Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σκωτία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στη Σκωτία

    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω διαβάσει πολλά θέματα στη συγκεκριμένη κατηγορία, ωστόσο επειδή κάποια πράγματα δεν μου είναι πολύ ξεκάθαρα θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις..

    Ο σύντροφός μου το τελευταίο διάστημα σκέφτεται έντονα το ενδεχόμενο εύρεσης εργασίας σε περιοχή της Σκωτίας (Γλασκώβη ή Εδιμβούργο απ'οσο καταλαβαίνω). Ο λόγος που επέλεξε τη Σκωτία είναι επειδή του αρέσει ότι έχει δει στην τηλεόραση και το ίντερνετ. Είναι 36 ετών, απόφοιτος γυμνασίου, έχει κάνει πολλές δουλειές από τα 15 του, μέχρι και δικές του μικρές επιχειρήσεις. Πέρσι πήγε σε μία 3μηνη σχολή εκπαίδευσης κουρεων κι έχει κι από κει μια πιστοποίηση και προϋπηρεσία περίπου 3 μηνών στο αντρικό κούρεμα.

    Λόγω του ότι τα οικονομικά είναι προφανώς πολύ περιορισμένα αυτό που σκέφτεται είναι να πάει για μια βδομάδα στη Σκωτία είτε μηηηπως και βρει δουλειά είτε απλά για να πάρει μια εικόνα του πως είναι τα πράγματα εκεί σε ότι αφορά στα εργασιακά, με απώτερο σκοπό τη μόνιμη εγκατάσταση.Ενδιαφέρεται για οποιαδήποτε δουλειά, όχι μόνο σε κουρείο.

    Έχουμε έναν γνωστό (ούτε καν φιλο) στο Inverness, ο οποίος όμως ακόμα δεν ξέρω πόσο μπορεί να βοηθήσει πέρα από μια περιορισμένη μάλλον περίοδο φιλοξενίας.

    Πραγματικά δεν θέλω να τον αποτρέψω, αλλά νομίζω ότι αυτό το σχέδιο είναι λίγο επιπόλαιο και μάλλον θα καταλήξει να επιστρέψει πίσω έχοντας μπει και μέσα ακόμα χειρότερα οικονομικά... Θα ήθελα την άποψη σας και τις εμπειρίες σας πάνω σε αυτό ώστε να μπορέσω να τον καθοδηγησω..

    Πραγματικά, με περιορισμένα οικονομικά και καθόλου δυνατό βιογραφικό νιώθω ότι πάει γυμνός στα αγκάθια..

    Με τα παραπάνω δεδομένα, ποιες κινήσεις θεωρείτε ότι πρέπει να γίνουν μήπως και υπάρξει ένα θετικό αποτέλεσμα γι'αυτον;

    Να σημειώσω ότι τα αγγλικά του είναι καλούτσικα, μπορεί πχ να παρακολουθήσει ταινία χωρίς υπότιτλους, αλλά αν πάει να μιλήσει θα γίνει κατανοητός αλλά μάλλον με δυσκολία. Δεν έχει κάποιο πιστοποιητικό για την αγγλική.

    Συγγνώμη για το "σεντόνι" κι ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

    #2
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες!

    Απ'οσα έχω διαβάσει πάνω κάτω αυτοί ήταν οι προβληματισμοί μου. Επιπλέον, δυστυχώς υπάρχει ακόμα εδώ στην Ελλάδα, λόγω της απελπισίας φυσικά, η νοοτροπία ότι οποιαδήποτε άλλη χώρα ειναι η γη της επαγγελίας, πράγμα που προσωπικά εγώ ποτέ δεν πίστεψα.

    Μια ακόμη ερώτηση... Έχω διαβάσει ότι για να βρεις δουλειά σου ζητάνε μόνιμη διεύθυνση όπως είπες κι εσύ, αλλά για να βρεις σπίτι σου ζητάνε δουλειά... Σε περίπτωση που αυτό δεν μπορεί να λυθεί με φιλοξενία και προσωρινή διεύθυνση (δεν ξέρω καν αν θα το δεχτεί ο landlord στο σπίτι που μένει ο γνωστός μας), πως αλλιώς μπορεί να διεκπεραιωθει;

    Επίσης, ξέρω ότι είναι και θέμα τύχης, αλλά ποιο πιστεύετε είναι στην καλύτερη περίπτωση το μίνιμουμ χρονικό διάστημα στο οποίο μπορεί κάποιος να βολευτεί σε οποιαδήποτε δουλειά έστω και προσωρινά μέχρι να σηκώσει κεφάλι;

    Επίσης απ'οσα καταλαβαίνω, το να στείλει βιογραφικά από Ελλάδα μάλλον δεν έχει και πολύ νόημα, σωστά;

    Ευχαριστώ και πάλι!

    Comment


      #3
      Zenilda και εγω κανω τα κουμαντα μου για να φυγω στην αγγλια,αν ειναι να κανει το μεγαλο βημα ας το κανει σωστα...Το να παει για μια εβδομαδα εκει και βλεπουμε,να εισαι σιγουρη οτι θα γυρισει πισω μεσα στο τριημερο..δεν ξερω σε τι οικονομικη κατασταση ειστε αλλλα μην πεταξει χρηματα ετσι ασκοπα...εγω προσωπικα μαζευω χρηματα για να κρατηθω τουλαχιστον ενα τριμηνο εκει...μπορεις να βρεις δουλεια μεσα στην βδομαδα,μπορει να βρεις μετα απο εναν μηνα..σιγουρα κατι θα βρει για να βγαζει τα εξοδα του,αλλα σιγουρα σε μια εβδομαδα οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος του...οσο αναφορα για το σπιτι μπορει να νοικιασει καποιο δωματιο και να μενει με 1-2 ατομα ..μπορει με 300-400 λιρες τον μηνα να βρει και με τους λογαριασμους μεσα..το nino δεν θα ειναι προβλημα,απλα με το που παει κανει την αιτηση και θα τουν πουν αυτοι εκει πως θα εργαστει προσωρινα χωρις nino...κανε εναν κοπο και διαβασε στο φορουμ τα βηματα που πρεπει να κανει με το που πατησει αγγλια...τα παιδια εδω εχουν δωσει αναλυτικα τα βηματα,απο την καρτα sim που πρεπει να παρει,μεχρι απο που θα τρωει οικονομικα..με λιγα λογια λοιπον ας μην βιαστει...δουλειες για να βγαζει τα εξοδα του για αρχη υπαρχουν (αρκει φυσικα να μην ειναι επιλεκτικος)./.εαν ο γνωστος σας του εβρισκε μια προσωρινη δουλεια ή τον φιλοξενουσαι τοτε αλλαζαν τα πραγματα,αλλα αν δεν εχει κατι απο τα δυο σιγουρα..ας μην βιαστει ακομα...

      Comment


        #4
        https://www.spareroom.co.uk/flatshar...htype=advanced εδω μπορει να ψαξει για το δωματιο και να δει ποσο κοστιζουν περιπου..για αρχη φυσικα αν μπορει να τον φιλοξενησουν μεχρι να νοικιασει θα ηταν μια χαρα,αν δεν εχει κανεναν οπως εγω..μπορει να μεινει σε ενα hostel μεχρι να νοικιασει..

        Comment

        Working...
        X