Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by asdf View Post
    καλησπερα σε ολους.εχω το εξης προβλημα.ειμαστε φρεσκοπαντρεμενος κ η κοπελα μου ειναι γεννημενη στο μοντρεαλ του Quebec.σκευτομαστε να φυγουμε.αλλα δν βγαζω ακρη με τα διαφορα site.μπορει να μου κανει προσκληση?ζει τα τελευταια 19χρονια ελλαδα.υπαρχει καποιο γραφειο ελλαδα που να βοηθαει με αυτα τα θεματα στην αθηνα?αυτα τα λιγα
    Καλησπέρα,

    Εφόσον η γυναίκα σου είναι γεννημένη εκεί, έχει την Καναδική υπηκοότητα. Κατά συνέπεια μπορεί να συμπληρώσει μία αίτηση για σένα, ώστε να γίνεις PR (Permanent Resident) και μπορείς να πας ελεύθερα, χωρίς κανένα περιορισμό. Εάν μείνεις τουλάχιστον 3 από τα 4 επόμενα χρόνια εκεί, τότε μπορείς να αποκτήσεις κι εσύ την υπηκοότητα.

    Δεν γωρίζω κάποιο γραφείο, όμως η Καναδική Πρεσβεία βοηθάει πάρα πολύ με όποια απορεία και να έχετε. Απλά συμπληρώστε την αίτηση που θα σας δώσουν προσεχτικά και χρειάζεται περίπου ένας χρόνος για την έγκριση, η οποία βγαίνει από την Πρεσβεία στη Ρώμη.

    Comment


      #62
      Originally posted by beholder69 View Post
      Καλησπέρα,

      Εφόσον η γυναίκα σου είναι γεννημένη εκεί, έχει την Καναδική υπηκοότητα. Κατά συνέπεια μπορεί να συμπληρώσει μία αίτηση για σένα, ώστε να γίνεις PR (Permanent Resident) και μπορείς να πας ελεύθερα, χωρίς κανένα περιορισμό. Εάν μείνεις τουλάχιστον 3 από τα 4 επόμενα χρόνια εκεί, τότε μπορείς να αποκτήσεις κι εσύ την υπηκοότητα..................................
      Μιλήσε με την καναδική πρεσβεία κ μας παρέπεμψε στο site της πρεσβειας στη ρωμη.απο κει κ πέρα απλα δν βγαζω ακρη.πρεπει να κανω εγω αίτηση.επειτα πρεπει να κανει κ εκεινη.και επειδη ειναι να παμε quebec πρεπει να κανει ξεχωριστη αιτηση για εκει.σου λεω μεχρι να βγαλω ακρη 8α γινει ο εγκεφαλος μου σαλατα.αν καποιος εχει περασει την διαδικασια 8α βοη8ουσε πολυ

      Comment


        #63
        Originally posted by asdf View Post
        Μιλήσε με την καναδική πρεσβεία κ μας παρέπεμψε στο site της πρεσβειας στη ρωμη.απο κει κ πέρα απλα δν βγαζω ακρη.πρεπει να κανω εγω αίτηση.επειτα πρεπει να κανει κ εκεινη.και επειδη ειναι να παμε quebec πρεπει να κανει ξεχωριστη αιτηση για εκει.σου λεω μεχρι να βγαλω ακρη 8α γινει ο εγκεφαλος μου σαλατα.αν καποιος εχει περασει την διαδικασια 8α βοη8ουσε πολυ
        Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Δυστυχώς με τα θέματα μετανάστευσης από Ελλάδα, όντως ασχολείται η πρεσβεία της Ρώμης, όμως δεν χρειάζεται να ασχοληθείτε καθόλου μαζί τους. Όταν λες μίλησε με την πρεσβεία εννοείς τηλεφωνικά ή πήγε από κει και τις έδωσαν τις πληροφορίες για τη Ρώμη οι φρουροί έξω από την Πρεσβεία?

        Την έχω περάσει τη διαδικασία, είναι πολύ παρόμοια περίπτωση με τη δική σου (γυναίκα Καναδή, μόνο που δεν είχε γεννηθεί εκεί και έτσι χρειαζόταν να πάρει το πιστοποιητικό και τώρα περιμένουμε την έγκριση του δικού μου).

        Τα βήματα είναι τα εξής:

        1) Εφόσον η γυναίκα σου γεννήθηκε εκεί, έχει ήδη την Καναδική υπηκοότητα. Το θέμα είναι αν έχει το Certificate που το αποδεικνύει. Εάν ναι, εκείνη είναι έτοιμη. Αν όχι, πρέπει να στείλει μία αίτηση Citizenship, την οποία την παίρνει από την εδώ πρεσβεία (πρέπει να το πει στους φρουρούς για να την αφήσουν να μπει μέσα - μιλάμε για τρελλό έλεγχο). Πραγματικά δεν ξέρω εάν εφόσον έχει γεννηθεί εκεί της έχουν εκδόσει ήδη ή όχι, αυτό είναι ένα θέμα. Η λογική λέει πως προφανώς και πρέπει να είναι ήδη καταχωρημένη, οπότε και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Ας δει τα χαρτιά που έχει ήδη από Καναδά για να είναι σίγουρη και στην ανάγκη να πάρει ένα τηλέφωνο στην εδώ πρεσβεία. Αφήνει μήνυμα και παίρνει τηλέφωνο κάποιος ειδικός για το θέμα.

        2) Εφόσον η γυναίκα σου έχει ήδη το πιστοποιητικό (ή εκδόσει άλλο - η διαδικασία παίρνει 1-1.5 χρόνο αν δεν το χει ήδη), κάνει πάλι *η ίδια* μία αίτηση για spouse sponsorship για σένα. Συμπληρώνει όλα τα στοιχεία, μπορεί να σας ζητήσουν αργότερα αποδείξεις για τη σχέση σας ώστε να σιγουρευτούν πως δεν παντρευτήκατε επί τούτου για την μετανάστευση και τη δίνει στην πρεσβεία μαζί με το χρηματικό αντίτιμο. Αυτή είναι αίτηση για Permanent Residency, όχι Working Permit. Δες λοιπόν εαν για αυτή την περίπτωση θέλει κάποια επιπλέον αίτηση για το Quebec (για Working Permit θέλει σίγουρα, αλλά για PR δεν θυμάμαι και μπορεί να μη χρειάζεται, μιας και θα πας εκεί σαν μόνιμος κάτοικος Καναδά και όχι σαν προσωρινός εργαζόμενος με βίζα). Αυτή η διαδικασία παίρνει άλλους 14 περίπου μήνες (εγώ αυτό περιμένω να εγκριθεί).

        Βασικά αυτό είναι όλο, περισσότερο ο χρόνος αναμονής είναι παρά ο,τιδήποτε άλλο.

        Comment


          #64
          Καλημέρα,
          ενδοιαφερομαι και εγώ να φύγω στον Καναδα. Ειμαι 34 ετων, παντρεμένη με 2 παιδιά (3 ετων και 1 ετους). Ο άντρας μου 34 ετων, δουλευει στον ιδ. τομεα βαφείο ρούχων (το τελευταιο στην Ελλαδα πια )11 ΧΡΟΝΙΑ. ΕΓΏ ΕΊΜΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ 11 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ. ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜ. ΥΠΑΛ. ΣΤΟ ΑΧΕΠΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΟΥΝ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ. ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ. ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ. ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΣΤΟ. ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΣΤΟ? ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙ? ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΛΥ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ?
          ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

          Comment


            #65
            Originally posted by beholder69 View Post
            Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Δυστυχώς με τα θέματα μετανάστευσης από Ελλάδα, όντως ασχολείται η πρεσβεία της Ρώμης, όμως δεν χρειάζεται να ασχοληθείτε καθόλου μαζί τους. Όταν λες μίλησε με την πρεσβεία εννοείς τηλεφωνικά ή πήγε από κει και τις έδωσαν τις πληροφορίες για τη Ρώμη οι φρουροί έξω από την Πρεσβεία?

            Την έχω περάσει τη διαδικασία, είναι πολύ παρόμοια περίπτωση με τη δική σου (γυναίκα Καναδή, μόνο που δεν είχε γεννηθεί εκεί και έτσι χρειαζόταν να πάρει το πιστοποιητικό και τώρα περιμένουμε την έγκριση του δικού μου).............................................. .......
            εχει το πιστοποιητικο γεννησεως απο τον καναδα κ προσφατο διαβατηριο καναδικο.πηρε τηλ η ιδια στην πρεσβεια εδω κ ρωτησε τι πρεπει να κανει κ την παραπεμψανε στην ιστοσελιδα της ρωμης.λες να κανουμε εναν κοπο να παμε απο κει?οσον αφορα τις ιατρικες εξετασεις?βρικα τους συμβεβλημενους ιατρους που εχει το σιτε τους κ μιλησα με τον εναν κ μου ζητησε 240 ευρω για τις εξετασεις.τι εξετασεις ειναι αυτες κ κανουν τοσο?

            Comment


              #66
              Originally posted by asdf View Post
              εχει το πιστοποιητικο γεννησεως απο τον καναδα κ προσφατο διαβατηριο καναδικο.πηρε τηλ η ιδια στην πρεσβεια εδω κ ρωτησε τι πρεπει να κανει κ την παραπεμψανε στην ιστοσελιδα της ρωμης.λες να κανουμε εναν κοπο να παμε απο κει?οσον αφορα τις ιατρικες εξετασεις?βρικα τους συμβεβλημενους ιατρους που εχει το σιτε τους κ μιλησα με τον εναν κ μου ζητησε 240 ευρω για τις εξετασεις.τι εξετασεις ειναι αυτες κ κανουν τοσο?
              Σε αυτή την περίπτωση η γυναίκα σου είναι ήδη έτοιμη. Θεωρείται Καναδή πολίτης και δε δίνει λογαριασμό σε κανέναν. Πρέπει να συμπληρώσετε τη δική σου αίτηση την οποία φτιάχνει η γυναίκα σου για να σου κάνει sponsorship. Μπορείς να βρεις όλες τις οδηγίες και να κατεβάσεις την αίτηση εδώ: .cic.gc.ca/english/information/applications/fc.asp (βάλε το www μπροστά γιατί δε με αφήνει να βάλω ολόκληρο το λινκ.

              Comment


                #67
                ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΕΙ Η ΒΙΖΑ ΝΑ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ? ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΖΙ Ή ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.....ΦΙΛΙΑ!!!

                Comment


                  #68
                  Παιδια, γεννηθηκα Καναδα απο μητερα Καναδη (γηγενης) και πατερα Ελληνα. Εμεινα εκει μεχρι τα 10 μου. Ειχα το birth certificate, και εβγαλα το 06 τελευταια φορα το διαβατηριο. Αλλα προσφατα εχασα το birth certificate και θελω να ανανεωσω το διαβατηριο μου γιατι πλεον ετοιμαζομαι να επιστρεψω μονιμα μετα απο τα προσφατα γεγονοτα εδω στην Ελλαδα.
                  Ενα αλλο θεμα ειναι πως ζω με μια κοπελα τα τελευταια χρονια, και δεν γνωριζω εαν μπορω να την σπονσοραρο για να ερθει μαζι μου, η εαν χρειαστει να κανουμε καποιον γαμο ωστε να μπορεσει να παρει αδεια παραμονης και εργασιας.
                  Τα τηλεφωνα στο Προξενειο μονιμως μιλανε η δεν απαντανε, για αυτο κατεφυγα εδω. Ευχαριστω

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by YannisMel View Post
                    Παιδια, γεννηθηκα Καναδα απο μητερα Καναδη (γηγενης) και πατερα Ελληνα. Εμεινα εκει μεχρι τα 10 μου. Ειχα το birth certificate, και εβγαλα το 06 τελευταια φορα το διαβατηριο. Αλλα προσφατα εχασα το birth certificate και θελω να ανανεωσω το διαβατηριο μου γιατι πλεον ετοιμαζομαι να επιστρεψω μονιμα μετα απο τα προσφατα γεγονοτα εδω στην Ελλαδα.
                    Ενα αλλο θεμα ειναι πως ζω με μια κοπελα τα τελευταια χρονια, και δεν γνωριζω εαν μπορω να την σπονσοραρο για να ερθει μαζι μου, η εαν χρειαστει να κανουμε καποιον γαμο ωστε να μπορεσει να παρει αδεια παραμονης και εργασιας.
                    Τα τηλεφωνα στο Προξενειο μονιμως μιλανε η δεν απαντανε, για αυτο κατεφυγα εδω. Ευχαριστω
                    ΥiannisMel Καλησπερα

                    Δεν μπορεις να σπονσοραρεις την κοπελα σαν "φιλη" σου..
                    Πληροφοριες για το sponsorship θα βρεις εδω.
                    Sponsoring your family

                    Τα στοιχεια απο το birth cerificate τα εχεις καπου αλλου γραμμενα μηπως?
                    To number δηλαδη;
                    Το λεω αυτο γιατι στην αιτηση για το διαβατηριο ζηταει καποιο εγγραφο που να αποδεικνυει την Καναδικη σου υπηκοοτητα.
                    Αν οχι δεν πειραζει μιας και εχεις προσφατο σχετικα Καναδικο διαβατηριο.
                    Παραθετεις αυτο σαν αποδεικτικο εγγραφο.

                    Αν αφησεις ηχητικο μηνυμα στην Καναδικη Πρεσβεια με τα στοιχεια σου και την διευθυνση θα σου σου στειλουν τα απαραιτητα εγγραφα-αιτηση για την ανανεωση του.Εντος 20 ημερων.

                    Ελπιζω να βοηθησα λιγο.
                    Η ιστορια μας ειναι ιδια εν τω μεταξυ.
                    Γεννημενη στον Καναδα απο Καναδη μητερα,Ελληνα πατερα και μενω στην Ελλαδα απο τα 10.
                    Απλα για προσωπικους λογους δεν θα επιστρεψω στον Καναδα οσο κι αν το θελω..
                    Κοιταμε προς Γερμανια.
                    Θα χαρω να σε βοηθησω σε οτι μπορω.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by ΡΑΝΙΑ73 View Post
                      ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΕΙ Η ΒΙΖΑ ΝΑ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ? ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΖΙ Ή ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.....ΦΙΛΙΑ!!!
                      Γενικά σε αυτή την περίπτωση η βίζα βγαίνει γρήγορα. Υπάρχουν περιπτώσεις που έκανε και λιγότερο από μήνα. Δυστυχώς όμως ισχύει μόνο για σένα. Εάν θέλεις να έρθει και κάποιος άλλος, θα πρέπει να κάνεις sponsorship, πράγμα δύσκολο και χρονοβόρο στην περίπτωσή σου, αφού θα πρέπει να αποδείξεις πως θα μπορείς να τον συντηρείς μέχρι να ορθοποδήσει. Επίσης μπορείς να κάνεις sponsorship σε ένα άτομο κάθε 4 χρόνια και πάλι κάτω από ορισμένες συνθήκες ώστε να δεχθούν τις αιτήσεις σου.

                      Εναλλακτικά, θα μπορούσε να έρθει κάποιος με τουριστική βίζα και να επεκτείνει τη διαμονή του προτού αυτή λήξει, στην περίπτωση αυτή δε θα μπορεί να εργαστεί όμως.

                      Πολλές διαφορετικές περιπτώσεις, θα πρέπει να συμβουλευτείς τη σελίδα του υπουργείου μετανάστευσης του Καναδά για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες.

                      Comment


                        #71
                        Καλησπέρα κι από εμένα! Μετά από τα γνωστά γεγονότα στη χώρα μας, έχω μπει κι εγώ στην διαδικασία να ψάξω μια καλύτερη τύχη κάπου στο εξωτερικό. Πιο συγκεκριμένα, σκέφτηκα τον Καναδά, μιας κι εκεί ζει μια πρώτη ξδάρφη της μητέρας μου με την οικογένεια της, στην ευρύτερη περιοχή του Τορόντο. Γνωρίζοντας πως τα πράγματα έχουν γίνει πιο δύσκολα για θέματα μετανάστευσης, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα της πρόσκλησης μου απο τους συγγενείς μου εκεί? Ξέρω πως κάτι αντίστοιχο ισχύει για την Αυστραλία, αλλά ψάχνοντας τις τελευταίες μέρες στο ίντερνετ, δεν βρήκα κάτι σχετικό με τον Καναδα. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι, θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ!

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by st1975 View Post
                          Καλησπέρα κι από εμένα! Μετά από τα γνωστά γεγονότα στη χώρα μας, έχω μπει κι εγώ στην διαδικασία να ψάξω μια καλύτερη τύχη κάπου στο εξωτερικό. Πιο συγκεκριμένα, σκέφτηκα τον Καναδά, μιας κι εκεί ζει μια πρώτη ξδάρφη της μητέρας μου με την οικογένεια της, στην ευρύτερη περιοχή του Τορόντο. Γνωρίζοντας πως τα πράγματα έχουν γίνει πιο δύσκολα για θέματα μετανάστευσης, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα της πρόσκλησης μου απο τους συγγενείς μου εκεί? Ξέρω πως κάτι αντίστοιχο ισχύει για την Αυστραλία, αλλά ψάχνοντας τις τελευταίες μέρες στο ίντερνετ, δεν βρήκα κάτι σχετικό με τον Καναδα. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι, θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ!
                          Δυστυχώς το family sponsorship είναι κυρίως για περιπτώσεις συζύγων, εξαρτημένων παιδιών, γονέων, ανηψιών και γενικά πιο στενών συγγενών. Θα μπορούσαν να συμπληρώσουν μία αίτηση για σένα αλλά πρέπει να φανεί πως δεν έχουν κάποιο στενότερο συγγενή ο οποίος θα μπορούσε να γίνει sponsored και πάλι θα ήταν δύσκολο.

                          Εάν όμως επιθυμείς να πάρεις βίζα για Καναδά εφόσον το επάγγελμά σου είναι ανάμεσα σε αυτά που ζητούν, τότε παίρνεις επιπλέον "μόρια" λόγω του ότι έχεις συγγενείς εκεί.

                          Comment


                            #73
                            ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!!

                            καλησπερα..ειμαι καινουργια στο φορουμ...ψαχνω απεγνωσμενα πληροφοριεs και βοηθεια για να φυγουμε για καναδα...εχω μια φιλη μου εκει η οποια θα μαs φιλοξενησει και θα μαs στειλει προσκληση αλλα δεν εχω ιδεα για τη διαδικασια...ειμαι παντρεμενη και ο συζυγοs μου ειναι αλλοδαποs,εχουμε κι ενα μωρακι 6 μηνων...παρακαλω οποιοs μπορει να μου δωσει πληροφοριεs η να βοηθησει γραψτε μου.ευχαριστω....να συμπληρωσω πωs η φιλη μου μενει στο quebec..

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by ΛΙΝΑ View Post
                              καλησπερα..ειμαι καινουργια στο φορουμ...ψαχνω απεγνωσμενα πληροφοριεs και βοηθεια για να φυγουμε για καναδα...εχω μια φιλη μου εκει η οποια θα μαs φιλοξενησει και θα μαs στειλει προσκληση αλλα δεν εχω ιδεα για τη διαδικασια...ειμαι παντρεμενη και ο συζυγοs μου ειναι αλλοδαποs,εχουμε κι ενα μωρακι 6 μηνων...παρακαλω οποιοs μπορει να μου δωσει πληροφοριεs η να βοηθησει γραψτε μου.ευχαριστω....να συμπληρωσω πωs η φιλη μου μενει στο quebec..
                              Δυστυχώς πιο δύσκολα από την περίπτωσή σου δε γίνεται. Η φίλη σου δε χρειάζεται (ούτε και μπορεί) να σου στείλει πρόσκληση. Απλά για να την επισκεφτείς δε χρειάζεται κάποια διαδικασία. Πας με το διαβατήριό σου και σου επιτρέπουν να μείνεις λίγους μήνες, χωρίς όμως δικαίωμα εργασίας.

                              Για την περίπτωσή σου, ο μόνος τρόπος θα ήταν να βρείς κάποια δουλειά από εδώ (εξαιρετικά δύσκολο) ή αν πας εκεί και γνωρίζει κάποιον η φίλη σου και πάλι όμως θα πρέπει να γυρίσεις πρώτα εδώ για να σου κάνει τα χαρτιά ο εργοδότης.

                              Ύστερα θα έπρεπε να κάνεις τη διαδικασία για το μωράκι σου (να σας ζήσει!), η οποία μπορεί και να γίνει αρκετά γρήγορα λόγω των συνθηκών και της ηλικίας του. Έπειτα ο σύζυγός σου θα έπρεπε κι αυτός με αντίστοιχο τρόπο να βρει κάποια δουλειά, ώστε να μπορέσει να σας ακολουθήσει.

                              Γενικά μακρά και με όχι σίγουρο αποτέλεσμα η όλη διαδικασία, μιας και μπορεί να χρειαστεί αρκετός χρόνος μέχρι να βρει ο ένας από σας δουλειά και να μεσολαβήσει ακόμη περισσότερος μέχρι να ακολουθήσει και ο άλλος.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by beholder69 View Post
                                Δυστυχώς πιο δύσκολα από την περίπτωσή σου δε γίνεται. Η φίλη σου δε χρειάζεται (ούτε και μπορεί) να σου στείλει πρόσκληση. Απλά για να την επισκεφτείς δε χρειάζεται κάποια διαδικασία. Πας με το διαβατήριό σου και σου επιτρέπουν να μείνεις λίγους μήνες, χωρίς όμως δικαίωμα εργασίας.

                                Για την περίπτωσή σου, ο μόνος τρόπος θα ήταν να βρείς κάποια δουλειά από εδώ (εξαιρετικά δύσκολο) ή αν πας εκεί και γνωρίζει κάποιον η φίλη σου και πάλι όμως θα πρέπει να γυρίσεις πρώτα εδώ για να σου κάνει τα χαρτιά ο εργοδότης.

                                Ύστερα θα έπρεπε να κάνεις τη διαδικασία για το μωράκι σου (να σας ζήσει!), η οποία μπορεί και να γίνει αρκετά γρήγορα λόγω των συνθηκών και της ηλικίας του. Έπειτα ο σύζυγός σου θα έπρεπε κι αυτός με αντίστοιχο τρόπο να βρει κάποια δουλειά, ώστε να μπορέσει να σας ακολουθήσει.

                                Γενικά μακρά και με όχι σίγουρο αποτέλεσμα η όλη διαδικασία, μιας και μπορεί να χρειαστεί αρκετός χρόνος μέχρι να βρει ο ένας από σας δουλειά και να μεσολαβήσει ακόμη περισσότερος μέχρι να ακολουθήσει και ο άλλος.
                                καλημερα..σ ευχαριστω για την απαντηση..η φιλη μου ,μου τα εχει παρουσιασε πολυ ευκολα αλλα ηξερα οτι ειναι πολυ "ευκολο"για να ειναι αληθινο...αν βρω εγω δουλεια απο δω ξερεισ αν βγαινει η βιζα γρηγορα για μενα λογω του παιδιου??τουλαχιστον να φυγω εγω και να φροντισω να παρω τον συζυγο μου λιγο πιο μετα..δε βλεπω αλλη λυση...

                                Comment

                                Working...
                                X