Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αμερική ή Ευρώπη;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αμερική ή Ευρώπη;

    Καλησπέρα και από μένα
    Μόλις έκανα εγγραφή, με λένε Κατερίνα και επισκεύτομαι εδώ και καιρό το site γιατί πραγματικά έχει πολύ ενδιαφέρον. Αποφάσισα λοιπόν να μοιραστώ με λίγα λόγια και τους δικούς μου προβληματισμούς.
    Είμαι 23 χρονών, φέτος με το καλό πήρα το πτυχίο μου στη Διοίκηση και Διαχείριση Έργων και έφτασε η στιγμή να δώ τι είναι καλύτερο για μένα να κάνω από δώ και πέρα.
    Η αλήθεια είναι ότι σπούδασα με δυσκολία γιατί οι δικοί μου δυσκολευόντουσαν οικονομικά αλλα τελικά τα κατάφερα και ξεμπέρδεψα στην ώρα μου λίγο πριν αρχίσουν τα μεγάλα ζόρια.
    Τα τελευταία χρόνια το σκευτόμουν το θέμα της μετανάστευσης για πολλούς και γνωστούς λόγους. Τον Οκτώβριο του ΄12 λοιπόν συμμετείχα σε μια κλήρωση που λέγεται diversity lottery programm που δινει πράσινες καρτες για αμερική. Με τον ίδιο τρόπο μετανάστευσε πριν 6 χρόνια η κολλητή μου και πλέον εχει πάρει αμερικάνικη υπηκοότητα.
    Έτσι λέω και γω τι έχω να χάσω, ας κάνω την αίτηση (γίνεται ηλεκτρονικά) και βλέπουμε. Να πώ την αλήθεια το θεωρούσα απίθανο να κερδίσει κάποιος με την πρώτη (η φίλη μου και αλλα άτομα όπως έμαθα αργότερα προσπαθούσαν για χρόνια). Εντωμεταξύ άρχισα να ψάχνομαι για Γερμανία, Ολλανδία μήπως βγάλω μια άκρη και πιαστώ από κάπου.
    Τον Μάιο φέτος λοιπόν είδα ότι κληρώθηκα (ή είμαι πολύ τυχερή ή είναι σημάδι ότι πρέπει να παω), έστειλα κάποια χαρτιά που χρειαζόταν και περιμένω ημερομηνία για συνέντευξη.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι αν αξίζει να ξεσηκωθώ για κάπου τόσο μακρία. έχω εκέι συγγενείς που τους ειδοποίησα και την κολλητή μου, οπότε όταν φτάσω θα έχω κάπου να μείνω τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. Ο φόβος μου είναι ότι είναι πάρα πολύ μακρία, στην ουσία ξεκινάω να φύγω μόνη μου χωρις την οικογένεια μου και ούτε θα μπορέσουν να έρθουν αν τακτοποιηθώ λόγω βίζας. Η ποιότητα ζωής εκεί για μένα υστερεί από αυτήν στην έυρώπη. Ξέχασα να αναφέρω ότι τά πρώτα έξοδα για τα χαρτια και το εισητήριο χωρίς το ποσό για τα πρώτα προσωπικά έξοδα είναι πάνω από χιλιάρικο. Η άλλη επιλογή είναι να απορρίψω τη συνέντευξη και να ψαξω κάτι για Ευρώπη όπου και οτιδήποτε πάει στραβά μπορώ να γυρίσω και οι δικοί μου θα μπορούσαν να ακολουθήσουν.
    Ελπίζω να μην σας κούρασα θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας...

    #2
    Κατά την απόψη μου α Αμερική είναι στο χείλος του γκρεμού πριν το κραχ.. Είναι πολυ ριξοκινδυνο.. Θα ξοδεψεις πολλα χρήματα και τα 1000 είναι μόνο η αρχη.. Επίσης το πτυχίο σου δεν αναγνωρίζεται πουθενα εκτος απο την Ευρωπη και θα πρεπει να περάσεις καποιες εξετασεις, τις όποιες κοστίζουν πιστευζουν πολύ.. Επίσης όπου και να πας πρεπει να κανεις ένα μαστερ για να έχεις ένα χαρτί απο την χωρα αυτη και να μπορείς να βρεις πιο εύκολα δουλεια. Κατα την ταπεινη μου άποψη πιστεύω ότι καλύτερη λύση είναι η Αυστραλία ή Καναδά. Η Ευρώπη πιστεύω ότι είναι σε πολύ κακή μπίρα και η μια χώρα επηρεάζει κατα πολύ την άλλη.. Η απόφαση δική σου!! I hope the best!
    Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

    Comment


      #3
      μην δισταζης!..μπορει να σου φαινεται βουνο η προσπαθεια,μπορει να εχεις να αντιμετωπισης πολλες δυσκολιες,η ζωη δεν εχει στρωση ροδοπεταλα για κανεναν.Οι περισσοτερο τυχεροι απο οσους τολμανε να μεταναστευσουνε εχουνε εφοδια οι υπολοιποι τα δημιουργουνε.Ανοιξε τα φτερα σου.Μην αφηνης καμμια ευκαιρια να χαθη.Εισαι τυχερη που κληρωθηκες,συνεχισε και οτι γινη.
      Καλη δυναμη

      Comment


        #4
        Γειά σου!
        Είσαι τυχερή που κληρώθηκες. Απο την στιγμή που κατάφερες να πάρεις Visa θα ήταν καλό να πήγαινες Αμερική.
        Το θέμα είναι αν έχεις τους πόρους για να συντηρηθείς και να κάνεις μια νέα αρχή εκεί γιατί θα θέλει αρκετά
        λεφτά.

        Comment


          #5
          Originally posted by yiota_nurse View Post
          Κατά την απόψη μου α Αμερική είναι στο χείλος του γκρεμού πριν το κραχ.. Είναι πολυ ριξοκινδυνο.. Θα ξοδεψεις πολλα χρήματα και τα 1000 είναι μόνο η αρχη.. Επίσης το πτυχίο σου δεν αναγνωρίζεται πουθενα εκτος απο την Ευρωπη και θα πρεπει να περάσεις καποιες εξετασεις, τις όποιες κοστίζουν πιστευζουν πολύ.. Επίσης όπου και να πας πρεπει να κανεις ένα μαστερ για να έχεις ένα χαρτί απο την χωρα αυτη και να μπορείς να βρεις πιο εύκολα δουλεια. Κατα την ταπεινη μου άποψη πιστεύω ότι καλύτερη λύση είναι η Αυστραλία ή Καναδά. Η Ευρώπη πιστεύω ότι είναι σε πολύ κακή μπίρα και η μια χώρα επηρεάζει κατα πολύ την άλλη.. Η απόφαση δική σου!! I hope the best!

          Γιωτα αν βουλιαξουν οι ΗΠΑ, ο Καναδας να δεις που θα παει...


          αν πιστευεις αυτα που γραφεις φυγε για Αστραλια ;-)

          Comment


            #6
            Γιατί εγώ είμαι νοσηλεύτρια και ο φίλος μου ασχολείται με βουλκανιζατερ και έχει πάρα πολύ μεγάλη ζήτηση.. Και στην Αυστραλία όχι και τόσο.. Στον Καναδά αλλάζουν συνέχεια απο καλοκαιρινά σε χειμερινά λάστιχα.. Γι' αυτό..
            Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

            Comment


              #7
              Γνωστούς που έχω αμερική αν δεν είχαν συγγενείς ακόμα άνεργοι θα ηταν.
              Ο καναδάς είναι πολύ καλύτερη επιλογή αν βέβαια αντέχετε πολικές θερμοκρασίες.

              Comment


                #8
                Πολύ πιθανό να μην υπάρχει καν Ευρωπαϊκή Ένωση σε μερικά χρόνια. Άρα δε θα μπορείς να μένεις πλέον απλά με την ταυτότητά σου.

                Γενικώς πιστεύω ότι αν η τύχη σου χτυπάει την πόρτα, άνοιξέ της! Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις!

                Comment


                  #9
                  Αμερική για την εμπειρία αν δεν σου αρέσει φεύγεις για Καναδά αφού πρώτα μείνεις και πάρεις υπηκοότητα. Η ευρώπη είναι σε πιο χάλια επίπεδο ακόμη και από τις ΗΠΑ.

                  Comment


                    #10
                    πως κανετε την εγραφη σας ? με εταιρια η μονοι σας? η φωτογραφια πως ξερετε οτι ειναι ενταξει ? το απαντανε η μπορει απλα να μην κληρωνεσε και να φταιει η φωτο?

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Teris View Post
                      πως κανετε την εγραφη σας ? με εταιρια η μονοι σας? η φωτογραφια πως ξερετε οτι ειναι ενταξει ? το απαντανε η μπορει απλα να μην κληρωνεσε και να φταιει η φωτο?
                      Για την εγγραφή μπορείς να πληρώσεις εταιρία αλλα δεν ειναι απαραίτητο μπορείς να το κανεις και μόνος σου αρκεί να διαβάσεις πολύ καλα τις οδηγίες...για την φωτογραφία υπάρχουν οδηγίες στην επίσημη ιστοσελίδα αλλα άμα πας σε ένα φωτογραφείο και τους πεις οτι θέλεις φωτογραφίες για αμερικανική λοταρία γνωρίζουν.
                      Η λοταρία γίνεται κάθε Οκτώβρη και η διαδικασία κρατάει έως δυο χρόνια αν κληρώσεις.
                      instagram.com/anelixis_net/
                      youtube.com/user/AlexGraphicd1

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by AlexGraphicD View Post
                        Για την εγγραφή μπορείς να πληρώσεις εταιρία αλλα δεν ειναι απαραίτητο μπορείς να το κανεις και μόνος σου αρκεί να διαβάσεις πολύ καλα τις οδηγίες...για την φωτογραφία υπάρχουν οδηγίες στην επίσημη ιστοσελίδα αλλα άμα πας σε ένα φωτογραφείο και τους πεις οτι θέλεις φωτογραφίες για αμερικανική λοταρία γνωρίζουν.
                        Η λοταρία γίνεται κάθε Οκτώβρη και η διαδικασία κρατάει έως δυο χρόνια αν κληρώσεις.
                        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΚΑΝΕΣ ΕΣΥ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ? ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ?

                        Comment


                          #13
                          Μια φορά είχα πλήρωσει μόνο εταιρία πολλά χρόνια πριν οταν έκανα πρώτη φορά αίτηση για τη λοταρία. Μετα δοκίμασα άλλες δυο φορές μόνος μου και την δεύτερη κέρδισα. Δεν ξέρω να σου πω ποιες εταίριες ειναι απάτη και ποιες όχι, αυτο που μπορώ να σου πω ειναι οτι δεν χρειάζεται να δώσεις τσάμπα τα λεφτά σου, άμα διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες της αίτησης μπορείς να την συμπληρώσεις μόνος σου.
                          instagram.com/anelixis_net/
                          youtube.com/user/AlexGraphicd1

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Teris View Post
                            πως κανετε την εγραφη σας ? με εταιρια η μονοι σας? η φωτογραφια πως ξερετε οτι ειναι ενταξει ? το απαντανε η μπορει απλα να μην κληρωνεσε και να φταιει η φωτο?
                            Την εγγραφή την κάνεις κάθε Οκτώβρη από αυτό το site: dvlottery.state.gov

                            Αν η φωτό δεν είναι οκ δε σου απαντάνε αλλά έχουν οδηγίες για να ξέρεις ποιες γίνονται δεκτές και ποιες όχι: https://travel.state.gov/content/vis...al/photos.html

                            Όταν κάνεις την εγγραφή υπάρχει οδηγός που μπορείς να διαμορφώσεις τη φωτό σου.

                            Comment


                              #15
                              Μην μασας τιποτα προχωρα.Η αμερικη ειναι γαμω τις χωρες,φοβερη,ανοιξες μια πορτα.Μην κανεις πισω,εμπιστεψου τον εαυτο σου και δεν θα το μετανοιωσεις.

                              Comment

                              Working...
                              X