Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Ισχυει οτι πρεπει να εχεις 11.000€ για να μεταναστευσεις στον Καναδα ?? Εχω ακουσει οτι σου ζητανε να τους παρουσιασεις λογαριασμο τραπεζης με αυτο το ποσο για να ειναι σιγουροι οτι μπορεις να "κινηθεις" στις αρχες.. και σε περιπτωση που παει κατι στραβα να εχεις λεφτα να επιστρεψεις στη χωρα σου (?)

    Comment


      #32
      Συγνωμη αλλα μηπως γνωριζει κανενας γι αυτο το προγραμμα? http://www.inlinguavancouver.com/pro..._and_work/#DIY
      Απο οτι καταλαβα ειναι εξασκηση Αγγλικων μεσα απο δουλεια σε διαφορα επαγγελματα. Αυτην την προυπηρεσια μπορει καποιος να τη χρησιμοποιησει στη visa του? Ειναι καλη περιπτωση οπως φαίνεται παντως.

      Comment


        #33
        ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ (ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΟ) ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΑ ΕΞΗΣ:
        1)ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ (ΚΥΡΙΩΣ ΕΛΛΗΝΑΣ) ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ SITE ΚΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΗΣ VISAS ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΦΘΕΙ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ ΑΛΛΗ.
        2)ΝΑ ΣΕ ΔΕΧΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝΩ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΕΓΚΡΙΘΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ!!
        3)ΑΝ ΑΙΤΗΘΕΙΣ ΤΗΝ PERMANENT SKILLED VISA (ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ) ΘΕΛΕΙΣ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ.
        ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΟΤΙ Ο ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΤΟ ΝΑ ΑΙΤΗΘΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΙ ΕΠΕΙΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ Ο ΕΚΕΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΛΑΘΟΣ.
        ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥΥΥΥ ΨΑΞΙΜΟ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ-ΓΝΩΣΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!! ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ.
        ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ!!!! ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΤΩ!!!
        ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΤΩΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ, ΑΞΙΖΕΙ!!!! ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ......

        Comment


          #34
          Ναι ισχύει οτι πρέπει να έχεις κάποια χρήματα (το ποσό δεν το θυμάμαι - εξαρτάται απο το αν εισαι μονος , γυναικα , παιδια ) νομιζω καπου εκει ειναι το ποσο. Αυτο νομίζω ομως δεν ισχύει αν εχεις βρει ηδη δουλειά η οποία σου εξασφαλίζει ένα εισόδημα τουλάχιστον 1000$ το μηνα.

          Comment


            #35
            Καλησπερα!!!!

            Θα με ενδίεφερε να μεταναστέυσω στην Ολλανδία και πιο συγκεκριμένα στο Αμστερνταμ και θα θέλα αν υπάρχει η δυνατότητα για κάποια ενημέρωση σχετικά με το τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω.
            Συγνώμη αν εχω μπει σε λάθος φορουμ, αλλα ειμαι καινουρια και δεν βρήκα καπου που να αναφερεστε στην Ολλανδια.
            Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων, καλο μεσημέρι και καλό Σ/Κ!!!

            Comment


              #36
              φευγω για το ΤΟΡΟΝΤΟ του ΚΑΝΑΔΑ σε ενα μηνα

              gv h h h hbgkjkv hjvj

              Comment


                #37
                Γεια σου Παντελη..Δεν ξερω να απντησω σε πολλα το μονο που μπορω να σου πω μιας και μεις ψαχνομαστε αυτο το καιρο για εξω ειναι πως τα πραγματα αμερικη δεν πανε καλα..Εχει ο αντρας μου θεια στο καναδα και συγκεκριμενα τοροντο και εγω θεια στη Ν.Υορκη..αυτο που μας ειπανε και απτις δυο μεριες ειναι να μη παμε γιατι ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει δουλεια και μας λενε κοιταξτε κιολας τι χαμος που γινεται με ανεργια πλεον γιατι αντιμετωπιζουν κριση και εκει και τις ουρες που σχηματιζονται καθημερινα για συσσιτιο απο ανεργους....Τωρα ναναι προπαγανδα και να μην θελουν να παμε εκει οι συγγενεις μας θα σε γελασω..Δεν ταφησα ομως ετσι και μιλησα και με ατομα που ουτε καν γνωριζω στο facebook αλλα που εχουμε κοινο ενδιαφερον ''τα σκυλια'' και μου ειπαν πως οντος ειναι δυσκολα εκει και αν πας καπου μου προτειναν βραζιλια..Μια χωρα ανερχομενη πολυ και τωρα λενε θα ανοιξουν και πολλες θεσεις λογο των αγωνων...Αυτα απο μενα ειπα οτι μουπαν αλλα φυσικα κανε την ερευνα σου και ψαξτο καιμονος σου μην βασιζεσαι σοτι ακους απο δεξια αριστερα,απλα στην περιπτωση πουχα ρωτησει εγω μουτοπαν 5 διαφορετικα ατομα και οι 2 ηταν οικογενειες συγγενων...
                Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                Comment


                  #38
                  nai ontos exeis ena dikio se auta pou les alla skeftomai oti einai ena meros pou h oikonomia tous einai arketa kali akoma kai....den einai ratsistes, uparxoun poloi ellhnes opou fantazomai oti mia pou to ekanan autoi kai ta perasan tha einai pio anoikxtoi na se bohthisoun kapos perissotero. allo basikok problima einai kai h glossa. mporei ta agglika m na min einai oti kalitero uparxei alla sigoura einai kalotera apo ta portogalika poy milane sth brazilia...
                  uparxei terastio problima akoma eglimatikotitas..
                  den xero ego to phra apofasi kai tha paro to risko na to kano apla hthela na rotiso poio polu gia ta diadikastika kai ta grafiokratika zitimata. se euxaristo polu pantos gia to endiaferon pou edeixes kai euxomai apo meria m ta kalitera gia sena kai ton antra s

                  Comment


                    #39
                    Νασαι καλα σευχαριστω πολυ για τις ευχες και ανταποδιδω!!!Ψαξου καλα και κανε το βημα για οπου κρινεις καλυτερο!!!Δες λιγο το θεματακι με την βιζα μην ειναι οπως στην αυστραλια που εμαθα που αν πας με τουριστικη βιζα δεν μπορεις να εργαστεις..Ψαξτο καλα και ευχομαι τα καλυτερα
                    Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                    Comment


                      #40
                      Είμαι νοσηλευτρια και σκεφτομαι με τον αντρα μου να φυγουμε στον Καναδα ξέρει κάποιος αν έχει ισχύ το πτυχίο μου εκεί?Εχω και κατι φιλους εκει αλλαι δεν γνωριζουν να με κατατοπισουν ακριβως με το τι ισχυει.

                      Comment


                        #41
                        καλησπερα κ απο μενα....θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε....εχω γνωστο στον καναδα ο οποιος εχει ορνιθοτροφειο, τι ευθυνες θα εχει αυτος για μενα και τι προυποθεσεις χρειαζονται ωστε να γινει ο εργοδοτης μου...ακομα ειμαι πτυχιουχος τει πληροφορικης και τηλ/νιες χωρις πειρα, μπορω μα ξεκινησω τα διαδικαστικα χωρις να ΄χρησιμοποιησω΄τον γνωστο μ?Ευχαριστω..

                        Comment


                          #42
                          Από δω ξεκινά η έρευνα για μετανάστευση στον Καναδά!

                          Apply to work in Canada, extend a work permit or hire a foreign worker.


                          Το επίσημο site του Υπ. μετανάστευσης του Καναδά. Κάτι αντίστοιχο με το immi.gov.au της Αυστραλίας! (πολύ κατώτερα από το ελληνικό .......αντίστοιχο υπουργείο!!!) αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή! Σας εύχομαι η ερευνά σας να σας ανοίξει το δρόμο στην ελπίδα! Καλό κουράγιο!
                          Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                          Comment


                            #43
                            πολυ ευκολα τα λεει τουλαχιστον στο site!!
                            Ειδικα για ηλεκτρολογους, σε ορισμενες πολιτειες δεν ζητανε ουτε... αδεια!!
                            κατι δεν θα εχω διαβασει σωστα!!!!

                            Comment


                              #44
                              Αγγελία για δασκάλους η νηπιαγωγούς στην ελληνοκαναδική εφημερίδα ''ΒΗΜΑ""

                              Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                              Comment


                                #45
                                paidia iparxi ki alloi lisi na paei ston canada
                                1) kapia paidia apo esas einai idi ston canada kai ergazonte ,osoi endiaferonte na figoun na milisoun me esas pou eiste idi ekei na sas boithisoun(na sas dosoun kai ta lefta giata eksoda pou tha xreiastoun)
                                2)h na sas paroun san stenouns filous h makrina ksaderfia

                                Comment

                                Working...
                                X