Announcement

Collapse
No announcement yet.

PhD στην Αμερική με F-1 visa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    PhD στην Αμερική με F-1 visa

    Καλησπέρα σε όλους,
    Είχα κάνει αίτηση για διδακτορικό σε αμερικανικό πανεπιστήμιο. Πριν από λίγες μέρες μου ήρθε μήνυμα ότι η αίτηση έγινε αποδεκτή.
    Μου δίνουν $20,000 για 9 μήνες ως μικρή αποζημίωση και ασφάλεια υγείας.
    Τα λεφτά δεν είναι πολλά για τα δεδομένα της Αμερικής, όμως πιστεύω ότι οι προοπτικές για μετά είναι πολύ καλές.
    Κάποιος που να έχει κάνει κάτι αντίστοιχο? Χρειάζεται κάτι να προσέξω?
    Για την βίζα διάβασα ότι θέλει και συνέντευξη, αν κάποιος την έχει περάσει ας πει τι ρωτήσανε..

    #2
    Συγχαρητήρια Πάνο για την αποδοχή σου!

    Αυτά τα χρήματα είναι ένα σημαντικό ποσό αλλά μάλλον δεν θα καλύψουν όλες τις ανάγκες σου, γιατί θα πληρώνεις επιπλέον δίδακτρα ως διεθνής μαθητής.
    Έχεις δικαίωμα να εργαστείς μέσα στο Πανεπιστήμιο μόνο, εκτός και εάν είναι διαφορετικές οι συνθήκες για την περίπτωση σου ανάλογα με τα μαθήματα που θα πάρεις (αν πχ ΄΄ένα μάθημα σου επιτρέπει να εργάζεσαι εκτός πανεπιστημίου). Πρώτα απ' 'ολα λοιπόν να βεβαιωθείς ότι μπορείς να εξασφαλίσεις τα χρήματα που θα σου χρειαστούν για την διάρκεια των σπουδών σου.

    Για οτιδήποτε απορία έχεις να απευθυνθείς στο πανεπιστήμιο και στο International Students Office του πανεπιστημίου σου. Αυτοί θα σε καθοδηγήσουν.
    Για συνέντευξη βίζας όταν εγώ ζητούσα (για βασικό τίτλο όμως) ήταν τυπικές οι ερωτήσεις : ''Πόσο κρατάν οι σπουδές, σε ποιο σχολείο πας, τι σπουδάζεις, πως πληρώνεις τα δίδακτρά σου). Θυμάμαι πως από το σχολείο μας συμβούλευαν να απαντήσουμε ότι δεν έχουμε σκοπό να μείνουμε στην Αμερική πλέον του πέραντος των σπουδών μας, ότι έχουμε σκοπό να γυρίσουμε πίσω αμέσως μόλις τελειώσουμε. Αυτά θυμάμαι εγώ.
    Καλή τύχη

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ για την απάντηση!
      Δίδακτρα απότι καταλαβαίνω δεν θα πληρώνω γιατί η υποτροφία περιλαμβάνει και τα tuition fees.. Οπότε το ότι θα είμαι ξένος δεν νομίζω να έχει σημασία.
      Κατά τα άλλα τα χρήματα μπορεί να φαίνονται καλά, αλλά είναι οριακά για να ζήσει ένας μόνος του μια και το κόστος ζωής στην Αμερική είναι αρκετά υψηλό! (πχ. Ενοίκια)
      Το θέμα είναι μετά το πτυχίο τι γίνεται. Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι κάποιος με phd στην Αμερική βρίσκει σχετικά εύκολα εργασία και μάλιστα sponsored με βίζα. Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με..

      Comment


        #4
        Ναι, σίγουρα θα είναι οριακό το ποσό. Θα χρειαστεί λοιπόν αρκετή οικονομία, και εάν μπορείς να δουλέψεις μέσα στο πανεπιστήμιο.

        Σίγουρα το διδακτορικό θα είναι ένα πολύ ισχυρό ατού που θα έχεις για να βρεις εργασία. Το δύσκολο θα είναι να βρεις έναν εργοδότη να σε σπονσοράρει για πράσινη κάρτα/άδεια εργασίας. Θα χρειαστεί ενόσω σπουδάζεις να αποκτήσεις γνωριμίες με εργοδότες. Να επικοινωνήσεις και να δώσεις βιογραφικά όπου μπορείς. Μπορεί και οι καθηγητές σου να σε βοηθήσουν σε αυτό. Επίσης το career office του σχολείου σίγουρα θα σε βοηθήσει με όλα αυτά και το International students office να σου εξηγήσει όλες τους κανόνες της νομοθεσίας.

        Και το αντικείμενο των σπουδών σου θα παίξει ρόλο, πχ εάν είσαι computer engineer, πιθανόν να είναι πιο εύκολο να σε σπονσοράρει ένα εργοδότης, μιας που είναι ένα επάγγελμα ζήτησης.. Όλα αυτά συν την απαραίτητη τύχη όπως σου είπα.
        Ψάξε να μάθεις ότι σχετίζεται με την δυνατότητα εργασίας για έναν ξένο μαθητή με διδακτορικό για να αποκτήσεις μια καλή ιδέα.

        Comment

        Working...
        X