Announcement

Collapse
No announcement yet.

Άγιος Γεώργιος και πεζικό.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Άγιος Γεώργιος και πεζικό.

    Μετά από αιματηρές προσπάθειες από τηνδεύτερη μέρα της Λαμπρής...μπόρεσα και μπήκα στην σελίδα.

    Λοιπόν...

    Ίσως να μην είναι ευρύτερα γνωστό ότι ο Στρατός μας γιορτάζει σήμερα τον Άγιο Γεώργιο, προστάτη του Πεζικού και του Στρατού γενικότερα. Εύχομαι λοιπόν από τα βάθη της καρδιάς μου "ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ" σε όλους τους Γεώργιους τις Γεωργίες και τους συναδέλφους του πεζικού.

    Σ΄αυτούς που υπηρέτησαν,υπηρετούν και θα υπηρετήσουν σαν κληρωτοί ή μόνιμα στελέχη στο πεζικό.

    «Χαίρε Ελλήνων ο καθαιρέτης»

    • «Χαίρε, ο ειδώλων εκτίλας την άκανθαν.»


    • «Χαίρε, θεούς ψευδωνύμους συντρίψας.»


    • «Χαίρε, ο συντρίψας τα άψυχα είδωλα.»


    • «Χαίρε, δαιμόνων ο καταλύτης·

    χαίρε, Ελλήνων ο καθαιρέτης.»


    • «Χαίρε, πολυθεΐας πλατυσμόν ο συστείλας.»


    • «Χαίρε, πρηστήρ βωμών φλογερώτατε·

    χαίρε, τυφών ξοάνων σφοδρότατε.»
    Μηδενί δίκην δικάσης,πρίν αμφοίν μύθον ακούσης.

    #2
    Originally posted by pennas View Post
    Μετά από αιματηρές προσπάθειες από τηνδεύτερη μέρα της Λαμπρής...μπόρεσα και μπήκα στην σελίδα.

    Λοιπόν...

    Ίσως να μην είναι ευρύτερα γνωστό ότι ο Στρατός μας γιορτάζει σήμερα τον Άγιο Γεώργιο, προστάτη του Πεζικού και του Στρατού γενικότερα. Εύχομαι λοιπόν από τα βάθη της καρδιάς μου "ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ" σε όλους τους Γεώργιους τις Γεωργίες και τους συναδέλφους του πεζικού.

    Σ΄αυτούς που υπηρέτησαν,υπηρετούν και θα υπηρετήσουν σαν κληρωτοί ή μόνιμα στελέχη στο πεζικό.

    «Χαίρε Ελλήνων ο καθαιρέτης»

    • «Χαίρε, ο ειδώλων εκτίλας την άκανθαν.»


    • «Χαίρε, θεούς ψευδωνύμους συντρίψας.»


    • «Χαίρε, ο συντρίψας τα άψυχα είδωλα.»


    • «Χαίρε, δαιμόνων ο καταλύτης·

    χαίρε, Ελλήνων ο καθαιρέτης.»


    • «Χαίρε, πολυθεΐας πλατυσμόν ο συστείλας.»


    • «Χαίρε, πρηστήρ βωμών φλογερώτατε·

    χαίρε, τυφών ξοάνων σφοδρότατε.»
    Πολύ ωραίο το δημοσίευμά σου φίλε μου,αλλά ο Αγ.Γεώργιος δεν είναι ''Προστάτης του Πεζικού '' ειδικά,αλλά όλου του Στρατού ξηράς πλήν Πυροβολικού πού έχει προστάτιδα την Αγ.Βαρβάρα.

    Comment


      #3
      Αν διαβάσης προσεκτικότερα θα δεις ότι αναφέρω ότι είναι προστάτης του πεζικού και του στρατού γενικότερα.;)
      Μηδενί δίκην δικάσης,πρίν αμφοίν μύθον ακούσης.

      Comment


        #4
        Καλά γιατί το πυροβολικό έχει την Αγ. Βαρβάρα; έκανε κάτι η κυρία;

        Comment


          #5
          αν μπορεσει κανεις να μου πει κιολας, τι σχεση έχει ο στρατός (και κάθε στρατός ή όπλο ή σώμα) με την χριστιανοσύνη και τον Χριστό θα του βγάλω το καπέλο...

          Comment

          Working...
          X