Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στο Sydney, Australia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by FREDDOS View Post
    Η διασκέδαση για νέους εδω λέγεται PUB. Μπύρες κτλ

    Καφεδιά,
    σε καφετέρια, με γκλαμουριά, με αμπελοφιλοσοφία, με περατζάδα, με χαλαράουα, με κυματάκια να σκάνε στα βραχάκια, ΜΟΝΟ στην Ελλάδα, και γενικώς στη Μεσόγειο.

    Αν έχεις οικογένεια, έχεις πολλούς τρόπους να την ψυχαγωγήσεις γιατί υπάρχουν πάρκα , υπάρχουν ποταμάκια, υπάρχουν παιδότοποι κτλ.

    ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ όμως που μένεις. Αν ζεις μέσα στο κέντρο και πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου σε ενοίκιο, θα βρεις περισσότερους τρόπους διασκέδασης. ΟΜΩΣ, όταν κάποιος πάει ως μετανάστης στην Αυστραλία, η οικονομική του δυνατότητα θα τον στείλει στα προάστεια. Προάστεια που θα απέχουν από το κέντρο 1,5 ώρα με το τρένο. Θα βγεις έξω τις καθημερινές να φας 3 ώρες στο δρόμο στο πήγαινε έλα ; Δεν βγαίνεις ! Ακόμη και αν βγεις και είναι αργά το βράδυ, σε κόβω χλωμό μέσα στο τρένο καθώς κυκλοφορούν πολλοί πιωμένοι με 6-7 μπύρες στο άδειο στομάχι τους.

    Αν κάποιος έχει σπίτι στο κέντρο είναι καλά αλλά όχι καλύτερα από την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη στη διασκέδαση.

    Αναφέρω ένα σημαντικό θέμα ...

    Φρέντο σε μαγαζί στο Sydney θα βρεις? Δεν υπάρχει !
    Μόνο 1-2 κρύους καφέδες θα βρεις αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τους μεσογειακούς κρύους. Είναι κάτι μεταξύ καφέ και milkshake.

    Η έξοδος για φαγητό, είναι κάτι που θα σας προβληματίσει, καθώς η Ασία κυριαρχεί σε αυτό το τομέα. Άλλο είναι να τρέχεις στο Πειραιά να φας μία φορά στους 6 μήνες κινέζικο φαγητό και άλλο είναι να ψάχνεις στο sydney για χοιρινό σουβλάκι και να μην υπάρχει πουθενά, εξ όσων γνωρίζω.
    Επίσης να γνωρίζετε ότι εδώ τα μεγαλύτερα και περισσότερα take away - ψητοπολεία όπως τα λέμε στην Ελλάδα, τα έχουν Τούρκοι. Δεν υπάρχει χοιρινός γύρος ούτε σουβλάκια χοιρινά. Κοτόπουλα ψητά γεμιστά θα βρειτε. Τα υπόλοιπα ήδη του takeaway δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και είναι κερδοστραφή και λιγότερο υγειινά. Ακόμη και το λεγόμενο fish n chips , δηλαδή παναρισμένο ψάρι , είναι τηγανισμένα σε φυτικό λίπος και όχι σε ελαιόλαδο.
    φιλε freddos γεια σου ποσο καιρο εισαι εκει?ποια η διαφορα των ενοικιων? δωσε παραδειγμα,στα προαστεια δεν εχει μαγαζια και για τι πληθυσμο μιλαμε?πιστευεις οτι στο sydney θα πουλαγε ο γυρος και το καλαμακι:victoroniOgamiasy

    Comment


      #17
      Originally posted by kosbac2 View Post
      φιλε freddos γεια σου ποσο καιρο εισαι εκει?ποια η διαφορα των ενοικιων? δωσε παραδειγμα,στα προαστεια δεν εχει μαγαζια και για τι πληθυσμο μιλαμε?πιστευεις οτι στο sydney θα πουλαγε ο γυρος και το καλαμακι:victoroniOgamiasy
      Περίπου ένα χρόνο.

      Κοίτα τα προάστεια εδώ είναι καλά να μένεις αν έχεις οικογένεια γιατί έχει πεζοδρόμια, πάρκα, κολυμβητήρια, ενυδρεία, ζωολογικοί κήποι κτλ.

      Οι Αυστραλοί δεν συνηθίζουν να τρώνε χοιρινό σουβλάκι. Ισως εθίστηκαν στο chicken kebab από τους Τούρκους που ως γνωστόν δεν ψήνουν αυτό το κρέας. Ακόμη και τα λουκάνικα που πωλούνται στα σουπερ μαρκετ είναι μοσχαρίσια.

      Με απλά λόγια, απλό καλαμάκι χοιρινό μπορείς να φτιάξεις μόνο στο σπίτι σου.

      Υπάρχουν κάποιες φήμες που θέλουν το χοιρινό καλαμάκι να μην το θέλουν οι Αυστραλοί, διότι έχει λίπος και εδώ δεν το χρειάζονται πολύ αφού το χειμώνα σπάνια η θερμοκρασία στο Sydney φτάνει κοντά στο 0 C.

      Για το πληθυσμό δεν μπορώ να απαντήσω. Αυτό που θα σου πω όμως, είναι ότι αν υποθέσουμε ότι το λεκανοπέδιο της Αθήνας είναι χοντρά χοντρά 25 τετραγωνικά χιλιόμετρα (Βάζω 25km την απόσταση Πειραιά-Πάρνηθα), τότε το αντίστοιχο λεκανοπέδιο εδώ είναι πολύ περισσότερο από 50 τετραγωνικά χιλιόμετρα.

      Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι δύσκολο να υπολογίσεις πληθυσμό ενός προάστειου αν δεν έχεις εξειδικευμένη πληροφορία από κρατική υπηρεσία.

      Ενοίκια: Ο τομέας που λέγεται σπίτια και κατοικία, είναι ένας τομέας που πονάει πάρα πολύ ακόμη και αυτούς που γεννήθηκαν εδώ. Υψηλότατα ενοίκια , σε σχέση με την παρεχόμενη εργασία που μπορείς θεωρητικά να βρεις. Ας το θεσω λίγο διαφορετικά, αν υποθέσουμε ότι κάποιος ενοικιάζει διαμέρισμα με 2 υπνοδωμάτια, μακρυά από το κέντρο σε σχετικά χαμηλής ποιότητας προάστειο, τότε πρέπει να πληρώσει περίπου 300-450 $. Κοίτα όμως πόσο τρελό μπορεί να σε κάνει αυτό το ζήτημα. Αν υποθέσουμε ότι βρεις μία γκαρσονιέρα όπως λέμε στην Ελλάδα και είναι μέσα στο κέντρο της πόλης ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙ. Είναι απίστευτο πόσο ακριβά είναι στο κέντρο της πόλης.

      Στο κέντρο της πόλης και σε δύο-τρεις ακόμη περιοχές υπάρχουν εκτάσεις με ουρανοξύστες , αλλά δεν υπάρχουν πολλές πολυκατοικίες με πάνω από 3 ορόφους. Αυτός πιθανά να είναι άλλος ένας λόγος που υπάρχουν υψηλότατα ενοίκια.

      Προσωπικά εγώ, αν είχα κάποια σοβαρή μόρφωση και έβρισκα εργασία, θα πήγαινα βόρεια Ευρώπη. Εδώ είναι μία χώρα που ταιριάζει περισσότερο σε παντρεμένους και οικογένειες, γιατί σου δίνει εφόδια να ξεκινήσεις.

      Δεν ξέρω τη Μελβούρνη οπότε δεν θα ήθελα να εκφέρω περισσότερες αρνητικές εντυπώσεις για την Αυστραλία γενικότερα.

      Υπάρχουν ασύληπτα για το μέσο Έλληνα υπέρ αλλά δεν ξέρω αν αρκούν για να τον κρατήσουν για όλη του τη ζωή εδώ, μακρυά από την μέχρι πρότινος κοσμοπολίτικη μεσογειακή Ελλάδα.

      Comment


        #18
        Originally posted by FREDDOS View Post
        Περίπου ένα χρόνο.

        Κοίτα τα προάστεια εδώ είναι καλά να μένεις αν έχεις οικογένεια γιατί έχει πεζοδρόμια, πάρκα, κολυμβητήρια, ενυδρεία, ζωολογικοί κήποι κτλ.

        Οι Αυστραλοί δεν συνηθίζουν να τρώνε χοιρινό σουβλάκι. Ισως εθίστηκαν στο chicken kebab από τους Τούρκους που ως γνωστόν δεν ψήνουν αυτό το κρέας. Ακόμη και τα λουκάνικα που πωλούνται στα σουπερ μαρκετ είναι μοσχαρίσια.

        Με απλά λόγια, απλό καλαμάκι χοιρινό μπορείς να φτιάξεις μόνο στο σπίτι σου.

        Υπάρχουν κάποιες φήμες που θέλουν το χοιρινό καλαμάκι να μην το θέλουν οι Αυστραλοί, διότι έχει λίπος και εδώ δεν το χρειάζονται πολύ αφού το χειμώνα σπάνια η θερμοκρασία στο Sydney φτάνει κοντά στο 0 C.

        Για το πληθυσμό δεν μπορώ να απαντήσω. Αυτό που θα σου πω όμως, είναι ότι αν υποθέσουμε ότι το λεκανοπέδιο της Αθήνας είναι χοντρά χοντρά 25 τετραγωνικά χιλιόμετρα (Βάζω 25km την απόσταση Πειραιά-Πάρνηθα), τότε το αντίστοιχο λεκανοπέδιο εδώ είναι πολύ περισσότερο από 50 τετραγωνικά χιλιόμετρα.

        Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι δύσκολο να υπολογίσεις πληθυσμό ενός προάστειου αν δεν έχεις εξειδικευμένη πληροφορία από κρατική υπηρεσία.

        Ενοίκια: Ο τομέας που λέγεται σπίτια και κατοικία, είναι ένας τομέας που πονάει πάρα πολύ ακόμη και αυτούς που γεννήθηκαν εδώ. Υψηλότατα ενοίκια , σε σχέση με την παρεχόμενη εργασία που μπορείς θεωρητικά να βρεις. Ας το θεσω λίγο διαφορετικά, αν υποθέσουμε ότι κάποιος ενοικιάζει διαμέρισμα με 2 υπνοδωμάτια, μακρυά από το κέντρο σε σχετικά χαμηλής ποιότητας προάστειο, τότε πρέπει να πληρώσει περίπου 300-450 $. Κοίτα όμως πόσο τρελό μπορεί να σε κάνει αυτό το ζήτημα. Αν υποθέσουμε ότι βρεις μία γκαρσονιέρα όπως λέμε στην Ελλάδα και είναι μέσα στο κέντρο της πόλης ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙ. Είναι απίστευτο πόσο ακριβά είναι στο κέντρο της πόλης.

        Στο κέντρο της πόλης και σε δύο-τρεις ακόμη περιοχές υπάρχουν εκτάσεις με ουρανοξύστες , αλλά δεν υπάρχουν πολλές πολυκατοικίες με πάνω από 3 ορόφους. Αυτός πιθανά να είναι άλλος ένας λόγος που υπάρχουν υψηλότατα ενοίκια.

        Προσωπικά εγώ, αν είχα κάποια σοβαρή μόρφωση και έβρισκα εργασία, θα πήγαινα βόρεια Ευρώπη. Εδώ είναι μία χώρα που ταιριάζει περισσότερο σε παντρεμένους και οικογένειες, γιατί σου δίνει εφόδια να ξεκινήσεις.

        Δεν ξέρω τη Μελβούρνη οπότε δεν θα ήθελα να εκφέρω περισσότερες αρνητικές εντυπώσεις για την Αυστραλία γενικότερα.

        Υπάρχουν ασύληπτα για το μέσο Έλληνα υπέρ αλλά δεν ξέρω αν αρκούν για να τον κρατήσουν για όλη του τη ζωή εδώ, μακρυά από την μέχρι πρότινος κοσμοπολίτικη μεσογειακή Ελλάδα.
        Καταρχας θα ηθελα να σε ευχαριστησω για οσες πληροφοριες μας δινεις-εκανα αιτηση με τον αντρα μου να φυγουμε Αυστραλια και μαζευουμε στοιχεια!

        Εχοντας ζησει Β. Ευρωπη 5 χρονια και το υπολοιπο Ελλαδα, θελω να παραθεσω καποιες σκεψεις...

        1. Οταν φευγεις για το εξωτερικο, καλο ειναι να παιρνεις μαζι σου καποια πραγματα, υλικα και πνευματικα. Να διατηρεις καποιες συνηθειες. Ομως, δεν μπορεις να περιμενεις να πας στην αλλη ακρη της γης και να ψαχνεις για φρεντο και σουβλακι!! Σημειωτεον, ουτε στην Β Ευρωπη που ψαχνεις εχει τετοια.
        Οπου πας, μερος -θετικο, για εμενα- της εμπειριας ειναι να μην κανεις 100% ο,τι εκανες σπιτι σου, διαφορετικα, αδικα ξεσπιτωθηκες-δεν θα σου προσφερει τιποτα... οταν πρωτοπηγα εξωτερικο, εκανα -κακως- παρεα στην αρχη με ελληνες, μα να ψανχουν για σουβλακι ελληνικο 11 πμ στη Νορβηγια? ΔΕΝ ΕΧΕΙ. Και να εχει, ειναι καλυτερα να φας σολωμο εκει...Οταν το καταλαβα, και επιτελους συνηθισα εκει, περασα τελεια. Μακαρι να μην ειχε ληξει η συμβαση μου.

        2. Η νυχτερινη ζωη της Ελλαδας, ειναι για τα κλαμματα. Ειναι χαλια. Πληρωνεις υπερογκα ποσα για να μπεις σε ετοιμορροπα κτηρια, που δεν πληρουν τις προδιαγραφες ασφαλειας πχ για πυροσβεση και σε ποτιζουν μπομπες. Την δε ελληνικη καφετερια = καθομαι ωρες σε μια καρεκλα και χαζευω οποιον περναει, δεν την εκτιμησα ποτε και το εχω κοψει το σπορ και στην Ελλαδα που ειμαι. Βαριεμαι.

        3. Τα ενοικια που αναφερεις, ειναι χαμηλοτερα απο της Αθηνας. Δεν βρισκεις 2αρι φθηνοτερο απο 450 Ευρω-οχι δολαρια! που να μην ειναι 25ετιας, ισογειο/υπογειο, ή σε υποβαθμισμενη περιοχη. Οποτε αν σκεφτεις τους μισθους εκει, μια χαρα τα βλεπω.

        4. Και στην Αθηνα αν μενεις σε προαστιο, 1,5 ωρα θελεις να πας στο κεντρο! Τοσο κανω καθε μερα...και με το μετρο κιολας.

        Αν τα παραβλεψουμε λοιπον τα παραπάνω, εχεις κανενα αλλο αρνητικο να μας γραψεις? Εχουμε πολυ καλα βιογραφικα αλλα και δυο μωρα....ευχαριστω...

        Comment


          #19
          LOL δεν κατάλαβες lisa... $450 THN ΕΒΔΟΜΑΔΑ κάνει το νοίκι στο Sydney :D
          τώρα βέβαια αν είσαι δικηγόρος/μηχανικός/λογιστής και βγάζεις από $100k και πάνω δε σου φαίνεται τραγικό να δίνεις $24k για νοίκι, αλλά για τους υπόλοιπους... είναι λίγο ζόρικα.

          Comment


            #20
            τοτε για ανιδεικευτο σιγουρα ειναι ακριβα! Ποσο παιρνει δηλ?

            Για μηχανικους τι μισθο να περιμενουμε? Εγω ενδιαφερομαι για τον τομεα της υγειας.

            Παντως οπως ειμαστε τωρα, ο ενας ανεργος, ο αλλος με 1000 ευρω (ακομα) και το ενοικιο 750 ευρω /μηνα για 80 τμ, πιο καλα μας κοβω στο Australia!!

            Comment


              #21
              Originally posted by FREDDOS View Post
              Περίπου ένα χρόνο. Κοίτα τα προάστεια ........................................
              Ευχαριστω για τις πληροφοριες

              Comment


                #22
                ε ναι μωρέ από λεφτά είναι καλύτερα δεν το συζητάμε... κάπου τα είχαμε βάλει κάτω, αν ψάξεις το φόρουμ της αυστραλίας θα το βρεις, και είχε βγει αν θυμάμαι καλά ότι το κόστος ζωής μαζί με νοίκια και όλα είναι κάπου 40%-50% περισσότερο για μιά οικογένεια στην Αυστραλία απ'ότι στην Ελλάδα, αλλά και οι μισθοί για την ίδια δουλειά είναι κάπου τριπλάσιοι, οπότε τελικά η αγοραστική σου δύναμη βγαίνει κάπου διπλάσια στην Αυστραλία. Αυτό μπορώ να στο βεβαιώσω κι εγώ γιατί κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά με ελλάδα και περίπου την ίδια ζωή (πριν γεννηθούν τα παιδιά μου).

                Ένας ανειδίκευτος μπορεί να παίρνει 30k-40k το χρόνο, οπότε ναι αυτός θα ψάξει να βρει σπίτι παραέξω σε μακρινό προάστιο ή θα κοιτάξει να μοιραστεί ή ακόμα και να μείνει στους γονείς του μέχρι να μαζέψει κανά φράγκο ή να βρει κάτι καλύτερο από δουλειά (συμβαίνει και στην Αυστραλία να μένουν νέοι με τους γονείς λόγω αφραγκιάς, απλά πιό σπάνια). Αν έχει οικογένεια και η σύζυγος δεν δουλεύει τότε συμπληρώνει η κυβέρνηση, έχει διάφορα επιδόματα για τέτοιες φάσεις. Γενικά παίζει πολύ επίδομα (αν πραγματικά το έχεις ανάγκη), η κοινωνική πρόνοια έχει ένα κονδύλι $122δις στον προϋπολογισμό για το 2011 και πολύς κόσμος ζει μόνο απ'αυτά και παιρνάει μεν σφιχτά αλλά με αξιοπρέπεια.

                Απ'την άλλη αν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου ξεκινάς από $50k-$60k από 22 χρονών.

                Comment


                  #23
                  Poltergeist πολυ χρησιμα οσα μας λες...
                  Πώς ειναι γενικα η ζωη εκει παντως? Εγω ειμαι πολυ ανετη αλλα ο αντρας μου ειναι κλασικα πολυ δεμενος με τη χωρα μας και δυσκολευεται πολυ...ποσο κοστιζουν τα σπιτια αντι για διαμερισμα στα προαστεια? εχει εκκλησια, να πηγαινουμε καθε Κυριακη? Εχει ασφαλεια το βραδυ στους δρομους? Εχει καλα υλικα στο σουπερ μαρκετ, οπως φρεσκα λαχανικα κλπ ή ειναι σαν την Αγγλια, που βρισκαμε μονο ολοκληρα γευματα στο κουτι να τα βαλεις στο φουρνο μικροκυματων? Τετοια τον απασχολουν, μη γελας, σε τετοιο βαθμο που εχει αγχωθει παρα πολυ. Δεν τον αδικω, η ποιοτητα ζωης σιγουρα μετραει πανω απ ολα.
                  Οσοι ξερετε γενικα τετοιες πληροφοριες, πειτε μας αν δεν σας κανει κοπο...

                  Comment


                    #24
                    Καλησπέρα σε όλους.Ήθελα και εγω με την σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τα σχολεία στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στο Sydney.Τα λεγομενα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού αποτελούνται απο Έλληνες δασκάλουσ και καθηγητές και είναι ιδιωτικά ή δημόσια?Οι διορισμοί γίνονται αποκλειστικά απ΄το δημόσιο ή και απο ιδιώτες?Γιατι διάβασα σε προηγούμενες συζητήσεις πως υπάρχουν πολλά ιδιωτικά..

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Lisa_europe View Post
                      Poltergeist πολυ χρησιμα οσα μας λες.............
                      Γεια χαρα και απο εμενα..
                      Δεν ειμαι πολυ καιρο εδω στην μελβουρνη,αλλα μπορω να πω σιγουρα οτι εχει ελληνικες εκκλησιες
                      για να πηγαινετε καθε κυριακη.Σε αρκετες περιοχες στην μελβουρνη..Οπως επισης και πολλους ελληνες..Απο φρεσκα φρουτα και λαχανικα βρισκεις οτι θες.Εχουν σχεδον τα παντα απο αυτα που εχουμε στην Ελλαδα..Απο σοκοφρετες,λαδι,ζυμαρικα,ιον αμυγδλου,κονσερβες,καφεδες λουμιδη και ενα σωρο πραγματα..Εμενα το μονο που με χαλασε ειναι οτι ολα ειναι αναποδα...σαν την αγγλια..Οι δρομοι, οι σκαλες,στις πλατειες πας απο αριστερα,κτλ..Βραδυ δεν εχω βγει εξω καμια βολτα ακομα..Ας πει καποιος που ειναι πιο πολυ καιρο απο εμενα..σε λιγο θα κλεισω 2 εβδομαδες..Για να καταλαβεις,προχτες εκανα γεμιστα και σημερα μακαρονια με κιμα..Τα παντα βρισκεις..

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by abdel View Post
                        Γεια χαρα και απο εμενα.........
                        Ευχαριστω πολυ, τα καλυτερα σου ευχομαι!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Poltergeist View Post
                          ε ναι μωρέ από λεφτά είναι καλύτερα δεν το συζητάμε... κάπου τα είχαμε βάλει κάτω, αν ψάξεις το φόρουμ της αυστραλίας θα το βρεις, και είχε βγει αν θυμάμαι καλά ότι το κόστος ζωής μαζί με νοίκια και όλα είναι κάπου 40%-50% περισσότερο για μιά οικογένεια στην Αυστραλία απ'ότι στην Ελλάδα, αλλά και οι μισθοί για την ίδια δουλειά είναι κάπου τριπλάσιοι, οπότε τελικά η αγοραστική σου δύναμη βγαίνει κάπου διπλάσια στην Αυστραλία. Αυτό μπορώ να στο βεβαιώσω κι εγώ γιατί κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά με ελλάδα και περίπου την ίδια ζωή (πριν γεννηθούν τα παιδιά μου).

                          Ένας ανειδίκευτος μπορεί να παίρνει 30k-40k το χρόνο, οπότε ναι αυτός θα ψάξει να βρει σπίτι παραέξω σε μακρινό προάστιο ή θα κοιτάξει να μοιραστεί ή ακόμα και να μείνει στους γονείς του μέχρι να μαζέψει κανά φράγκο ή να βρει κάτι καλύτερο από δουλειά (συμβαίνει και στην Αυστραλία να μένουν νέοι με τους γονείς λόγω αφραγκιάς, απλά πιό σπάνια). Αν έχει οικογένεια και η σύζυγος δεν δουλεύει τότε συμπληρώνει η κυβέρνηση, έχει διάφορα επιδόματα για τέτοιες φάσεις. Γενικά παίζει πολύ επίδομα (αν πραγματικά το έχεις ανάγκη), η κοινωνική πρόνοια έχει ένα κονδύλι $122δις στον προϋπολογισμό για το 2011 και πολύς κόσμος ζει μόνο απ'αυτά και παιρνάει μεν σφιχτά αλλά με αξιοπρέπεια.

                          Απ'την άλλη αν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου ξεκινάς από $50k-$60k από 22 χρονών.
                          ρε παιδια μην γελασετε αλλα το k διπλα στους αριθμους τι σημαινει?καταλαβαινω οτι ειναι 50.000$ αλλα τι ειναι το k?

                          Comment


                            #28
                            @ gogita:

                            χιλιάδες

                            Comment


                              #30
                              geiasoy kopela

                              πιστευω αυτα που λεσ κ εχεισ δικιο..!!!!εχω παει 3 φορεσ διοτι ζει εκει η αεδρφη μου κ θελω να παω κ γω σε λιγο καιρο!!!ειναι καταπληκτικη χωρα η αυστραλια κ το συδνευ .εννοειτε οτι σεβονται τον ανθρωπο σαν κρατοσ κ την οικογενεια εγω θα πηαγαινα με χιλιααα προσπαθουμε να δουμε με τη βιζα μπορω να παω.αν ερθω μπορουμε βρεθουμε αν θες!!κ η αδερφη μου συδνευ ειναι


                              Originally posted by Stacey View Post
                              Eimai gennhmenh sthn Australia kai etsi to mono tropo zwhs pou exw ma8ei kai kserw eiani auth edw!!
                              Einai panemorfh polh me poli prasinada. Apo douleies endaksi einai, an exeis thn dia8esh yia douleia kala einai opws kai o mis8os. Nuxterinh zwh kalh alla oute to 1/3 ths Elladas.
                              An exete erwtisis einai dextes!
                              Filia

                              Comment

                              Working...
                              X