Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20
    Senior Member Το avatar του χρήστη kikirikoy
    Περιοχή
    melbourne
    Δεν είναι κακόμοιροι, δεν είναι αδικημένοι, δεν είναι φουκαριάρηδες. Δεν χτυπήθηκαν από κάποια φυσική καταστροφή. Συνήθισαν να ζουν στη μιζέρια. Είναι έτοιμοι να υπομείνουν ότι τους είναι γραμμένο. Μοιρολάτρες. Σήμερα έχουμε φαί , αύριο θα δούμε. Χτες τρώγαμε χωρίς να υπολογίζουμε το αύριο. Αύριο δεν θα φάμε γιατί δεν υπολογίσαμε το χτες...

Ακίνητοι. Αγέλαστοι. Με τους διακόπτες κατεβασμένους.

Η Ελλάδα στην εντατική περιμένει ένα θαύμα.

Δυστυχώς όμως οι ανατροπές στην ιστορία, οι ξεσηκωμοί των δυστυχισμένων, η διεκδίκηση των ονείρων τους, δεν έγιναν ποτέ ούτε με ελεημοσύνες ούτε με θαύματα. Εγιναν με αγώνες.

... Για να μείνεις καθαρός και να απαιτήσεις ανώτερα ιδανικά, για να θυσιαστείς γι΄αυτά,.... πρέπει και να ξέρεις ποια είναι....

‎..καλή δύναμη και υπομονή σε όλους τους συμπατριώτες μου που νοιώθουν πόσο τόσο έντονα δοκιμάζεται η νοημοσύνη τους.

Τίποτα περισσότερο.
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kikirikoy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κακόμοιροι, δεν είναι αδικημένοι, δεν είναι φουκαριάρηδες. Δεν χτυπήθηκαν από κάποια φυσική καταστροφή. Συνήθισαν να ζουν στη μιζέρια........
    Συμφωνω απολυτα. Οι πρωτοι που φταιμε για την κατασταση στην οποια εχουμε περιελθει ειμαστε εμεις.

Ευχομαι καποια μερα να αλλαξουν τα πραγματα αν και το βλεπω δυσκολο αν κρινω απο την νοοτροπια και συμπεριφορα μας οπως καταγραφεται ανα τους αιωνες. Μακαρι να βγω ψευτης

εγω διαφωνω καθετα και οριζοντια οτι καθομαστε και περιμενουμε ενα θαυμα γενικοτερα οι Ελληνες, ισα ισα βλεπω τον κοσμο τριγυρω μου να ψαχνεται αγωνιωδως και να δουλευει σκληρα κατω απο αντιξοες συνθηκες και τις περισσοτερες φορες απληρωτος. Ισως οι δημοσιοι υπαλληλοι να κοιτανε το ταβανι, οι αλλοι οχι.
    Ο Ελληνικος λαος ειναι βαθυτατα προδωμενος απο τον ιδιο του τον εαυτο, σε εμας νικησε μεσα η κουτοπονηρια και η ψευδαισθηση. Κριμα γιατι πιστευω οτι αν ειμασταν ειλικρινεις πρωτα απο ολα με τον εαυτο μας θα ημασταν πολυ, πολυ καλυτερα.
    Για τη γενια μου ειναι αργα πλεον, ειναι καταδικασμενη οπως και τα παιδια μας. Για τις επερχομενες γενιες ισως κατι να αλλαξει.

Banned
    Δεν βλεπετε τι γινεται γυρω σας?
    Μονο τα νεα στην Ελλαδα διαβαζετε?
    Και η Ισπανια και η Ιταλια και η Πορτογαλια και η Ιρλανδια ειναι στην ιδια κατασταση με εμας.

Και η Γαλλια και η Αγγλια και το Βελγιο εχουν επισης σοβαρα προβληματα.
    Η κριση αρχιζει σιγα σιγα και αγγιζει την Αυστρια-Ολλανδια-Γερμανια....και εμεις το βιολι-βιολακι!!!!
    Ειναι μια παγκοσμια κριση και φυσικο ηταν να αγγιξει πρωτα την Ελλαδα,που ανεκαθεν ηταν,ειναι και θα ειναι (απο τα χρονια της τουρκοκρατιας ακομα) η πιο αδυναμη οικονομια της Ευρωπης.

Το προβλημα δεν ειναι μονο η Ελλαδα.
    Αλλο θεμα αν ο καθενας μας,κοιταει να γλυτωσει το τομαρακι του και να την κανει για εξω....

Γιατι δεν μετανεστευουμε στην Ισπανια?
    Γιατι δεν παμε Ιταλια?
    Γιατι εχει προβλημα ολος ο νοτος!!!!

Ε ας αφησουμε την γκρινια ολο με την Ελλαδα.....

Να προσθεσω και αυτο.Προσφατα κατεβηκα Ιταλια (κατεβαινω συχνα,γιατι η ξενεροτιλα της Γερμανιας δεν αντεχεται) και εκει η ιδια κατασταση με Ελλαδα.Παντου πλανοδιοι παρανομοι μεταναστες απο Αφρικη-Ασια να πουλανε διαφορα προιοντα μαιμου στον δρομο.
    Το αεροδρομιο της Βενετιας μεσα στη βρωμα και τη δυσωδια,το αεροδρομιο της Αθηνας κλασεις ανωτερο!!!
    Ουνα φατσα,ουνα ρατσα ειμαστε σε ολα,στο μπαχαλο...σε ολα.
    Δεν ειναι ολα τα στραβα μονο στην Ελλαδα.

nikos74@
    Αλλο θεμα αν ο καθενας μας,κοιταει να γλυτωσει το τομαρακι του και να την κανει για εξω...

Πραγματικα αυτο κανουμε..
    και εγω πολλες φορες το παλεψα με τη συνειδηση μου,
    οτι ειμαι δειλη και το σκαω και δεν καθομαι να παλεψω για τη χωρα μου.
    Αλλα πιστευω ο λογος, ή η δικαιολογια αν θες απεναντι στον εαυτο μου,
    ηταν οτι ειμαι πολυ αδυναμη οικονομικα για να αντεξω ολη αυτη την κατρακυλα, θελω να πιστευω οτι αν ημουν οικονομικα δυνατοτερη θα εμενα να το παλεψω.
    Δυστυχως ή ευτυχως οι ελληνες δεν πεινανε ακομα,
    ευτυχως γιατι κανεις δε θελει να πεινασει κανενας λαος ποσο μαλλον η πατριδα του,
    και δυστυχως γιατι μονο τοτε θα ξεσυκωθουνε πραγματικα.
    Μονο τοτε μπορει να γινει κατι να αλλαξει τα πραγματα.
    Εγω που εμενα στο κεντρο του Πειραια,
    πριν φυγω εβλεπα γνωστη αλυσιδα καλλυντικων γεματη απο κοσμο,
    και αλλα γνωστα μαγαζια, και ολες στην "πενα" ,με τα κομμωτηρια τους και με ολα, αφου κανουνε ακομα διακοπες!!!!
    Και δεν ειναι τοσο μικρη μεριδα αυτη των ανθρωπων που λεω...
    Οχι δεν ζηλευω ,ουτε και τους κατηγορω, αλλα ετσι επανασταση δε γινεται ρε παιδια!!!
    Αφου πολλες φορες πριν εγκαταλειψω την Ελλαδα ,αναρωτιομουν,
    "τι στο καλο...μονο εγω δεν εχω λεφτα? "
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

Μόλις τώρα βρέθηκε αυτό το δημοσίευμα δεν γνωρίζω εαν ειναι παραπλάνηση, σκοπιμότητα ή αλήθεια το εγκεφαλικό το έπαθα και απλά δεν μπορώ να το πιστέψω :

Πω*λεί*ται Κέρ*κυ*ρα ή Ρό*δος | Palo.gr

το λιμάνι της ήδη παζαρευετε απο τούρκικη ετερια και νομίζω και το αεροδρόμιο

Ελλαδα μου εισαι τα φως
    που ολους οδηγαει
    κι ομως σε σπροχνουν στο γκρεμο και η βουλη γελαει
    γελαει κι ονειρευετε ποσα λευτα θα φαει
    καθολου δεν καταλαβε πως ολοι αυτοι τριγυρο να ζησουν θελουν αν μπορουν με τον δηκο σου ηλιο
    ηλιο εχεις στα βλεματα
    ηλιο εχεις στη γνωση
    ηλιο εχεις και στης καρδιες
    και αυτος θε να σε σωσει

ΑΜΑΛΙΑ
    ---------

Question Είναι οι έλληνες πολίτες εργατικοί ή όχι ;

Γνωρίζω προσωπικά συνταξιούχους που υπερασπίζονται το εργατικό ήθος των ελλήνων συμπολιτών τους και άλλους που τους απαξιώνουν ως λουφαδόρους!

Που είναι η αλήθεια τελικά;

Σημειωτέων ότι αναφέρομαι στους συμπατριώτες μας οι οποίοι είναι και με τα δύο πόδια στην Ελλάδα!

Τεμπέληδες και λαμόγια υπάρχουν παντού και όχι μόνο στην Ελλάδα. Όσο για την άποψη των Βορείων και πολλών Ελλήνων σε αυτές τις χώρες όταν την ακούω μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Ξέρεις τι είναι να μιλάς στο τηλέφωνο με συγγενείς στο εξωτερικό και η κουβέντα τους να είναι ότι φταίει η τεμπελιά μας για την κατάντια μας? Ειδικά αν ξέρεις και το ποιόν των συνομιλητών σου. Πόσες φορές δεν έχει ανακοινωθεί από τις στατιστικές υπηρεσίες ότι οι Έλληνες δουλεύουν τις περισσότερες ώρες στην Ευρώπη? Ο πιό γελοίος αντίλογος είναι ....μα τα μπουζούκια και οι καφετέριες είναι γεμάτες κόσμο όλο τον χρόνο. Ναι ρε γελοίοι, γιατί πάντα θα υπάρχουν και αυτοί που μπορούν να χαλάσουν κάτι παραπάνω και να πάνε στα μπουζούκια. Αν τα μπουζούκια είναι γεμάτα δεν σημαίνει ότι έχουμε στριμωχθεί 10 εκ. Έλληνες σε 20 μαγαζιά. Όσο για τις καφετέριες οι Έλληνες (όπως και όλοι σχεδόν οι νότιοι) δεν έχουμε μάθει να πηγαίνουμε για ύπνο μόλις πέσει ο ήλιος λες και υπάρχει γενικό ησυχαστήριο! Ο ήλιος εδώ ξεχνάει να πέσει! Εδώ έχουμε μάθει να βγαίνουμε με την παρέα μας με 2 ευρώ για καφέ και να μιλάμε,να γελάμε,να καλαμπουρίζουμε ακόμα και αν ο κόσμος γύρω μας γκρεμίζεται και όχι να καθόμαστε στο μπαρ 2 ώρες να κοιτάμε τα μπουκάλια απέναντι κατεβάζοντας ουίσκι και μπύρα και να πηγαίνουμε για ύπνο μεθυσμένοι χωρίς να έχουμε πει κουβέντα σε κανέναν.
    "Μα αν ξενυχτάτε πως πάτε για δουλειά το πρωί?" Τα περισσότερα από τα παιδιά που ξέρω αλλά και από τους μεγάλους, σηκώνονται από τις 4-5-6 το πρωί για δουλειά, σχολάν στις 3-4 το απόγευμα και πολλοί από αυτούς δουλεύουν και δεύτερη δουλειά και όλα αυτά ξεφτυλιζόμενοι στην δουλεία για 400-500 ευρώ. Ξεκουράζονται γιά 1-2 ώρες και μπορεί να βγουν μέχρι τις 12-1 το βράδυ με τους φίλους τους. Το πρωί είναι πάλι στο πόδι. Πως το κάνουν? Ας το βρουν μόνοι τους οι political correct επικριτές τους. Αν δεν μπορούν ας έρθουν να τους το δείξουν αυτά τα παιδιά πως γίνεται. Κάποιοι Έλληνες του εξωτερικού που έχουν ξεχάσει τα δικά τους, όταν έρχονται για διακοπές ας ρωτήσουν ώστε να ξαναθυμηθούν πως είναι να είσαι Έλληνας ή αν είναι δεύτερης γενειάς, τους γονείς τους.
    A journey of a thousand miles begins with a single step.

Ένα περίεργο μήνυμα από τον ......... Stranger ........ αναφέρεται σε επικείμενη κατάρρευση των τραπεζών στην Ελλάδα.

Αλήθεια ή ψέματα ?

Κοντός Ψαλμός Αλληλούια !

Stranger- Ήρθε Η Ώρα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. ### ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η "ΣΥΜΜΟΡΙΑ" ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ? ###
    Από EL HOPLITE in forum Κοινωνία, Οικογένεια & Οικονομικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.01.2014, 16:31
  2. Mε "ουφ" ξυπναμε,με " ωχ" πεφτουμε για υπνο..
    Από kos316 in forum Γνωριμία μελών - Χαιρετίσματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.12.2012, 20:20
  3. Από την Εκπομπή "ΝΕΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ" του ΣΚΑΙ για μετανάστευση στην Αυστραλία
    Από elenivar in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 27.10.2011, 02:03

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like