Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Sofikr View Post
    Καλημέρα,
    γνωρίζει κάποιος που έχει κάνει τα χαρτιά του για Καναδική υπηκοότητα πόσο καιρό κάνει αν βγει?
    2ον Η αδερφή μου εχει Καναδική υπηκοότητα και θέλει να πάει Καναδά, αν δεν έχει κάπου αν μείνει που μπορεί να απευθυνθεί για να βρεί κάποιο δωμάτιο για τον πρώτο καιρό. Γιατί για ενοικίο σπιτιου χωρίς να εχει βρει δουλεια είναι δύσκολο!!
    Μπορείς να κοιτάξεις για πληροφορίες στα παρακάτω λίνκ !

    Πάτα εδώ !Canada Immigration!

    Πάτα εδώ !Καναδική κατοικία,ενοικιάσεις!
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Patrioten ΕΥχαριστώ για την απάντηση. Εσυ μένεις Καναδα?

      Comment


        Originally posted by Sofikr View Post
        Patrioten ΕΥχαριστώ για την απάντηση. Εσυ μένεις Καναδα?
        Sofikr. Όχι,εγώ εδώ και μερικά χρόνια είμαι κάτοικος Σουηδίας !Όταν όμως ψαχνόμουν για να φύγω από Ελλάδα,είχα βρεί και είχα συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες για πολλά μέρη του κόσμου !Η μετανάστευση θέλει πάρα πολύ ψάξιμο οργάνωση και μελέτη δεν είναι κάτι απλό !Είναι μια πάρα πολύ σημαντική κίνηση που αφορά την πορεία της ζωή σου και ενδεχομένως και την οικογένεια σου !Ότι άλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις !
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          Το έχω καταλάβει οτι δεν είναι κάτι απλό. Ειδικά όταν δεν υπάρχει βοήθεια στο μέρος που θες να μεταναστευσεις. Εμείς θέλουμε να πάμε Καναδά γιατί έχει γεννηθεί η μητέρα μου και η αδερφή μου εκεί και έχω κάνει ήδη τα χαρτιά μου να παρω κι εγώ την υπηκοότητα.
          Η αδερφή μου θέλει να φύγει άμεσα για Καναδά. Θα έμενε σε συγγενεις αλλά τελικά δεν θέλουν να τη φιλοξενήσουν και ψάχνουμε να βρουμε που μπορει αν μείνει για αρχή, μεχρι να βρει δουλειά κλπ.

          Comment


            Originally posted by Sofikr View Post
            Το έχω καταλάβει οτι δεν είναι κάτι απλό. Ειδικά όταν δεν υπάρχει βοήθεια στο μέρος που θες να μεταναστευσεις. Εμείς θέλουμε να πάμε Καναδά γιατί έχει γεννηθεί η μητέρα μου και η αδερφή μου εκεί και έχω κάνει ήδη τα χαρτιά μου να παρω κι εγώ την υπηκοότητα.
            Η αδερφή μου θέλει να φύγει άμεσα για Καναδά. Θα έμενε σε συγγενεις αλλά τελικά δεν θέλουν να τη φιλοξενήσουν και ψάχνουμε να βρουμε που μπορει αν μείνει για αρχή, μεχρι να βρει δουλειά κλπ.
            Ο βασικότερος κανόνας της μετανάστευσης είναι ότι δεν πρέπει να στηρίζεσαι και να περιμένεις βοήθεια από κανέναν,ο μόνος που μπορεί να σε βοηθήσει πραγματικά και ουσιαστικά είναι μόνο ο εαυτός σου και κανένας άλλος !Άμα στηρίζεται η περιμένεις η υπολογίζεις βοήθεια από άλλους καλύτερα , όπως λέει και ένας φίλος,εδώ στο forum ,μήπως να το διπλό - τριπλό σκεφτείς πριν μεταναστεύσεις !
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              Δεν έχεις άδικο αλλά που μπορεί να μείνει κάποιος μέχρι να βρει σπίτι? μέχρι να βρει δουλεια???

              Comment


                Γεια σε ολους! καλη τυχη σε αυτους που ψαχνουν και ευχαριστω οσους κανουν τον κοπο να βοηθησουν με τις απαντησεις τους.
                Θελω κι εγω να μεταναστευσω στον Καναδα, εχω πτυχιο ΤΕΙ οδοντοτεχνικης και μονιμο κατοικο τον παππου μου εκει που θα μπορουσε να μου κανει προσκληση ,αλλα ο πατερας μου ειχε αλλαξει το επιθετο του οποτε κι εγω εχω αλλο επιθετο με τον παππου μου...μπορει ομως να με φιλοξενησει οπως εγινε και με τον αδελφο μου (ο οποιος πηγε με εισητηριο χωρις επιστροφη και χωρις χρηματα και τον αφησαν να περασει οταν επικοινωνησαν τηλεφωνικα με τον παππου!τελικα ομως δεν καταφερε να φτιαξει χαρτια ενω ειχε βρει δουλεια,ο λογος :δεν ειχε ειδικοτητα..και γυρισε πισω).
                Επισης θελω να παω μαζι με το συντροφο μου ο ποιος δεν εχει πτυχιο αλλα εχει ενσημα που φαινεται η ειδικοτητα του.
                θελω να ρωτησω
                1.υπαρχει καποιος τροπος να αποδειξω οτι ο παππους μου ειναι παππους μου και να μου κανει προσκληση?Ή να ψαξω για εργοδοτη να μου κανει προσκληση και να βοηθησει ο παππους απλα με τη φιλοξενια?
                2.Αν κανουμε ενα γαμο με το συντροφο μου(και δεχτουν εμενα στον καναδα)φευγουμε μαζι και ψαχνει κι εκεινος εκει μετα δουλεια?'Η να παω ,να ερθει σαν τουριστας ,να τον παντρευτω εκει...και τελειωσε η παρασταση?

                Comment


                  Originally posted by elenimantou View Post
                  Γεια σε ολους! καλη τυχη σε αυτους που ψαχνουν και ευχαριστω οσους κανουν τον κοπο να βοηθησουν με τις απαντησεις τους.
                  Θελω κι εγω να μεταναστευσω στον Καναδα, εχω πτυχιο ΤΕΙ οδοντοτεχνικης και μονιμο κατοικο τον παππου μου εκει που θα μπορουσε να μου κανει προσκληση ,αλλα ο πατερας μου ειχε αλλαξει το επιθετο του οποτε κι εγω εχω αλλο επιθετο με τον παππου μου...μπορει ομως να με φιλοξενησει οπως εγινε και με τον αδελφο μου (ο οποιος πηγε με εισητηριο χωρις επιστροφη και χωρις χρηματα και τον αφησαν να περασει οταν επικοινωνησαν τηλεφωνικα με τον παππου!τελικα ομως δεν καταφερε να φτιαξει χαρτια ενω ειχε βρει δουλεια,ο λογος :δεν ειχε ειδικοτητα..και γυρισε πισω).
                  Επισης θελω να παω μαζι με το συντροφο μου ο ποιος δεν εχει πτυχιο αλλα εχει ενσημα που φαινεται η ειδικοτητα του.
                  θελω να ρωτησω
                  1.υπαρχει καποιος τροπος να αποδειξω οτι ο παππους μου ειναι παππους μου και να μου κανει προσκληση?Ή να ψαξω για εργοδοτη να μου κανει προσκληση και να βοηθησει ο παππους απλα με τη φιλοξενια?
                  2.Αν κανουμε ενα γαμο με το συντροφο μου(και δεχτουν εμενα στον καναδα)φευγουμε μαζι και ψαχνει κι εκεινος εκει μετα δουλεια?'Η να παω ,να ερθει σαν τουριστας ,να τον παντρευτω εκει...και τελειωσε η παρασταση?
                  Οι ερωτήσεις σου είναι πολύ ειδικές και πρέπει να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο, για τέτοια θέματα μην εμπιστεύεσαι τον κάθε έναν,γιά αποφάσεις που αφορούν την ζωή σου !Στο παρακάτω λίνκ κάνε τις ερωτήσεις σου με ένα μέιλ,η αν μιλάς καλά αγγλικά πάρε τηλ. είναι σύμβουλος μετανάστευσης,και μετά ψάξε μόνη σου βρες και κάποιον άλλον σύμβουλο μετανάστευσης και διασταύρωσε αυτά που θα σου πει ο πρώτος μην επιστεύεσαι των οποιονδήποτε !
                  Καλή τύχη !


                  Πάτα εδώ !Canadian lawyer Sergio Karas.
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Ρε συ PATRIOTEN απο την Σουηδια, πολυ στα χωραφια μας εχεις μπει! Τι παιζει???
                    Ολοι βοηθηθηκαμε εδω μεσα και ουτε αατεωνες ρωτησαμε ουτε τιποτα! Μεταξυ μας απο τις εμπειριες μας βγαλαμε ακρη και μονο ετσι βγαζεις!!

                    ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΩ ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΑΤΕΩΝΑ elenimantou εκτος κι αν εισαι 1000% σιγουρη οτι θα σε βοηθησει και δεν θα σε μαδησει!
                    Πληροφοριες θα βρεις πολλες εδω μεσα αλλα στα στο site της μεταναστευσης του Καναδα! Canada Immigration Services - Apply for Canada PR and Canada Citizenship

                    Επισης υπαρχει και αυτο το φορουμ που ειναι στα αγγλικα αλλα πιστεψε με ξερουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκει μεσα!!! Canada Immigration Forum - Index

                    Τελος δεν ξερω μηπως θα μπορουσε να ειναι υπερ σου το διαφορετικο επωνυμο του παππου σου...
                    Καλο διαβασμα και καλη τυχη!

                    Comment


                      Καταρχην μαθε να γραφεις ελληνικα!
                      Ευπρεπης λοιπον ημουν. Ουτε χαρακτηρισμους εγραψα ουτε τιποτα!
                      Αν ηθελα βεβαια θα εγραφα οποιαδηποτε στιγμη.
                      Επι του θεματος ομως σιγη.....

                      Comment


                        Θερμή παράκληση: Πείτε τα με π.μ. για να μην "γράφετε" σελίδες εκτός θέματος σε ένα τόσο σημαντικό ζήτημα...

                        Comment

                        Working...
                        X