Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στο Sydney, Australia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η ζωή στο Sydney, Australia

    Eimai gennhmenh sthn Australia kai etsi to mono tropo zwhs pou exw ma8ei kai kserw eiani auth edw!!
    Einai panemorfh polh me poli prasinada. Apo douleies endaksi einai, an exeis thn dia8esh yia douleia kala einai opws kai o mis8os. Nuxterinh zwh kalh alla oute to 1/3 ths Elladas.
    An exete erwtisis einai dextes!
    Filia

    #2
    Stacey έχεις επισκεφτεί την Ελλάδα ;

    Comment


      #3
      Μελβούρνη, Αυστραλία - North Road, Brighton

      North Road - Brighton
      Μελβούρνη, Αυστραλία

      Comment


        #4
        Stacey

        an einai dynaton!!! apo pou kai os pou einai kalyteri i nyxterini zoi tis Athinas apo to Sydney? Poly apla den sygrinetai kan i tsimentoupoli tis Athinas me to thavma tou Sydney!

        Skepsou kai to allo, poioi efxaristiountai kalytera tin poli tous? oi Athinaioi me ta 700 evro mistho to mina pou pairnoun i oi katikoi tou Sydney me ta 1000$ tin evdomada kai tin panfthini zoi ekei?
        Η πιό γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά, που τ'άγια χώματά της πόνος και χαρά.

        Comment


          #5
          Φίλε μου αφού τα ξέρεις καλύτερα από αυτούς που έχουν γεννηθεί στην Αυστραλία,να τους πούμε να μην πιστεύουν την πραγματικότητα αλλά εσένα ...
          Εχθές μιλούσα με έναν θείο μου που είναι 40 χρόνια εκεί,και ούτε 1000 δολ.την εβδομάδα παίρνει,ούτε από την ζωή εκεί είναι ενθουσιασμένος ... η εξαδέλφη μου δε,ζεί με το όνειρο να γυρίσει στην Ελλάδα!! (Εκεί έχει γεννηθεί ..)

          Comment


            #6
            Δεν είπα ότι τα ξέρω καλύτερα από αυτούς, μην λες πράγματα που δεν είπα! απλά έχω το πλεονέκτημα της σύγκρισης αφού και εκεί έχω ζήσει και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

            Το Σύδνεϊ είναι ΠΑΡΑΔΕΙΣΕΝΙΑ πόλη και όσο για τα λόγια επιστροφής από τους εκεί Έλληνες έχω μπουχτήσει. Ξέρω πολλούς που το λένε αλλά πολύ λίγους που το έχουν κάνει πράξη. Ακόμα και αυτοί όμως που έκαναν το λάθος και ήρθαν στην Ελλάδα, έφυγαν στο 6μηνο γιατί κατάλαβαν ότι Ελλάδα δεν είναι μόνο διασκέδαση αλλά είναι και ανέχεια, χαμηλοί μισθοί, έλλειψη σεβασμού στο συνάνθρωπό μας, φακελάκια κτλ κτλ

            και εδώ που τα λέμε ποιά διασκέδαση στην Αθήνα? συγκρίνονται τα 3 ευρώ του ποτού στο Σύδνεϊ με τα 8 ή 10 της Αθήνας? συγκρίνεται το Darling Harbour, η Opera, το Bondi, το Manly ή το Kings Cross με κάποια περιοχή της τσιμεντένιας Αθήνας?
            ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ!!!
            Η πιό γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά, που τ'άγια χώματά της πόνος και χαρά.

            Comment


              #7
              Originally posted by Stacey View Post
              Eimai gennhmenh sthn Australia kai etsi to mono tropo zwhs pou exw ma8ei kai kserw eiani auth edw!!
              Einai panemorfh polh me poli prasinada. Apo douleies endaksi einai, an exeis thn dia8esh yia douleia kala einai opws kai o mis8os. Nuxterinh zwh kalh alla oute to 1/3 ths Elladas.
              An exete erwtisis einai dextes!
              Filia
              gia sou
              skeftome na ertho gia doulia sthn aystralia. eimai fotografos posa ua kerdizo peripou ton xrono?
              edo exo eisodhma peripou 2800 euro to mina mazi me thn sizigo mou.
              exoume kai diko mas spiti.

              eyxaristo
              nikos fountas

              Comment


                #8
                doulia sthn aystralia

                mporeite na mu peite peripou poso kostizei enas gamos gia fotografies kai video?

                eyxaristo
                nikos

                Comment


                  #9
                  Originally posted by nikolas View Post
                  mporeite na mu peite peripou poso kostizei enas gamos gia fotografies kai video?

                  eyxaristo
                  nikos

                  Γεια σου Νίκο, εγώ πιστεύω είσαι μια χαρά, γιατί να φύγεις ;

                  Comment


                    #10
                    Kαλησπερα.Ενδιαφερομαι να μαθω λεπτομεριες για την ζωη στην Αυστραλια και ειδικα στο Σιδνει.Εχω τελειωσει αρχαιολογια και ιστορια τεχνης και σκοπευω να κανω και καποιο μεταπτυχιακο στην ιστορια τεχνης.Υπαρχουν δουλειες σε αυτους τους τομεις;Αν οχι με πτυχιο μπορεις να βρεις κατι καλο και ας μην ειναι στο αντικειμενο σου η δουλευεις πιτσαδορος οπως στην Ελλαδα;Με τις ηλικια(Ειμαι 32) και την προυπηρεσια θα εχω προβλημα;

                    Comment


                      #11
                      hello

                      Originally posted by Stacey View Post
                      Eimai gennhmenh sthn Australia kai etsi to mono tropo zwhs pou exw ma8ei kai kserw eiani auth edw!!
                      Einai panemorfh polh me poli prasinada. Apo douleies endaksi einai, an exeis thn dia8esh yia douleia kala einai opws kai o mis8os. Nuxterinh zwh kalh alla oute to 1/3 ths Elladas.
                      An exete erwtisis einai dextes!
                      Filia
                      hello.oi goneis mou efigan gia australia to 1974.ego gennithika ekei kai 1988 irthame ellada.spoudazo daskalos odigisis alla k auto to epaggelma edo stin ellada exei megali ptosi k genika i ellada den paei katholou kala apo doulies.skeftome na figo gia aystralia.mboris na me katatopiseis ,ti pezete ekei?doulies? oi misthoi?ta enoikia?pisteyo oti den tha exo problima na mino ekei epeidi exo australeziki ipikotita.thanks

                      Comment


                        #12
                        ριξε μια ματια στο sitehttp://mycareer.com.au/

                        Comment


                          #13
                          hi Stacey,ego eimai apo Ellada eimai Physiotherapist,kai txelo os immegrant na eptxo ekei,txa itxela na se rotiso apo IELTS pio prepei na paro general or academic training kai gia pio visa prepei na kano aitisi eyxaristo apo tora

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by petit_doktor View Post
                            hi Stacey,ego eimai apo Ellada eimai Physiotherapist,kai txelo os immegrant na eptxo ekei,txa itxela na se rotiso apo IELTS pio prepei na paro general or academic training kai gia pio visa prepei na kano aitisi eyxaristo apo tora
                            Φίλε μου εάν πρόσεχες θα έβλεπες ότι η Stasey έχει να μπεί στο φόρουμ από το 2008...
                            Επίσης ή γράφε Ελληνικά ή σωστά greeklish γιατί όπως τα γράφεις δεν βγάζουν νόημα.
                            Καλύτερα να επαναλάβεις την ερώτησή σου στην σωστή ενότητα: http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2041 από όπου μπορείς να πάρεις απάντηση..
                            Να είσαι καλά και καλή επιτυχία σε ότι απόφαση πάρεις.

                            Comment


                              #15
                              Η διασκέδαση για νέους εδω λέγεται PUB. Μπύρες κτλ

                              Καφεδιά,
                              σε καφετέρια, με γκλαμουριά, με αμπελοφιλοσοφία, με περατζάδα, με χαλαράουα, με κυματάκια να σκάνε στα βραχάκια, ΜΟΝΟ στην Ελλάδα, και γενικώς στη Μεσόγειο.

                              Αν έχεις οικογένεια, έχεις πολλούς τρόπους να την ψυχαγωγήσεις γιατί υπάρχουν πάρκα , υπάρχουν ποταμάκια, υπάρχουν παιδότοποι κτλ.

                              ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ όμως που μένεις. Αν ζεις μέσα στο κέντρο και πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου σε ενοίκιο, θα βρεις περισσότερους τρόπους διασκέδασης. ΟΜΩΣ, όταν κάποιος πάει ως μετανάστης στην Αυστραλία, η οικονομική του δυνατότητα θα τον στείλει στα προάστεια. Προάστεια που θα απέχουν από το κέντρο 1,5 ώρα με το τρένο. Θα βγεις έξω τις καθημερινές να φας 3 ώρες στο δρόμο στο πήγαινε έλα ; Δεν βγαίνεις ! Ακόμη και αν βγεις και είναι αργά το βράδυ, σε κόβω χλωμό μέσα στο τρένο καθώς κυκλοφορούν πολλοί πιωμένοι με 6-7 μπύρες στο άδειο στομάχι τους.

                              Αν κάποιος έχει σπίτι στο κέντρο είναι καλά αλλά όχι καλύτερα από την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη στη διασκέδαση.

                              Αναφέρω ένα σημαντικό θέμα ...

                              Φρέντο σε μαγαζί στο Sydney θα βρεις? Δεν υπάρχει !
                              Μόνο 1-2 κρύους καφέδες θα βρεις αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τους μεσογειακούς κρύους. Είναι κάτι μεταξύ καφέ και milkshake.

                              Η έξοδος για φαγητό, είναι κάτι που θα σας προβληματίσει, καθώς η Ασία κυριαρχεί σε αυτό το τομέα. Άλλο είναι να τρέχεις στο Πειραιά να φας μία φορά στους 6 μήνες κινέζικο φαγητό και άλλο είναι να ψάχνεις στο sydney για χοιρινό σουβλάκι και να μην υπάρχει πουθενά, εξ όσων γνωρίζω.
                              Επίσης να γνωρίζετε ότι εδώ τα μεγαλύτερα και περισσότερα take away - ψητοπολεία όπως τα λέμε στην Ελλάδα, τα έχουν Τούρκοι. Δεν υπάρχει χοιρινός γύρος ούτε σουβλάκια χοιρινά. Κοτόπουλα ψητά γεμιστά θα βρειτε. Τα υπόλοιπα ήδη του takeaway δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και είναι κερδοστραφή και λιγότερο υγειινά. Ακόμη και το λεγόμενο fish n chips , δηλαδή παναρισμένο ψάρι , είναι τηγανισμένα σε φυτικό λίπος και όχι σε ελαιόλαδο.

                              Comment

                              Working...
                              X