, όπου μπορώ να λαμβάνω εισοδήματα από Ελλάδα?
-Πως αυτά φορολογούνται ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας:yes:

jimathens
29.12.2016, 21:11
Χρόνια Πολλά, αν διαβάσεις πολύ καλά τις σελίδες που αφορούν την μετανάστευση στην Αυστραλία θα βρεις όλες τις πληροφορίες που ψάχνεις.

Sotiris P
30.12.2016, 23:07
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Καλές γιορτές με υγεία εύχομαι!

australian
02.01.2017, 16:31
Happy new year !

Consular and Passport Fees (effective for January 2017)

Passport fees
Αντίτιμα Διαβατηρίων
Ordinary passport
Κανονικό Διαβατήριο
(35 visa pages)
(includes diplomatic
& official passports)
EURO
Frequent Traveller
Για Συχνούς Ταξιδιωτες
(67 visa pages)
EURO

Adult
Ενήλικος
(includes overseas surcharge)
266
357

Minor - for children under 16 years
Ανήλικος - για παιδιά κάτω των 16 ετών
133

Minor - for children aged 16 to 17 years
Ανήλικος - για παιδιά ηλικίας 16 εως 17 ετών
230

Senior (75 years of age or older),
Αιτών άνω των 75 ετών
169

Emmergency Passport
Για επείγον διαβατήριο
122

Fees are reviewed each month and adjusted for exchange rate fluctuations. When payment is made by Credit Card, your credit card will be charged the fees applicable when your application is received.

Consular Fees (effective for January 2017)

Consular Act
EURO

Administering an oath of receiving a declaration or affirmation, with or without witness of signature
49

Witnessing a signature or the seal or the signature and seal of an authority or person, other than a person specified in reg 3
49

Making and certifying a copy of a document or part of a document
49

Witnessing the execution of a will
49

Issuing a Certificate of No Impediment
98

Preparation of an Apostille (no binding)
56

Please contact the Embassy (http://greece.embassy.gov.au/athn/contact_us.html) for the fees for other Passport and Consular Services.

Agoriani
03.01.2017, 00:29
Αλλαγές στη ζωή μας από 1ης Ιανουαρίου | SBS Your Language (http://www.sbs.com.au/yourlanguage/greek/el/article/2017/01/02/allages-sti-zoi-mas-apo-1is-ianoyarioy?language=el)

Απόσπασμα: "..... Αλλαγές υπάρχουν και στα επιδόματα πρόνοιας που αφορούν και τους νεομετανάστες. Από 1ης Ιανουαρίου τα κριτήρια λήψης επιδομάτων κοινωνικής πρόνοιας έχουν γίνει πιο αυστηρά, ενώ προτού καταβληθούν γίνεται διασταύρωση των στοιχείων του υποψήφιου λήπτη με την Εφορία. Επίσης, όλοι οι νεοαφιχθέντες μετανάστες θα περιμένουν πλέον δύο χρόνια προτού αποκτήσουν το δικαίωμα να δικαιούνται επιδόματα κοινωνικής πρόνοιας, είτε είναι μέλη οικογένειας Αυστραλών είτε μόνιμων κατοίκων. ....."

Giorgos D
03.01.2017, 19:45
Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Σχετικά με τα επιδόματα πρόνοιας και τις αλλαγές που αναφέρεται πιο πάνω, γνωρίζει κάποιος να ενημερώσει σχετικά; Αφορά όλους και αυτούς που έχουν υπηκοότητα;

danai
04.01.2017, 14:27
Αλλαγές στη ζωή μας από 1ης Ιανουαρίου | SBS Your Language (http://www.sbs.com.au/yourlanguage/greek/el/article/2017/01/02/allages-sti-zoi-mas-apo-1is-ianoyarioy?language=el)

Απόσπασμα: Επίσης, όλοι οι νεοαφιχθέντες μετανάστες θα περιμένουν πλέον δύο χρόνια προτού αποκτήσουν το δικαίωμα να δικαιούνται επιδόματα κοινωνικής πρόνοιας, είτε είναι μέλη οικογένειας Αυστραλών είτε μόνιμων κατοίκων.[/FONT][/COLOR] ....."

Εμεις με permanent resident visa περιμεναμε δυο χρονια για να εχουμε δικαιωμα να παρουμε επιδομα ανεργειας ή να βρουμε δουλια μεσο centrelink. Για μενα αυτο το μετρο ηταν και ειναι δικαιο..Γιατι να ερθω εγω, που δεν εχω δουλεψει ποτε μου σε αυτη την χωρα , δεν εχω πληρωσει ποτε φορους και να παρω τα χρηματα των Αυστραλων φορολογουμενων? Αυτοι που εχουν υπηκοοτητα δικαιουταν αμεσως βοηθεια απο το centrelink. Τωρα αν το κοψουν και αυτο θα δουμε..

konti
04.01.2017, 14:58
Γεια σας και καλή Χρονιά.Έφθασα Αυστραλία στις 01/07/2014 με permanent resident visa,γράφτηκα στο centrelink και ξεκίνησε αμέσως το επίδομα ανεργίας και η βοήθεια για ανεύρεση εργασίας ,δηλ. δεν ίσχυσε η αναμονή των 2 ετών, υπάρχουν εξαιρέσεις οι οποίες έχουν εξηγηθεί αναλυτικά σε παλαιότερα posts.

jimathens
04.01.2017, 15:15
Γεια σας και καλή Χρονιά.Έφθασα Αυστραλία στις 01/07/2014 με permanent resident visa,γράφτηκα στο centrelink και ξεκίνησε αμέσως το επίδομα ανεργίας και η βοήθεια για ανεύρεση εργασίας ,δηλ. δεν ίσχυσε η αναμονή των 2 ετών, υπάρχουν εξαιρέσεις οι οποίες έχουν εξηγηθεί αναλυτικά σε παλαιότερα posts.
Καλημέρα και καλή χρονιά.
Η πληροφορία του Agoriani λέει ότι οι νέες αλλαγές θα ισχύουν από 1-1-2017 και όχι από το 2014 που ήρθες εσύ ή το 2012 που ήρθαμε εμείς.
Τώρα... αν θα γίνει, πότε, πως, σε ποιο βαθμό και ποιους θα επηρεάσει θα τα μάθουμε πιστεύω σύντομα.

matoula kamitsi
04.01.2017, 15:50
Εμενα σε αντιθεση με τον αντρα μου με ψιλοαπογοητευσε αυτο το μετρο αλλα ενταξει..θα το παλεψουμε.Μια ερωτηση : το ιδιο ισχυει και για τα επιδοματα των παιδιων;

australian
04.01.2017, 18:10
Removal of exemptions for the newly arrived resident’s waiting period24 November 2016
From 1 January 2017, new arrivals to Australia may have to wait before getting a payment.
Migrants will no longer be exempt from the newly arrived resident’s waiting period because they have family members living in Australia.
If you are a new arrival you will have to wait 104 weeks before you can access most income support payments. You may still be able to get family and childcare payments.

https://www.centrelink.gov.au/custsite_pfe/pymtfinderest/paymentFinderEstimatorPage.jsf?wec-appid=pymtfinderest&wec-locale=en_US

australian
04.01.2017, 18:32
Exemptions to the waiting period

You may not have to wait if you're:

an Australian citizen
arriving as part of a refugee or humanitarian program, or
a holder of a specific visa subclass and claiming certain payments (https://www.humanservices.gov.au/customer/enablers/newly-arrived-residents-waiting-period#exemptvisas), or
a family member (https://www.humanservices.gov.au/customer/enablers/residence-descriptions#a6) of a refugee of humanitarian migrant

at the time that person arrived in Australia, and
when you claim a payment or concession

If things have changed and you're going through hardships beyond your control, you may be eligible for Special Benefit (https://www.humanservices.gov.au/customer/services/centrelink/special-benefit) or a Low Income Health Care Card (https://www.humanservices.gov.au/customer/services/centrelink/low-income-health-care-card) straight away.
Visas exempt from the waiting period

Check to see if your visa subclass allows you to get some payments and concession cards.
Commonwealth Seniors Health Card, Low Income Health Care Card and all payments except Special Benefit

subclass 852 - referred stay (permanent)

Carer Payment

subclass 104 - preferential family, only if you're a carer or a special needs relative
subclass 116 - carer
subclass 806 - family, only if you're a carer or a special needs relative
subclass 836 - carer

Special Benefit and Low Income Health Care Card

subclass 060 - bridging visa F
subclass 070 - bridging (removal pending)
subclass 449 - humanitarian stay (temporary)
subclass 785 - temporary protection
subclass 786 - temporary (humanitarian concern)
subclass 790 - safe haven enterprise

If you hold a partner (provisional) visa - subclass 309 or 820, you may be eligible for Special Benefit and the Low Income Health Care Card. But, you may need to wait 104 weeks after you apply for your visa.

https://www.humanservices.gov.au/sites/all/themes/dhs/images/ui-desktop-crest.png

matoula kamitsi
04.01.2017, 19:12
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση australian !!

f_papadim
04.01.2017, 19:42
Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.Θα ήθελα όμως μια διευκρίνιση γιατί διάβασα και το κυβερνητικό site αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει waiting period για την partner subclass 100 και αν τελικά δικαιούται επιδόματα?

Giorgos D
14.01.2017, 13:18
Γειά σας και καλή χρονιά σε όλους. Ένα θέμα σχετικά με την εφορία. Πήγα για να πάρω εκκαθαριστικό και Ε9 για να έχω μαζί μου. Αυτό που μου πρότειναν σε συνεννόηση με το γραφείο για την σφραγίδα της χάγης είναι να υποβάλω τα έντυπα από το taxis με υπεύθυνη δήλωση για την ακρίβεια των στοιχείων, θα θεωρήσουν αυτοί το γνήσιο της υπογραφής και στην συνέχεια θα πάω για την σφραγίδα της χάγης. Γνωρίζει κάποιος αν με τον τρόπο αυτό θα γίνουν αποδεκτά τα δικαιολογητικά από υπηρεσίες της Αυστραλίας; Προσπάθησα να βρώ κάτι από το Forum αλλά δεν μπόρεσα.

Aussie
19.01.2017, 06:44
Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.Θα ήθελα όμως μια διευκρίνιση γιατί διάβασα και το κυβερνητικό site αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει waiting period για την partner subclass 100 και αν τελικά δικαιούται επιδόματα?

Καλησπέρα τι
εννοεις waiting period ?
Με το που θα εγκριθει η visa partner 100 σου λένε πόσο χρόνος έχει απομείνει για να μπεις στην χωρα για να ενεργοποιηθει
Αν ρωτας αυτο.
Ναι αν μπεις στην χώρα με την βίζα στο χέρι δικαιούσαι ο,τι δικαιούται και ο Australian citizen
όμως ολα αυτα βάση οικονομικων προυποθεσεων του καθενός
που αυτα θα σας τα πούν εννοείται στο Centrelink αναλυτικα
θα παρεις ο,τι δικαιουσαι να πάρεις.

f_papadim
24.01.2017, 15:08
Καλησπέρα τι
εννοεις waiting period ?
Με το που θα εγκριθει η visa partner 100 σου λένε πόσο χρόνος έχει απομείνει για να μπεις στην χωρα για να ενεργοποιηθει
Αν ρωτας αυτο.
Ναι αν μπεις στην χώρα με την βίζα στο χέρι δικαιούσαι ο,τι δικαιούται και ο Australian citizen
όμως ολα αυτα βάση οικονομικων προυποθεσεων του καθενός
που αυτα θα σας τα πούν εννοείται στο Centrelink αναλυτικα
θα παρεις ο,τι δικαιουσαι να πάρεις.
Καλησπέρα. Θα στα πάρω από την άρχη.Έχουμε ήδη κλείσει ένα χρόνο αναμονής της βίζας(partner offshore και μέσω Βερολίνου). Τέλη Ιουλίου που μου ήρθε η ειδοποίηση να κάνω ιατρικές εξετάσεις. Στα χαρτιά που έπρεπε να εκτυπώσω με το HAP ID έγραφε επάνω ότι είναι εξετάσεις για Partner 100,κάτι που το περίμενα γιατί πληρούμε τις προϋποθέσεις.Αλλάζοντας ο Νόμος από 01/01/2017 για τα επιδόματα, η ερώτησή μου ήταν: πατώντας το πόδι μου στην Αυστραλία με partner visa 100 offshore, αν με πιάνει ο Νόμος των 104 εβδομάδων αναμονής για επιδόματα γιατί αναφέρονται μόνο στην partner 309 και δεν βρήκα κάτι σχετικό για την partner 100.

Geo27
29.01.2017, 16:24
Καλησπερα και απο μενα σαν καινουργιος εδω.Αν καποιος εχει την καλοσυνη και την ορεκση βεβαια ας μου πει στην φορμα 118 για citizenship by descent χρειαζεται να βγαλο ελληνικο διαβατηριο γιατι δεν εχω,γιατι οπως ειδα χρειαζεται να δωσεις στοιχεια διαβατηριου. Και δευτερον στο Part F travel and good character τσεκαρο NO προφανος στην ερωτηση 28 μιας που δεν εχω ζησει η εχω παει ποτε Αυστραλια στις ερωτησης 26 27 ομως τσεκαρο YES η ΝΟ.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Giorgos D
07.02.2017, 12:21
Καλημέρα σε όλους. Παράκληση σε κάποιον που πέρασε την διαδικασία, αν μπορεί να μου απαντήσει στο εξής: Θα πάω στην Αυστραλία με τουριστική visa. Η οικογένειά μου έχει Αυστραλιανά διαβατήρια. Εγώ θα υποβάλλω από εκεί αίτημα για την visa 820/801. Σχετικά με την visa γέφυρα, είναι η 820 και θα μου δοθεί αμέσως με την υποβολή της αίτησης; Μήπως πρέπει να κάνω ξεχωριστά αίτηση για την 820 ή κάποια άλλη; Οτιδήποτε άλλο σχετικό που θα πρέπει να ξέρω. Σας ευχαριστώ.

jimathens
08.02.2017, 08:47
Διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/διάφορα-θέματα-αρχείο-παλαιών-θεμάτων-87/σχετικά-με-τις-partner-visas-ιι-6385/ και γενικά τις σελίδες που αφορούν την μετανάστευση στην Αυστραλία και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που ψάχνεις

Giorgos D
10.02.2017, 12:38
Ευχαριστώ πολύ jimathens.

Aussie
11.02.2017, 02:43
Καλημέρα σε όλους. Παράκληση σε κάποιον που πέρασε την διαδικασία, αν μπορεί να μου απαντήσει στο εξής: Θα πάω στην Αυστραλία με τουριστική visa. Η οικογένειά μου έχει Αυστραλιανά διαβατήρια. Εγώ θα υποβάλλω από εκεί αίτημα για την visa 820/801. Σχετικά με την visa γέφυρα, είναι η 820 και θα μου δοθεί αμέσως με την υποβολή της αίτησης; Μήπως πρέπει να κάνω ξεχωριστά αίτηση για την 820 ή κάποια άλλη; Οτιδήποτε άλλο σχετικό που θα πρέπει να ξέρω. Σας ευχαριστώ.

Καλημερα
το ιδιο ακριβώς έκανα και γω με σένα
'οταν ήρθα Αυστραλία
η 820 ειναι η partner visa η οποία είναι η temporary
η 801 είναι η partner visa η οποία είναι η permanent
η διαφορά τους είναι η εξής:
την 820 την παίρνεις σε περίπτωση που είσαι λίγα χρόνια παντρεμένος πχ 2-3 και δεν υπάρχουν χρόνια αποδεικτικά στοιχεία
και την 801 οταν ο γάμος ειναι χρόνια ,υπάρχουν παιδιά κτλ
εγω όταν την κατέθεσα ήμουν ήδη 16 χρόνια παντρεμένη
θα μπορούσα δλδ να αιτηθώ μόνο την 801
αλλα αιτήθηκα και τις 2 γνωρίζοντας ο,τι δεν έχω θέμα.
Όταν λοιπόν μετά απο 17 μήνες απο την αίτηση μου
εγινε Granted η visa μου αυτοι μου έδωσαν και τις 2
και την 820/801 στην ουσια όμως η μια είναι άχρηστη,και μιλάω για την 820 στήν δικιά μου περίπτωση
'Οταν λοιπόν αιτηθείς την on shore visa partner 820/801 κλίκαρε και τις δύο.

μετα την λήξη της τουριστικής σου visa αυτή που θα πάρεις και που εσύ ονομάζεις γέφυρα λέγετε Bridging visa και οχι 820
η bridging visa θα σου δίνει Full permission to work,medicare,άδεια φυσικα άδεια παραμονής στην χώρα μέχρι να γίνει granted

η visa σου ή θα πάρεις την 820 ή την 801 ανάλογα με βάση υπάρχοντων στοιχείων ποιά σου αναλογεί,οι και τις 2 όπως έγινε με μένα

Average processing time
Temporary Partner visa (subclass 820) - 12 to 18 months.
Permanent Partner visa (subclass 801) - 12 to 18 months from the date of eligibility.

Giorgos D
12.02.2017, 17:55
Ευχαριστώ πολύ Aussie. Εγώ έχω 26 χρόνια παντρεμένος (50 ετών) και έχω σύζυγο και 2 ενήλικα παιδιά με Αυστραλιανά διαβατήρια. Η Bridging visa χορηγείται αυτόματα με την υποβολή του αιτήματος για 820/801; Το αίτημα να το υποβάλλω άμεσα ή μετά από κανένα μήνα παραμονής με την τουριστική;

Aussie
14.02.2017, 05:16
Ευχαριστώ πολύ Aussie. Εγώ έχω 26 χρόνια παντρεμένος (50 ετών) και έχω σύζυγο και 2 ενήλικα παιδιά με Αυστραλιανά διαβατήρια. Η Bridging visa χορηγείται αυτόματα με την υποβολή του αιτήματος για 820/801; Το αίτημα να το υποβάλλω άμεσα ή μετά από κανένα μήνα παραμονής με την τουριστική;

Καλημέρα,θα σου πω ενα παραδείγμα και απο εκεί και πέρα θα καταλάβεις
όταν κατέθεσα εγω τα χαρτιά μου για Onshore partner visa 820/801 ήταν στήν διάρκεια του 2 μήνα μου με τουριστική.
Θα μπορούσα να την υποβάλω και απο την 2η ημέρα παραμονής μου ή και 2 βδομάδες πρίν την λήξη.
Μέσα σε 3 μήνες θα πρέπει να την υποβάλεις.
Τήν αίτηση την έστειλα ταχυδρομικά και μετά απο 3 -4 ημέρες μου ορίστηκε case officer μου απάντησαν μέσω email ο,τι έλαβαν την αίτηση
μάλιστα είχα ξεχάσει να συμπληρώσω στόν τρόπο πληρωμης τον security number της credit card και μου τον ζητούσαν τον οποίο και έδωσα
την επόμενη ημέρα, μέσο πάλι email μου έστειλαν την απόδειξη πληρωμής της visas + την bridging visa
(την οποία έκανα download και την είχα
πάντα μαζί μου,μέχρι που έβγαλα το δίπλωμα οδήγησης και μετά είχα αυτό για ID και τίποτα άλλο στο δρόμο.)

Χωρίς εγω να την αιτηθώ,(χορηγείται αυτόματα Δεν φαντάζομαι να έχει αλλάξει κάτι πάνω σε αυτο,εγω κατάθεσα πρίν 3,5 χρόνια περίπου.) η οποία έλεγε θα είναι IN EFFECT αμέσως μετά την τελευταια ημερολογιακή ημέρα λήξης της τουριστικής visas.
Εγω δεν έκανα τιποτα άλλο,ολα δρομολογήθηκαν αυτόματα
το μόνο που έκανα ήταν να πάω στο Medicare και να καταθέσω για να παραλάβω την προσωρινή medicare card.(την μπλέ)
Γιατί η κανονική σου έρχετε αυτόματα στό σπίτι όταν γίνει Granted η partner visa ενημερώνονται αυτόματα απο το Immigration.
Μετα 26 χρόνια γάμου που έχεις εννοείται και αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα πάς για την 801.
:yes:

Giorgos D
14.02.2017, 21:09
Ευχαριστώ πάρα πολύ, να είσαι καλά. Πρώτα ο θεός το πρώτο δεκαπενθήμερο θα είμαστε Μελβούρνη.

thourios
21.02.2017, 16:36
Δεν ξέρω αν η ανάρτηση γίνεται στο σωστό νήμα αλλά λόγο επικαιρότητας το ανεβάζω εδώ.
Αν θέλουν οι διαχειριστές ας το μεταφέρουν.

Συμβαίνουν στην Ελλάδα.

Το ΙΚΑ ζητεί πίσω αναδρομικά επιδόματα οικογενειακών βαρών, σε ομογενείς χήρες συνταξιούχους της Αυστραλίας.

Το ΙΚΑ αρχίζει να στέλνει προσκλήσεις σε ακρόαση σε χήρες οι οποίος λαμβάνουν ευτελείς συντάξεις από το θάνατο των συζύγων τους. Οι συντάξεις γήρατος των ανδρών τους ήταν αποτέλεσμα της εργασίας που έκαναν τόσα χρόνια στην Ελλάδα οπότε θεμελίωσαν συνταξιοδοτικό δικαίωμα και στην Ελλάδα. Αφού απεβίωσαν ένα μέρος της σύνταξης μεταβιβάστηκε στη χήρα.

Οι συντάξεις αυτές δεν αγγίζουν ούτε τα 330 ευρώ τον μήνα οι οποίες και κάθε μήνα πετσοκόβονται. (τελευταία μείωση περίπου στο 1,5 ευρώ τον μήνα χωρίς καμία εξήγηση χωρίς καμία ανάλυση).

Το ΙΚΑ ισχυρίζεται ότι σύμφωνα με την Κ-2016/30-12-2016 εφαρμογή σύμβασης οικογενειακής ασφάλισης Ελλάδας Αυστραλίας αφού η συνταξιούχος λαμβάνει σύνταξη και από την Αυστραλία κακώς και ο σύζυγος ελάμβανε το επίδομα οικογενειακών βαρών το οποίο άγγιζε το ποσό των 12 περίπου ευρώ μηνιαίως.
Κακώς δηλαδή ο θανών ελάμβανε το ποσό αυτό κατά την διάρκεια που ελάμβανε η σύζυγος του την μοναδική σύνταξη που ελάμβανε από την Αυστραλία και πρέπει τα χρήματα αυτά να τα επιστρέψουν οι κληρονόμοι.

Στη δική μας περίπτωση «προκύπτει» οφειλή δεκαπέντε ετών το οποίο επιβαρύνει τους νόμιμους κληρονόμους συγκεκριμένα εδώ τη χήρα, χωρίς να καθορίζεται το ποσό οφειλής.
Δεν ξέρω κατά πόσο νόμιμο είναι αυτό και μέχρι πόσα χρόνια πίσω μπορεί το ΙΚΑ να διεκδικεί «οφειλές»

Πριν έξι μήνες είχαν πάρει και τηλέφωνο την χήρα χρησιμοποιώντας εκβιαστικό ύφος τύπου εισπρακτικής εταιρείας.
Αφού δεν απαντούσαν στα τηλέφωνα από τα οποία καλούσαν (Το ΙΚΑ ποτέ δεν απαντάει στα τηλέφωνα) αναγκαστικά και πήγα εκεί (είμαι ο γιός) και μου είπαν ότι κάποια στιγμή θα ενημερωθούμε γραπτώς όπως και έγινε.

Θα μου πείτε γιατί δεν ενημερώσαμε το ΙΚΑ αφού υπήρξε μεταβολή;
Θα απαντήσω. Σε εκκαθαριστικό του 2010 βλέπω ένα οικογενειακό επίδομα 12 ευρώ περίπου μηνιαίως. Δεν αναγράφεται κάπου πχ προσαύξηση λόγω συζύγου ή κάτι τέτοια. Θεωρήσαμε προφανώς ότι καλώς τα λαμβάνει αφού είναι παντρεμένος.
Η σύνταξη του θανόντα ήταν τόσο μικρή που δεν θα μπορούσε να σκεφτεί κάποιος ότι ελάμβανε επίδομα οικογενειακών βαρών όπως το αναφέρουν στην επιστολή τους. Πόσο πιό κάτω θα μπορούσε να πάει;
Δεν ήρθε καμία ενημερωτική επιστολή.

Όσοι έχουν παρόμοιο θέμα αν θέλουν ας επικοινωνήσουν μαζί μου. Δεν βρήκα άλλες σχετικές πληροφορίες στο διαδίκτυο.
:cry:

ConTripolis
01.04.2017, 12:02
Καλημέρα... Ηθελα να ρωτήσω κάτι. Λήγει το Αυστραλέζικο διαβατήριο σε ενα μικρο παιδί 8 ετών.. Ο Πατέρας Αυστραλός η μητέρα οχι.. Ο Πατέρας βρίσκεται στην Αυστραλια. Πως γίνεται η ανανέωση? χρειάζεται να είναι και ο πατερας στην Ελλάδα η οχι? Θα χρειαστει ραντεβου στην πρεσβεία η μονο ταχυδρομικώς θα σταλουν τα απαραίτητα έγγραφα? Μήπως πρεπει να φτιαξει τα χαρτια ο πατέρας απο Αυστραλία? Οποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει, Ευχαριστώ πολύ...

vertigo
02.04.2017, 19:30
Καλημέρα... Ηθελα να ρωτήσω κάτι. Λήγει το Αυστραλέζικο διαβατήριο σε ενα μικρο παιδί 8 ετών.. Ο Πατέρας Αυστραλός η μητέρα οχι.. Ο Πατέρας βρίσκεται στην Αυστραλια. Πως γίνεται η ανανέωση? χρειάζεται να είναι και ο πατερας στην Ελλάδα η οχι? Θα χρειαστει ραντεβου στην πρεσβεία η μονο ταχυδρομικώς θα σταλουν τα απαραίτητα έγγραφα? Μήπως πρεπει να φτιαξει τα χαρτια ο πατέρας απο Αυστραλία? Οποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει, Ευχαριστώ πολύ...
Θα χρειαστει ραντεβου στην πρεσβεια κι η συγκαταθεση του πατερα.
Εφ οσον ειναι Αυστραλια ,μπορει απο κει να δωσει την συγκαταθεση.
Το πώς ,θα το δεις στο παρακατω λινκς

https://www.passports.gov.au/pages/brochure-children-and-parental-consent.aspx

https://www.passports.gov.au/passportsexplained/childpassports/Pages/default.aspx#consent

Σε καθε περιπτωση ,το καλυτερο ειναι να μιλησεις με την Αυστραλιανη πρεσβεια και θα σου δωσουν οδηγιες για ολα...Και θα σου στειλουν και την αιτηση ,αν το ζητησεις...

υγ Στους κατω των 18 χρονών ,δεν γινεται ανανεωση αλλά εκδοση διαβατηριου με την διαδικασια που απαιτεί αυτο.

ConTripolis
02.04.2017, 20:04
Θα χρειαστει ραντεβου στην πρεσβεια κι η συγκαταθεση του πατερα.
Εφ οσον ειναι Αυστραλια ,μπορει απο κει να δωσει την συγκαταθεση.
Το πώς ,θα το δεις στο παρακατω λινκς

https://www.passports.gov.au/pages/brochure-children-and-parental-consent.aspx

https://www.passports.gov.au/passportsexplained/childpassports/Pages/default.aspx#consent

Σε καθε περιπτωση ,το καλυτερο ειναι να μιλησεις με την Αυστραλιανη πρεσβεια και θα σου δωσουν οδηγιες για ολα...Και θα σου στειλουν και την αιτηση ,αν το ζητησεις...

υγ Στους κατω των 18 χρονών ,δεν γινεται ανανεωση αλλά εκδοση διαβατηριου με την διαδικασια που απαιτεί αυτο.

Σε ευχαριστώ πολύ. Το να μιλήσεις με την πρεσβεία βέβαια είναι ένα θέμα.. Όλα μαγνητοφωνημένα είναι αλλά θα βρω άκρη.. Να σαι καλά.

vertigo
02.04.2017, 22:47
Σε ευχαριστώ πολύ. Το να μιλήσεις με την πρεσβεία βέβαια είναι ένα θέμα.. Όλα μαγνητοφωνημένα είναι αλλά θα βρω άκρη.. Να σαι καλά.

Να σαι καλα.
Εξαρταται σε ποιο νουμερο παίρνεις και για ποιο λόγο.Αν καλείς στο τηλ που εχουν στο site δλδ στο 210 8704000 , τότε οπως τα λες.

Σου δινω ενα άλλο τηλ το 210 8704067.Αν παρεις στις 8 που ανοιγουν,μπορει και να
απαντησουν.Αλλιώς ,θ αφησεις μηνυμα με τα στοιχεία επικοινωνιας ,αφου πείς οτι αφορά αυστραλιανο διαβατηριο παιδιου .Θα σε καλεσουν .Αν οχι ,ξαναπάρε και πες οτι δεν σε πηραν πισω κι ειναι επείγον ...Εγω επικοινωνουσα σ αυτο το τηλ και ειτε απαντουσαν ,αν ηταν πρωΐ ,ειτε με καλουσαν πίσω.

υγ Το τηλ αυτο,ειναι απ το προξενικο τμημα , για θεματα Αυστραλών υπηκόων.Δεν δινουν πληροφοριες για μεταναστευση και βιζες.Δεν το λεω για σενα ,απλα για οποιον διαβαζει...

vertigo
21.04.2017, 10:50
Σημαντικο...

NEWLY ARRIVED RESIDENT'S WAITING PERIOD (NARWP).

Legislative changes may mean things are different for those that arrived a few years ago or even a few months ago and those ***who arrive now or obtain their PR visa now.**

***£Due to amendments to the Social Security Act, the Australian citizen/resident family member exemptions from the NARWP does not apply for holders of the permanent 100, 110, 801, 814 Spouse/Partner visas, from 1/1/2017.***

****The exemption provided to the above visas in the past is no longer in force.****
Some family and childcare benefits are exempted and exemptions are present in cases of changes in family circumstances.

vertigo
21.04.2017, 10:51
Παραθετω κι αυτο που ανεβασα σέ άλλο thread ,σχετικα...Η εξαιρεση που ισχυε για τους κατόχους 100 και 801 partner visa σχετικα με την αναμονη των 104 εβδομαδων για την ληψη του newstart allowance ...,***απο 1 Γεναρη του 2017 ,δεν ισχύει πια..**

Due to amendments to the SSAct, the Australian citizen/resident family member exemptions from the SpB NARWP do not apply to holders of the temporary 309 and 820 Spouse/Partner or temporary 310 and 826 Interdependency visas from 1 January 2012.

***From 1 January 2017, the NARWP exemption for permanent 100, 110, 801, 814 Spouse/Partner visas holders does not apply.***

http://guides.dss.gov.au/guide-social-security-law/3/1/2/70

**NARWP Newly arrived resident's waiting period
Payments with a NARWP
A NARWP applies to the following payments and benefits:

newstart allowance,
youth allowance,
austudy payment,
partner allowance,
carer payment,
sickness allowance,
mobility allowance,
pensioner education supplement,
special benefit,
health care card (low income), AND
Commonwealth seniors health card.
http://guides.dss.gov.au/guide-social-security-law/3/1/2/40

https://www.humanservices.gov.au/customer/enablers/newly-arrived-residents-waiting-period#exemptvisas

vertigo
22.04.2017, 13:23
Για οσους δεν καταλαβαν σε τί ακριβώς αναφερονται οι αλλαγες που ανεβασα στα δυο προηγουμενα posts ,εχει να κανει με το οτι απο 1 Γεναρη 2017 ,πρεπει να περασουν 104 βδομαδες αναμονης ,για να δικαιουται το newstart allowance ,ο κατοχος της partner visa 100 ή 801.Για μεν τον κατοχο της βιζας 100 ,οι 104 βδομαδες ,μετρανε απ την μερα που θα μπει Αυστραλια ,για δε τον κατοχο της βιζας 801,απ την μερα που θα την παρει.

charapip
22.04.2017, 16:18
Καλησπέρα σας.Είμαι 23 ετών.Κατέχω μέσω της μητέρας μου την αυστραλιανή υπηκοότητα και έχω εκδόσει αυστραλιανό διαβατήριο.Θα ήθελα να ρωτήσω έχοντας τελειώσει το τμήμα της νεοελληνικής φιλολογίας(Classics) ποιες οι προοπτικές να καταφέρω να συντηρήσω τον εαυτό μου στην Αυστραλία απασχολούμενος σε ένα κλάδο συναφή με το αντικείμενο σπουδών μου;Δικαιούμαι να διδάξω εκεί;Μπαίνω σε κάποια λίστα αναμονής για διορισμό;Όπως καταλαβαίνετε δεν έχω ιδέα και ας έχω προσπαθήσει κατα καιρούς να συλλέξω πληροφορίες από το διαδίκτυο.Τι μεταπτυχιακές σπουδές θα προτείνατε σε κάποιον με το δικό μου υπόβαθρο;Έχω π.χ σκεφτεί να κάνω μεταπτυχιακές σπουδές σε κάποιο δυνατό πανεπιστήμιο της Αγγλίας (Cambridge, Oxford, Durham) προκειμένου να αυξήσω τις πιθανότητες πρόσληψής μου.Στέκει κάτι τέτοιο ή πλανώμαι; Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.

lazaros3
27.04.2017, 19:02
καλησπερα παιδια...γνωριζει καποιος τι ακριβως χρειαζεται για την εκδοση αυστραλιανου διαβατηριου εδω στο προξενιο στην ελλαδα?τι εππαγελμα θα πρεπει να ασκει ο εγγυητης κτλπ?

jimathens
02.05.2017, 08:56
Είναι όλα γραμμένα μέσα στο πατριωτακι

χρηστοςπ
24.07.2017, 11:44
Γεια σας,
Προκειτε να σπουδασω στην Αυστραλια και ως Αυστραλος υπηκοος δικαιουμε Fee-Help το οποιο για να το παρω θα πρεπει να εχω TFN.
Γνωριζει καποιος την διαδικασια εκδοσης TFN για καποιον που βρισκετε εκτος Αυστραλιας?
Ευχαριστω.

mia81
04.08.2017, 06:31
αφμ θα βγαλεισ Μόλις πας εκεί, εμεις αυτό θα κάνουμε. Το centrelink αναφερει:

O γρηγορότερος τρόπος για να πάρετε TFN είναι μέσω του διαδικτύου. Η ηλεκτρονική εγγραφή για TFN μέσω διαδικτύου διατίθεται όλο το 24ωρο, επτά ημέρες την εβδομάδα και το μόνο που χρειάζεστε είναι τα στοιχεία του διαβατηρίου σας και η διεύθυνσή σας στην Αυστραλία. Μετά από περίπου 10 ημέρες θα πρέπει να λάβετε ταχυδρομικά τον καινούργιο σας TFN.
Είναι επίσης διαθέσιμες έντυπες αιτήσεις από τα Γραφεία της Centrelink, από το διαδικτυακό τόπο της ΑΤΟ ή με το να καλέστε τη Γραμμή Βοήθειας του TFN. Αν συμπληρώσετε μια έντυπη αίτηση για να πάρετε TFN, ο χρόνος διαδικασίας για την έκδοση του αριθμού σας φορολογικού μητρώου σας είναι 28 ημέρες από την ημέρα που το έντυπο παραλαμβάνεται από την ATO.

Denise
13.08.2017, 15:38
Γεια σε ολους και ολες! εγω φευγω το Νοεμβρη του 2017 για Αυστραλια και ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει ηδη παει για να μου πει εντυπωσεις?????
πως ειναι τα πραγματα ? επιδοματα απο centerlink πηρε καποιος ? δουλεια βρηκε? πως ειναι οικονομικα εκει ? εγω οταν θα παω θα προσπαθησω να σας γραψω πως θα ειναι τα πραγματα εκει και οτι μπορεσω να βοηθησω.....

charapip
13.08.2017, 19:26
Καλησπέρα σας. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως θα είναι η ζωή κάποιου 20-30 ετών με υπηκόοτητα που φεύγει για Αυστραλία μόνος του; Τι ενέργειες πρέπει να γίνουν; Με κάποια δουλειά ανειδίκευτου τα βγάζει κανείς πέρα;

mia81
17.08.2017, 16:15
Denise παμε και εμεις αυστραλια το Νοεμβριο, και εχω και εγω την ιδια απορια για εμενα (εχω αυστραλιανη υοηκοοτητα) και τον συζηγο μου (με partner visa 100) αν δικαιουμαστε επιδοματα γιατι διαβαζω στην ιστοσελιδα του centrelink οτι απαιτειται παραμονη 2 χρονια permenant residency στην Αυστραλια. Μπορει κανεις να μας το ξεκαθαρισει αν διακουμαστε?

χρηστοςπ
19.08.2017, 15:25
αφμ θα βγαλεισ Μόλις πας εκεί, εμεις αυτό θα κάνουμε. Το centrelink αναφερει:

O γρηγορότερος τρόπος για να πάρετε TFN είναι μέσω του διαδικτύου. Η ηλεκτρονική εγγραφή για TFN μέσω διαδικτύου διατίθεται όλο το 24ωρο, επτά ημέρες την εβδομάδα και το μόνο που χρειάζεστε είναι τα στοιχεία του διαβατηρίου σας και η διεύθυνσή σας στην Αυστραλία. Μετά από περίπου 10 ημέρες θα πρέπει να λάβετε ταχυδρομικά τον καινούργιο σας TFN.
Είναι επίσης διαθέσιμες έντυπες αιτήσεις από τα Γραφεία της Centrelink, από το διαδικτυακό τόπο της ΑΤΟ ή με το να καλέστε τη Γραμμή Βοήθειας του TFN. Αν συμπληρώσετε μια έντυπη αίτηση για να πάρετε TFN, ο χρόνος διαδικασίας για την έκδοση του αριθμού σας φορολογικού μητρώου σας είναι 28 ημέρες από την ημέρα που το έντυπο παραλαμβάνεται από την ATO.

Ευχαριστω για την απαντηση.
Ψαχνω εναν τροπο να βγαλω αφμ απο εδω καθως θα ειμαι στην ελλαδα οταν κανω την αιτηση για το πανεπιστημιο, και μονο εαν γινω δεκτος θα παω εκει.

Denise
22.08.2017, 22:48
Για σου Μια! νομιζω οτι οσοι εχουν γεννηθει αυστραλια δικαιουνται τα επιδοματα απο την αρχη! αν επιτρεπεται σε πια πολη πατε? εμεις παπμε Σιδνεu.

jimathens
23.08.2017, 00:13
• Κανένας δεν μπορεί να πει πως θα είναι η ζωή κάποιου 20-30 ετών με υπηκοότητα που φεύγει για την Αυστραλία μόνος του. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι καλύτερη από της Ελλάδας.

• Για να βγάλει οποιοσδήποτε αριθμό φορολογικού μητρώου (TFN) ή επιχείρησης αριθμό φορολογικού μητρώου (ABN) πρέπει να είναι στην Αυστραλία και δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος αν ο ενδιαφερόμενος είναι εκτός χώρας.

• Και επιδόματα υπάρχουν για τους υπήκοους και μαύρη εργασία Φούλ...!!!:yes:

Όλα τα υπόλοιπα τα κάνουν για να "σταματήσουν" τους λαθρομετανάστες να έρχονται, τους μουσουλμάνους να κάνουν πολλά παιδιά και τους μόνιμους "άνεργους" (τεμπέληδες) από τα επιδόματα μαζί με τους "άνεργους" μαύρης εργασίας που είναι πολλοί............!!!

• Μετά από 4.5 χρόνια εδώ μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η Αυστραλία είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο σε μαύρη εργασία και σε φοροδιαφυγή...!!!:cool_:

Κάτι που ίσως δεν έχουν σκεφτεί στο Centrelink ακόμα είναι ότι θα μπορούσαν να πιάσουν όλους όσους δουλεύουν σε μαύρη εργασία με το να παρακολουθούν τα κινητά τηλέφωνα, δηλαδή θα βλέπουν μέσω υπολογιστή που βρίσκεται ο κάθε επιδοτούμενος "άνεργος" κάθε μέρα. Τόσο απλά.:smile_:

υγ: Ισως ήδη να γίνεται ή να γίνει κάποια μέρα αυτό είναι το μόνο σίγουρο.:lol2:

Μόνο οι τεμπέληδες δεν βρίσκουν δουλειά εδώ, όποιος θέλει να δουλέψει μπορεί να βρει όσες δουλειές θέλει απλά τα πρώτα δύο χρόνια θα κάνει οποιαδήποτε δουλειά μέχρι να βρει αυτή που πρέπει...!!!
Η Αυστραλία έχει πολλές ευκαιρίες και αν υπάρχει και λίγη τύχη όλα θα πάνε καλά...!!!

mia81
23.08.2017, 13:02
παμε Αδελαιδα. Ολοι πατε Συνδνευ! Εκει μεγαλωσα. Καλη επιτυχια. θα ειμαστε σε επικοινωνια σιγουρα.

jimathens
23.08.2017, 13:14
παμε Αδελαιδα. Ολοι πατε Συνδνευ! Εκει μεγαλωσα. Καλη επιτυχια. θα ειμαστε σε επικοινωνια σιγουρα.

Καλησπέρα mia, σου έχω στείλει pm.

ποπη0005
04.09.2017, 19:10
γεια σας ! λογικα δε γραφω στο σωστο σημειο αλλα δε βλεπω που μπορω να θεσω μια ερωτηση. Αν το δει καποιος το μηνυμα κ γνωριζει ας μου απαντησει!
ο πατερας μου εχει ζησει 20χρονια στην αυστραλια, πηρε τοτε υπηκοοτητα αλλα ζει ελλαδα 30 χρονια κ εχει χασει τα εγγραφα του. πηρα στην πρεσβεια κ μου ειπαν πως σαφως δε χανεται η υπηκοοτητα αλλα θα πρεπει να ζητησω πιστοποιητικο κ υστερα να αιτηθω υπηκοοτητα απο καταγωγη για μενα κ τον αδερφο μου. η οδηγια ηταν σαφης αλλα εχω προβλημα με τη διαδικασια, δε ξερω αν μαζευω τα σωστα χαρτια, αν σφραγιζονται ολα με χαγη, κτλ. δε θελω να κανω τις αιτησεις κ να μου τα γυρισουν πισω γιατι ειναι κ χρονοβορα η διαδικασια της συλλλογης των χαρτιων. προφανως γιατι δε γνωριζω σωστα. υπαρχει καποιος που να μπορω να απευθυνω? δικηγορος ισως. περα απ την ιστοσελιδα της κυβερνησης.
ευχαριστω πολυ

ποπη0005
04.09.2017, 19:17
και κατι ακομα! γνωριζετε τι ειδους βιζα παιρνει κανεις οταν εισαι ζευγαρι αλλα οχι παντρεμενο ? ο φιλος μου δεν εχει καποια σχεση με αυστραλια κ διαβαζω οτι ακομα κ σε συζυγους ειναι δυσκολα τα πραγματα με την βιζα.
ευχαριστω κ παλι!

argy-k
13.09.2017, 20:44
Καλησπέρα σε όλους.
Μετά από παρότρυνση γνωστού μου μπήκα στη διαδικασία να κάνω Αυστραλούς υπηκόους τα παιδιά μου και μου δημιουργήθηκαν διάφορες απορίες.
Γεννήθηκα στο Σίδνεϊ το 1970 και έμεινα εκεί μέχρι το 1979 που οι γονείς μου έφυγαν για Ελλάδα. Άρα είμαι Αυστραλός υπήκοος και απ' όσα διαβάζω η διαδικασία για την υπηκοότητα για τα παιδιά μου 7 χρονών (δίδυμα) θα είναι σχετικά εύκολη. Διαβάζω όμως αρκετούς εδώ που αναφέρεστε σε επιδόματα και κάπου έχω μπερδευτεί. Απ' όσα γνωρίζω από τα λίγα που μπορεί να θυμηθεί ο πατέρας μου είναι ότι όταν φύγαμε για Ελλάδα, τα επιδόματα μας σαν παιδιά (3 παιδιά) έμπαιναν σε κάποιον λογαριασμό του που για κακή μας τύχη τον διαχειριζότανε κάποιος συγγενής και τα χρήματα έκαναν φτερά. Μου είχε πει ότι τα επιδόματα αυτά έμπαιναν μέχρι την ενηλικίωση και τέλος. Μέσα όμως από τις σελίδες εδώ ακούω και για άλλα επιδόματα που δικαιούνται οι Αυστραλοί υπήκοοι άσχετα με το εαν ζουν πλέον στην Αυστραλία. Εγώ δηλαδή που έχω παντρευτεί εδώ στην Ελλάδα έχω κάνει παιδιά δικαιούμαι κάποια επιδόματα δικά μου, της συζύγου ή των παιδιών? ή πρέπει να γυρίσω Αυστραλία για να ενεργοποιηθούν?
ΠΑρακαλώ όποια βοήθεια δεκτή!! Ευχαριστώ

Denise
13.09.2017, 22:14
τα επιδοματα τα δικαιουσαι ΜΟΝΟ αν μεινεις στην Αυστραλια. να εχεις μονιμη κατοικια, ΑΦΜ και λογαριασμο τραπεζας. δεν γινετε να πληρωνουν επιδοματα σε ολους τους υπηκοους της Αυστραλιας που διασκορπισμενοι σε ολο τον κοσμο.....

NANA1
31.01.2018, 16:02
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΒΡΕΦΙΚΟΣ ΕΙΤΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ .?ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...
ΓΙΑ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ CENTRELINK ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΦΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΝΑΙ ΑΚΟΥΩ ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ?ΥΠΗΚΟΟΣ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ.

vertigo
09.02.2018, 14:13
A guide to Australian Government payments

https://www.humanservices.gov.au/organisations/about-us/publications-and-resources/guide-australian-government-payments

https://www.humanservices.gov.au/sites/default/files/2017/12/co029-1801.docx

https://www.humanservices.gov.au/sites/default/files/2017/12/co029-1801.docx#_Toc501359886

https://www.humanservices.gov.au/sites/default/files/2017/12/co029-1801.docx#_Toc501359914

vertigo
09.02.2018, 14:26
Child Care Benefit

https://www.humanservices.gov.au/individuals/services/centrelink/child-care-benefit

https://www.humanservices.gov.au/individuals/services/centrelink/child-care-rebate

https://docs.education.gov.au/system/files/doc/other/fee_subsidies_fact_sheet_0.docx

https://www.careforkids.com.au/child-care-articles/article/77/how-much-does-child-care-cost

vertigo
09.02.2018, 14:45
All public education in Australia ( primary and high school) is free,for Australian students ( citizens and permanent residents ) but there is confusion because each school can charge a “Voluntary Contributions” and these seem to range from $60 per annum to as much as $1,000.

In addition to the voluntary contributions, parents will also have to pay for stationery, books, school uniform, sports equipment, musical instruments, school trips and any other items needed that are relevant to their studies.

* Αναλογα με την πολιτεια και καποιες βιζες εργασιες ,δινουν στα παιδια ,το δικαιωμα της δωρεαν εκπαιδευσης

http://457jobsaustralia.com/school-fees-children-457-visa/

vertigo
09.02.2018, 15:05
Σχετικά με τα νεοφερμενα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλια

http://www.patriotaki.net/showthread.php?2269-Σχετικά-με-τα-νεοφερμένα-παιδιά-σχολικής-ηλικίας-απο-Ελλάδα-στην-Αυστραλία

raniag
14.02.2018, 14:07
Καλησπέρα και από εμενα και πραγματικά συγχαρητήρια για την βοήθεια που δίνετε ο ένας στον άλλο. Θα ήθελα και εγώ τις γνώσεις σας σχετικά με την φίλη μου υπόθεση. Έχω αυστραλιανό διαβατήριο και υπηκοότητα by decent από την μητέρα μου. Για πολλούς λόγους θέλω να φύγω να κάνω μια νέα αρχή εκεί μαζί με το ανήλικο παιδί μου. Καταρχήν χωρισμένη και έχω πάρει δικαστική απόφαση στην οποία αναγράφεται ότι την πλήρη επιμέλεια την έχω εγώ καθώς και ότι μπορεί να μεταναστεύσει η μικρή μόνιμα στην Αυστραλία. Μπορω να την πάρω εκεί με τουριστική βίζα και Να κάνουμε από Αυστραλία τις διαδικασίες για μόνιμη βίζα της μικρής?? Αν γνωρίζει κάποιος βοηθειαααα!!! Δεν θέλω να πάω στα τυφλά!!

trica
23.02.2018, 21:53
Ποιος μπορεί να μας βοηθήσει να σιμπληρωνουμε τιν εττιση ηλεκτρονικά για Partner visa ... Επειδή δεν γνωρίζω υπολογιστή. Και. Φοβάμαι μην κάνω λάθος και ακυρώθη η βίζα....σας παρακαλώ αφήστε τελεφονο να επικοινωνήσουμε.....μιπος γνωρίζετε κάποιον που είναι ιδηκος.. Σας ευχαριστώ πολύ όλους

danai
27.02.2018, 08:01
αν έχεις υπηκοότητα, ναι μπορεις να στείλεις τα παιδιά σου σε δημόσιο σχολείο. Αν μπεις στο site του centrelink έχει πίνακες με τα επιδόματα που πaiρνεις. Αν ζεις Αυστραλία να πάs να γραφτείς και από εκεί thα περνεις ena μικρό βοήθημα μέχρι να βρεις δούλευα, υα exeis δωρεάν υγεία και επίδομα παιδιων.

danai
27.02.2018, 08:10
Ποιος μπορεί να μας βοηθήσει να σιμπληρωνουμε τιν εττιση ηλεκτρονικά για Partner visa ... Επειδή δεν γνωρίζω υπολογιστή. Και. Φοβάμαι μην κάνω λάθος και ακυρώθη η βίζα....σας παρακαλώ αφήστε τελεφονο να επικοινωνήσουμε.....μιπος γνωρίζετε κάποιον που είναι ιδηκος.. Σας ευχαριστώ πολύ όλους

θα σε συμβούλευα να ζητήσεις βοήθεια από έναν πολύ δικό σου άνθρωπο. στην αίτηση θα γράψεις πολύ ευαιστητa προσωπικά δεδομένα που ούτε κατά διάνοια δεν μπορούν να γνωστοποιηθούν σε άτομα που δεν γνωρίζεις.

trica
11.03.2018, 19:40
Ευχαριστώ πολύ.απλος δεν έχω λεφτά για το Agents of Mara.... κάποιος που είναι στην ίδια διαδικασία μήπως μπορεί να βοηθήσει?Σας ευχαριστώ πολύ.θΑ σας είμαι ευγνώμων

vertigo
12.03.2018, 09:45
Immigration assistance

'Immigration assistance' is defined in section 276 of the Migration Act 1958 (the Act). Generally, immigration assistance is when a person uses knowledge of, or experience in, migration procedures (even without formal qualifications) to:

help prepare a visa application
advise a visa applicant about their application
help prepare a document in connection with the sponsorship of a visa applicant, or advising the sponsor
prepare for proceedings, before a court or a merits review tribunal (such as the Administrative Appeals Tribunals), or represent someone at those proceedings, unless you are a lawyer
help, or help to prepare, a request to the Minister to exercise certain powers under the Act in relation to a visa applicant

Providing immigration assistance
Section 280 of the Act states that a person who is not a registered migration agent must not give immigration assistance, unless one of the limited exemptions applies.

This is the case even if a fee is not charged.

Giving immigration assistance without being a registered migration agent is an offence of ‘strict liability’, which means it does not have to be proven that a person intended to commit the offence – doing the act is itself enough for a conviction.

Australia’s migration laws can be complicated and difficult to apply in practice. The purpose of the migration agent registration requirements in the Act is to enable the Office of the Migration Agents Registration Authority (MARA) to:
keep a public register of individuals who are registered migration agents, which is easily accessible by visa applicants and others. The register also shows details of agents who have been suspended or cautioned
be satisfied that registered migration agents have the requisite degree of knowledge to give immigration assistance. For example, they may be required to complete a course in migration procedure, pass an exam and undertake continuing professional development
be satisfied that a registered migration agent is a fit and proper person to give immigration assistance and is a person of integrity, and
ensure a registered migration agent demonstrates an up-to-date and sound understanding of migration procedure.

We have found that visa applicants and other clients of unregistered migration agents are significantly more at risk of being given incorrect, incomplete or misleading advice. Also, clients of unregistered migration agents do not have the benefit of consumer protection.

Registered migration agents:
must comply with a Code of Conduct
must have professional indemnity insurance, and
can be subject to sanctions by the Office of the MARA, such as being cautioned or having their registration suspended or cancelled.

Exempt People**
Some categories of exempt people can give immigration assistance without being registered, provided they do not charge a fee or other reward. These people include:

a close family member of the visa applicant, meaning the applicant's spouse, child, adopted child, parent, brother or sister

the applicant's nominator or sponsor

a member of, an office of an international organisation, a diplomatic mission or a consular post

an Australian parliamentarian, including a Senator, Member of the House of Representatives, member of the Parliament of a state or member of the Legislative Assembly of a Territory

an official acting in the course of his or her duties

an employer assisting a migrating employee in certain circumstances

a professional development sponsor in certain circumstances

a person who is preparing, or helping to prepare a request to the Minister - to exercise his or her power under sections 351,391, 417, 454 or 501J, 195A, 197AB or 197AD of the Act.

Otherwise, you must be registered with the Office of the MARA to give immigration assistance, even if you do not charge a fee.

If you are one of the above categories and you charge a fee, you must be registered.

Penalties**
If a person who is not a registered migration agent gives immigration assistance unlawfully, they can be fined up to $6 600.

If the person asks for or receives any fee for giving immigration assistance or making immigration representations, the maximum penalty is imprisonment for 10 years.

If a person falsely represents that they are a registered migration agent, the maximum penalty is imprisonment for two years.

vertigo
12.03.2018, 09:50
θα σε συμβούλευα να ζητήσεις βοήθεια από έναν πολύ δικό σου άνθρωπο. στην αίτηση θα γράψεις πολύ ευαιστητa προσωπικά δεδομένα που ούτε κατά διάνοια δεν μπορούν να γνωστοποιηθούν σε άτομα που δεν γνωρίζεις.

Πολυ σωστα οσα γραφεις και δεν εχει να κανει μόνο με ευαισθητα προσωπικα δεδομενα ,αλλά μπορει και να γινουν σοβαρα λαθη ,που θα εχουν επιπτωσεις σχετικα με την χορηγηση της βιζας,αν καποιος που ισχυριζεται οτι γνωριζει τα απαιτουμενα ,στην πραγματικοτητα δεν τα γνωριζει....Και μιλαω και γενικα κι οχι μόνο για partner visa..,

Επισης ειναι ποινικο αδικημα να προσφερθει καποιος που δεν εχει την επαγγελματικη ιδιοτητα ή δεν ανηκει στις εξαιρέσεις ,να δωσει τετοια βοηθεια.( Και εφ οσον η φιλη που ζηταει βοηθεια, δεν γνωριζει απο υπολογιστη, τοτε προφανώς δεν θα βοηθησει απλα οποιος τυχον προσφερθει,αλλά θα κανει βασικα και ολη την διαδικασια)

***Αλλο να δωσει καποιος τα φωτα του ,αν γνωρίζει ....

κι άλλο να βοηθησει στην συμπληρωση και καταθεση της αιτησης...Και παντως ,φανερα ,δεν προκειται κανείς στο φορουμ ,να γραψει οτι ειναι προθυμος να βοηθησει στην καταθεση της αιτησης,γιατι διαπραττει ποινικο αδικημα.

ΥΓ Και για το τυπικο της υποθεσης ,οταν κανουν αναφορα στις εξαιρεσεις για στενους συγγενεις, σχετικα με immigration assistance ,
αναφερονται σε

close family member of the visa applicant, meaning the applicant's spouse, child, adopted child, parent, brother or sister

ΥΓ2 Αν μέλος ,λαβει μηνυμα προσωπικο ,απο "μέλη" που με αμοιβη ,"προσφερονται να βοηθησουν",
να ενημερώσει την διαχειρηση του patriotaki.net .

trica
13.03.2018, 22:41
Ευχαριστώ πολύ όλους για την απαντηση.... Δεν με καταλάβατε καλά. .... εγώ ρωτήσα αν γνωρίζετε κανένα. δικήγκορ η τέλος πάντων άτομα αναγνώρισμενα άπω τό νόμο εδώ στην Ελλάδα που μπορούν να βοηθήσουν..... Εκτός Γιαν όλη τα κάνουν μόνοι και όλοι εμπειρη σε όλα...... ροτόντας πας στη πόλη..... όταν κάναμε χαρτιά για επικωτιτα στο Λονδίνο στο σιμπληρωμα μας βοηθήσει μια δασκάλα αγγλικών από Αυστραλία που έμενε Ελλάδα....στα Ιωάννινα. Τόρα όμως έφυγε Αυστραλία και χάσαμε επικοινωνία ........ Ευχαριστώ πολύ όλους...... ελπίζω κάποτε να βγάλουμε και εμείς τιν άκρη . έτσι είναι όταν δεν γνωρίζεις

vertigo
15.03.2018, 18:45
Ευχαριστώ πολύ όλους για την απαντηση.... Δεν με καταλάβατε καλά. .... εγώ ρωτήσα αν γνωρίζετε κανένα. δικήγκορ η τέλος πάντων άτομα αναγνώρισμενα άπω τό νόμο εδώ στην Ελλάδα που μπορούν να βοηθήσουν..... Εκτός Γιαν όλη τα κάνουν μόνοι και όλοι εμπειρη σε όλα...... ροτόντας πας στη πόλη..... όταν κάναμε χαρτιά για επικωτιτα στο Λονδίνο στο σιμπληρωμα μας βοηθήσει μια δασκάλα αγγλικών από Αυστραλία που έμενε Ελλάδα....στα Ιωάννινα. Τόρα όμως έφυγε Αυστραλία και χάσαμε επικοινωνία ........ Ευχαριστώ πολύ όλους...... ελπίζω κάποτε να βγάλουμε και εμείς τιν άκρη . έτσι είναι όταν δεν γνωρίζεις

Ευχαριστώ πολύ.απλος δεν έχω λεφτά για το Agents of Mara.... κάποιος που είναι στην ίδια διαδικασία μήπως μπορεί να βοηθήσει?Σας ευχαριστώ πολύ.θΑ σας είμαι ευγνώμων

Οπως το ειχες γραψει ,ψαχνεις καποιον που ειναι στην ιδια διαδικασια...(Βεβαια εκανες νυξη και για ειδικο ,στο πρωτο post ,αλλά μετα εγραψες οτι δεν υπαρχουν χρηματα ,οποτε το "ειδικος",διαβαζεται και σαν γνωστης ,απλα)...

Τωρα λες για δικηγορο και ατομα αναγνωρισμενα απ τον νομο ,στην Ελλαδα ,που να μπορουν να βοηθησουν.
Οι επαγγελματιες ,τζαμπα δεν κανουν κατι...Μόνο καποιος απ τις εξαιρέσεις για immigration assistance ,δεν θα επαιρνε λεφτα...Κι επισης ο Ελληνικος νομος ,δεν εχει καμια σχεση με την Αυστραλιανη νομοθεσια μεταναστευσης.

Άλλο η αιτηση για υπηκοοτητα ,που λες οτι σε βοηθησε μια κυρια.Δεν κανει εκει αναφορα για immigration assistance...

Ευχομαι να βρεις την λυση και λυπαμαι που δεν μπορει καποιος να συμπληρωσει και να καταθεσει την αιτηση για βιζα,αντι για σενα.
Ειναι αλλο πραγμα να εχεις απορίες και να σου δινει απαντησεις οποιος απο δω γνωριζει κι αλλο ν αναλαβει την συμπληρωση και καταθεση αιτησης για βιζα.

Ειλικρινα ,ευχομαι ολα καλα να πανε...

υγ Οχι ,δεν ειναι εμπειροι ολοι ,που αναρωτιεσαι σ ενα σημειο.
Αλλά ειτε ριχνουν πολυ διαβασμα και βρισκουν απαντησεις ,ειτε ρωτανε απορίες εδω συν το διαβασμα ,ειτε πληρωνουν επαγγελματια.( Τα Αγγλικα ,εννοειται οτι ειναι απαραιτητα,για να μπορει καποιος να διαβασει οσα πρεπει για την βιζα και να κανει την αιτηση.Οπως και να γνωριζει απο υπολογιστη.)

Το αν εχει καποιος εναν φιλο που γνωριζει Αγγλικα και υπολογιστη και θα κατσει να διαβασει ολα τα απαιτουμενα περι βιζας ωστε να μην πληρωθει ακριβα ενα λαθος ,ειναι επιλογη και ρισκο καποιου και παντως αν θελει ,το κανει ετσι κι αλλιως.

NANA1
11.04.2018, 09:37
ΓΕΙΑ ΣΑΣ !ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Κ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ?ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΛΟΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΕΙΑ?ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Κ ΣΠΟΥΔΕΣ.ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΟΥΣ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

NANA1
21.04.2018, 21:02
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΕ ΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ..ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΕΑΝ ΟΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΟΥΣ ΥΠΗΚΟΟΥΣ .ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 300 DOLLARS TΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΥΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ Κ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΕΚΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ?ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ,ΚΑΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ Κ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΑ ΜΙΣΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ...!ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΑΙ ΕΚΕΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

costellos78
07.05.2018, 16:41
Παιδιά καλησπέρα. Έχω γεννηθεί Αυστραλία, ήρθα Ελλάδα 5 χρονών και διαθέτω αυστραλιανό διαβατήριο το οποίο ανανεώνω κανονικά και είναι σε ισχύ. Πλέον θέλω να βγάλω αυστραλιανό διαβατήριο και στα ανήλικα παιδιά μου που είναι κάτω των 6 ετών. Απ΄όσο ξέρω πρέπει πρώτα να πάρουν υπηκοότητα και μετά διαβατήριο. Μπορεί κάποιος να μου γράψει αναλυτικά τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω και τί χαρτιά ακριβώς θα χρειαστούν προς μετάφραση κτλ? Θα το εκτιμούσα πολύ και θα ήταν μεγάλη βοήθεια για μένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

jimathens
08.05.2018, 02:49
Καλημέρα. Διάβασε εδώ : http://www.patriotaki.net/showthread.php?4629-CITIZENSHIP-BY-DESCENT
και αν διαβάσεις καλά το φόρουμ θα βρεις όλες τις πληροφορίες που θέλεις

vertigo
20.06.2018, 22:23
KALISPERA EIMAI UPIKOOS AUSTRALIAS ESTEILA TA XARTIA STO SITE SKANARISMENA MOU APORIPSAN TIN AITISI K GRAFOUN NA TOUS DOSO LOGARIASMO NA MOU BALOUN TA LEFTA PISO TO MINIMA TOUS MARTIO K GO EIDA TA E MAIL TORA.GNORIZETE AN KATATHESO TO ELEIPEIS XARTI POU ZITANE EINAI OK I PREPEI NA KANO TA XARTIA OLA APO TIN ARXI METAFRASEIS K.T.L?DEN THELO NA MOU BALOUN TA LEFTA PISO.!KAPOI TILEFONO NA EPIKOINONISO MAZI TOUS?EUXARISTO

Δεν βλεπω στο post σου ,να γραφεις οτι σου ζητησαν να τους στείλεις καποιο χαρτί ,αλλά οπως διαβαζω σου απερριψαν την αίτηση και θελουν να σου επιστρέψουν τα χρήματα.Αν υπήρχε καποιο ελλιπές εγγραφο που ηθελαν ,θα στο είχαν μάλλον ηδη ζητήσει .Αλλά αν κρίνω οτι απ τον Μαρτη σου εστειλαν το email και το είδες τωρα ,που κοντεύει να τελειώσει ο Ιούνης ,πιθανόν και κάποιο προηγούμενο email ,μπορεί να σου διέφυγε.

Βέβαια ,οταν είμαστε σε διαδικασία καποιου σοβαρού αιτήματος ,ελεγχουμε συχνά τα email μας και πάντως ,το σωστό ειναι να τους γράψεις στο email της υπηρεσιας που σε ειδοποιησε για την απορριψη και να ρωτήσεις τις απορίες σου .Αν και αφού ηδη εβγαλαν απορριπτικη απόφαση ,δεν νομίζω οτι στελνοντας το ελλιπες χαρτι που ζητανε ,οπως εγραψες...θα ξανανοιξουν την αιτηση...

Αυτο που δεν καταλαβαινω ,ειναι το οτι εγραψες σχετικα με το "ελλιπές χαρτι που ΖΗΤΑΝΕ"...κι οχι που "ζητησαν" .
Αφου απερριψαν την αιτηση ,συμφωνα με το email ,μάλλον δεν ζητησαν στο τελευταιο email το χαρτι αυτο ,αλλά σε προηγούμενο email...

Λογικα ,θα πρεπει να ξανακάνεις απ την αρχη την αιτηση και να στειλεις οσα χρειαζονται ,αλλά στείλε τους email και θα εχεις εγκυρη απαντηση.

ΥΓ Παρακαλούμε ,να μην γραφεις με greeklish...
Είναι απ τους κανόνες του patriotaki.net

Ria
08.07.2019, 18:11
Καλησπέρα σας.. έχω γεννηθεί στη Αυστραλία έχω υπηκοότητα και διαβατήριο σε ισχύ.. θέλω να μετανάστευσω Αυστραλία με τον σύντροφό μου (Έλληνα υπήκοο).. με σύμφωνο συμβίωσης μπορούμε να μείνουμε και να δουλέψουμε και οι δύο εκεί η χρειαζεται γάμος?? Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει και για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω.. σας ευχαριστώ

SoniaK.
09.07.2019, 04:22
Καλησπέρα και από μένα. Είμαι 21 χρονών και θέλω να κάνω αίτηση για citizenship by descent καθώς ο πατέρας μου γεννήθηκε στην Αυστραλία το 1966. Από οτι έχω δεί στην ταυτότητα του λέει τόπος γέννησης Μελβούρνη και Ιθαγένεια ελληνική. Υποθέτω πως σημαίνει οτι έχει την ελληνική ιθαγένεια από έλληνες γονείς και την αυστραλιανή από τη γέννηση του εκεί.
Η ερώτηση μου ωστόσο είναι αν με την απόκτηση της υπηκοότητας υπάρχουν παροχές σε επίπεδο σπουδών. Εγώ σε ένα χρόνο παίρνω το πρώτο μου πτυχίο ως Παιδαγωγός Δημοτικής Εκπαίδευσης από ελληνικό δημόσιο Πανεπιστήμιο. Με ενδιαφέρει όμως και η πιθανότητα κάποιου μεταπτυχιακού στην Μελβούρνη ή ακόμα και προπτυχιακών σπουδών σε άλλο αντικείμενο.
Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει αν υπάρχουν Πανεπιστήμια με δωρεάν ή χαμηλά δίδακτρα και επίσης αν δουλεύοντας ημιαπασχόληση μπορεί κάποιος να ζει και να σπουδάζει ταυτόχρονα στην Μελβούρνη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ThanosXIV
12.05.2020, 06:30
Γεια σας, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ειμαι Αυστραλος υπηκοος λογο του πατερα μου (ειμαι κανονικος Αυστραλος πολιτης). Του χρονου δινω Πανελληνιες και εχω στο μυαλο μου το ενδεχομενο, αν δεν περασω στην σχολη που θελω (Νοσηλευτικη για τους περιεργους :lol:) να φυγω για σπουδες στην Αυστραλια. Εχω διαβασει ΟΛΑ τα αρθρα για σπουδες στην Αυστραλια και ΟΛΑ μιλανε για ατομα που δεν ειναι πολιτες ή μιλανε για το κοστος διαβιωσης εκει. Για οποιον γνωριζει θα εκτιμουσα να μου απαντησει στην εξης ερωτηση. Χρειαζονται εξετασεις για να μπω σε καποιο Πανεπιστημιο; και γενικοτερα πως δουλευει γενικοτερα το συστημα ενταξης σε καποια ανωτατη εκπαιδευτικη σχολη. Ευχαριστω εκ των προτερων.

lukosektor
19.09.2020, 18:46
ΕΙΜΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΣΤΗΝ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΕΡΘΩ