Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Ολλανδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στην Ολλανδία

    hi paidia eimai sto eksoteriko doulevw se ergostasio stin ollandia genikos exw akousi apo palious pou metanastefsan aystria germania oti yparxoun kafeteries pou mazevwnte ellines ts idias katastasis me mena metanastes pou doulevoun se ergostasia thermokipoia klp kseretai an alithevi dld na pas na pois enan kafe na gnorisis atoma na pis kamia kouventa gnwrizetai lipon an iparxei tetoiu eidous kafe stin ollandia stin xagi i amsterdam ??? thsanks

    #2
    Originally posted by xristos910 View Post
    hi paidia eimai sto eksoteriko doulevw se ergostasio stin ollandia genikos exw akousi apo palious pou metanastefsan aystria germania oti yparxoun kafeteries pou mazevwnte ellines ts idias katastasis me mena metanastes pou doulevoun se ergostasia thermokipoia klp kseretai an alithevi dld na pas na pois enan kafe na gnorisis atoma na pis kamia kouventa gnwrizetai lipon an iparxei tetoiu eidous kafe stin ollandia stin xagi i amsterdam ??? thsanks
    Γειά σου φιλαράκι.

    Εγώ είμαι Sydney και αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα.

    Ίσως θα έπρεπε να φτιάξεις ένα νέο topic που να έχει τίτλο

    "καφετέριες στην Ολανδία" για να μπορούν να σε επισημάνουν οι υπόλοιποι Έλληνες της περιοχής σου ευκολότερα.

    Comment


      #3
      Μετανάστευση στην Ολλανδία

      Καλησπέρα!Τον άλλο μήνα λέμε να πάμε Ολλανδία και συγκεκριμένα στο Amsterdam.Κάποιος μου είπε ότι υπάρχουν κάποια γραφεία ευρέσεως εργασίας εκεί αλλά δεν μπορώ να βρω διευθύνσεις στο ιντερνετ. Υπάρχουν γραφεία που εξειδικεύονται σε συγκεκριμένες ειδικότητες όπως τεχνικές εργασίες ή προσωπικό ξενοδοχείου.Αν γνωρίζει κανείς ας μου απαντήσει!!!

      Comment


        #4
        Γεια σου Μαρίνα,

        πολύ καλές ευκαιρίες στην προσωρινή αγορά ευρέσεως εργασίας των Κάτω Χώρες (Ολλανδία) προσφέρουν η Start People και η Tempo Team σε επαγγελματική εξυπηρέτηση και μισθό σύμφωνα με τη συλλογική σύμβαση εργασίας, οι οποίες είναι μέλη των ενώσεων ABU και NBBU.

        Ξεκινάς με σύμβαση ορισμένου χρόνου, η σύμβαση μετατρέπεται μετά από μερικές εβδομάδες, εάν βέβαια είναι ικανοποιημένος και ο εργοδότης, μετά από δική σου αίτηση, σε μια μόνιμη σχέση εργασίας.

        Στην πρώτη περίοδο ισχύει, αν δεν αποκλείστηκε επιπλέον, γι 'σας το “ "uitzendbeding"” «προσωρινή απασχόληση». Αυτό σημαίνει ότι πληρώνεσαι μόνο για τις ώρες εργασίας.

        Μετά από κατ 'ανώτατο όριο των 78 εβδομάδων χωρίς διακοπή, εργασία σε έναν εργοδότη δικαιούσαι να συνεχιστεί η καταβολή των μισθών, χωρίς προσφορά νέας εργασίας. Μετά από άλλα δύο χρόνια ή οκτώ συνεχόμενες προσφορές εργασίας πάει η βαλίτσα σε μόνιμη σχέση εργασίας.

        Αν ξέρεις η καταλαβαίνεις Γερμανικά βλέπε εδώ
        κ` τ` άλλα εδώ και εδώ

        Comment


          #5
          Χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια.Γερμανικά δεν ξέρω ούτε και Ολλανδικά και γιαυτό έψαχνα δουλειά σαν καμαριέρα σε ξενοδοχείο για αρχή μιας και η εκπαίδευσή μου δεν είναι κάτι τρομερό.Έχω τελειώσει μια σχολή σαν γραμματέας διευθύνσεως αλλά βέβαια ξέρω ότι δεν μπορώ να το ακολουθήσω αυτό στην Ολλανδία.Από την άλλη ο άντρας μου έχει εκπαίδευση σαν μηχανουργός(τορναδόρος)-Μηχανολόγος από τεχνικό λύκειο και είναι και στο πτυχίο για μηχανολόγος-τεχνολόγος από ΤΕΙ.Και οι 2 γνωρίζουμε μόνο αγγλικά προς το παρόν.Έχουμε επίσης έρθει 2 φορές στην Ολλανδία διερευνητικά αλλά αυτήν την φορά ήθελα να είμαι πιο προετοιμασμένη για το που θα πάω να δώσω βιογραφικά.Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθειά σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          Comment


            #6
            Gia sau marina Pote na pas sto Ollandia??Pires tilefonot apo team temo i start people?Ti sou ipe?Kita o andras mu ta pai Ollandia stin martios monos na vri dula ego na pao me pedia mas stin Servia giati ego ime Servida kai den boro na pao Ollandia mexri o andras mou vri pliri apasholisi dulia :( O andras mou pire tielefono kai milisa me mia kopela apo tram tempo kai mas ipe den ine provlima na duveli sto biomexania i apotiki giati gia ales dulise prepi na kseris glosa (o andras mu ide odigos fortugu ali duleve 15 stin apotiki kai an vri dulia san apotekarios mia xara ine!!!).Ala ego akusa apo ala atoma stin ales pos legete stin elinika apo forum,den ine pali efkolo na vris dula kai milao gia afta apla dulia kai tora den ksero fovame ligo ti ta kani o andras mou eki.An vri dula ego na mato ligo ollandika stin servia kai meta elpizo boro da dulveo os kommotiria (spudesa afta).Siggnomi gia greeklish ala ego den ksero na grafo ellinika kei ute den milao kala!

            Comment


              #7
              Καλημέρα!Δεν έχω μιλήσει μαζί τους,Σκεφτόμουν να πάω από κοντά να μιλήσω μαζί τους όταν θα πάω Ολλανδία.Περιμένω κάτι πληροφορίες και από κάποιους που είδη ζουν εκεί.Θέλω να τελειώσουμε και με κάποιες υποχρεώσεις εδώ πρώτα.Έχω πάει είδη 2 φορές για τουρισμό για να δω πως είναι.Δεν μπορώ να πω ότι προσφέρουν δουλείες στο δρόμο και η γλώσσα είναι ένα ζήτημα αλλά θα δούμε.Νομίζω ότι όταν υπάρχει θέληση όλα μπορείς να τα καταφέρεις!!!!!

              Comment


                #9
                Εγώ ακόμα ψάχνω και δεν έχω βρει τίποτα Ελπίζω να βρω κάτι γιατί έχω ψάξει όλα τα site τόσες φορές...Θα δούμε

                Comment


                  #10
                  Εδώ, ίσος Εργασίες σε Ολλανδία - Just Landed

                  Comment


                    #11
                    έχεις δίκιο.Ωραίο site το είχα κοιτάξει κάποια στιγμή και θα το ξαναδώ τώρα!Χίλια ευχαριστώ

                    Comment


                      #12
                      Σε 20 μερες περιπου παω Ολλανδια για 6 μηνες δουλεια.Ειμαι απο τους τυχερους που καταφεραν να βρυν κατι προσωρινο πριν ανεβω επανω!

                      Comment


                        #13
                        Μπράβο Πάνο! εύχομαι όλα να πάνε έτσι όπως τα έχεις σχεδιάσει!!!!

                        Comment


                          #14
                          Καλησπερα σόλους
                          Σκεφτομαστε να κανουμε το βημα για μεταναστευση στην Ολλανδια.
                          Αν μπορει καποιος που μενει εκει να μας πει τη γνωμη του.
                          Και να μας δωσει καποιες πληροφοριες τι χρειαζεται για αρχη.
                          Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                          Comment


                            #15
                            Originally posted by dimhal View Post
                            Καλησπερα σόλους
                            Σκεφτομαστε να κανουμε το βημα για μεταναστευση στην Ολλανδια.
                            Αν μπορει καποιος που μενει εκει να μας πει τη γνωμη του.
                            Και να μας δωσει καποιες πληροφοριες τι χρειαζεται για αρχη.
                            ενημερωτικό pdf https://www.werk.nl/pucs/groups/publ...wdo_007708.pdf

                            Comment

                            Working...
                            X