Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Christodoulos

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Christodoulos

    Πέρασαν 2,5 χρονια κιόλας εδώ. Στη Μελβούρνη της Αυστραλίας. Κιόλας! Τέλος πάντων, εγώ ξέρω πως πέρασαν! Δεν ήταν και ότι καλύτερο, αλλα δεν μπορώ να έχω και παράπονο. Εκτος του ότι μου λείπουν οι γονείς, ο αδερφός μου και μερικοί (ελάχιστοι) καλοί φίλοι στην Ελλάδα, δεν έχω άλλο παράπονο.

    Έφτασα στη Μελβούρνη το Σεπτέμβριο του 2010. Είχα έρθει πιο μπροστά για ένα ταξίδι ως τουρίστας. Βλέπεις, το αίσθημα είναι από εδώ και όταν ήρθε να με δει αυτή, μετά έκανα και εγώ το βήμα. Τέλος, είχαμε πάρει την απόφαση να έρθω να μείνω εγώ εκεί, παρα αυτή στην Ελλάδα. Και πάλι καλά δηλαδή, γιατί με τα όσα γίνονται και θα γίνουν στη χωρα μας, το μονο που θα είχαμε καταφέρει, θα ήταν να καθυστερήσουμε τη μετανάστευση μου εδώ! Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό για αυτό το λόγο!

    Δεν ήταν εύκολα από τη στιγμή που ήρθα εδώ. Παρόλο που όλοι οι φίλοι της τότε κοπέλας μου και τώρα γυναικας μου, μας είχαν υποσχεθεί τα πάντα από δουλειά, όλοι κάνανε στην άκρη και ξαφνικά χαθήκανε. Με το που πάτησα το πόδι μου εδώ! Λες και άνοιξε η γη και τους κατάπιε όλους. Φυσικά, δε με πείραξε και πολύ, μιας και (όντας Έλληνας) τους είχα πάρει μυρωδιά ότι ήταν όλοι τους παπατζήδες. Ήξερα πολύ καλά ότι για να υπόσχονται όλοι τους τόσα μα τόσα πολλά, το πιο πιθανό είναι να μην κάνουν τίποτε. Είναι νομος αυτός στην Ελλάδα βλέπεις. Γιατί να μην είναι και εδώ? Ευτυχώς όμως, υπήρξε και ένας από αυτούς (ο Dom), ο οποιος μου βρήκε μια δουλειά το παιδί, σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων. Έτσι, άρχισα δουλειά εκεί. Βεβαια, το κακό ήταν πως το συνεργείο βρισκόταν πολύ έξω από την πόλη και μην έχοντας αυτοκίνητο, θα έπρεπε να πηγαίνω με αστική συγκοινωνία. Ήθελα 2 ώρες να πάω και άλλες τόσες να γυρίσω. γύρναγα σπίτι πεθαμένος από την κούραση. Μια Κυριακή είχα μονο για να ξεκουραστώ καλά. Δεν βαριέσαι όμως. Πάλι καλά που είχα και αυτή τη δουλειά. Τα λεφτά ικανοποιητικά. Με τη γυναικα μέναμε μαζί, δούλευε και αυτή και έτσι ήμασταν πολύ καλά.

    Μετά από 2,5 μήνες, επειδή τελειωνε η τουριστική μου visa, έπρεπε να πάω εκτος Αυστραλίας για να την ανανεώσω για άλλους 3 μήνες. Κανεις δε μας είχε αναφέρει ότι μπορείς να ζητήσεις επέκταση, χωρίς να φύγεις από τη χωρα. Μια φορα που πήγα στην ορθόδοξη Ελληνική κοινότητα της Μελβούρνης, ούτε που γυρίσανε να με κοιτάξουν, οποτε, ούτε που ξαναπήγα ποτε. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάω την ψυχολογία μου. Πήγαμε 4 μέρες λοιπόν, στη Νέα Ζηλανδία! Φοβερό μέρος! Πήγαμε στο Auckland συγκεκριμένα. Όμορφα τοπια! Καθαρή πόλη. Όχι τεραστια κίνηση όπως η Μελβούρνη.

    Γυρίσαμε πίσω, συνέχισα στη δουλειά που ήμουν και 2 μήνες μετά την επιστροφή, κάναμε το γάμο μας. Δυο βδομάδες μετά, κάναμε και τα χαρτιά μου στην υπηρεσία μετανάστευσης. Οι δικηγόροι ζητάγανε 3000-4000$ για να μου κάνουν την αίτηση. Μια φίλη μας δικηγόρος, μου είπε "είσαι έξυπνο άτομο, δεν απαιτούνται επιστημονικές γνώσεις για να κανεις την αίτηση. Μη την πατήσεις και δώσεις τόσα λεφτά όπως κάνουν άλλοι. Κάντε τα μονοι σας." Έτσι και έγινε. Έπρεπε να σταματήσω όμως από την άλλη δουλειά, μην τυχόν και με τσακώσουν να δουλεύω παράνομα. Μόλις έκανα το γάμο, ήταν σα να τους δίνω σήμα ότι θα μείνω για πάντα. Οποτε, η φίλη μας η δικηγόρος, με συμβούλεψε να μην πηγαίνω στη δουλειά, μην τυχόν και βάλουν άτομα να με παρακολουθούν. Αν σε τσακώσουν, πάνε όλα. Πας Ελλάδα απελασμένος. Φυσικά όταν πήρα άδεια εργασίας, το συνεργείο είχε βρει άλλον και έτσι έψαχνα για άλλη δουλειά. Έμεινα καμποσο καιρό άνεργος. Ευτυχώς ένας φίλος Αυστραλός, ήθελε κάποιον βοηθό, στο να περνάει κουζίνες. Όχι και πολύ καλά λεφτά για τις ώρες που δούλευα, αλλα ήταν καλά. Πήραμε και ένα παλιό Honda civic. Επιτέλους μπορούσαμε να κυκλοφορήσουμε άνετα!

    Έμεινα εκεί για ένα χρόνο, ώσπου τελικά είπα να πάω να βγάλω μια άδεια για οδηγός ταξί. Όσα περισσότερα διπλώματα έχεις, τόσο πιο καλά. Είχα ήδη βγάλει Αυστραλιανή άδεια οδήγησης και αυτό το έκανε πιο εύκολο. Μόλις τελειωσα το σχολειό για την άδεια οδηγού ταξί, με πήρε τηλέφωνο ένας συμπατριώτης μου, ο οποιος μένει πολλά χρονια εδώ και δουλεύει σε κατασκευαστικές εταιρείες. Μου είχε βρει πολύ καλή δουλειά στις οικοδομές! Πήγα φυσικά, με σύστησε σε έναν από τους εργοδηγούς και κλείσαμε να πάω την επομενη για δουλειά. Στήναμε ανοξειδωτα κάγκελα και μπάρες σε πολυκατοικίες. Δουλειά εργάτη έκανα. Τα λεφτά τέλεια! Αγοράσαμε άλλο αμάξι, γιατί το παλιό μας είχε αρχίσει να βγάζει προβλήματα. Επιτέλους αξιόπιστο όχημα! Μεγάλη διαφορα! Και επιτέλους αυτόματο! Όταν είχε κίνηση, είχα αγανακτήσει με το "πρώτη-νεκρά"!!! Άρχισα να κάνω γνωριμίες με τους υπολοιπους που δουλεύαμε μαζί. Κροάτες οι περισσότεροι. Πολύ γέλιο! Τα πήγαινα καλά με όλους. Είχα προσέξει όμως, ότι και οι 3 εργοδηγοί που δουλεύαμε μαζί (σε διαφορετικές δουλειές), με βλέπανε κάπως επιφυλακτικά. Δε βαριέσαι! Μέρος της δουλειάς τους είναι και αυτό. Μετά από 3 μήνες εκεί, με πλησίασαν 2 από αυτούς ( ο άλλος είχε πάει σε άλλη δουλειά μακριά) και μου πρότειναν αν θέλω να μείνω μόνιμα στην εταιρεία! Ο λόγος ήταν ότι ήμουν πολύ εργατικός, δεν έφερνα αντίρρηση σε τίποτα και ήμουν πρόθυμος για κάθε είδους εργασία! Με ρώτησαν μάλιστα γελώντας: "είσαι σίγουρος ότι είσαι Έλληνας?" Εκεί ήταν που τους εξήγησα την κατάσταση με τους Έλληνες. Ότι δεν είναι έτσι όπως τα media τα λένε. Όλη αυτή η κρίση, ήταν μεθοδευμένη για να βάλουν χέρι στους φυσικούς πόρους της Ελλάδας. Άλλοι κατάλαβαν, άλλοι όχι.

    Έμεινα φυσικά στην εταιρεία, αλλα γνώριζα πως τα πράγματα δεν πάνε καλά. Δουλέψαμε εκεί μέχρι τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν. Η εταιρεία δήλωσε πτώχευση. Δεν μας έδωσε όμως προειδοποίηση και αυτό είναι παράνομο. Πήγαμε στο σωματείο όλοι μαζί και το αναφέραμε. Και οι εργοδηγοί μαζί. Μερικοί δεν είχαν πληρωθεί και για κάποιο διάστημα. Το θέμα πήρε τη νομική οδό και όλα θα κλείσουν ομαλά. Θα πάρει κάποιο χρόνο φυσικά.

    Άρχισα το ταξί λοιπόν. Όχι και ότι καλύτερο. Πέθανα στον πόνο, σε πλάτη και αυχένα! 10-12 ώρες τη μέρα στο τιμόνι, δεν είναι και ότι καλύτερο! Άσε που ο πελάτης σου φορτώνει και το δικό του άγχος για να φτάσεις πιο γρήγορα! Δε θα ξεχάσω ποτε όμως, την έκπληξη των πεζών όταν τους έδινα προτεραιότητα για να διασχίσουν το δρόμο. Αλλα ούτε και τις γριούλες που μου λέγανε "God bless you son", με δάκρυα στα ματια, όταν τους βοήθαγα να μπούνε και να βγούνε από το ταξί! "Ποτε κανεις άλλος δεν το κάνει αυτό. Νευριάζουν που είμαι κατάκοιτη και δεν κάνω γρηγορα" μου είπε μια Ιταλίδα γριούλα κάποτε με παράπονο! Κόσμος και κοσμάκης! Τι να πει κανεις?

    Πριν 2 μήνες πήρα τη μόνιμη παραμονή μου εδώ. Έχω το δικαίωμα να μπω σε κρατική δουλειά και θα το επιχειρήσω. Βαρέθηκα ρε φιλε να ψάχνω για δουλειά κάθε 3-6 μήνες επειδή οι εταιρείες χρεοκοπούν η επειδή κοιτάει ο άλλος να σου κόψει λεφτά. Ας έχω κάτι σταθερό και μετά θα βρω και κάτι άλλο αν θέλω! Αυτά μέχρι τώρα στην από κάτω γη. Μέσες άκρες δηλαδή! Τώρα που το σκέφτομαι... ναι, μου λείπουν και αλλα πράγματα από την Ελλάδα. Ο φράπες, οι μοτοσικλέτες μου, ο Ελληνικός τρόπος παρέας και κουβέντας. Αλλα ο καλός Ελληνικός τρόπος κουβέντας και παρέας. Είχα την τύχη να βιώσω αρκετά και τον καλο και τον κακό τρόπο. Μου έλειψε το γυμναστήριο, οι βράδυνες περιπλανήσεις με μοτοσικλέτα, τα τοπικά μπαράκια. Αλλα πολύ περισσότερο η δικοί μου. Τα λέμε μια φορα τη βδομάδα στο skype, αλλα είναι αλλιώς να τους έχεις διπλα σου. Λέμε, αν όλα μας πάνε καλά, να πάμε για 1 μηνα του χρόνου να τους δούμε με τη γυναικα! Θα δούμε. Υγεία να υπάρχει και όλα φτιάχνονται φιλε...
    Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

    #2
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

    Comment


      #3
      Originally posted by australian View Post
      Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
      Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

      Comment


        #4
        welcome christodoulos
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          #5
          Καλως ηρθες στην παρεα μας Χριστοδουλε!Σ ευχαριστουμε για την ανταποκριση σου που τοσο πολυτιμη ειναι για μας που ετοιμαζομαστε για την "Απο κατω γη".Συγχαρητηρια για την τολμη και την επιμονη σου που εμφανεστατα απεδωσαν!Καλη συνεχεια!

          Comment


            #6
            Καλως ηλθες Χριστοδουλε! Συννεχισε με επιμονη και θα δικαιωθεις. Η Αυστραλια δινει ευκαιριες στους επιμονους και ανταμειβει τους εργατικους. Καλο κουραγιο στην προσπαθεια.

            Comment


              #7
              Welcome ,Χριστοδουλε!Πολυ σωστα εκανες και πηγες στην Ν.Ζηλανδια ,ωστε να ξαναμπεις Αυστραλια με το νεο 3 μηνο της ΕΤΑ(ή της eVisitor,δεν ξερω ποια απ τις 2 ειχες ,τοτε). Αν ζητουσες παραταση της παραμονης σου,το πιθανοτερο να σου βαζαν ''no further stay condition'',οποτε αιτηση onshore για partner visa ,δεν θα μπορουσες να κανεις.



              Επισης ,η περιπτωση σου ειναι πολυ ενδιαφερουσα για οσους ειναι κατω με την βιζα που πηγες κι εσυ και εχουν σκοπο να παντρευτουν εκει.Αν ειχες την καλοσυνη ,θα μπορουσες ειτε εδω ,ειτε στο θρεντ ''για οσους ειναι Αυστραλοι υπηκοοι'' ,να γραψεις την διαδικασια που εκανες ,δλδ τί ντοκουμεντα εβαλες για να αποδειξεις οτι ο γαμος-που εγινε 2 βδομαδες πριν την αιτηση- ηταν γνησιος; Ειχες ντοκουμεντα κι απο Ελλαδα ; ή μονο απο Αυστραλια; Kαι σε ποσο καιρο ,μετα την αιτηση , σου χορηγηθηκε η temporary Partner visa (subclass 820) ;(γιατι σαν φρεσκοπαντρεμενος ,αυτην πηρες αρχικα).
              Επισης και την διαδικασια για να σου δοθει μετα η μονιμη partner visa.
              Θα βοηθησεις πολυ καποια παιδια που ειναι τωρα κατω με ΕΤΑ ή eVisitor και ετοιμαζονται να παντρευτουν και μετα να κανουν αιτηση για partner visa.

              Σου ευχομαι και παλι το καλωσορισες και να ειστε καλά με την γυναικα σου!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #8
                Welcome christodoulos
                εμημέρωσε τον κόσμο όσο μπορείς, με τις εμπειρίες από την διαβιωσή σου


                Originally posted by Christodoulos View Post
                Πήγαμε 4 μέρες λοιπόν, στη Νέα Ζηλανδία! Φοβερό μέρος! Πήγαμε στο Auckland συγκεκριμένα. Όμορφα τοπια! Καθαρή πόλη.
                indeed my friend indeed

                Comment


                  #9
                  Χριστοδουλε
                  Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                  Comment


                    #10
                    Καλωσόρισες στην παρέα μας Χριστόδουλε !!!
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #11
                      Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα. Το θέμα που ανέφερε το μέλος Vertigo, βρίσκεται εδώ

                      Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                      Comment


                        #12
                        Καλησπέρα Χριστόδουλε Καλώς ήρθες στην παρέα μας

                        Είσαι αγωνιστής κ θα τα καταφέρεις...!!! Σας εύχομαι υγεία κ να είστε πάντα ευτυχισμένοι...!!!
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          #13
                          Φίλε Χριστόδουλε καλως ήρθες, αλλά δεν μας είπες που γνώρισες την Αυστραλίδα φίλη-γυναίκα σου. Έτσι θα βοηθήσεις πραγματικά πολλούς συμπατριώτες μας!
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Φίλε Χριστόδουλε καλως ήρθες, αλλά δεν μας είπες που γνώρισες την Αυστραλίδα φίλη-γυναίκα σου. Έτσι θα βοηθήσεις πραγματικά πολλούς συμπατριώτες μας!
                            Μεγάλη ιστορία, αλλα περιγράφεται με μια μονο λέξη: Facebook
                            Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                            Comment


                              #15
                              Χριστόδουλε γεια σου. Σημασία έχεις ότι τα κατάφερες και γλύτωσες από εδώ.

                              Comment

                              Working...
                              X