Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by stragalaki View Post
    καλησπερα κ απο μενα....θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε....εχω γνωστο στον καναδα ο οποιος εχει ορνιθοτροφειο, τι ευθυνες θα εχει αυτος για μενα και τι προυποθεσεις χρειαζονται ωστε να γινει ο εργοδοτης μου...ακομα ειμαι πτυχιουχος τει πληροφορικης και τηλ/νιες χωρις πειρα, μπορω μα ξεκινησω τα διαδικαστικα χωρις να ΄χρησιμοποιησω΄τον γνωστο μ?Ευχαριστω..

    θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τον γνωστό σου. Να σου στείλει ΑΝ για μια θέση που σου προσφέρει, βγαλε OPEN work permit, και μετά μπορείς να δουλέψεις όπου θες. αλλιώς θα είσαι δεσμευμένη να δουλεύεις για τον εργοδότη που αναφέρει το work permit.

    Comment


      #47
      Originally posted by ΡΑΝΙΑ73 View Post
      ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ.
      Τελεια! Αναμενω με αγωνια περισσοτερες πληροφοριες. Εχω εναν φιλο στο Ontario, Kitchener ο οποιος συνεχως μου λεει να παω εκει για δουλεια αλλα δεν ειμαι ετοιμος ακομα, δεν εχω λεφτα να κινηθω.

      Μπορει ο φιλος μου να γινει εγγυητης ? Αν ναι, ποσο καιρο θα μπορει να με φιλοξενησει ? Μηπως θα μπορω να μεινω οσο θελω ?

      Comment


        #48


        Forum με παρα πολλες πληροφοριες και βοηθεια για μεταναστευση. Η canadavisa ειναι ιδιωτικη εταιρεια δικηγορων μεταναστευτικου δικαιου,(και πολυ εξυπηρετικοι πρεπει να αναφερω) αλλα το forum ειναι δημοσιο, μπαινεις ελευθερα και βλεπεις τα παντα.
        Διαβαστε προσεκτικα!!

        Comment


          #49
          thanks for share friends

          Comment


            #50
            ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΝΕΟΤΕΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ.
            ΚΑΤΑΡΧΗΝ, ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (ΕΓΩ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ, Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ 8 & 9 ΕΤΩΝ) ΚΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΟ ΨΑΞΙΜΟ.
            ΛΟΙΠΟΝ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ (Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΕΒΑΛΕ ΕΝΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΙ ΕΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ) ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΑΝΑΔΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΚΑΝΑΔΟ ΠΟΛΙΤΗ ΚΙ ΕΤΣΙ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΑ. ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΕΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΝΑΔΟΥΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ.
            ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΛΛΗΝΑ ΜΑΓΕΙΡΑ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ) ΚΑΙ ΝΑ "ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙ" ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ. ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ (ΠΟΥ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ CAREGIVER, ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΕΝΣΗΜΑ.
            ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΕ ΕΙΚΟΝΙΚΟΥΣ ΓΑΜΟΥΣ, ΟΠΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΑΙ ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟΣ Ο ΓΑΜΟΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΝΑΔΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΕΙΣΑΙ ΟΚ.
            ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ (ΑΜΕΣΩΣ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ?) ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΑΖΥΓΙΟ, ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
            ΑΥΤΑ!!! ΟΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΕΧΩ ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ.....ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!

            Comment


              #51
              καλησπερα και απο'μενα
              θα ηθελα να κανω μια πολυ σημαντικη ερωτηση: αν καποιος δεν εχει ουτε γνωστους ουτε προσκληση απο εργοδοτη... εχει ομως ενα αξιοσεβαστο οικονομικο ποσο και μπορει να το αποδειξει, του δινουν βιζα ή πρεπει οπωσδηποτε να δουλευεις καπου για να ξεκινησεις την διαδικασια για εκδοση βιζας μονιμης παραμονης στον καναδα?

              Comment


                #52
                Originally posted by despoina33 View Post
                καλησπερα και απο'μενα
                θα ηθελα να κανω μια πολυ σημαντικη ερωτηση: αν καποιος δεν εχει ουτε γνωστους ουτε προσκληση απο εργοδοτη... εχει ομως ενα αξιοσεβαστο οικονομικο ποσο και μπορει να το αποδειξει, του δινουν βιζα ή πρεπει οπωσδηποτε να δουλευεις καπου για να ξεκινησεις την διαδικασια για εκδοση βιζας μονιμης παραμονης στον καναδα?
                Αν έχεις την οικονομική άνεση, καλό θα ήταν να δείς αν υπάρχει βίζα για να κάνεις δική σου δουλειά εκεί!
                Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                Comment


                  #53
                  Originally posted by τζοανα View Post
                  Καλησπερα!!!!

                  Θα με ενδίεφερε να μεταναστέυσω στην Ολλανδία και πιο συγκεκριμένα στο Αμστερνταμ και θα θέλα αν υπάρχει η δυνατότητα για κάποια ενημέρωση σχετικά με το τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω.
                  Συγνώμη αν εχω μπει σε λάθος φορουμ, αλλα ειμαι καινουρια και δεν βρήκα καπου που να αναφερεστε στην Ολλανδια.
                  Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων, καλο μεσημέρι και καλό Σ/Κ!!!
                  Για δουλειά έχεις βρει τίποτα;

                  Comment


                    #54
                    καλη επιτυχια σε ολους μας παιδια

                    Comment


                      #55
                      Παιδια καλησπερα.Σε καποιους μηνες μπαινω στο στρατο.Μολις απολυθω σκεφτομαι να φυγω για Καναδα απλα δεν εχω σπουδασει τιποτα.Νεος ειμαι και περιθοριο εχω απλα το μονο μου προσον ειναι καλα αγγλικα.Η ερωτηση μου ειναι αν εχεις καποια λεφτα στην ακρη που σου δινουν το περιθοριο για να αρχισεις μια νεα ζωη μετα τι κανεις?Θελω να πω πως μπορω να βγαλω μια βιζα να παω να δοκιμασω την τυχη μου στην μακρινη ηπειρο ??Παρακαλω οποιος γνωριζει οτιδηποτε σχετικα για Καναδα η ΗΠΑ να μου πει .Ευχαριστω !

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by basilis001 View Post
                        Παιδια καλησπερα.Σε καποιους μηνες μπαινω στο στρατο.Μολις απολυθω σκεφτομαι να φυγω για Καναδα απλα δεν εχω σπουδασει τιποτα.Νεος ειμαι και περιθοριο εχω απλα το μονο μου προσον ειναι καλα αγγλικα.Η ερωτηση μου ειναι αν εχεις καποια λεφτα στην ακρη που σου δινουν το περιθοριο για να αρχισεις μια νεα ζωη μετα τι κανεις?Θελω να πω πως μπορω να βγαλω μια βιζα να παω να δοκιμασω την τυχη μου στην μακρινη ηπειρο ??Παρακαλω οποιος γνωριζει οτιδηποτε σχετικα για Καναδα η ΗΠΑ να μου πει .Ευχαριστω !
                        Canada Immigration Forum - Index

                        Working temporarily in Canada

                        Comment


                          #57
                          Pantelis1234,Καλησπέρα.
                          Τώρα φαντάζομαι,βρίσκεσαι στο Τορόντο.
                          Ποιές οι πρώτες σου εντυπώσεις ?
                          < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by ΡΑΝΙΑ73 View Post
                            ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΝΕΟΤΕΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ................:
                            kai egw eimai arxitektonas kai psaxnomai gia Toronto eixate kanena neo paidia? thn kalhspera mu se olous..

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by panaisit View Post
                              kai egw eimai arxitektonas kai psaxnomai gia Toronto eixate kanena neo paidia? thn kalhspera mu se olous..
                              ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΙΖΑ! ΟΤΙ ΜΑΘΩ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ...
                              ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ. ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΩΣΤΕ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ.
                              ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....

                              Comment


                                #60
                                help

                                καλησπερα σε ολους.εχω το εξης προβλημα.ειμαστε φρεσκοπαντρεμενος κ η κοπελα μου ειναι γεννημενη στο μοντρεαλ του Quebec.σκευτομαστε να φυγουμε.αλλα δν βγαζω ακρη με τα διαφορα site.μπορει να μου κανει προσκληση?ζει τα τελευταια 19χρονια ελλαδα.υπαρχει καποιο γραφειο ελλαδα που να βοηθαει με αυτα τα θεματα στην αθηνα?αυτα τα λιγα

                                Comment

                                Working...
                                X