Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by karagiannis giorgos View Post
    apantai kanenas ipefthinos edo sta erotimata i gia kous - kous ine edo; exo 10 meres pou exo grapsi ala foni voontos en ti erimo.

    Για να μην σε απαντάει κάποιος εδώ μέσα πάει να πει ότι δεν ξέρει(αυτό είναι φυσικό γιατί οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι από Ελλάδα και αυτοί που είναι στην Αυστραλία πρόσφατα έφυγαν οπότε λογικό είναι να μην ξέρουν την αγορά της Αυστραλίας)

    Υπομονή και κάποιος θα σου απαντήσει



    ΥΓ κανένας δεν είναι πάντως υποχρεωμένος να σε απάντηση (στο λέω φιλικά )

    Comment


      #92
      Originally posted by karagiannis giorgos View Post
      apantai kanenas ipefthinos edo sta erotimata i gia kous - kous ine edo; exo 10 meres pou exo grapsi ala foni voontos en ti erimo.
      μαλλον το θεμα σου ειναι πολυ εξειδικευμένο για αυτο το φορουμ....

      ενα πιο ανεπτυγμενο ξενο φορουμ που ισως βρεις κατι ειναι το http://www.pomsinoz.com/

      αν δεν βρεις ουτε εκει τοτε ισως πρεπει να κοιταξεις κανενα αυστραλεζικο που να ειναι σχετικο με το αντικειμενο σου...
      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

      Comment


        #93
        Australia

        Χρονια Πολλα σε ολους και καλη Σαρακοστη!!!!!!!!!!!!

        Comment


          #94
          Originally posted by karagiannis giorgos View Post
          apantai kanenas ipefthinos edo sta erotimata i gia kous - kous ine edo; exo 10 meres pou exo grapsi ala foni voontos en ti erimo.
          Πρίν απο αρκετό καιρό έγραψες:
          gia sas, ime photographer- advertising photography and graphic arts designer- ime 56 eton 38 xronia epagelmatias, edo ke 30 xronia apoktisa diki mou doulia me sovara kerdi giati ime poli kalos gnostis tis doulias mou. epomeno ine na exo enan poli kalo tropo zois ke den thelo na ton xalaso. logo tou oti i elada den mpori ke den ine axia na mou dini akoma aftin tin dinatotita ki as exo tin ergasiaki sinidisi pou mporo na tis tin prosfero me oli mou tin diathesi, anazito ena kenourio topo na ton agapiso ke na prosfero s' afton. (den ime tixodioktis) exo girisi olo ton kosmo ke agapisa 2 polis. tin Singapore ke to Sydney to Tokyo exi polikosmia ki as ine to kentro tis gis.exo enan exoplismo pou tha zilevan ta megalitera studio ston kosmo. i agapi gia ta ergalia tis doulias mou exi gini pathos oso ke i doulia mou. me liga logia afti ine i zoi mou ke i epidioxis mou.

          ti zito lipon na mou pi kapios.
          an theori oti to Sydney i ke ali poli tis Australia protimo NSW-QLD-VIC tha mporouse na me filoxenisi gia ta epomena xronia fernontas ta ergalia mou sinergazomenos me enan paromio me emena epagelmatia ke poso afto ine efikto. gia na diplasiasoume i triplasiasoume tin dinami mas ston xoro afto.
          mia erotisi akoma, an afto to epagelma mou exi kala status efxaristo.

          Θεωρητικά πάντα, με όλα τα παραπάνω που λες έχεις όλα τα προσόντα που θα χρειαζόταν κάποιος για να έρθει και να σταδιοδρομίσει στο χώρο σας.
          Πρακτικά όμως επειδή δεν είμαστε του ίδιου χώρου, αλλά και δεν είμαστε και γνώστες του αντικειμένου σου, καλό είναι να κάνεις μόνος σου την έρευνά σου ξεκινώντας ίσως απο την Εθνική στατιστική υπηρεσία της Αυστραλίας για να βρείς στοιχεία γύρω απο το επάγγελμά σου, μετά σε οργανώσεις ή σωματεία του επαγγέλματός σου ώστε να βρείς περισσότερα στοιχεία.
          Τώρα το που θα βρείς τον συνεργάτη σου εδώ είναι ενα θέμα. Άν σε ενδιαφέρει να είναι Έλληνας ίσως μπορείς να επικοινωνήσεις με την online εφημερίδα νέος Κόσμος και να βάλεις εκεί μια καταχώρηση για αναζήτηση συνεργάτη.
          Δυστηχώς είναι απολύτος εξειδικευμένη και αυστηρά ορισμένη περίπτωση και δεν υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει, απο οτι φαίνετε, τόσο καιρό.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #95
            καλώς ήρθες agoriani Ξανά. Εύχομαι να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα και να είναι όλα καλά
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #96
              τι χρειαζομαι αν εχω προσφορα εργασιας;

              γεια σας και απο μενα ..νεο μελος στο φορουμ και θελησα και εγω να συστηθω παραθετοντας και το ερωτημα.''τι γινεται αν υπαρχει προσφορα εργασιας στην αυστραλια"...ξερω οτι πρεπει πρωτα να παρει εγκριση ο εργοδοτης για να σε καλεσει αλλα μετα τι ακολουθει...ειμαι και εγω απογοητευμενη στα 37 μου να προσπαθω αν οχι για μενα αλλα για τα δυο μου παιδια να φυγουμε απο εδω . αποφασιστηκε απο κοινου με το συζυγο και πλεον προσπαθουμε να βγαλουμε μια ακρη...ελπιζω καποιος να εχει εστω και λιγες λεπτομερειες....ευχαριστω που με ακουσατε ...δεκτα ολα τα σχολια..

              Comment


                #97
                Originally posted by louizianna View Post
                γεια σας και απο μενα ..νεο μελος στο φορουμ και θελησα και εγω να συστηθω παραθετοντας και το ερωτημα.''τι γινεται αν υπαρχει προσφορα εργασιας στην αυστραλια"...ξερω οτι πρεπει πρωτα να παρει εγκριση ο εργοδοτης για να σε καλεσει αλλα μετα τι ακολουθει...ειμαι και εγω απογοητευμενη στα 37 μου να προσπαθω αν οχι για μενα αλλα για τα δυο μου παιδια να φυγουμε απο εδω . αποφασιστηκε απο κοινου με το συζυγο και πλεον προσπαθουμε να βγαλουμε μια ακρη...ελπιζω καποιος να εχει εστω και λιγες λεπτομερειες....ευχαριστω που με ακουσατε ...δεκτα ολα τα σχολια..
                Καλωήρθες , γιατί δεν ρωτάς για αυτό αυτόν που σου έχει κάνει την προσφορά εργασίας θα ξέρει καλύτερα

                Comment


                  #98
                  ουτε και αυτος ηξερε να μου πει....θα παει να ρωτησει στην πρεσβεια εκει αλλα φανταζομαι οτι μονο οτι τον αφορα θα του πουν...απο εδω βλεπω διαφορους και γραφουν οτι χρειαζετε παρα πολλα χαρτια ..το ιδιο συμβαινει και στη δικη μου περιπτωση; και ακομα ολα τα χαρτια που θα μαζεψω πρεπει να ειναι μεταφρασμενα...εγω ζω στο ηρακλειο κρητης..μπορω να βρω εδω μεταφραστη και να τα επικυρωσω σε ΚΕΠ ; ή πρεπει να τα παω καπου στην Αθήνα;συγνωμη αν ενοχλω με τις ερωτησεις μου αλλα οσες φορες εχω παρει στην πρεσβεια δεν ξερουν να μου απαντησουν......

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by louizianna View Post
                    ουτε και αυτος ηξερε να μου πει....θα παει να ρωτησει στην πρεσβεια εκει αλλα φανταζομαι οτι μονο οτι τον αφορα θα του πουν...απο εδω βλεπω διαφορους και γραφουν οτι χρειαζετε παρα πολλα χαρτια ..το ιδιο συμβαινει και στη δικη μου περιπτωση; και ακομα ολα τα χαρτια που θα μαζεψω πρεπει να ειναι μεταφρασμενα...εγω ζω στο ηρακλειο κρητης..μπορω να βρω εδω μεταφραστη και να τα επικυρωσω σε ΚΕΠ ; ή πρεπει να τα παω καπου στην Αθήνα;συγνωμη αν ενοχλω με τις ερωτησεις μου αλλα οσες φορες εχω παρει στην πρεσβεια δεν ξερουν να μου απαντησουν......
                    για την μεταφραστικη υπηρεσια δες εδω

                    Comment


                      Originally posted by australian View Post
                      για την μεταφραστικη υπηρεσια δες εδω
                      http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/S...rpret_Service/
                      ευχαριστω πολυ

                      Comment


                        Γειάσας είμαι νέο μέλος στο forum και ήθελα κάποιες πληροφορίες

                        Εχω γεννηθή στην Αυστραλίατο 1951 το 1962 εφυγα και ηρθα στην Ελλάδα απο τότε εχω πάει αλλες 3 φορές.
                        Ο σύζυγος μου έχει αυστραλιανή υπηκοότητα πηγαίνοντας εκεί δικαιούμαστε σύνταξη .

                        Έχω 2 κόρες οι οποίες έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα αλλά έχουν Αυστραλέζικη υπηκοότητα έχουν από 2 παιδιά ηλικίας 3,4,5,8 τα οποία αυτά και οι σύζυγοι εχουν Ελληνική υπηκοότητα.
                        Θα βρουν εύκολα δουλειά δεν γνωρίζουν αγγλικά μας είπαν πως υπάρχει σχολείο για ενήλικους
                        Μπορώ να μεταφέρω το αυτοκίνητο μου {δεξιτίμονο} και κάποια πράγματα εκεί, και πια είναι η διαδικασία υπάρχει τελωνείο και πιά είναι η διαδικασία
                        Πως μπορούν να ταξιδέψουν και να πάρουν βίζα
                        Τι παροχές θα έχουν
                        Άνεργη μητέρα
                        Επίδομα παιδιών
                        Ταμείο ανεργίας
                        Σχολείο για τα παιδιά
                        Και για ξεκίνημα πόσο χρήματα πρέπει να έχουμε φεύγοντας από εδώ και πηγαίνοντας εκεί από πού ξεκινάμε πια είναι τα πρώτα βήματα
                        ================================================== ====
                        Γειάσας έχω Αυστραλέζικο διαβατήριο και θέλω να βγάλω στα παιδιά μου και μου ζητάν το certificate of australian citizenship το οποίο δέν έχω μπορείτε να με κατατοπίσετε που μπορώ να βγάλω σε πια
                        υπηρεσία να αποταθώ
                        ================================================== =======
                        Η μητέρα έχει γεννηθεί στην Αυστραλία και εγώ στην Ελλάδα και από εκείνη και απόκτησα την Αυστραλέζικη υπηκοότητα αλλα δεν εχω το certificate of Australiαn citizenship
                        Ετοιμάζομε να φύγω γιά Αυστραλία και θέλω να βγάλω στο παιδιά μου Αυστραλέζικο διαβατήριο πήγα στην πρεσβεία και μου είπαν πρέπει να αποδείξω ότι εχω μεινει 2 χρόνια εκει τοτε που ειχα πάει ημουν 4 ετων μετά απο τόσα χρόνια που να βρώ διαβατήρια .Εαν εχω μάρτυρες που μπορούν να αποδείξουν οτι ήμουν εκεί.
                        ================================================== ===========
                        Η μητέρα έχει γεννηθεί στην Αυστραλία και εγώ στην Ελλάδα και από εκείνη και απόκτησα την Αυστραλέζικη υπηκοότητα αλλα δεν εχω το certificate of Australiαn citizenship
                        Ετοιμάζομε να φύγω γιά Αυστραλία και θέλω να βγάλω στο παιδιά μου Αυστραλέζικο διαβατήριο πήγα στην πρεσβεία και μου είπαν πρέπει να αποδείξω ότι εχω μεινει 2 χρόνια εκει τοτε που ειχα πάει ημουν 4 ετων μετά απο τόσα χρόνια που να βρώ διαβατήρια .Εαν εχω μάρτυρες που μπορούν να αποδείξουν οτι ήμουν εκεί.

                        Comment


                          Originally posted by εραστή View Post
                          Εχω γεννηθή στην Αυστραλίατο 1951 το 1962 εφυγα και ηρθα στην Ελλάδα απο τότε εχω πάει αλλες 3 φορές.....
                          .
                          Επειδή τα περισσότερα τα εχω απαντήσει ήδη παρακαλώ πηγαίνεται στο πάνω μέρος της σελίδας στο δεξιό τμήμα και εκεί που λέει Σελίδα τόσο απο τόσο , δίπλα έχει ενα link πρώτη. Απο εκεί θα μεταβείτε στην πρώτη σελίδα και εκεί θα μπορεσετε να διαβάσετε τις απαντήσεις στις περισσότερες απο τις ερωτήσεις σας.

                          Αν παρόλα αυτά δεν το καταφέρετε δοκιμάστε να κάνετε κλίκ εδώ.

                          Μετά την ανάγνωση διαβάστε και το Για όσου ετοιμάζουν χαρτιά, και εφόσον έχετε ακόμη απορίες γράψτε ενα post οπουδήποτε και θα το μεταφέρω εδώ για να σας απαντήσω.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            Μπορώ να μεταφέρω το αυτοκίνητο μου {δεξιτίμονο} και κάποια πράγματα εκεί, και πια είναι η διαδικασία υπάρχει τελωνείο και πιά είναι η διαδικασία
                            Πως μπορούν να ταξιδέψουν και να πάρουν βίζα
                            Τι παροχές θα έχουν
                            Άνεργη μητέρα
                            Επίδομα παιδιών
                            Ταμείο ανεργίας
                            Σχολείο για τα παιδιά
                            Και για ξεκίνημα πόσο χρήματα πρέπει να έχουμε φεύγοντας από εδώ και πηγαίνοντας εκεί από πού ξεκινάμε πια είναι τα πρώτα βήματα
                            Για τα ερωτήματα αυτά θα σου απαντήσω εδώ:
                            Το αυτοκίνητό σου να το πουλήσεις στην Ελλάδα και να πάρεις άλλο εδώ με τα χρήματα που θα πιάσεις. Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να πρέπει να το μεταφέρεις και να πρέπει να το περάσεις τελωνείο και αξιολόγηση. Εκτός και είναι κάποια αντίκα ή μεγάλης αξίας μοντέλο σπάνιο που θα πιάσει τρελλά λεφτά εδώ πουλώντας το.
                            Δόξα Το Θεώ εδώ φτιάχνουν πολλές μάρκες αυτοκινήτων και άλλες τόσες κάνουν εισαγωγή. Θα βρείς κάτι που θα σου αρέσει.
                            Παρόλλα αυτά στην περίπτωση που θα θέλεις να το φέρεις να γνωρίζεις οτι κανονικά μόνο τελωνείο Αυστραλίας θα το περάσεις, ενδεχομένος και καραντίνα, και με αναζήτηση στο site του τελωνείου της Αυστραλίας θα βρείς και τα σχετικά
                            Φυσικά θα χρειαστείς και μια μεταφορική εταιρία και θα πρέπει να ενοικιάσεις χώρο σε ενα κοντέινερ και βέβαια εσύ θα έρθεις αεροπορικός αλλά επειδή το αυτοκίνητο θα έρθει με το καράβι και θα κάνει περίπου 1μισο μήνα να φροντίσεις πότε θα το στείλεις ώστε να το έχεις εδώ μόλις θα έρθεις.
                            Απο την άλλη για να το στείλεις πρέπει να έχεις μια διεύθυνση Αυστραλίας και πριν έρθεις εδώ δεν θα έχεις φαντάζομαι. Οπότε είναι μάλον δύσκολο να στείλεις στον εαυτό σου το αυτοκίνητο, χωρίς διεύθυνση παραλλήπτη. Εντάξυ το καράβι θα το φέρει και χωρίς διεύθυνση στο λιμάνι που θα ζητήσεις. Το θέμα είναι τα χαρτιά τι θα λένε και η εταιρία που θα αναλάβει να το εκτελωνίσει με ποιόν θα επικοινωνήσει.

                            Τώρα αν κάνεις Αυστραλίδες υπηκόους τις κόρες σου, θα έχουν οτι έχει και μια Αυστραλίδα γεννημένη εδώ που δεν έφυγε ποτέ. Επίδομα και Medicare για τα παιδιά. Κρατικό bond για ενοίκιο κατοικίας και οτι άλλο περιγράφω και για την δική μου περίπτωση στο post που σου είπα να διαβάσεις.

                            Εκείνο που θέλω να πω σχετικά με τα χρήματα που αναρωτιέστε να φέρεται μαζί σας. Πάνω απο αξία 10.000Δολάρια Αυστραλίας σε οποιοδήποτε νόμισμα, πρέπει να δηλώνονται στο τελωνείο και φορολογούνται.
                            Ερχόμενοι εδώ και ανάλογα την μέρα και την ώρα που θα φτάσετε μπορεί να χρειαστεί να πάρετε ταξί, λεωφορείο, τρόφιμα κτλ οπότε καλό είναι να έχετε μαζί σας λίγα χρήματα σε τοπικό νόμισμα.
                            Τα υπόλοιπα κεφάλαιά σας μεταφέρετέ τα με έμβασμα απο την τράπεζα που έχετε το λογαριασμό σας σε τράπεζα στην Αυστραλία που θα κάνετε λογαριασμό αφού έρθετε εδώ και ανοίξετε έναν.
                            Ζητήστε μόνο απο την τράπεζα στην πατρίδα να σας δώσει πρόσβαση στον λογαριασμό σας απο το internet ώστε να μπορείτε να κάνετε μόνοι σας τις μεταφορές σας (εμβάσματα) στον εαυτό σας.
                            Φυσικά μπορείτε να χρησιμοποιείτε την Βίζα κάρτα σας απο την Ελλάδα για αγορές ή μεταφορές χρημάτων εδώ αλλά πρέπει να γνωρίζετε τις χρεώσεις που θα υποστείτε.
                            Καλό είναι τέλος να πάρετε και το σχετικό μπρελόκ που εμφανίζει το πρόσθετο pin για την είσοδο στον λογαριασμό σας μέσα απο το internet για πρόσθετη ασφάλεια κατα την είσοδο και την ώρα των συναλλαγών σας.
                            Προσοχή πολύ στα email που λαμβάνετε και υποκρίνονται οτι προέρχονται απο την τράπεζα σας. Ποτέ η τράπεζα δεν θα χρησιμοποιήσει email για να επικοινωνήσει μαζί σας.
                            Πάντα τέτοια email θα είναι με παραπλανητικό σκοπό.

                            Τέλος τα σχολεία εδώ ξεκινάνε με το νέο έτος κάθε χρονιά και η χρονιά χωρίζεται σε 3 περιόδους με ανάλογες διακοπές. Πρώτη διακοπη είναι για το Πάσχα. Δεύτερη περι τα μέσα του Χειμώνα και τρίτη για τα Χριστούγεννα. Ερχόμενοι εδώ τα παιδιά μάλον θα χάσουν μια σχολική χρονιά και θα κάνουν Αγγλικά ώστε μετά να συνεχίσουν κανονικά. Το γεγονός οτι θα χάσουν μια χρονιά δεν είναι απαραίτητα κακό. Εγώ θα έλεγα οτι μάλον κερδίζουν μια χρονιά προσαρμογής στην νέα πατρίδα, γλώσσα, κοινωνία, συνήθειες, εκπαιδευτικό σύστημα, τρόπος λειτουργίας σχολείου κ.τ.λ.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              Πως μπορώ να πάω στην Αustralia: ΜΠΟΡΩ?/Audio

                              Comment

                              Working...
                              X