Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Νομιζω οτι εγινε η αρχη !!
    Κουραγιο παιδια και επιμεινετε στο να βαζετε Θεματα ηδη οι giorgos888,anla,alexandros89,bill64 εδωσαν πληροφοριες στο Φορουμ !!
    Περιμενουμε και αλλα ποστ με το καλο .Επισης περιμενουμε και αλλους "καινουργιους" να ποσταρουν. Ειδικα αυτοι που ειναι στο Καναδα ,ας γραψουν την αναταποκριση τους!!!
    Εχει μεγαλη σημασια για μας, και εχει δημιουργηθει και ειδικο θεμα "Ανταποκριση απο τον Καναδα" !!!
    Καλη συνεχεια σε ολους μας !!!!!
    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

    Comment


      Originally posted by panteli1 View Post
      θα ήθελα να μου πει κάποιος η αν το έχει κάνει κάποιος .

      ήμαστε μια τετραμελής οικογένεια ζούμε στην Ελλάδα εγώ και τα παιδιά μου (ανήλικα)έχουμε γεννηθεί στην Ελλάδα.

      η σύζυγος έχει γεννηθεί στο Μόντρεαλ του Καναδά.

      πρέπει να φύγουμε δυστυχώς γιατί δεν μπορούμε να ζήσουμε πλέον αξιοπρεπώς εδώ.

      έκανα μια έρευνα για εργασία στον Καναδά και είχα καλά αποτελέσματα δλδ βρήκα .

      το μόνο που δεν κατάφερα είναι το πως θα πάω εκεί,

      δλδ μου λένε οι άνθρωποι ότι πρέπει για καλό να έχω από την Ελλάδα άδεια εργασίας για τον Καναδά.

      η σύζυγος μου θα έχει στα χέρια της καναδικό διαβατήριο τα παιδιά μου και εκείνα καναδικό διαβατήριο θα έχουν .

      μόνο εγώ θα έχω ελληνικό δεν μπορώ να πάω μαζί τους και ότι χρειάζεται να το εκδοσω από εκεί?

      υπάρχει περίπτωση να μου πουν στο αεροδρόμιο εσύ γυρνάς πίσω Ελλάδα?

      συγνώμη για τι μπορεί να σας κούρασα ,αλλά αν γνωρίζει κάποιος ας μου γράψει .

      ευχαριστώ

      Παντελής
      Μπορείς να πας μαζί τους ως "τουρίστας" και να μείνεις έως και 6 μήνες (μπορεί να επεκταθεί μετά), όμως δε θα μπορείς να δουλέψεις μέχρι να σου κάνει η γυναίκα σου sponsorship. Τώρα αν βρεις κάποιον εργοδότη που να θέλει να σου κάνει τα χαρτιά για προσωρινή βίζα εργασίας μέχρι να βγει αυτή του μόνιμου κατοίκου, μπορεί, όμως συνήθως πρέπει να γυρίσεις Ελλάδα, να σου κάνει εκείνος τα χαρτιά από κει και μέσα σε λίγες εβδομάδες θα έχει βγει η βίζα.

      Comment


        Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι και εγώ με την σειρά μου για να μεταναστευσω μαζί με την κοπέλα μου στον κανδά. Έχουε σκεφτεί όμως να ακολουθήσουμετον δρόμο των σπουδών και συγκεκριμένα στο UBC στο Vancouver. Θα αιτηθούμε για master (agricultural economics) και (human nutrition) . Παρακολουθούμε μαθήματα αγγκλικών για το TOEFL .

        1)Χρειαζόμαστε και το IELTS ? ΑΝ γίνουμε δεκτοί σε κάποιο καναδικό πανεπιστήμιο αργότερα?

        2)αξίζει να πληρώσουμε κάποιο δικηγορικό γραφείο να ασχοληθεί με τα χαρτιά για μόνιμη visa?

        3) στο point system τους μετράει ότι θα έχω κατά πάσα πιθανότητα και master από την ελλάδα (έχω αιτηθεί για μεταπτυχιακό στο γεωπονικό στην αθήνα σε συναφή τομέα με αυτόν που θέλω για καναδα)

        4) γνωρίζεται αν αυτές οι ιδικότητες πριμοδοτούνται

        Υ.Γ. Πραγματικά όποια πληροφορία μαςπαρέχεται θα είναι εξαιρετικά χρήσιμη!!!!!!

        Υ.Γ. 2 έχουμε γνωστό για πρόχειρη δουλειά στην πόλη .

        υσχύει ότι άν πας για σπουδές σου παρέχουν visa για ακόμα έναν χρόνο μετά την ολοκλήρωση των σπουδών σου γιανα βρεις εργασία στον Καναδά \\ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ μετά θα μας είναι εύκολο να βγάλουμε μόνιμη visa??????

        Comment


          Καλως ηρθρες στο φορουμ rspiros !!
          Σου ευχομαι καλη επιτυχια !!
          για αρχη ριξε μια ματια στο: Studying in Canada
          Δυστυχως εγω προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με το θεμα το σπουδων !!
          Αλλα πιστευω οτι μια προσεκτικη μελετη στο ποιο πανω θα σε βοηθησει!!
          !!!ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ !!!
          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

          Comment


            καλημερα σε ολους και ολες!!παρακολουθω καιρο το forum αλλα πρωτη φορα γραφω..τα φωτα σας παρακαλω γιατι ετοιμαζομαστε για καναδα,η συντροφος μου εχει καναδικη υπηκοοτητα και ειναι ηδη στο μοντρεαλ,εχουμε αποφασισει να παντρευτουμε απλα δεν ξερουμε ακομα το που,αν παω σαν τουριστας στον καναδα και κανουμε τον γαμο εκει μπορω να κανω μετα τις διαδικασιες για spousal visa η πρεπει να ερθει ελλαδα να γινει ο γαμος και μετα να κανω αιτηση???

            Comment


              Να συμπληρωσω το εξης,μετα απο επικοινωνια με την ελληνικη πρεσβεια στο μοντρεαλ και αφου τους εξηγησαμε πως εχει το πραγμα απο εκει μας ειπαν οτι αφου εχουμε σκοπο να παντρευτουμε μην δοκιμασουμε να ψαξουμε δουλεια για μενα και να μου κανει προσκληση ο εργοδοτης κλπ,ο πιο ευκολος τροπος ειναι ειναι να κανουμε τον γαμο και μετα να ψαξω για δουλεια..

              Comment


                !!!ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !!! Γιαννη
                και μην ξεχνας την ανταποκριση!!!
                ΟΛΕΣ οι πληροφοριες που αφορουν τον Καναδα ειναι χρησιμες ειναι χρησιμες !!!!!!
                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                Comment


                  Originally posted by sotiris th View Post
                  !!!ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !!! Γιαννη
                  και μην ξεχνας την ανταποκριση!!!
                  ΟΛΕΣ οι πληροφοριες που αφορουν τον Καναδα ειναι χρησιμες ειναι χρησιμες !!!!!!

                  να εισαι καλα!!μακαρι να φυγω συντομα και οτι θελετε γιατι με πιανει η βιασυνη και δεν μπορω να μεινω εδω,η γυναικα ειναι ηδη εκει!!!

                  Comment


                    Οσο ποιο συντομα τοσο καλλιτερα Γιαννη
                    Εχετε την τυχη σαν ζευγαρι ενας απο τους δυο να ειναι υπηκοος !!!
                    Πιστεψε με αυτο λυνει πολλα, μα πολλα Προβληματα !!
                    !!!Ολα Καλα!!!! λοιπον και περιμενουμε την ανταποκριση σου με οτι το νεοτερο απο την ζωη Εκει!!!
                    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                    Comment


                      Σχεδιαστης Δομικων Εργων

                      Καλημερα σας... Μηπως γνωριζετε κατασκευαστικες-τεχνικες εταιρειες στον Καναδα οι οποιες να χρειαζονται σχεδιαστες? Ψαχνω για να στειλω βιογραφικα... Σας ευχαριστω πολυ!!!

                      Comment


                        Καλησπέρα Παιδιά! Μου έχουν κανει πρόταση εργασίας στον Βανκούβερ του Καναδα. Ξέρετε ποια είναι η διαδικασία? Με τα site εχω μπερδευτει δεν ξερω ποιο είναι το σωστο. Μου ειπανε με την πρόσκληση βγαίνει πιο γρηγορα η βίζα αληθεύει? Ευχαριστω

                        Comment


                          Βασικα Θανο εχουν δικαιο
                          Ειναι πραγματικα ο ποιο ευκολος τροπος για να βγαλει καποιος βιζα.
                          Εκεινο που ξερω ομως ειναι οτι τα ''απαραιτητα''τα ετοιμαζει ο εργοδοτης απο εκει εκτος απο αυτα που θα πρεπει να φερεις εσυ απο Ελλαδα.
                          Δεν ξερω αλλες λεπτομεριες για την περιπτωση σου για αυτο τα γραφω αυτα με καθε επιφυλαξη
                          Παντως στη θεση σου θα εκανα ενα ταξιδι εως εκει ,και θα αντιμετωπιζα απο κοντα την κατασταση.Σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!!
                          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                          Comment


                            Καλημερα καπου διαβασα οταν εισαι υπηκοος και γυρισεις πισω μετα απο καποια χρονια οτι δικαιουσαι την δωρεαν ιατρικη περιθαλψει μετα απο τρεις μηνες.Σαν πολυ δεν ειναι τρεις μηνες και αν σου προκυψει καποιο προβλημα υγειας τη γινεται μηπως ασφαλιζομαστε σε καμμια ιδιωτικη ασφαλησει για τους τρεις μηνες γνωριζει κανενας τιποτα.Ευχαριστω.

                            Comment


                              καλημέρα και από εμένα .
                              κάπου διάβασα, αν το βρω πάλι θα το αναρτήσω ότι μέχρι να βγάλει κάποιος Κάρτα υγείας στον Καναδά,
                              είναι καλυμμένος από την χώρα που έφυγε εφόσον έχει σε ισχύει την ασφάλιση εκεί που ήταν.

                              Comment


                                panteli1 με το ελληνικό ασφαλιστικό είναι όλα ρευστά

                                Comment

                                Working...
                                X