Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Αυστραλία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #2
    Γιά όσους σκεφτονται την Αυστραλια

    Εγω πηγα τον περασμενο Μαρτιο για εναν μηνα με τουριστικη βιζα και εψαξα καθε εκδοχη πως θα μπορουσα να παω και εχω γνωρισει πολυ κοσμο απο εκει και εμαθα πολλα.Πηγα με εναν φιλο μου και μειναμε Μελβουρνη και Αδελαιδα.
    Σαν χωρα τελεια πανεμορφη, οργανωμενη,καλο κλιμα,καθαροτερο περιβαλλον γενικα χαιρεσε να ζεις και πολυ γρηγορα αποβαλεις το αγχος απο αυτο το κατεργο που ζουμε εδω εμεις και νομιζουμε πως ζουμε και καλη ζωη παναθεμα μας.
    Μην ακουτε τους Ελληνες απο εκει που σας λενε οτι εχει κριση απλα δεν μας θελουν και εμας εκει,θα κανετε φιλους καφεδες βολτες κλπ αλλα μεχρι εκει δεν θελουν κοσμο για μονιμη εγκατασταση οποτε οτι καταφερετε μονοι σας αυτοι ειναι τριαλαλη τριαλαλο ειναι στην κοσμαρα τους ξερουν τι γινετε στην Ελλαδα αλλα δεν τους νοιαζει και τοσο πολυ το μονο που τους νοιαζει ειναι η επιδειξει πλουτου και αυτο με πολυ κιτς στυλ και ειναι τυχεροι γιατι σε αυτη την επιδειξη που λεω εχουν χρεωθει σε τραπεζες 500.000- 1.000.000 για να παρουν σπιτια οποτε αν στα αληθεια παει η κριση εκει που δεν θα παει γιατι εκει εχουν κρατος θα πηδουσαν ομαδικα απο τα μπαλκονια.
    Απο κριση ελαχιστα πραγματα η οικονομια πηγαινει καλα αντε να επεσε 1% και τι εγινε ουτε θα το καταλαβετε.
    Με το που θα φτασετε στο αεροδρομιο μολις δουνε Ελληνικο διαβατηριο θα σας περασουν απο μια ανακριση καμια ωριτσα και αν δεν σας επιστρεψουν πισω θα σας τρελανουν στις ερωτησεις.Ευλογη ερωτηση πως ειναι δυνατον μολις δουν Ελληνικο διαβατηριο να το τραβανε τοσο πολυ ενταξει να γινει ελεγχος αλλα οχι και ετσι αλλα εδω ειναι που λενε οτι εχουμε μια απο τις πιο δυνατες ομογενειακες κοινοτητες μπραβο λοιπον στους ελληνες ομογενεις κανανε καλη δουλεια ντρεπεσε να πεις οτι εισαι Ελληνας.
    Απο εκδηλωσεις και γλεντια οι εκει κοινοτητες μας ειναι full αλλα αν πειτε σε καποιον για δουλεια κανεις εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων δεν προκειτε να βοηθησει.
    Με λιγα λογια ειδικα οσοι ειναι νεοι χωρις υποχρεωσεις βγαλτε μια φοιτητικη βιζα και ψαξτε για δουλεια εχει δουλειες και με καλα λεφτα στην αρχη θελει ψαξιμο και υπομονη και μην ακουτε τους<πατριωτες> αν θελει καποιος θα τα καταφερει βοηθαει και το συστημα της χωρας.
    Μπορει να μιλαω λιγο ασχημα για τουσ ομογενεις αλλα εχω δει με τα ματια μου πραγματα και για αυτο τα λεω οποτε οποιον δεν του αρεσουν οι αληθειες μην τα διαβασει αυτα που γραφω αλλα γνωρισα και πραγματικους Ελληνες που θα γραψω για αυτους στο μελλον.

    Comment


      #3
      Δυστηχως ετσι ειναι αλλα μην τους παρεξηγεις, με αυτα που βλεπουν στον αντενα εκει μας νομιζουν ολους για κλεφτες και τεμπεληδες, μερικοι μαλιστα στο λενε και καταμουτρα
      Μητσος

      Comment


        #4
        Originally posted by manoskarras View Post
        Εγω πηγα τον περασμενο Μαρτιο για εναν μηνα με τουριστικη βιζα και εψαξα καθε εκδοχη πως θα μπορουσα να παω και εχω γνωρισει πολυ κοσμο απο εκει και εμαθα πολλα.Πηγα με εναν φιλο μου και μειναμε Μελβουρνη και Αδελαιδα.
        Σαν χωρα τελεια πανεμορφη, οργανωμενη,καλο κλιμα,καθαροτερο περιβαλλον γενικα χαιρεσε να ζεις και πολυ γρηγορα αποβαλεις το αγχος απο αυτο το κατεργο που ζουμε εδω εμεις και νομιζουμε πως ζουμε και καλη ζωη παναθεμα μας.
        Μην ακουτε τους Ελληνες απο εκει που σας λενε οτι εχει κριση απλα δεν μας θελουν και εμας εκει,θα κανετε φιλους καφεδες βολτες κλπ αλλα μεχρι εκει δεν θελουν κοσμο για μονιμη εγκατασταση οποτε οτι καταφερετε μονοι σας αυτοι ειναι τριαλαλη τριαλαλο ειναι στην κοσμαρα τους ξερουν τι γινετε στην Ελλαδα αλλα δεν τους νοιαζει και τοσο πολυ το μονο που τους νοιαζει ειναι η επιδειξει πλουτου και αυτο με πολυ κιτς στυλ και ειναι τυχεροι γιατι σε αυτη την επιδειξη που λεω εχουν χρεωθει σε τραπεζες 500.000- 1.000.000 για να παρουν σπιτια οποτε αν στα αληθεια παει η κριση εκει που δεν θα παει γιατι εκει εχουν κρατος θα πηδουσαν ομαδικα απο τα μπαλκονια.
        Απο κριση ελαχιστα πραγματα η οικονομια πηγαινει καλα αντε να επεσε 1% και τι εγινε ουτε θα το καταλαβετε.
        Με το που θα φτασετε στο αεροδρομιο μολις δουνε Ελληνικο διαβατηριο θα σας περασουν απο μια ανακριση καμια ωριτσα και αν δεν σας επιστρεψουν πισω θα σας τρελανουν στις ερωτησεις.Ευλογη ερωτηση πως ειναι δυνατον μολις δουν Ελληνικο διαβατηριο να το τραβανε τοσο πολυ ενταξει να γινει ελεγχος αλλα οχι και ετσι αλλα εδω ειναι που λενε οτι εχουμε μια απο τις πιο δυνατες ομογενειακες κοινοτητες μπραβο λοιπον στους ελληνες ομογενεις κανανε καλη δουλεια ντρεπεσε να πεις οτι εισαι Ελληνας.
        Απο εκδηλωσεις και γλεντια οι εκει κοινοτητες μας ειναι full αλλα αν πειτε σε καποιον για δουλεια κανεις εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων δεν προκειτε να βοηθησει.
        Με λιγα λογια ειδικα οσοι ειναι νεοι χωρις υποχρεωσεις βγαλτε μια φοιτητικη βιζα και ψαξτε για δουλεια εχει δουλειες και με καλα λεφτα στην αρχη θελει ψαξιμο και υπομονη και μην ακουτε τους<πατριωτες> αν θελει καποιος θα τα καταφερει βοηθαει και το συστημα της χωρας.
        Μπορει να μιλαω λιγο ασχημα για τουσ ομογενεις αλλα εχω δει με τα ματια μου πραγματα και για αυτο τα λεω οποτε οποιον δεν του αρεσουν οι αληθειες μην τα διαβασει αυτα που γραφω αλλα γνωρισα και πραγματικους Ελληνες που θα γραψω για αυτους στο μελλον.
        οχι ρε φιλε και ετσι!!δεν ειναι ολα τα δακτυλα ιδια.
        και αυτοι οταν ερχονται Ελλαδα μερικοι απο εμας τους κοροιδευαν οτι μονο δουλευουν εκει κατω και δεν ξερουν να ζησουν κλπ και τωρα βγαζουν και αυτοι το αχτι τους ,πονανε για την Ελλαδα αλλα με διαφορετικο τροπο και απο αλλη οπτικη γωνια.

        Comment


          #5
          Θα απαντησω στο φιλο που λεει οτι ολα τα δακτυλα δεν ειναι ιδια με πραγματικο γεγονος.Οταν ειχα παει στην Ελληνορθοδοξη Κοινοτητα Μελβουρνης ηταν εκει και ενας κυριος γυρω στα 40 που ειχε παει 3-4 μηνες πριν με φοιτητικη βιζα βρηκε και ενα δωματιο και εψαχνε δουλεια και μου λεει ρε φιλε πειναω μου τελειωνουν και τα λεφτα δεν ξερω τι να κανω.Και αναρωτιεμαι και εγω με την σειρα μου αντε αλλοι δεν εχουν βιζα και δεν εχουν βοηθεια για μια δουλεια αυτος που ειχε ομως ενας απο τους χιλιαδες ελληνες δεν τον πηρε να βγαλει ενα μεροκαματο τοσο δυσκολο ηταν?ντροπη και ολα τα αλλα απλες δικαιολογιες.Βεβαια στην κοινοτητα εκει εκδηλωσεις ημεριδες και οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις αλλα κανενα μεροκαματο σε αυτους που πηγαν νομιμα με βιζες ουτε λογος να γινεται.Αλλα λογια να αγαπιομαστε η Φυλη μας παντου διασπασμενη.

          Comment


            #6
            γεια σου manoskarras διαβασα αυτα που εγραψες πολυ προσεκτικα και θα ηθελα να πω την γνωμη μου.λοιπον κι εγω ετοιμαζομαι να κατεβω με την οικογενεια μου η Ελληνορθοδοξη κοινοτητα οσες φορες επικοινωνησα μαζι τους ηταν προθυμοι να βοηθησουν σε οποια πληροφορια κι αν ζητησα.Πιστευω πως δεν υποσχοντε οτι δεν μπορουν να κανουν και μπραβο τους γι'αυτο.Ειναι νομιζω ακατορθωτο οποιος Ελληνας πηγαινει να του βρησκουν και δουλεια.Οπως πολυ σωστα ειπες δουλειες υπαρχουν ας βασιστουμε λοιπον στις δικες μας δυναμεις,και στην ελπιδα πως και τα δικα μας παιδια θα ζησουν τη ΖΩΗ που τους αξιζει!!!Ευχομαι σε ολους οσους πηραν την αποφαση να φυγουν απο την Ελλαδα με τη βοηθεια του Θεου να τους πανε ολα ΔΕΞΙΑ!!!!!!!

            Comment


              #7
              και παλι θα διαφονησω μαζι σου,ολες οι εκδηλωσεις που γινονται στην κοινοτητα εχουν στοχο να βοηθειθουν οι Ελληνες που ερχονται ο γραμματεας ειναι πανω απο ολα ΑΝΘΡΟΠΟΣ και κανει οτι μπορει
              και εχει βρει σε πολλους δουλεια αλλα ειναι τοσοι πολλοι αυτοι που ερχονται.............που ειναι σταγονα στον ωκεανο!!σκεψου μονο οτι και εγω που πηγα ΝΟΜΙΜΑ κατω εκανα 5 μηνες να βρω δουλεια κανεις δεν ειπε οτι εδω τα δολαρια κρεμονται απο τα δεντρα!!!!!και εδω εχει δυσκολιες αλλα εχει και ευκαιριες

              Comment


                #8
                Αφου λοιπον εχω εγω αδικο και καποιοι αλλοι δικιο σαν παραδειγμα για τον κοσμο για να δουν ολοι ποια η πραγματικη αληθεια βγαζω φοιτητικη βιζα υπαρχει περιπτωση να με βοηθησει καποιος οπιος να ναι και τα σημαινοντα προσωπα της Ελληνικης κοινοτητας να βρω δουλεια εργατης ,χαμαλης, να καθαριζω τουαλετες οτι να ναι η ειναι παλι πολυ δυσκολο σε μια χωρα με 5.5% ανεργια ?
                Ειναι δυσκολο θα πουν καποιοι να βρεις να καθαριζεις τουαλετες θελει αγωνα και υπομονη και αλλα τετοια.
                Λοιπον καποτε και εδω τα πραγματα θα φτιαξουν και δεν θα σας παρακαλαμε για ενα μεροκαματο αλλα ολοι θα θυμομαστε για το τι καναμε αλλα και το τι δεν καναμε και εμεις εδω στην ελλαδα αλλα και οι Ελληνες ομογενεις η ιστορια καταγραφει οτι και να λεμε εμεις αλλο οι πραξεις αλλο τα λογια.

                Comment


                  #9
                  Αγαπητε manoskarras βλεπω πολυ πικρα στα λογια σου....επειδη ομως μιλας μεμονωμενα και δεν κοιτας το συνολο...κανεις μα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι καποιος θα σε βοηθησει εκει...πρεπει να εχεις πιστη και ελπιδα και το κυριοτερο ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ.....αυτη τη στιγμη μου δινεις (εμενα προσωπικα) την εντυπωση οτι απαιτεις απο τους ομογενεις να σε βοηθησουν....οσο για το οταν θα φτιαξουν εδω τα πραγματα...που προσωπικα πιστευω οτι θα αργησει πολυυυυυυυυυυυ....να με θυμηθεις οτι θα ειναι πολυ πιο δυσκολα εδω ...και εδω θα πρεπει να παρακαλεσεις για δουλεια......ΟΟΟΟΟΤΑΝ φτιαξουν τα πραγματα....φιλικα.......

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by manoskarras View Post
                    ...σας παρακαλαμε ....
                    ...εμείς και εσείς, βόρειοι και νότιοι, ελληνες και ομογενείς... διαίρει κα βασίλευε.
                    άλλες χώρες, άλλοι άνθρωποι, άλλες ζωές, άλλες εμπειρίες.
                    δεν υπάρχουν καλούπια και ταμπέλες, στο μυαλό μας είναι τοποθετημένες οι διακρίσεις,
                    για να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας και να ευημερούν αυτοί που τις τοποθετούν.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by geo.hatzel View Post
                      ...εμείς και εσείς, βόρειοι και νότιοι, ελληνες και ομογενείς... διαίρει κα βασίλευε.
                      άλλες χώρες, άλλοι άνθρωποι, άλλες ζωές, άλλες εμπειρίες.
                      δεν υπάρχουν καλούπια και ταμπέλες, στο μυαλό μας είναι τοποθετημένες οι διακρίσεις,
                      για να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας και να ευημερούν αυτοί που τις τοποθετούν.
                      ΣΩΣΤΟΣ......ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by sissi View Post
                        γεια σου manoskarras διαβασα αυτα που εγραψες πολυ προσεκτικα και θα ηθελα να πω την γνωμη μου.λοιπον κι εγω ετοιμαζομαι να κατεβω με την οικογενεια μου η Ελληνορθοδοξη κοινοτητα οσες φορες επικοινωνησα μαζι τους ηταν προθυμοι να βοηθησουν σε οποια πληροφορια κι αν ζητησα.Πιστευω πως δεν υποσχοντε οτι δεν μπορουν να κανουν και μπραβο τους γι'αυτο.Ειναι νομιζω ακατορθωτο οποιος Ελληνας πηγαινει να του βρησκουν και δουλεια.Οπως πολυ σωστα ειπες δουλειες υπαρχουν ας βασιστουμε λοιπον στις δικες μας δυναμεις,και στην ελπιδα πως και τα δικα μας παιδια θα ζησουν τη ΖΩΗ που τους αξιζει!!!Ευχομαι σε ολους οσους πηραν την αποφαση να φυγουν απο την Ελλαδα με τη βοηθεια του Θεου να τους πανε ολα ΔΕΞΙΑ!!!!!!!

                        Comment


                          #13
                          Εν τέλει τι αποφάσισες; βρήκες τρόπο να πας νόμιμα πλέον;

                          Μπράβο σου που γράφεις την άποψη σου ασχέτως αν διαφωνούν κάποιοι μαζί σου. Κάθε πληροφορία, βίωμα που μπορεί να προσφέρει ο καθένας εδώ μέσα είναι δεκτό.

                          Comment


                            #14
                            ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ ΜΠΡΑΒΟ.

                            Comment


                              #15
                              Για αυτο και ανοιξα αυτο το θεμα επειδη ξερω τι γινετε ηξερα οτι θα πεσουν να με φανε τους ειδα με τα ματια μου εκει.
                              Το ξαναλεω λοιπον οσοι μπορειτε αξιζει τον κοπο να πατε να ζησετε μια ανθρωπινη ζωη αλλα οπως ειδατε και απο αυτα που μου γραφουν οπως και εγω ο ιδιος ειπα απο την αρχη μην περιμενετε τιποτα απο κανεναν τριαλαλι τριαλαλο.
                              Οπλιστειτε με δυμαμη και υπομονη και τολμηστε το αξιζει τον κοπο.

                              Comment

                              Working...
                              X