Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vaggelis2222 View Post
    To link δεν το δέχεται θα στο στείλω με πμ (beholder69)

    Όπως τα λες φίλε μου έχουμε χάσει τη μπάλα στο CIC.
    Λοιπόν χτες το βράδυ έβαλα τη γυναίκα και μίλησε στον Καναδά σε νούμερο επικοινωνίας που βρήκαμε στο CIC και της είπανε ότι για την περίπτωση τη δική μου για να είμαι νόμιμος και να μπορώ να δουλεύω εκεί πρέπει πρώτα να γίνει Sponsor αυτή για εμένα (10-14 μήνες).
    Πραγματικά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω από το PR η Sponsor;
    Αλλά μου φαίνεται παράξενο να πρέπει να περιμένω από 10-14 μήνες να γίνουν τα χαρτιά μου τι στιγμή που η γυναίκα μου και τα παιδιά μου έχουν υπηκοότητα και διαβατήρια Καναδέζικα;

    Δηλαδή εάν μετακομίσουμε Τορόντο ποιος θα τους ταΐζει; και ποιος θα δουλεύει να ταΐζει και εμένα; Δηλαδή θα πρέπει να δουλεύω παράνομα; δεν το πιστεύω, κάποιος τρόπος υπάρχει που μας διαφεύγει.

    Δεν ξέρω τι να πω αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο που μπορεί να βοηθήσει ας μας δείξει το δρόμο......

    Ευχαριστώ

    Όντως, είναι λίγο αργοί σ'αυτό... Βασικά η Πρεσβεία της Ρώμης είναι το θέμα, μάλλον επειδή αναλαμβάνουν πολλές χώρες. Σε άλλες Πρεσβείες ο χρόνος είναι σημαντικά μικρότερος...

    Ξέρω σίγουρα πως αν επικοινωνήσεις μαζί τους και μπορείς να αποδείξεις ότι έχεις άμεσα σχέδια να εγκατασταθείς (εισιτήρια κτλ) μπορεί να επισπευθεί η όλη διαδικασία. Έχω περίπτωση που έκανε και λιγότερο από 2 μήνες, αλλά προφανώς θέλει ψάξιμο, ερωτήσεις κτλ.

    Η γυναίκα μου μόνο και μόνο για να πάρει τη βεβαίωση της υπηκοότητας (την οποία και δικαιούταν λόγω Καναδού γονέα) έκανε λίγο πάνω από 1 χρόνο!

    Εμείς έχουμε άνθρωπο γνωστό χρόνια που έχει αναλάβει τις αιτήσεις μας και μας το είχε πει από την αρχή ότι θέλει χρόνο και υπομονή

    Comment


      Tha sas anafero k ego mia mikri istoria! O pateras tou sizigou moy eixe zisei sto Kanada apo 14-19 eton. Prin apo ena xrono se ilika 52 eton kai afou eixe aganaktisei o antropos na einai aplirotos kai na min mporeis na vrei douleia...ta paratise ola kai efyge gia Kanada me 500dolaria (exei tin upokootita). Filoxenithike gia ena kai mono vradi apo ena siggeni kai ti deuteri mera vgike sti gira kai brike douleia san servitoros se ena restaraunt. Simera meta apo ena xrono einai upeuthinos se 1 estiatorio vgazei peripoy sta 4000dolaria. Kai na skefteite pos o antropos mas exei voithisei oikonomika..stelnontas sinolika giro sta 3000dolaria. Kai ola auta otan stin Ellada ...den menei oute frago!! Ti fragko edo xrostame kai kiolas! To Septemvri feugei o antras moy gia Kanada (pire kai autos tin upikootita) kai meta apo duo mines kai ego me to paidi mas. Sigoura mporei na mi vrei douleia kateutheian sto antikeimeno mas ...alla nomizo pos an prosarmosteis me ti glossa eukairies yparxoun. To idio skeftomai kai gia mena poy ergazomai sto xoro tis pliroforikis..as xekiniso apo kapou xamila..de me peirazei kai sti poreia tha vroume to dromo mas...Telos poly simantiko einai oti tha prosferoume ena kalitero mellon sto paidi mas. Sigoura einai ena megalo risko..alla anekathen pisteua kai pisteuo pos autos pou riskarei den xanei..Einai prosopiki filosofia! Eyxomai sto kathena oti kalitero! Mi fobaste filoi mou...

      Comment


        καλως ηρθες στο Φορουμ jb1978
        Η ιστορια σου εμενα προσωπικα με γεμιζει ελπιδες.
        Φυσικα και οι δικες μου πληροφοριες που εχω απο γνωστους και φιλους για τον Καναδα ειναι παρομοιες ,αλλα εσυ τα διηγεισαι απο πρωτο χερι!!
        Και γω μετην σειρα μου εχω αρχισει να κανω τα απαραιτητα για την μονιμη μεταφορα μου εκει,και απο οτι μου εχουν 'πει μπορω να εχω την μονιμη Βιζα εργασιας και μετα 3 χρονια και την υπηκοοτητα!!!
        Ελπιζω πως ολα τελικα θα πανε καλα!!
        Ευχομαι και σε σενα τα καλλιτερα και μη διστασεις να γραφεις παντα θεματα σχετικα και γιατι οχι ενα ειδος ανταποκρισης μια που θα παει και ο συζυγος σου εκει.
        μια μικρη παρακληση μονο:
        Εαν δεν υπαρχει προβλημα (τεχνικο κλπ) και εαν θελεις γραφε στα Ελληνικα!
        θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

        Comment


          Έχεις δίκιο για τα greeklish και ζητώ συγνώμμη για αυτο

          Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μπορώ να προσφέρω πείτε μου!

          Comment


            Μην ζητας συγνωμη ηδη το εχεις αλλαξει και μαλιαστα με πολυ καλο τροπο!!
            Οι πληροφοριες που χρειαζονται ειναι οι γνωσεις που δεν καταγραφονται στο Φορουμ,αλλα και οι προσωπικες εμπειριες,(με απολυτο σεβασμο στα προσωπικα δεδομενα του καθενα), στην πρακτικη αντιμετωπιση των προβληματων της μεταναστευσης στον Καναδα.
            Πολυ σημαντικες πληροφοριες επισης ειναι οι εμπειριες αυτων που ζουν εκει,και των νεων μεταναστων και το παλιων!!
            Σχετικα ποστ ειναι αυτο του alexandros 23(93)στο θεμα που γραφουμε και καποια αλλα στα οποια γινεται καποια "ανταποκριση απο τον Καναδα"
            Γενικα πασης φυσεως πληροφορια ειναι χρησιμη!!!!
            θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

            Comment


              Λοιπόν, σύμφωνα με το cic και τους ανανεωμένους χρόνους επεξεργασίας για PR Card για τους φίλους που ενδιαφέρθηκαν παραπάνω, είναι 90 ημέρες για την αρχική έγκριση και 11 μήνες για να βγει η κάρτα, οπότε όντως μιλάμε για 12.5 μήνες κατά μέσο όρο.

              Comment


                Ευχαριστουμε beholder69

                Comment


                  Απορια

                  θα ήθελα να μου πει κάποιος η αν το έχει κάνει κάποιος .

                  ήμαστε μια τετραμελής οικογένεια ζούμε στην Ελλάδα εγώ και τα παιδιά μου (ανήλικα)έχουμε γεννηθεί στην Ελλάδα.

                  η σύζυγος έχει γεννηθεί στο Μόντρεαλ του Καναδά.

                  πρέπει να φύγουμε δυστυχώς γιατί δεν μπορούμε να ζήσουμε πλέον αξιοπρεπώς εδώ.

                  έκανα μια έρευνα για εργασία στον Καναδά και είχα καλά αποτελέσματα δλδ βρήκα .

                  το μόνο που δεν κατάφερα είναι το πως θα πάω εκεί,

                  δλδ μου λένε οι άνθρωποι ότι πρέπει για καλό να έχω από την Ελλάδα άδεια εργασίας για τον Καναδά.

                  η σύζυγος μου θα έχει στα χέρια της καναδικό διαβατήριο τα παιδιά μου και εκείνα καναδικό διαβατήριο θα έχουν .

                  μόνο εγώ θα έχω ελληνικό δεν μπορώ να πάω μαζί τους και ότι χρειάζεται να το εκδοσω από εκεί?

                  υπάρχει περίπτωση να μου πουν στο αεροδρόμιο εσύ γυρνάς πίσω Ελλάδα?

                  συγνώμη για τι μπορεί να σας κούρασα ,αλλά αν γνωρίζει κάποιος ας μου γράψει .

                  ευχαριστώ

                  Παντελής

                  Comment


                    Μιά φίλη μου που πήγαν και αυτοί Καναδά (η κοπέλα είναι καναδή) πήγε πρώτα αυτή και μετά από 4 περίπου μήνες ο σύζυγος και τα παιδιά.Τα παιδιά με καναδικά διαβατήρια,ο σύζυγος με ελληνικό.Στο αεροδρόμιο δεν είχε κάποιο πρόβλημα είπε ότι ήρθε να δει την γυναίκα του.ΔΕΝ μπορεί να δουλέψει όμως μέχρι να γίνουν και τα δικά του χαρτιά με το σπόνσορ από την γυναίκα του.

                    Comment


                      Καλως ηρθες anla στο φορουμ το σχετικο με τον Καναδα .Δεν ξερω αν ενδιαφερεσαι για εκει η απλα ποσταρες εδω γαι να Βοηθησεις.
                      Οπως ομως και να εχει Ευχαριστουμε πολυ!!
                      Καθε πληροφορια ειναι πολυτιμη!!
                      Εαν ειναι ευκολο πες την φιλη σου να σου δινει και αλλες πληροφοριες σχετικα με την ζωη εκει και να τις ποσταρεις στο "πατριωτακι"
                      Ευχαριστουμε και παλι πολυ!!!
                      θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                      Comment


                        Σε ευχαριστώ Σωτήρη.Ενδιαφερόμασταν για Αυστραλία αλλά τζίφος.Για Καναδά ακόμα το σκεφτόμαστε ίσως άμα δυσκολέψουν και άλλο εδώ τα πράγματα να το σκεφτούμε πιο σοβαρά.Η φίλη μου πάντως μας περιμένει.Μου έχει πει ότι δουλειές υπάρχουν όρεξη να έχεις και να μην είσαι τεμπέλης.Τα πράγματα όμως είναι λίγο δύσκολο για τους μη Καναδούς.Ότι μπορώ να βοηθήσω και ξέρω από αυτά που μου έχει πει ευχαρίστως να απαντήσω.

                        Comment


                          Σα να καταλαβα καλα λοιπον!!!!
                          Και εγω μια απο τα ιδια !!!
                          Μετα απο πολυ καιρο προσπαθειων γαι Αυστραλια αποφασισα και ξεκινησα την διαδικασια γαι Καναδα!!
                          Οπως θα διαπιστωσες δεν υπαρχει πολυ σημετοχη στο φορουμ γαι τα Θεματα του Καναδα!! Οχι τουλαχιστον οση σε συγκριση με εκεινη της Αυστραλιας και Σουηδιας!!!!!
                          Ας προσπαθησουμε λοιπον να κανουμε ποιο ζωντανο το Θεμα αυτο ελπιζοντας να βρουμε ανταποκριση ,ειδικα σε αυτους που ηδη εχουν παει και ζουν εκει!!!!
                          Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!!!
                          Α!! και που ξερεις ισως βρουμε στον Καναδα την Ιθακη μας !!!!!!!!
                          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                          Comment


                            Πραγματι σε σχεση με αλλα κρατη εχουμε πεσμενη κινηση για καναδα.Οποιος θελει να φτιαξει τα χαρτια για sponsorship o ιδιος για την γυναικα του η αντοιστροφα για μοντρεαλ κεμπεκ αν θελει ανταλλαζουμε πληροφοριες πανω στο θεμα .

                            Comment


                              Καλησπέρα κι από μένα!

                              Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω λινκ. Γράφουν κυρίως Βρετανοί που έχουν πάει/θέλουν να πάνε στον Καναδά (ή και σε άλλες χώρες). Έχει πολύ πληροφορία, σε κάποιες περιπτώσεις άχρηστη για Έλληνες, κάποια θρεντς όμως είναι πολύ χρήσιμα σε όποιον σκέφτεται τη μετανάστευση. Αυτό που καταλαβαίνω, ΧΩΡΙΣ όμως να το έχω "ξεψαχνίσει" το σάιτ, είναι πως υπάρχουν πολλοί τρόποι/προγράμματα για να βρέθει και να δουλέψει κάποιος νόμιμα στον Καναδά. Ελπίζω να βοηθήσει.

                              britishexpats.com/forum/forumdisplay.php?f=56]Canada : British Expat Discussion Forum

                              Comment


                                (Να μαι πάλι κι εγώ)

                                Λοιπόν, εδώ και 3 εβδομάδες ο αδερφός μου είναι στον Καναδά, και πιο συγκεκριμένα στο Red Deer του Alberta. Εδώ και μια βδομάδα έχει πιάσει δουλειά ως ηλεκτροσυγκολλητής. Βέβαια δεν πήγε ξέμπαρκος, εκεί τον περίμενες ο νονός μου, ο οποίος του είχε νοικιάσει διαμέρισμα του είχε αυτοκίνητο και είχε κάνει τη συνεννόηση με τον εργοδότη για να τον προσλάβει.

                                Επίσης να θυμίσω ότι ο αδερφός μου έχει την υπηκοότητα και εδώ στην Ελλάδα δούλευε από τα 15 ως σιδεράς (θέλω να πω δλδ, ότι ειναι σχετικός με το αντικείμενο).

                                Απ ότι μου είπε το μεροκάματο θα είναι 20$ την ώρα, μπορεί και 25$.

                                Αυτά μέχρι στιγμης, αν έχω κάποιο νεότερο θα επανέλθω. ;)

                                Comment

                                Working...
                                X