Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 1 από 39 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 386

Θέμα: Canada

Canada

paidia kalispera,tha ithela kai ego na rotiso an mporei kapoios na mou dosei plirofories gia kanada an mporei.eimai 40 eton eleutheros xoris paidia kai to dkeftomai sovara na rijo mia mountza piso mou kai na figo.douleuo auti ti stigmi se mia epixeirisi alla den exei kanena mellon,thema xronou einai pote ua kleisei.exo epaggelmatiki edeia odigisis kai deka xronia peira se klark {forklift} kai 12 xronia peira se megali etaireia me dimitriaka kai georgika eidi. tha ithela opoadipote plhroforia gia kanada,ti misthous exei ekei,poso eukolo einai na se dextoun,poso eykolo einai gia na vreis douleia..tetoia pragmata.an vro akri tha figo,edo oute sintaksi provlepetai.euxaristo poli ek ton proteron

Θα ηθελα να μαθω κ εγω καποια πραγματα για τον Καναδα.. Κοστος ζωης , Αγορα εργασιας , Περιθαλψη κτλ... Γνωριζει καποιος ??

Κανεις απο Καναδα στο φορουμ?Οι πληροφοριες πλεον ειναι πολυ σημαντικες και πραγματικα θα βοηθουσαν.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο blackpit3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις απο Καναδα στο φορουμ?Οι πληροφοριες πλεον ειναι πολυ σημαντικες και πραγματικα θα βοηθουσαν.
    Θα προσπαθήσω να βρώ μία φίλη που πήγε προσφάτως στον Καναδά και να την ρωτήσω εάν μπορεί να δώσει πληροφορίες ....

καλησπέρα, μένω στο Εντμοντον Καναδά εδώ και ένα χρόνο. Δυστυχώς για μένα δεν ήταν πολύ εύκολο να έρθω εδώ. Πρέπει να βρείς κάποιον σπόνσορα δήλαδή κάποια επιχείρηση που θα δεχτεί να σε προσλάβει. Ακολουθεί γραφειοκρατία και για μένα η όλη διαδικασία κράτησε 1 χρόνο απο τη στιγμή που έστειλα τα χαρτία μου μέχρι τελικά να καταφέρω να έρθω. Ισως να ήμουν άτυχη και για κάποιον άλλο να χρειάζεται πολύ λιγότερος χρόνος. Το κόστος ζωής εξαρτάται απο την πόλη στην οποία μένεις, για παράδειγμα το Βανκουβερ είναι πολύ ακριβό. Στο Εντμοντον τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και υπάρχουν δουλειές.Οι μισθοί εδώ είναι πολύ υψηλότεροι απ'ότι σε άλλες πόλεις και το κόστος ζωής πιο χαμηλό (ενοίκια κτλ) Σε περίπτωση που βρείς κάποιον να σε προσλάβει πρέπει να δουλεύεις για αυτόν τουλάχιστον για 1 χρόνο που είναι και η διάρκεια της βίζας σου. Δεν έχεις το δικαίωμα να δουλέψεις αλλού. Η θερμοκρασία το χειμώνα φτάνει μέχρι και τους -50 βαθμούς κελσίου και έχουμε χιόνι για περίπου 5-6 μήνες το χρόνο. καλή επιτυχία.

Σ'ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.Εμενα προσωπικα με ενδιαφερει το Τοροντο επειδη εχω κατι γνωστους-γνωστων εκει με καλες δουλειες.
    Επισης κατι πηρε το αυτι μου οτι στον Καναδα θελουν μεταναστες.Αληθευει?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zwnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, μένω στο Εντμοντον Καναδά εδώ και ένα χρόνο. Δυστυχώς για μένα δεν ήταν πολύ εύκολο να έρθω εδώ. Πρέπει να βρείς κάποιον σπόνσορα δήλαδή κάποια επιχείρηση που θα δεχτεί να σε προσλάβει. Ακολουθεί γραφειοκρατία και για μένα η όλη διαδικασία κράτησε 1 χρόνο απο τη στιγμή που έστειλα τα χαρτία μου μέχρι τελικά να καταφέρω να έρθω. Ισως να ήμουν άτυχη και για κάποιον άλλο να χρειάζεται πολύ λιγότερος χρόνος. Το κόστος ζωής εξαρτάται απο την πόλη στην οποία μένεις, για παράδειγμα το Βανκουβερ είναι πολύ ακριβό. Στο Εντμοντον τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και υπάρχουν δουλειές.Οι μισθοί εδώ είναι πολύ υψηλότεροι απ'ότι σε άλλες πόλεις και το κόστος ζωής πιο χαμηλό (ενοίκια κτλ) Σε περίπτωση που βρείς κάποιον να σε προσλάβει πρέπει να δουλεύεις για αυτόν τουλάχιστον για 1 χρόνο που είναι και η διάρκεια της βίζας σου. Δεν έχεις το δικαίωμα να δουλέψεις αλλού. Η θερμοκρασία το χειμώνα φτάνει μέχρι και τους -50 βαθμούς κελσίου και έχουμε χιόνι για περίπου 5-6 μήνες το χρόνο. καλή επιτυχία.
    Θες να πεις ότι έκλεισες δουλειά στον Καναδά ενώ βρισκόσουν στην Ελλάδα?! και ότι ο εργοδότης σου σε περίμενε 1 χρόνο μέχρι να ξεκινήσεις δουλειά?!?! Ρωτάω γιατί αυτό είναι ένα σημαντικό πρόβλημα. Δηλαδή να κλίσεις δουλειά από μακρυά, από ιντερνετ ή άλλο.

τον εργοδότη μου τον ήξερα γι'αυτό και με περίμενε ένα χρόνο. Για να κλείσεις δουλειά απο Ελλάδα είναι δύσκολο αλλά όχι και ακατόρθωτο. Υπάρχουν επιχειρήσεις που ζητάνε προσωπικό και δεν έχουν πρόβλημα να προσλάβουν μετανάστες (στον Καναδά όλοι είναι μετανάστες) αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά γιατί ακόμα και αν αποφασίσουν να σε προσλάβουν απλά και μόνο βάση του βιογραφικού σου χωρίς να σου πάρουν συνέντευξη, η γραφειοκρατία όπως εξήγησα τουλάχιστον για μένα, ήταν πολύ μεγάλη. Εχω ακούσει βέβαια και άλλες περιπτώσεις που πήραν βίζα σε πολύ λιγότερο χρόνο. Αν είσαι τυχερός και βρείς κανένα 'Ελληνα που έχει επιχείρηση εδώ έχεις καλύτερες πιθανότητες να σε προσλάβει χωρίς βιογραφικά και συνεντεύξεις. Γενικά οι Ελληνες εδώ βοηθάνε πολύ! αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μπες στο www.opendoorimmigration.ca

Ξέχασα να πω πως η διαφορά ώρας με Ελλάδα είναι 9 ώρες. Εδώ είμαστε 9 ώρες πίσω, σε περίπτωση που θέλεις να τηλεφωνήσεις για πληροφορίες στο site που σου έδωσα.

Ευχαριστω/ουμε πολύ για τις πληροφορίες zwnn! Πολύ χρήσιμη η εμπειρία σου. Πόσο περίπου σου κόστησε να φτάσεις εκεί? (χαρτιά, αιτήσεις, εισητήρια).

Καλή συνέχεια και .. να ντύνεσαι καλά!

Σελίδα 1 από 39 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. IEC (International Experience Canada)
    Από ck_ec29710 in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 754
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.10.2018, 15:29
  2. Canada Citizenship (Υπηκοότητα)
    Από claus in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.03.2015, 12:29
  3. Canada's Best places to live
    Από claus in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03.12.2013, 10:55
  4. ΔΙΛΗΜΜΑ? (UK vs CANADA)
    Από pantel10 in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.11.2013, 00:48
  5. νέο μέλος από canada
    Από mitsos1966 in forum Γνωριμία μελών - Χαιρετίσματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.03.2013, 19:17

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like