Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στη Νορβηγία

    Καλησπέρα σε όλους. Με το σύζυγό μου πήραμε την απόφαση να μεταναστεύσουμε στη Νορβηγία και έχουμε αρχίσει τις σχετικές ενέργειες έτσι ώστε σε ένα χρόνο από τώρα να είμαστε έτοιμοι. Λόγω των επαγγελμάτων μας, θα πρέπει -πιθανότατα- να εργαζόμαστε στο Όσλο, το οποίο όμως είναι η ακριβότερη πόλη του κόσμου... Αναρωτιόμαστε λοιπόν αν υπάρχουν μικρές πόλεις σε μία λογική απόσταση από το Όσλο (π.χ. μισή ώρα πάνω κάτω) στις οποίες θα μπορούσε κάποιος να μένει και να πηγαινοέρχεται στην πρωτεύουσα για να δουλεύει. Ψάχνουμε για περιοχές που να μην είναι "γκετοποιημένες" υπό μία έννοια, να προσφέρουν καλή ποιότητα ζωής και να έχουν χαμηλότερο κόστος ζωής, κυρίως σε ότι αφορά τα ενοίκια. Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου δώσει σχετικές πληροφορίες; Έχω πολλές ερωτήσεις... αλλά ας ξεκινήσουμε από αυτό Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

    #2
    Originally posted by Olga View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Με το σύζυγό μου πήραμε την απόφαση να μεταναστεύσουμε στη Νορβηγία και έχουμε αρχίσει τις σχετικές ενέργειες έτσι ώστε σε ένα χρόνο από τώρα να είμαστε έτοιμοι. Λόγω των επαγγελμάτων μας, θα πρέπει -πιθανότατα- να εργαζόμαστε στο Όσλο, το οποίο όμως είναι η ακριβότερη πόλη του κόσμου... Αναρωτιόμαστε λοιπόν αν υπάρχουν μικρές πόλεις σε μία λογική απόσταση από το Όσλο (π.χ. μισή ώρα πάνω κάτω) στις οποίες θα μπορούσε κάποιος να μένει και να πηγαινοέρχεται στην πρωτεύουσα για να δουλεύει. Ψάχνουμε για περιοχές που να μην είναι "γκετοποιημένες" υπό μία έννοια, να προσφέρουν καλή ποιότητα ζωής και να έχουν χαμηλότερο κόστος ζωής, κυρίως σε ότι αφορά τα ενοίκια. Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου δώσει σχετικές πληροφορίες; Έχω πολλές ερωτήσεις... αλλά ας ξεκινήσουμε από αυτό Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    Καλησπέρα Ολγα,

    ως Όλγα κ εγω είδα το θέμα για την Νορβηγία (με ενδιαφέρει κ εμένα πολύ) κ το όνομα απο κάτω κ για μια στιγμή σάστισα! Δε θυμόμουν να άνοιξα τέτοιο θέμα!

    Τελος πάντων, δε θα σε κουράσω γιατι δεν εχω πληροφοριες καθολου με το θέμα! Αν εχεις facebook παντως υπαρχει ομαδα του συλλογου ελληνων της νορβηγιας κ έχει αρκετές πληροφορίες μέσα!

    Comment


      #3
      Καλησπέρα συνονόματη!
      Το ξέρω το group στο facebook όπως και μια αντίστοιχη ιστοσελίδα, απλά έχω λάβει την πολύ γενική απάντηση ότι υπάρχουν τέτοιες μικρές πόλεις γύρω από το Όσλο. Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή θα κάνουμε ένα ταξίδι για να αποφασίσουμε πού ακριβώς θα μείνουμε και θέλω να είμαι προσανατολισμένη, να έχω κάποιες περιοχές στο μυαλό μου και να έχω μάθει σχετικές πληροφορίες.

      Comment


        #4
        Originally posted by vasoulita81
        Kαλησπέρα Ολγα και καλώς ήρθες κι εσυ στο κλαμπ της μετανάστευσης!!

        Χάρηκα πολύ που βρέθηκε κι άλλο άτομο που θέλει να μεταναστεύσει στη Νορβηγία γιατί οι περισότεροι προσανατολίζονται στη Σουηδία και ειχα αρχίσει να ανυσηχω μήπως ήταν λάθος η επιλογή μου!
        Κοίτα η αλήθεια είναι οτι είναι λιγάκι δύσκολο να βρείς πληροφορίες για τη Νορβηγία. Εγώ προσωπικά και η αδελφή μου με τον σύζυγο της, ψάχνουμε στο Bergen οπου είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Νορβηγίας και εχει πιο ήπιο κλίμα σε σχέση με το Όσλο. Γιατί δεν το σκέφτεστε σαν εναλλακτική?
        Έχεις κοιτάξει στο Finn.no όπου για κάθε σπίτι που εχουν προς ενοικίαση, εχει και τον χάρτη δείχνοντας σου που ακριβώς βρίσκεται σε σχέση με την πόλη που ψάχνει ο καθένας?
        Πάντως η ιστοσελίδα των Ελλήνων της Νορβηγίας δεν εχει και πολλά χρήσιμα πράγματα, η αλήθεια είναι....κρίμα....Οτι θέλεις ρώτα με γιατί το ψάχνω εδω και καιρό και θα χαρώ πολύ να σου πώ κάτι χρήσιμο. Καλό θα ήταν γενικότερα να ανταλλάξουμε πληροφορίες γιατί όπως είπα και πριν, είναι λιγάκι δύσκολο να βρείς πληροφορίες για Νορβηγία...

        ΑΛΛΑ Ο ΕΠΙΠΕΝΩΝ, ΝΙΚΑ!!! σωστά...????

        Βασουλίτσα μήπως ξέρεις ποσα χρήματα το μήνα χρειάζονται? στο περιπου φυσικά! ας πουμε ελλαδα υπολογιζω οτι για καποιον χωρις οικογενεια με νοικια, λογαριασμους κ λιγες εξοδους βγαινει στα 700-800 ευρω το μηνα. επισης μια που το ψαχνεις τοσο πολυ, εχεις ανεβει καθολου να δεις τι γινεται με δουλειες?
        μιλησα με εναν νορβηγο-διπλωματης εναι ή κατι τετοιο σχετικο- και μου ειπε οτι υπαρχουν γενικα δουλειες αλλα χρειαζεται η γλωσσα εστω κ σε αρχαριο επιπεδο. εσυ τι πληροφοριες εχεις για το θεμα?

        Comment


          #5
          Σε ότι αφορά τη γλώσσα, με όσους έχω μιλήσει (Νορβηγούς και με την πρόεδρο της ελληνικής κοινότητας) όλοι τονίζουν ότι χωρίς να μπορείς να έχεις δυνατότητα να συνεννοηθείς στα Νορβηγικά δεν έχει νόημα να πας στη χώρα. Και είναι λογικό. Αν δεν ξέρεις τη γλώσσα,γιατί να σε προτιμήσει κάποιος εργοδότης και να σε προσλάβει αντί να προσλάβει κάποιο Νορβηγό που ξέρει τη γλώσσα και την κουλτούρα της χώρας; Εμείς, αν όλα πάνε σύμφωνα με το ... plan A, θα φύγουμε σε ένα χρόνο περίπου οπότε θα ξεκινήσουμε άμεσα μαθήματα.

          Comment


            #6
            Originally posted by vasoulita81
            Kαλησπέρα Ολγα και καλώς ήρθες κι εσυ στο κλαμπ της μετανάστευσης!!

            Χάρηκα πολύ που βρέθηκε κι άλλο άτομο που θέλει να μεταναστεύσει στη Νορβηγία γιατί οι περισότεροι προσανατολίζονται στη Σουηδία και ειχα αρχίσει να ανυσηχω μήπως ήταν λάθος η επιλογή μου!
            Κοίτα η αλήθεια είναι οτι είναι λιγάκι δύσκολο να βρείς πληροφορίες για τη Νορβηγία. Εγώ προσωπικά και η αδελφή μου με τον σύζυγο της, ψάχνουμε στο Bergen οπου είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Νορβηγίας και εχει πιο ήπιο κλίμα σε σχέση με το Όσλο. Γιατί δεν το σκέφτεστε σαν εναλλακτική?
            Έχεις κοιτάξει στο Finn.no όπου για κάθε σπίτι που εχουν προς ενοικίαση, εχει και τον χάρτη δείχνοντας σου που ακριβώς βρίσκεται σε σχέση με την πόλη που ψάχνει ο καθένας?
            Πάντως η ιστοσελίδα των Ελλήνων της Νορβηγίας δεν εχει και πολλά χρήσιμα πράγματα, η αλήθεια είναι....κρίμα....Οτι θέλεις ρώτα με γιατί το ψάχνω εδω και καιρό και θα χαρώ πολύ να σου πώ κάτι χρήσιμο. Καλό θα ήταν γενικότερα να ανταλλάξουμε πληροφορίες γιατί όπως είπα και πριν, είναι λιγάκι δύσκολο να βρείς πληροφορίες για Νορβηγία...

            ΑΛΛΑ Ο ΕΠΙΠΕΝΩΝ, ΝΙΚΑ!!! σωστά...????

            vasoulita81 θα επανέλθω σύντομα με ερωτήσεις!

            Comment


              #7
              Originally posted by vasoulita81
              θεωρώ οτι το οτι ξέρω Αγγλικά, Γερμανικά, Ιταλικά & Ρώσικα και μάλιστα με πτυχίο, σύν τα Ελληνικά που είναι η μητρική μου
              Im Netzwerk der Bundesagentur für Arbeit (BA) ist die Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV) vor allem für die Zuwanderung von Fachkräften aus dem Ausland und für die Vermittlung besonderer Berufsgruppen verantwortlich.


              Minifacts about Norway presents key information about Norway in Arabic, Chinese, English, French, Japanese, Norwegian, Polish, Portuguese, Russian and Spanish.




              Comment


                #8
                παιδία καθότι η Νορβηγία δεν ανήκει στην EU πόσο έυκολο είναι να σε δεχτούν εκέι?

                Comment


                  #9
                  Πως βρισκεις δουλεια εκει με τα αγγλικα μονο?

                  Comment


                    #10
                    Καλησπέρα και απο μένα παιδιά.
                    Ποτέ δεν πίστευα ότι θα γινόμουν μετανάστης αλλά τελικά ήρθε και η δικιά μου σειρά.
                    Σε 2 μήνες θα βρίσκομαι στο Οσλο με την κοπέλα μου και θα ξεκινήσουμε
                    τον γολγοθά της αναζήτησης εργασίας .
                    Θα χαρώ πολύ να μιλήσω με όποιον βρίσκεται εκεί ή με όποιον σκοπεύει να πάει και να ανταλάξουμε πλκηροφορίες .

                    Comment


                      #11
                      biloslo καλησπερα εχεις τιποτα νεοτερο? μπας και παρουμε λιγο κουραγιο?

                      Comment


                        #12
                        Η Νορβηγία είναι πιο αραιοκατοικημένη από τη Σουηδία (μόλις που πλησιάζει τα 5 εκ. κατοίκους). Εάν μπορέσετε να βρείτε δουλειά εκεί θα πληρώνεστε καλύτερα από ότι στη Σουηδία. Πολλοί Σουηδοί δουλεύουν εκεί, μιας και η γλώσσες τους μοιάζουν πάρα πολύ και οι αποδοχές είναι καλύτερες.

                        Ότι είναι κλειστή κοινωνία, είναι, ακόμα και για τους Σουηδούς.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by vasoulita81
                          Ναι, όντως! Biloslo τι κάνεις???
                          Την Τετάρτη κρίνεται και το δικό μου μέλλον...Αν συμφωνήσει ο γαμπρός μου, μέσα Φεβρουαρίου μεταναστεύω Stavanger...Αν δεν συμφωνήσουν, παρακαλώ τα πατριωτάκια να με θυμούνται καμια φορά γιατί θα αυτοκτονήσω....(που λέει ο λόγος βέβαια...!!)
                          Καλησπέρα , κταρχας ευχαριστω για το ενδιιαφερον . Το ταξιδι αναμενεται στις 10 - 15 ιανουαριου , ακομα ψυχολογικα δεν μπορω να πω οτι κανω τουμπες .Το εχω παρει αποφαση όμως πλεον οτι τελειωσαν τα περιθωρια πισωγυρισματος και το εχω αποδεχτει στην ψυχη μου οτι τουλαχιστον θα προσπαθήσω και ότι γινει...

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by vasoulita81
                            Την Τετάρτη θα ξέρω αν θα βρίσκομαι Νορβηγία απο Φεβρουάριο και να ψάχνω δουλειά απο κεί....

                            Ευχαριστώ πάντως!
                            vasoylitsa... Κα να νεο??????

                            Comment


                              #15
                              ! πολυ ενδιαφεροντα οσα εγραψες..πανω στην ειδικοτητα του δεν του εκαναν ερωτησεις? τεχνικες δηλαδη...

                              εχουν καταληξει σε 3-4 ατομα τα οποια ειδαν απο κοντα και θα καταληξουν οσονουπω..αρχικα ειχε 25-30% πιθανοτητες..ποσες εχει τωρα μονο οι νορβηγοι το ξερουν..

                              Comment

                              Working...
                              X