Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Chrisgr

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Chrisgr

    Λοιπον θα γράψω και εγώ τις δικές μου εμπειρίες απλα επειδή ο καθένας εχει την δική του άποψη , και ο καθένας διαφορετικά προσόντα και γνωριμίες η συμβουλή μου ειναι ΜΗΝ ακολουθείτε η στηρίζεστε στο τι εκανε ο αλλος η πως πήγε η δική του πορεία απο ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ . ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ .
    Λοιπόν ,
    Θα ξεκινήσω με συμβουλές που μερικες ακολουθησα εγω μερικες οχι και τις διαπίστωσα στην πορεία .
    Καταρχήν πριν κανει καποιος το βημα για την Αυστραλία πρεπει να κανει μερικές ερωτήσεις στον εαυτό του .
    α) Γιατι Αυστραλία που δεν μπορώ να παρω ευκολα βίζα και όχι Ευρώπη
    β) Που θα μείνω , ποσα έχω να ξοδέψω και αν ειμαι διατεθημένος να μείνω ακομα και με 5-6 ατομα στο ιδιο δωμάτιο για 1-2 ισως και παραπάνω μηνες ( γιαυτους που δεν εχουν τιποτα εδώ )
    γ) Ειμαι διατεθιμένος να εργαστώ ΟΠΟΥ ναναι ? ακομα και ψαραγορά να ξεφορτώνω κασέλες? ( μια πολυ πολυ δυσκολη δουλεια )
    δ) Ειμαι διατεθιμένος να μην πίνω ( απαγορευετε σχεδον παντου να πίνεις ποτο εκτος απο ΠΑμπ , να μην καπνίζω ? (16 δολλάρια το πακέτο και απαγορέυετε σχεδον παντού ) , να δουλέυω εως και 6 μέρες την εβδομάδα και να μου μενει ελευθερο το Σ/Κ απο 8-12 ώρες ? Να ζήσω αξιοπρεπώς αλλα πάντα να τηρώ τους κανόνες απο τον ποιο μεγάλο εως τον ποιο μικρό ?( να μην πεταω ουτε ενα σκουπίδι στο πάτωμα κτλπ ) ?
    Εαν ναι τοτε η Αυστραλία ειναι για σενα που θες να δουλέψεις να ζήσεις αξιοπρεπώς και θα σου δωθεί η ευκαιρια με τον εναν η τον αλλον τροπο . Απλα εαν δεν δουλέψεις τοτε θα εισαι ενα σκουπίδι γιατι ετσι θεωρουν αυτους εδω πέρα .
    Ερχομαστε στην λεξη ΒΙΖΑ . Χωρις ΒΙΖΑ ξεχναμε τα παντα . εαν σε πιασουν εχεις φυγει ανεπιθυμητος και μετα απο 3 χρονακια το συζηταμε .
    Βιζα παιρνεις με 4 τροπους .
    α) Εχεις γεννηθεί εδω εχεις φυγει και θες να γυρισεις . Η εχεις συγγενείες 1ου βαθμού
    β) Ειναι το επαγγελμά σου μεσα στην Λίστα και εχεις ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ , ΠΤΥΧΙΟ Η ΑΠΟΔΕΙΧΤΙΚΟ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ , τα αγγλικά ( IELTS ) και λεφτά να πληρώσεις την βίζα .
    Αυτή η βίζα κοστίζει απο 4-8.000 δολλάρια . Αναλογα ειναι θα βαλω ποιο κατω την σελίδα με τα κοστη .
    γ)Εχεις πρόσκληση απο κάποια εταιρία . Για να γίνει αυτό θα πρέπει να σε καλέσει μια εταιρια που να σε χρειάζετε . Σχεδον αδυνατον εκτος εαν εχεις καποια ειδηκότητα που θα εισαι πολυ χρησιμός οπως Γιατρος , Μηχανικός κτλπ ... Και λεω αδύνατον διοτι . Αυτή η βίζα κοστιζει περιπου 11.000 δολάρια . Αυτα τα πληρωνει η Εταιρία και υποχρεουται να σε κρατησει το λιγοτερο 2 χρόνια και να σε πληρώνει το ελάχιστο μισθό που ειναι 40.000 δολλάρια.Εκτός αυτού υποχρεουτε να σου πληρωσει το εισητήριο της πιστροφής εαν δεν της κάνεις ,να σε εχει ασφαλισμένο ( μιλαμε μεγαλα τα κοστη ) κτλπ .
    Επεισης η εταιρια αν κανει προσκληση καποιον ετσι υποκειτε σε πολυ φορολογία και πολλους φορολογικους ελεγχους ( οποτε καταλαβαινετε ειναι δυσκολο να σε καλέσει καποιος )
    δ) Παντρειά . Εαν μπορείτε καντε το

    Για οσους δεν εχουν καποιο πτυχίο η προυπηρεσία και θελουν να ρισκάρουν . οπως εγώ ( Εχω πτυχια σημαντικά για Ελλαδιστάν αλλα δεν αναγνωρίζονται εδώ ) μπορουν να κάνουν το εξής :
    Ερχονταί εδώ , γράφονται σε μια σχολή με Αγγλικά και παιρνουν φοιτητική βίζα . Για να γίνει αυτο πρεπει να ειναι Full Time Studies και να πληρώσετε ασφάλεια υγειας ( Εγω για 1.5 χρόνο πληρωσα 765 δολλάρια ) . Απο κει και πέρα παίρνετε τους δρομους και ξεκινάτε να ψάχνετε δουλεια σε Ελληνικά Εστιατόρια ( υπαρχουν αλλα θελει πολυυυυυυυ ψαξιμο εγω ψαχνω 2 βδομαδες και δεν εχω βρει ακομα ) η σε κανενα μαγαζί εαν μιλάτε καλα Αγγλικά .απο και και πέρα ο Θεος βοηθος παιδες και να εχετε και λεφτα μαζι γιατι εδώ ειναι ολα ακριβα για τα δικα μας δεδομένα .
    Αυτα για μέχρι τώρα θα μπω ποιο μετά να συμπληρώσω και άλλα επειδη βαριέμαι να γραφω αλλο
    Μερικές ενδεικτικές τιμές :
    Νερό μπουκαλάκι 3.5 δολλάρια
    Κοκα κόλα 3 δολλάρια
    Ενα πλήρες γέυμα σε εστιατόριο 9-20 δολλάρια .
    Τσιγάρα 16+ δολλάρια το ποιο φτηνό .
    Διαμονή 30 δολλάρια την ημέρα μαζι με 6 ατομα να μοιραζεστε ενα δωματιο σε ξενοδοχειο .
    Διαμονή σε σπίτι απο 200 δολλάρια την εβδομάδα να μοιράζεστε ενα δωμάτιο σε σπίτι με καποιον αλλον . Για δικό σας δωμάτιο χρειαζεστε 300 δολλάρια την εβδομάδα .
    Αυτά τα λέμε μετά .
    Και εδώ οι τιμές για βίζα!
    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

    Το καλο που εχουν οι Αυστραλοι ειναι οτι διαβαζετε στο Ιντερνετ ισχυει .
    Δεν χρειαζετε να παιρνετε τηλεφωνα να ρωτατε θα σας στελνουν στις ιστοσελίδες .

    ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ , ΓΝΩΜΕΣ , ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ .ΑΠΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΕΥΘΥΝΗ ΕΑΝ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ. ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕ ΕΓΚΥΡΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΤΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΑ Η ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.
    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

    #2
    γεια σου φίλε Chris και καταρχήν να σ εσυγχαρώ για το κουράγιο σου και την τόλμη να πας εκεί χωρίς viza
    έχω κάποιες ερωτήσεις αν μπορείς να απαντήσεις
    αφού είσαι εγγεγραμένος όπως ανέφερς σε full time Englsih studies μπορείς να δουλέψιες έστω και προσωρινά σε δοποιαδήποτε δουλειά η όχι?δηλαδή αν δουλέχψεις θα είσαι παράνομος?επίσης αν κάτσεις κάποιο χρονικό διάστημα εκεί με την προσωρινή φοιτητική βίζα που διαθέτεις από ότι κατάλβασ μετά μπορείς να την ανανεώσεις η να βγάλεις άλλο είδους βίζα, για παράδειγμα thn working viza ,μήπως επειδή θα ε΄σιια ήδη κάποιο χρονικό διάστημα εκεί ίωσς λέω ,δεν ξέρω, είναι πιο εύκολο αργότερα να βγάλεις αυτή την συγκεκριμένη βίζα

    Σε Ευχαριστώ

    Comment


      #3
      ddddddddd

      Comment


        #4
        Κοιτα να δεις φιλε μου ,
        εγω καταρχην δεν ειμαι αγγλικα εχω παει στην ειδικοτητα μου Information Technology για τον απλο λογο οτι τα αγγλικα τα θεωρω κοροιδια . Ναι μεν σου δινουν την βίζα αλλα για 6 μηνες μόνο .
        Πληρωνεις απο 3-8.000 ευρω για αγγλικα. Γιατι να το κανω αυτο . Εγω γραφτηκα σε κολεγιο που μπορει να μου κανει δωσεις ειναι ιδιο με τα Ινστιτουτα επαγγελματικης καταρτισης αναγνωρισμενα στην Αυστραλια και μετα θα συνεχισω και πανεπιστημιο με μειωμενα μαθηματα..Συνολο 2,5 χρονια για να μπορεσω να εχω ενα επαγγελμα που ειναι μεσα στην Λιστα για να βγαλω Βιζα σαν ειδικευμένος η και αφου θα εχω τα Αυστραλεζικα πανεπιστημια μετα ειναι θεμα χρονου να με παρει ενα εργοδοτης αφου θα ξερει τι εχω σπουδασει και δεν θα χρειαστει να ψαχνει να βρει τι ειναι το καθε Ελληνικο Πανεπιστημιο . Και απο κει και περα παμε για σπονσορ .
        Εγω εκανα το εξης ...τουριστικη βιζα κανετε ενα χρονο καποια ειδικοτητα μεσα στην λιστα ( και οχι αγγλικα ) εκτος αν δεν ξερετε αγγλικα οποτε ειναι μονοδρομος οποτε θα καθεστε εδω με φοιτητικη βιζα και απο κει και περα ο θεος βοηθος να βρειτε δουλεια αλλα πλεον με ενα Αυστραλεζικο διπλωμα πολυ ποιο ευκολα δηλαδη να βρειτε καποια δουλεια και ισως και να σας κανει σπονσορ .
        Εαν ερχεστε εδω με τον σταυρο στο χερι και με τουριστικη για παρανομη εργασια κτλπ ξεχαστε το σας βρισκουν πανευκολα και μετα παπαλα το ονειρο .
        Εαν πατε αγγλικα οσοι ξερετε μην το κανετε . Ειναι τζαμπα το χρημα και 6 μηνη η βιζα.Θα φατε κανα 3000-4000 για να μαθετε τα βασικα δηλαδη το τιποτα .
        Υπαρχουν κολεγια που δινετε με δοσεις 1500 δολλαρια καθε τριμηνο . Πηγαιντε εκει και καντε μια ειδικοτητα να ειναι μεσα στην λιστα που ζητανε για να εχετε ελπιδες να μεινετε μονιμα μετα.
        Εαν εχετε την φοιτητική βιζα μπορειτε να δουλεψετε 20 ωρες την εβδομαδα νομιμα δηλαδη παρτ ταιμ και απο κει και πέρα αν ειναι και καποιες ωρες παραπανω θα σας κρατησουν . Εαν εχετε φοιτητικη βιζα μπορειτε οποιανδηποτε ωρα να γυρισετε σε οτι αλλη βιζα θελετε αρκει να πληρειτε τις προυποθεσεις . Δηλαδη π.χ αν βρειτε γυναικα να παντρευτειτε μπορειτε να γυρισετε απο φοιτητικη σε partner visa η αν βρειτε εργοδοτη σε sponsor visa .
        Δεν ειναι το προβλημα εκει . Το προβλημα ειναι να ερθετε με λιγα λεφτα να μπορεσετε να ξεκινησετε και να τα βγαζετε μετα περα δουλευοντας μεχρι να παρετε το πτυχιο και να ειστε στην λιστα .
        Αυτο ισχυει για οσους δεν εχουν καποιο επαγγελμα που ειναι στην λιστα . Απο κει και περα παλι τα ιδια κανετε απλα πατε σαν φοιτητες αγγλικα κτλπ που ειναι το ποιο φτηνο και ψαχνετε. Αντι να ειστε με τουριστικη δηλαδη ειστε με φοιτητικη δηλαδη λιγο παραπανω χρονο .
        Ειναι πολλες οι προυποθεσεις και τα δεδομενα του καθενος . Μην βιαστειτε να αποφασισετε ψαξτε το καλα να ειστε ετοιμοι για ολα .
        Ειναι απο τις χωρες που πρεπει να παλεψεις για την Βιζα δεν ειναι Ευρώπη που πας και δουλευεις με την μια .
        Επεισης αυτο που λεει η τηλεοραση οτι η Αυστραλια θελει εργατες ειναι απατη . Γινετε ενα μεγαλο εργο για να περασουν οπτικες ινες οπως επεισης και κατι Ορυχεια που θελουν να κανουν αγωγους κτλπ και σας φερνουν σαν εργατες να δουλεψετε με την προυποθεση No further Stay . Δηλαδη δουλευετε και μολις τελειωσει το εργο υποχρεουστε να φυγετε πισω . Οποιος θελει να δουλεψει λιγα χρονια μεχρι να γινει η Ελλαδα οπως ηταν ( που δεν θ γινει ) μπορει να παει . Δεν δινουν τζαμπα βιζα παντως μην χαιρεστε με αυτα που λενε τα μαλακοκαναλα .
        Επεισης προσοχη στους Δικηγορους . Μια βιζα που ειναι πανευκολη να βγει και σας την κανει και καποιος τζαμπε μερικοι παιρνουν απο 1500-3000 ευρώ για το τιποτα.
        Ειναι καλο να συμβουλευτειτε Migration Agent απο τον Μαρα αλλα πολλες φορες πατανε επι πτωματων και αυτοι .
        αυτα προς το πρων .



        ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ , ΓΝΩΜΕΣ , ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ .ΑΠΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΕΥΘΥΝΗ ΕΑΝ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ. ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕ ΕΓΚΥΡΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΤΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΑ Η ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.
        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

        Comment


          #5
          Originally posted by Chrisgr View Post
          Κοιτα να δεις φιλε μου... το πρων .
          Μπράβο Cris!!!!!!! Η άποψή σου ίσως βοηθήσει πολλούς να πάρουν μια σωστή απόφαση! Συμφωνώ απόλυτα! Και να συμπληρώσω με τη σειρά μου..... ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΤΕ!ΨΑΧΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΤΕ! ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ!




          Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

          Comment


            #6
            Originally posted by Chrisgr View Post
            Κοιτα να δεις φιλε μου... πρων .
            ok κατάλαβα αλλά κο΄τα να δεις ,αν έχεις επάγγελμα πο ε΄ίναι μέσα στην λίστα τους και αναγνωριστεί ΄πό το Australian Engineers κάνεις την αίτηση γα working βίζα αλλά τελικά πάρω τα φρύδια μου τι πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερο?συμβουή παίρνω
            δηλαδή θα ήταν καλύτερο να γραφτώ εκεί σ εάν κολλέγιο πάνω στην ειδικότητλα μου και αν ναι μπορεις να δώσεςι σίτε για αυτά τα κολλέγια?πόσ χρόνια είναι/?δεν ευεελπιστώσε τζάμοπαμ βίζα αλλά εναλλακτικό τρόπο γιοα να πάρω την working viza στην περρίπτωση όπως είπα που πάρω τα φρύδια μου και νομίζω η ύση που αναφέρεις είναι αρκετα ελκυστικη σαςν εναλλακτική πάνταγια αθυτό για δώσε κάνα σιτε με κολλέγια(Μηχανικός είμαι) και πόσα χρόνια διαρκεί το κολλέιο και τα χρήματα όπως λες είναι 1500 δολάρια το τρίμηνο για όλλα τα κολλέγια?επίσης ακούγεται ενδιαφέρων το γεγονός ΄τι μπορείς κιολας να δουλέψεις αλλά σε τι είδους δουλειές?δουλειές ότι να ναι η πάνω στο εππάγελμα σου αν βρεις?επίσης αναφέρεςι ότι ο χρόνος διάρκειας σπουδών των κολλεγίν είανι 2,5 χρόνια?έτισ είναι η μπορεί να είναι κια λιγοτερα ?επίσης βρίσκεις το κολλέγιο που θές και εγγράφεσε ενω είσια Αυστραλία η μπορείς και απο Ελλάδα?η βίζα πρέπει φυσικά να την αλλάξεις Αυστραλία απο την στιγμη που θα είσια φοιτητηήες εκεί έτσι δνε είναι?
            σε ευχαριστώ

            Comment


              #7
              Λοιπον καταρχην να τα παρουμε απο την αρχή .
              Και στην Λιστα να ειστε δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα και θα εξηγησω το γιατι .
              Καταρχην Πολιτικοι μηχανικοί ειναι παρα πολυ Ελληνες εδω και ψαχνονται και δυστηχως παιρνουν τα παπουτσια στο χέρι . Λογω πτυχιου λογω οτι ειναι Ελληνες λογω Βιζας πολλα λογω υπαρχουν .
              Δηλαδη εξηγω αμεσως και ισχυει και για αλλες ειδικοτητες .
              Πες ενας ψαχνει Πολιτικο μηχανικο .Γιατι να μην προτιμησει εναν Αυστραλό που ξερει και τι εχει σπουδασει γιατι ολοι γνωριζουν το εκπαιδευτικο συστημα εδω και να προτιμήσει να σπονσοραρει εσενα που δεν ξερει τι σκατα πανεπιστημιο εχεις παει στην Ελλαδα ( Αφου η Ελλαδα το χει κανει να μην αναγνωριζονται πουθενα ) , να σε σπονσοραρει με 8.000 δολλαρια ( γιατι τοσο παει περιπου η βιζα ) , να υποχρεωθει να σε εχει 2 χρονια στην πλατη ( και αν δεν εισαι καλος την εκατσε ) και να τον ξεσκισουν στους φορολογικους ελεγχους (γιατι ετσι γινετε οταν σπονσοραρουν καποιον ) για ολα τα προηγουμενα χρονια και τα επομενα 2 . ΟΠΟΤΕ? Προτιμα τον Αυστραλο . Γιαυτο εαν δεν εισαι Γιατρος η κατι που να ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΠΕΙΓΩΝΤΟΣ ισως και να παρεις τα παπουτσια στο χερι και να μεινεις με το ονειρο .
              Δηλαδη και στην Λιστα να ειστε δεν ειναι σιγουρο..Τιποτα δεν ειναι σιγουρο γιατι και στην Αυστραλια τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ σιγα σιγα κλεινουν οι δουλειες και ζητανε μονο οτι χρειαζονται . Αυτο ειναι το θεμα .
              Λοιπον στο θεμα της σχολης .
              Υπαρχουν τα ΤΑΦΕ τα οποια ειναι τα δικα τους σχολεια και αν εισαι Διεθνης φοιτητης σου λενε η ειδικοτητα κανει ας πουμε 10.000 δολλαρια επειδη εισαι διεθνης ( οι αυστραλοι δεν πληρωνουν ) και θελουμε τα 5 τωρα και τα 5 στο επομενο 6μηνο , αλλα υπαρχουν και τα Ιδιωτικα Κολεγια.
              Στα ιδιωτικα Κολέγια ισχυουν σχεδον τα ιδια ΑΛΛΑ....υπαρχουν μερικα τα οποια σου κανουν ποιο ευκολία .
              Ας πουμε σε αυτο που ειμαι εγω επειδη πηγα με γνωστο και γνωρισα τον Διευθυντη καναμε μια συμφωνια να ειναι 6 τριμηνα χ 1500 Δολλάρια για την ειδικοτητα που επελεξα εγω Information Technology .
              Επεισης επειδη μιλησαμε αρκετα μου ειπε εαν εχεις να μου προτεινεις μαθητη εξ ονοματος σου θα του κανω και αυτουνου διευκολύνσεις και θα δουμε και για τιμες . Δεν λεω ποια σχολη ειναι μην κανω διαφημιση αλλα υπαρχουν τετοια κολεγια ιδιωτικα που κανουν συμφωνίες .
              Απο το να πηγαινεις αγγλικα και να ξοδευεις 5000 δολλάρια για κατι που ηδη ξερεις ΑΝ ξερεις καλυτερα ξεκινα ενα διπλωμα .
              Τωρα για την Βιζα...
              Τι ειναι καλυτερο να εχεις τουριστικη να κωλοβαρας 3 μηνες η να ξεκινησεις εστω και Αγγλικα ( αλλα εγω προτεινω εαν ξερετε αγγλικα μια ειδικοτητα της αρεσκειας σας αλλιως ειναι μονοδρομος τα Αγγλικα ) και να παρεις την φοιτητικη με δικαιωμα εργασιας 20 ωρες( και μετα κανετε και "παραπανω" ) και να βγαζετε και κανα χρημα και να εχετε και παραμονη οσο διαρκει η φοιτηση σας? Ειναι θεμα λογικης οτι η φοιτητικη υπερισχυει .
              Οποια βιζα και να εχετε μπορειτε οποιανδηποτε στιγμη να την γυρισετε . Δηλαδη εαν εχετε φοιτητικη μπορειτε να βρειτε δουλεια και να κανετε αιτηση για Sponsor Visa , η για Skilled Visa .
              Αυτά...Και παλι συνιστώ προσοχη .Ξεκινω παλι απο την αρχη για να εμπεδωσουμε .

              α) Μην ακουτε την ΤΗΛΕΟΡΑΣη . Η ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΒΙΖΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΣΕ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΜΕΘΑΥΡΙΟ . Θελει παλεμα και ισως να βγεις και δαρμενος ( οπως παραλιγο να βγω εγώ ) . Οι Αυστραλοι θα σε παρουν για οσο σε χρειαζονται και μετα λελε...Εκτος αν εχεις το επαγγελμα που χρειαζονται και τοτε καθεσε ναι . Αξιοκρατια υπαρχει ομως και εαν εισαι και πολυ καλος τοτε θα σε κρατησουν σιγουρα.
              β) Δειτε τι επιλογες εχετε για Ευρώπη . Εκει δεν ξοδευετε λεφτα για βιζες . Εδω για να βγαλεις μια βιζα θα σου φυγουν τα λεφτα στο τσακ μπαμ γιατι δεν μπορεις να βγαλεις βιζα εαν :
              1. Δεν εχεις λεφτα να την πληρωσεις
              2. Δεν εχεις λεφτα να πληρωσεις την Ασφαλεια υγειας ( ειναι υποχρεωτικο )
              3.Δεν εχεις λεφτα να πληρωσεις αυτον που θα σου κανει την Βιζα
              4. Δεν εχεις λεφτα να μεινεις καπου ( στο ζητανε δεν μπορεις να δηλωσεις ξενοδοχειο )
              5.Δεν εχεις λεφτα να πεις οτι μπορω να ζησω ( Σε μερικες βιζες Ζητανε εγγυησεις χρηματικο ποσο )
              Οποτε ολα ειναι περι λεφτών .
              Παραδειγμα εμενα για να βγαλω βιζα για 1.5 χρονο που ειναι η ειδικοτητα μου μου ζητηθηκε .
              575 Δολλάρια η Βίζα Φοιτιτική , 750 δολλάρια η ασφαλεια υγειας ( 1 χρονο ) , 1700 Δολλάρια Δικηγόρος ( Την παρεκαμψα και την εκανα μονος μου με βοηθεια οπου χρειαζομουν ) , 14.000 Δολλάρια εγγυηση οτι εχω να ζησω για τον 1 χρονο αυτο το παρεκαμψα παλι επειδη εχω σπιτι να μεινω χωρις να πληρωνω προς το παρων ( διπλασιαζονται αναλογα με τα χρόνια ) , 200 Δολλάρια εξετάσεις υγειας ( ακτινογραφία κτλ ) και γυρω στα 60 δολλάρια να μεταφρασω ενα χαρτί ( 60-80 δολλάρια παει η μετάφραση ΑΝΑ ΦΥΛΛΟ ) .
              Μιλαμε για πολλα λεφτα που εγω βρηκα να δανειστω κακην κακώς .
              Τωρα επειδη μαλλον δεν διαβαζετε αυτα που σας γράφω στα λινκ που σας δινω
              σας βαζω τις τιμες για τις βίζες :
              1st Installment Σημαινει οτι τα λεφτα τα δινετε την ωρα που κανετε την αιτηση και 2nd Installment αφου εγκριθει η βιζα για να την παρετε στο χερι . Τα λεφτα που δινετε οταν κανετε την ΑΙΤΗΣΗ ΕΑΝ ΑΠΟΡΙΦΘΕΙ ΤΑ ΧΑΝΕΤΕ..ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΑΥΤΟ ΤΑ ΧΑΝΕΤΕ. ΟΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ
              ΠΑΜΕ:
              ΕΡΓΑΤΗΣ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ :
              1st instalment $2960
              2nd instalment $4110
              =============================================
              ΕΡΓΑΤΗΣ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΠΟΝΣΟΡ :
              ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ
              1st instalment $1995
              ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
              1st instalment $2960
              ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ
              ΕΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ
              2nd instalment $8240
              ΕΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΑΓΓΛΙΚΑ
              2nd instalment $4110
              Συνολο 10-11.000 δολλάρια

              ====================
              Φοιτητική γυρω στα 600 Δολλάρια ( 575 νομιζω ειναι )

              =================================

              Σε αυτα δεν περιλαμβάνονται :
              Μεταφρασεις που θα χρειαστουν
              Δικηγοροι η Agends που θα κανουν την βιζα
              Police Check ποινικο μητρωο δηλαδη
              Health Check Εξετασεις υγειας
              Health Insurance Ασφαλεια υγειας
              Και μερικες αλλες μαλακιες που ζηταν ...
              Αυτα για Βίζες .
              ===================================

              Σε ολα αυτα η διατροφη ειναι ακριβη π.χ ενα νερο 3 δολλάρια η 2 απο σουπερ μαρκετ , ενα γευμα 10-20 δολλάρια εκτος αν τρωτε κινεζικες μαλακιες την βγαζετε με 6-7 δολλάρια / γευμα , τραμ λεοφωρεια κτλπ πανω απο 3.5 δολλάρια / ανα διαδρομη .
              Διαμονή αν μεινετε με αλλα ατομα παει απο 28-40 δολλάρια / νυχτα
              Σπιτι κοινοχρηστο με αλλα ατομα 200-300 Δολλαρια / εβδομαδα
              Σπιτι δικο σας 400+ δολλάρια / εβδομαδα
              Ολα αυτα ειναι ενδεικτικά και αλλαζουν αναλογα απο περιοχη , ειδος κτλπ ... Περιπου ομως εκει ειναι ...

              Τέλος δικές μου συμβουλες .
              Μην εργαστείτε παρανομα ( Πολλοι το κανουν ) γιατι αν σας πιασουν λελε!
              Μην εργαστείτε παρανομα και χωρις ασφαλεια υγειας γιατι αν παθετε κατι εστω και ενα απλο κοψιμο θα σας ξεσκισουν . Ενα σφραγισμα εδω κανει 200 δολλάρια σκεψου τα υπολοιπα.
              Μην απελπίζετσε λυσεις υπάρχουν εχω συναντήσει ατομα που εχουν ερθει με βαλιτσα μονο και τα καταφεραν ...αλλα δεν ειναι λυση αυτη..
              Αυτο που προτεινω ειναι ΚΟΙΤΑΞΤΕ , ΨΑΞΤΕ και αποφασιστε . Εαν ειναι να χαλασετε 10000 ευρώ για να σπουδασετε αγγλικα στο φιναλε πηγαιντε ευρωπη και ανοιξτε κανα μαγαζι . Μην κανετε τετοια χαζά .
              Επεισης μην ακουτε τους αλλους να λενε ΘΑ σας βοηθησω Θα σας κανω Θα σας ρανω.
              Εγω ειχα 2 οικογενειες συγγενεις και οχι μονο με διωξαν απο το σπιτι γιατι τελικα αποφασισαν οτι "Δεν μπορουν" αλλλα δεν με βοηθησαν σε τιποτα .
              Συγγενεις μην εμπιστευεστε . Ο Agoriani ποιο πολυ με βοηθησε απο τους δικους μου που δεν με ηξερε ο ανθρωπος κιολας .
              Τελος αυτα ειναι προσωπικες μου αποψεις γνωμες κτλπ και εαν στηριχτητε με βαση σε αυτα που λεω εγω ειναι δικη σας ευθυνη μην ζητατε ρεστα μετα απο εμενα . Βασικα αυτες ειναι πληροφοριες δεν θα πρεπει να στηριζεστε σε κανεναν παρα μονο στον εαυτο σας και να ειστε προτετοιμασμενοι για ΟΛΑ . Για ΟΛΑ ομως .
              Ευχαριστω! Καλη τυχη !
              Εγω οτι μπορω να βοηθησω εδω ειμαι οπως με βοηθησαν και εμενα αλλοι και μου λεγαν .


              ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ , ΓΝΩΜΕΣ , ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ .ΑΠΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΕΥΘΥΝΗ ΕΑΝ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ. ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕ ΕΓΚΥΡΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΤΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΑ Η ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.
              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

              Comment


                #8
                Καλημερα σε ολους. Μια απορια σχετικα με το κοστος visa. Απο οτι αναφερεται εδω το κοστος είναι 2960+4110. Το ποσο των 4110 το πληρώνουν όλοι ανεξαρτήτως επιπέδου Αγγλικών? Μήπως το χρεώνουν σε όσους είναι άνω των 18 και έχουν less than functional English?

                Comment


                  #9
                  καλησπέρα φιλέ μου chrisgr συγχαρητήρια για την ενημέρωση που κανεις σε εμας που θελουμε να μεταναστευσουμε.φιλε μου η δικια μου περιπτωση ειναι η εξης.
                  η νύφη μου εχει μια θεια στην αυστραλια που μπορει να μου προσφερει δουλεια,το προβλημα ομως ειναι οτι αγγλικά δεν ξερω και δεν εχω καποια ειδικοτητα, πως μπορώ να έρθω?
                  ξέρεις κάποιο τρόπο οικονομικό, σε ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την ενημέρωση.

                  Comment


                    #10
                    Τροπο οικονομικο μονο αν μπορεις να κολυμπησεις 17000 km
                    Απο κει και περα αν μπορουσες να δωσεις ποιο πολλες πληροφοριες τι δουλεια ειναι αυτη για ποσο μπορει να σε απασχολησει κτλπ ...θα ηταν καλο.. Παραυτα ομως να ξερεις οτι και να θελει η θεια σου θα εισαι παρανομος γιατι δεν θα εχεις βιζα αλλα και να εχεις φοιτητικη θα μπορουσε μονο παρτ ταιμ.
                    Γιατι χωρις αγγλικα ουτε καν σπονσορ μπορουν να σε κανουν . Θελεις τα βασικα τουλαχιστον .

                    * Και να συμπληρωσω.. κοιτα μηπως η θεια της νυφης σου σε ..... μπιπ .... μολις πας εκει και τελικα μεινεις ξεκρεμαστος . Δεν εμπιστευομαι συγγενεις εγω αν ακουσεις τι εχω ακουσει εγω απο παιδια που μιλαω συνεχεια θα καταλαβαινες . Μην παρεξηγηθεις παντως. ..
                    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                    Comment


                      #11
                      καλημερα φιλε.μην ανησυχεις δεν παρεξηγουμε,εσυ σωστα τα λες και οπως λεει μια παροιμια φύλαγε τα ρουχα σου για να εχεις τα μισα.τωρα παμε στο θεμα της δουλειας ακριβως δεν ξερω ακομα θα σε ενημερώσω αργοτερα,μου ειπε να κανω καποια χαρτια και θα ξαναμιλήσουμε. οταν ενοοω για δουλεια δεν θελω παράνομα εγω απο οτι καταλαβα απο τα λεγομενα σου το καλύτερο
                      θα ηταν να γραφτω σε μια σχολη αγγλικων αλλα θελει πολλα λεφτα και αυτην την περιοδο τα πραγματα ειναι σφιχτα..παντως σε ευχαριστω για την βοηθεια σου μπορω να πω βοηθας πολυ κοσμο απο εδω μεσα.να σαι καλα και ελπιζω να καταφερω να ερθω και εγω γιατι το μέλλων στην ελλαδα ειναι δυσοίωνο.
                      υ.γ μολις ολοκληρωθουν τα χαρτια σε κανα 8ημερο και μιλησω με τη θεια θα σε ενημερώσω ποιο αναλυτικά.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Chrisgr View Post
                        Τροπο οικονομικο μονο αν μπορεις να κολυμπησεις 17000 km
                        Απο κει και περα αν μπορουσες να δωσεις ποιο πολλες πληροφοριες τι δουλεια ειναι αυτη για ποσο μπορει να σε απασχολησει κτλπ ...θα ηταν καλο.. Παραυτα ομως να ξερεις οτι και να θελει η θεια σου θα εισαι παρανομος γιατι δεν θα εχεις βιζα αλλα και να εχεις φοιτητικη θα μπορουσε μονο παρτ ταιμ.
                        Γιατι χωρις αγγλικα ουτε καν σπονσορ μπορουν να σε κανουν . Θελεις τα βασικα τουλαχιστον .

                        * Και να συμπληρωσω.. κοιτα μηπως η θεια της νυφης σου σε ..... μπιπ .... μολις πας εκει και τελικα μεινεις ξεκρεμαστος . Δεν εμπιστευομαι συγγενεις εγω αν ακουσεις τι εχω ακουσει εγω απο παιδια που μιλαω συνεχεια θα καταλαβαινες . Μην παρεξηγηθεις παντως. ..
                        Δηλαδή ο θείος που τον ξεχαρμάνιαζες τα καλοκαίρια μπορει να σε πετάξει έξω με τις κλωτσιές ανα πάσα στιγμή. Καλό είναι να υπάρχει και κανά αντίσκηνο

                        Φίλε chrisgr είσαι πολυ ρεαλιστής, και τα γράφεις ολα όπως έχουν
                        Σε θαυμάζω για το θάρρος σου και διαβάζω ότι γράφεις με πολυ ενδιαφέρων

                        Που είσαι, Μελβούρνη?
                        Αυτο που λένε στην μέση του πουθενά σε μικρά χωριά ότι είναι ευκολότερα για βίζα κλπ?

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by katsia View Post
                          καλησπέρα φιλέ μου chrisgr συγχαρητήρια για την ενημέρωση που κανεις σε εμας που θελουμε να μεταναστευσουμε.φιλε μου η δικια μου περιπτωση ειναι η εξης.
                          η νύφη μου εχει μια θεια στην αυστραλια που μπορει να μου προσφερει δουλεια,το προβλημα ομως ειναι οτι αγγλικά δεν ξερω και δεν εχω καποια ειδικοτητα, πως μπορώ να έρθω?
                          ξέρεις κάποιο τρόπο οικονομικό, σε ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την ενημέρωση.
                          Μην βασίζεστε σε συγγενής και μάλιστα συγγενείς που δεν ειναι εξ αίματος. Θεία όπως λες της νύφης σου ούτε σε ξέρει ούτε την ξέρεις. Μπορεί ναι πας εκεί και στο μεταξύ να έχει γινει το παραμικρό και μην θέλει ή να μην μπορεί να κάνει αυτά που υποσχέθηκε. Μη έχοντας κανένα βασικό προσων όπως γνωση αγγλικών ή κάποια ειδικότητα θα εξαρτάσαι αποκλειστικα από αυτούς σε κάθε σου επικοινωνία με τον έξω κόσμο.
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #14
                            φιλε λευτερη λες να μην το ξερω και να μην καταλαβαινω οτι ανα πασα στιγμη μπορει να με διωξει η και να μη θελει να με βοηθησει στο κατω κατω μια ξενη ητανγια εμενα μεχρι εχτες και ενας ξενος ημουν εγω γι 'αυτην δεν την ηξερα, αλλα τι να κανω
                            πρεπει να το ρισκαρω και ο θεος βοηθως μακαρι να υπηρχε αλλος τροπος αλλα δυστηχως δεν υπαρχει.
                            τώρα οσο αφορα τα αγγλικά ξερω οχι τελεια αλλα δεν εχω κάποιο πτυχίο που να αποδεικνύει.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by katsia View Post
                              φιλε λευτερη λες να μην το ξερω και να μην καταλαβαινω οτι ανα πασα στιγμη μπορει να με διωξει η και να μη θελει να με βοηθησει στο κατω κατω μια ξενη ητανγια εμενα μεχρι εχτες και ενας ξενος ημουν εγω γι 'αυτην δεν την ηξερα, αλλα τι να κανω
                              πρεπει να το ρισκαρω και ο θεος βοηθως μακαρι να υπηρχε αλλος τροπος αλλα δυστηχως δεν υπαρχει.
                              τώρα οσο αφορα τα αγγλικά ξερω οχι τελεια αλλα δεν εχω κάποιο πτυχίο που να αποδεικνύει.
                              Προφανώς και το ξερεις. Εσύ ξέρεις καλύτερα από όλους την σχέση σου με τον καθένα. Για τα αγγλικά δεν μετράει κανένα πτυχίο παρα μόνο το IELTS. Πρέπει να δώσεις για αυτό το πιστοποιητικό για να δείξεις οτι ξερεις αγγλικά.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment

                              Working...
                              X