Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 39 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 386

Θέμα: Canada

το εισιτήριο κοστίζει με επιστροφή απο 1000 εως 1500 ευρώ, αλλά το εισιτηριο σου και όλα τα έξοδα για την έκδοση της βίζας είναι έξοδα που αφορούν τον εργοδότη. Πρέπει φυσικά να βρείς κάπου να μείνεις (ενοίκιο ή αν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει) και ζητάνε εκτύπωση του λογαριασμού σου στην τράπεζα με αρκετά χρήματα ώστε να μπορείς να συντηρήσεις τον εαυτό σου τον πρώτο μήνα πρίν ακόμα πάρεις το μισθό σου. Γύρω στα 5000 είναι καλά. Η διαδικασία είναι χρονοβόρα και εγώ είχα απογοητευτεί πολύ αλλά τώρα που είμαι εδώ μπορώ να πω με σιγουριά...πως άξιζε τον κόπο!!!

Το βλέπω εξαιρετικά δύσκολο κάποιος να κλείσει δουλειά εξ αποστάσεως και μάλιστα όταν θα πρέπει ο εργοδότης να περιμενει κάνα χρόνο μέχρι να βγει η visa.. Ήσουν μάλλον από τους τυχαιρούς/ες που γνωριζες τον εργοδότη. Ο Καναδάς θεωρώ ότι είναι η πιο ωραία χώρα στον κόσμο για να ζήσει κανείς, αλλά δε με βλέπω γιατί δεν γνωρίζω κανέναν εκεί και χωρίς έτοιμη δουλειά δεν γίνεται.
    Σίγουρα άξιζε τον κόπο. Ευχομαι καλή συνέχεια.

σκεφτομαι για καναδα εχω πτυχιο και προυπηρεσια τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να αναγνωριστουν?το ιδιο και ο συζυγος μου ευχαριστω για ολα

Καλησπέρα σε όλους ...με ενδιαφέρει κ μένα να φύγω από Ελλάδα το συντομότερο όμως από όλη την μελέτη που έχω κάνει είμαι ανάμεσα σε τρεις χώρες που θεωρώ πως είναι οι καλύτερες δυνατές επιλογές:
    Καναδάς: επειδή έχει δυνατό κοινωνικό και οικονομικό σύστημα-πρόνοια,δυνατά πανεπιστήμια-υγειονομική περίθαλψη , μιλάνε Αγγλικά,όμορφη χώρα όμως χάλια καιρός-ποσοστό ανεργίας 8,1%.
    Σκανδιναβικές Χώρες: μια από τα ίδια, όμως είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και δύσκολα τα πράγματα με τα Σουηδικά-Γαλλικά δεν ξέρω.. ποσοστό ανεργίας 13,5%
    Αυστραλία:μια από τα ίδια .5%
    Δεν μπορώ να διαλέξω ίσως πολλές πληροφορίες να μου ξεφεύγουν άραγει που έχω περισσότερες πιθανότητες;

Οι ανειδικευτοι με απολυτηριο λυκειου και κατοχοι IELTS μπορουν να μεταναστευσουν στον Καναδα εαν εχουν βρει εργοδοτη που τους προσφερει δουλεια και εχουν καποιον να τον φιλοξενήσει?

Mετανάστευση

pedia kalispera,thelo na metanastefso me tin oikogeneia mou ston Canada,gnorizei kapoios apo esas na me enimerosei shetika?na gnorizei kapoio tilefono,gia na enimerotho episima?efharisto poli.

Καλησπέρα

ξεκίνα από το http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/index.asp που είναι το επίσημο site. Κάποιο τηλέφωνο δεν υπάρχει.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terastios1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    pedia kalispera,thelo na metanastefso me tin oikogeneia mou ston Canada,gnorizei kapoios apo esas na me enimerosei shetika?na gnorizei kapoio tilefono,gia na enimerotho episima?efharisto poli.
    http://www.canadainternational.gc.ca....aspx?lang=eng

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terastios1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδελφέ και εγώ έχω το ίδιο ενδιαφέρον και έμαθα πολλά πράγματα από τα επίσημα site που σου δίνουν και τα παιδιά παρακάτω,μάλιστα στο κεντρικό γραφείο για την μετανάστευση του Καναδά (θα τα βρεις μέσα στα αυτά τα site) μπορείς να επιλάξεις να μιλήσεις και στα ελληνικά αν τα αγγλικά σου δεν είναι τόσο καλά......σαν να λέμε εξυπηρέτηση όπως εδώ!!!!!!!!Θέλει λίγο ψάξιμο αλλά αξίζει τον κόπο γιατί είναι αναλητικότατα

ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE: http://www.canadavisa.com/greek/canada-immigration.html. ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ. ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ Ή ΟΧΙ) ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΩ. ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ CALGARY ALBERTA ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΕΚΕΙ. ΟΤΙ ΜΑΘΩ ΜΟΛΙΣ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΓΡΑΨΩ....ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΕΧΘΟΥΝ ΤΗΜ ΚΑΤΣΑΜΕ....ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΑ!!!!

Σελίδα 2 από 39 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. IEC (International Experience Canada)
    Από ck_ec29710 in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 754
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.10.2018, 16:29
  2. Canada Citizenship (Υπηκοότητα)
    Από claus in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.03.2015, 13:29
  3. Canada's Best places to live
    Από claus in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03.12.2013, 11:55
  4. ΔΙΛΗΜΜΑ? (UK vs CANADA)
    Από pantel10 in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.11.2013, 01:48
  5. νέο μέλος από canada
    Από mitsos1966 in forum Γνωριμία μελών - Χαιρετίσματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.03.2013, 20:17

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like