Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Agoriani Προσωπικά σε ευχαριστώ για τις πολυ χρησιμες πληροφορίες σχετικά με την έκδοση visas. Η ολη διαδικασια βεβαια, φαινετε αρκετα περιπλοκη, χρονοβορα και με αρκετο κοστος....
    Θα ηθελα να σε ρωτησω κατι μηπως γνωριζεις. Αν καποιος εχει ενα επαγγελμα μεσα απο τη λιστα (π.χ. εγω ειμαι Μηχανολογος Τ.Ε. και μάλλον θα μπορει να αναγνωριστει) Πρεπει μετα να βρει δουλεια πανω στον τομεα αυτο; Ή θα μπορώ να ψαξω δουλεια σε οποιο τομεα θελω (π.χ. γραμματέας /καφετερια/ αλλο). Υπαρχει καμια βοηθεια πανω στους νεους μεταναστες για ευρεση εργασίας ή (προσορινής εστω) κατοικίας;

    Comment


      #17
      Originally posted by Agoriani View Post
      Προσπαθώ να κάνω ενα post που θα μπαίνει κάποιος να διαβάζει μερικά πράγματα σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία και να του είναι χρήσιμα και έγκυρα. Χρήσιμα εφόσον τον ενδιαφέρουν και έγκυρα διότι αναφέρω τις πηγές μου και εκτός του οτι μπορεί κάποιος να επαληθεύσει του λόγου το αληθές, μπορεί να βρεί πολλά περισσότερα απο αυτά που αναφέρω στα site που κάνω Link.

      Βέβαια πάω by the book γιατι δεν ξέρω άλλο τρόπο και δεν βάζω την φαντασία μου να δουλέψει αλλά αναφέρω μόνο οτι διάβασα και διαβάζω.

      Γνωρίζω συνεπαγωγικά και αντιλαμβάνομαι οτι θα υπάρχουν τρόποι πλάγιοι και παράλληλοι να κάνει κανείς ανάλογες διαδικασίες με τις διαδικασίες και τους τρόπους που υποδικνείουν μέσα απο τις πληροφορίες που δίνουν επίσημα οι Αυστραλέζικες υπηρεσίες. Δεν μπορώ όμως ούτε να πληροφορίσω κάποιον πως και γιατί αλλά ούτε και να του υποδείξω site με ανάλογο περιεχόμενο για να δει παραδείγματα και αναφορές κτλ κτλ.

      Εδώ όμως ο κόσμος μπαίνει για να διαβάσει και βρεί πληροφορίες ή να ρωτήσει. Όποιος θέλει και μπορεί λοιπόν θα έπρεπε να γράψει μερικές αράδες πληροφορίας γιατί θα βρεθεί κάποια στιγμή ο αναγνώστης που θα χρησιμοποιείσει την πληροφορία που θα διαβάσει.
      Αν λοιπόν γνωρίζεται κάτι με το θέμα της μετανάστευσης για Αυστραλία, αρκεί όμως, και νομίζω οτι συμφωνούμε όλοι σε αυτό, να είναι αλήθεια και να μπορεί με εύκολο τρόπο να αποδιχθεί και επαληθευτεί απο τον ίδιο τον αναγνώστη, παρακαλώ δώστε μας τα φώτα σας.

      Αγαπητε Agoriani ο οδηγος που εχεις συνταξει ειναι πραγματικα ενα κοσμιμα που στολιζει αυτο το φορουμ.
      Δεν εχω να παρατηρησω τιποτα πανω σε αυτον μιας και ειναι αρκετα πληρης και κατατοπιστικος.

      Η κοινωνια μας απαρτιζεται απο καθε λογης ανθρωπους με διαφορετικες ικανοτητες. Η Αυστραλια δεν κλεινει την πορτα σε κανενα απ αυτους. Οσο ειναι χρησιμοι και ικανοι να προσφερουν ποιο ευκολα θα χαθουν εδω... παρα εκει.

      Στεκομαι σ΄αυτο το κομματι αρκετα.

      Οι περισσοτεροι συμπολιτες μας που βρισκοντε στα ορια της αγανακτησης ΔΕΝ εχουν παρα ενα χαρτι γυμνασιου η λυκειου χωρις τεχνικη η επαγγελματικη καταρτηση.

      Ειναι νεοι και νεες που δουλευαν η δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα. Μην του ψαξεις στις λιστες του εργατικου δυναμικου της χωρας πολλοι απ' αυτους εκβιαστικα εργαζονται στο σκοταδι της "μαυρης εργασιας".

      Ειναι επισης οι ωρομισθιοι του λιανικου εμποριου (πωλητες super market, malls κλπ) και η καθε λογης συμβασιουχοι των 400 ευρω που για αυτους το μελλον ειναι ηδη παρελθον.

      Ειναι οι σημερινοι νεοπροσληφθεντες των 512 ευρω το μηνα και οι αυριανοι συνταξιουχοι των 400 ευρω. (Αληθεια ποσο πρεπει να ιδρωσει ενας μηχανολογος για 512 ευρω?)

      Σ' αυτους απευθυνομαι με τα λεγομενα μου Agoriani κι αυτους η λιστα σου... δεν του περιλαμβανει.

      Σ΄αυτους λεω να παρουν την ζωη τους στα χερια τους και να μη φοβηθουν να παρουν το ρισκο.
      Αλλωστε ο βρεγμενος την βροχη δεν την φοβαται.

      Comment


        #18
        Originally posted by sofaki View Post
        Agoriani Προσωπικά σε ευχαριστώ για τις πολυ χρησιμες πληροφορίες σχετικά με την έκδοση visas. Η ολη διαδικασια βεβαια, φαινετε αρκετα περιπλοκη, χρονοβορα και με αρκετο κοστος....
        Θα ηθελα να σε ρωτησω κατι μηπως γνωριζεις. Αν καποιος εχει ενα επαγγελμα μεσα απο τη λιστα (π.χ. εγω ειμαι Μηχανολογος Τ.Ε. και μάλλον θα μπορει να αναγνωριστει) Πρεπει μετα να βρει δουλεια πανω στον τομεα αυτο; Ή θα μπορώ να ψαξω δουλεια σε οποιο τομεα θελω (π.χ. γραμματέας /καφετερια/ αλλο). Υπαρχει καμια βοηθεια πανω στους νεους μεταναστες για ευρεση εργασίας ή (προσορινής εστω) κατοικίας;
        Αν μιλάμε για την skilled intipended immigrand, που προσπαθεί να πάρει και η κοπέλα απο το ζευγάρι του αρχικού post μου, χρησιμοποιείς ενα επάγγελμα που θα αναγνωρίσεις και θα σου επιτρέψει να πάρεις την βίζα ώστε να πας εκεί και να έχεις δικαίωμα για εργασία και ασφάλεια και επιδόματα κτλ. Δεν είναι υποχρεωτικό όμως να εργαστείς πάνω στο επάγγελμα που έκανες αναγνώριση και έβγαλες την βίζα.
        Υποχρεωτικό είναι στην περίπτωση που βγάλεις την βίζα που σε σπονσοράρει η πολιτεία-περιοχή ή στην περίπτωση που σε σπονσοράρει εργοδότης.
        Θα προσπαθήσω να κάνω link τα εδάφια απο διάφορα έγγραφα απο τα οποία προκύπτει αυτό που σου λέω.

        Επίσης είμαστε συνηθισμένοι απο την Ελληνική πραγματικότητα και δεν μπορούμε να διανοηθούμε διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων. Απο σηζητήσεις με ομογενείς μας στην Αυστραλία, στο 2 μηνο ταξείδι μου το χειμώνα που μας πέρασε, ανακάλυψα οτι υπάρχει ο θεσμός της part time job με την έννοια της εργασίας καριέρας. Ιδίος μητέρες που αποφάσισαν ώσπου να μεγαλώσουν τα παιδιά τους να εργάζονται ως part time. Είδα και έμαθα και την πρακτική του να στέλνουν τα παιδιά τους στα supermarket για εργασία απο τα 16 και μετά ώστε να αρχίζουν να νοιώθουν το χρήμα και πως βγαίνει (ναι ούτε στην Αυστραλία φυτρώνει στα δέντρα). Δηλ. πολλές δουλειές που εδώ (στην πόλη μου π.χ.) είναι για καριέρα και πάλι καλά γιατι δεν υπάρχει και τίποτα άλλο εκεί τις χρησιμοποιούν σαν εκπαίδευση.

        [ Το διάστημα που ήμουν εκεί η στατιστική τους υπηρεσία έβγαλε αποτελέσματα έρευνας σχετικά με την γήρανση του πληθυσμού και έκανε 3 προβλέψεις για το άμμεσο μέλον. Μια αισιόδοξη, μια ισσοροπημένη και μια απαισιόδοξη. Σύμφωνα με την απαισιόδοξη θα έιχαν πρόβλημα με τα εφάπαξ και τις συντάξεις το 2035.
        Έτσι, ο Rand ήταν ακόμα προθυπουργός, έβγαλε πρόταση ώστε να δοθούν κίνητρα σε όσους πλησιάζουν προς την σύνταξη ώστε να μην βγαίνουν σε αυτή δουλέυοντας απο full time, part time και να παραμένουν στην εργασία. ]

        Βεβαίως υπάρχει βοήθεια απο οτι λένε σε εκατοντάδες σημεία σε έγγραφα και site ώστε να βρείς εργασία και κατοικία. Το κυρίως εργαλείο όμως απο οτι κατάλαβα είναι το Internet. Εκείνοι σου υποδικνείουν τα κατάλληλα site. Έχουν ακόμα και υπηρεσία που σου δίνει κρατική κατοικία ώσπου να βρείς. Αυτά βέβαια θεωρητικά πάντα.
        Στην πράξη ας μας πει κάποιος που έχει πάει ήδη ή είναι απο εκεί. Εγώ καθώς θα προχωράει η αίτησή μου και θα μεταναστεύσω θα ενημερώνω με οτι καινούργιο αλλά είναι απίθανο να μου συμβούν και όλα τα ενδεχόμενα ώστε να ξέρω τι συμβαίνει απο πρώτο χέρι. Προσωπικά όταν θα ξέρω τις ημερομηνίες θα βρω και σπίτι απο το http://www.realestate.com.au/rent για ενοικίαση τουλάχιστον αρχικά.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #19
          Καλώς βρήκα την παρέα σας και συγχαρητηρια για την έξοχη δουλειά που κάνετε. Ήθελα να μάθω δυο τρια πράγματα που δεν κατάφερα να βρω στο forum. Καταρχήν σκέφτομαι να μεταναστεύσω κι εγώ στην Αυστραλία κ συγκεκριμένα στην Μελβούρνη μαζί με την κοπέλα μου και αυτό θα το κάνω όταν τελειώσω την σχολή μου και συγκεκριμένα το οικονομικό τμήμα.Η κοπέλα μου έχει τελειώσει τη σχολή δασολογίας. Ξέρετε αν αναγνωρίζουν τα δυο πτυχία αυτά, δηλαδή πτυχίο οικονομικών και πτυχίο δασολογίας και φυσικού περιβάλλοντος? Επίσης θέλω να ρωτήσω, αν είμαστε παντρεμένοι χρειάζεται μία βιζα ή δυο? Γιατί κάπου είδα κόστος 2500 ευρω περίπου και χάζεψα. Κ κάτι τελευταίο: έχουμε κάποιους γνωστούς στη Μελβούρνη αλλά όχι συγγενείς. Μπορούν αυτοί να βοηθήσουν ως σπόνσορες?

          Comment


            #20
            Originally posted by xwolf87 View Post
            Καλώς βρήκα την παρέα σας και συγχαρητηρια για την έξοχη δουλειά που κάνετε. Ήθελα να μάθω δυο τρια πράγματα που δεν κατάφερα να βρω στο forum. Καταρχήν σκέφτομαι να μεταναστεύσω κι εγώ στην Αυστραλία κ συγκεκριμένα στην Μελβούρνη μαζί με την κοπέλα μου και αυτό θα το κάνω όταν τελειώσω την σχολή μου και συγκεκριμένα το οικονομικό τμήμα.Η κοπέλα μου έχει τελειώσει τη σχολή δασολογίας. Ξέρετε αν αναγνωρίζουν τα δυο πτυχία αυτά, δηλαδή πτυχίο οικονομικών και πτυχίο δασολογίας και φυσικού περιβάλλοντος? Επίσης θέλω να ρωτήσω, αν είμαστε παντρεμένοι χρειάζεται μία βιζα ή δυο? Γιατί κάπου είδα κόστος 2500 ευρω περίπου και χάζεψα. Κ κάτι τελευταίο: έχουμε κάποιους γνωστούς στη Μελβούρνη αλλά όχι συγγενείς. Μπορούν αυτοί να βοηθήσουν ως σπόνσορες?
            Αρχίζω με το κλασικό : Διαβάστε το post μου που μπορεί να σας λύσει αρχικά αρκετές απορίες.

            Το θέμα δεν είναι αν αναγνωρίζουν τα πτυχία αυτά αλλά ποιές αρχές κάνουν την αναγνώριση.
            Μέσα απο το immi.gov.au υπάρχει αυτή η σελίδα που περιγράφει τις αρχές - ενώσεις - επιμελητίρια - σωματεία - οργανισμούς που κάνουν την αναγνώριση.
            Για την Victoria υπάρχει αυτό εδώ το site που είναι θυσαυρός και για τα επαγγέλματα έχει πολλές λεπτομέρειες όπως στατιστικά στοιχεία απο την επίσημη στατιστική υπηρεσία, μέσο όρο εισοδήματος ανα εβδομάδα ανα κατηγορία επαγγέλματος, επαγγελματικές ενώσεις και επιμελητήρια για αναγνώρηση τίτλου σπουδών, αν χρειάζεται κάποιο είδος άδειας ή εγγραφής και που κ.τ.λ.


            Αν είσαστε παντρεμένοι δεν χρειάζεται 2 βίζες και αυτό είναι 100% σίγουρο. Ο ενας απο τους δυο κάνει την αίτηση σαν applicant και ο άλλος μπαίνει σαν secontary applicant. Δεν έχει σημασία για τους Αυστραλούς ποιός κάνει απο τους δυο την αίτηση, αλλά για περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας καλό είναι να την κάνει εκείνος που μαζέυει περισσότερους βαθμούς - points απο το τέστ. Στη περίπτωση που ενας απο τους δυο είναι πτυχιούχος ή επαγγελματίας με ικανότητες (skilled) τότε επίσης είναι ξεκάθαρο ποιός κάνει την αίτηση.

            Τα κόστη είναι εδώ. Πράγματι δεν είναι φτηνά.

            Γνωστοί ΔΕΝ μπορούν να βοηθήσουν σαν σπόνσορες αλλά σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν σε πάρα πολλά άλλα θέματα όπως η εύρεση κατοικίας, θέματα ασφάλειας κ.τ.λ.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #21
              Καλησπερα σας ηρθα και εγω στην παρεα σας ,
              ελπιζοντας να βρω καποιες απαντησεις ως προς την μεταναστευση στην αυστραλια εχοντας ενα απολυτηριο τει πληροφορικης και βλεποντας οτι τα πραγματα δεν πανε καλα σκεφτομαι να παω για ενα καλυτερο αυριο στους συγγενεις μου στην αυστραλια.
              Διαβαζοντας τον ¨οδηγο απο Agoriani¨μου δημιοιυγρηθηκαν πολλα ερωτηματα και για να πω την αληθεια δεν καταλαβα τι εγγραφα χρειαζονται?που να απευθυνθω?πως να κανουν οι συγγενεις μου τον σπονσορα?(επειδη δεν κατεχω και πολυ καλα τα αγγλικα οπως καταλαβαινετε)ολες οι διαδικασιες πρεπει να γινουν τηλεφωνικως απο την πρεσβεια αυστραλιας του βερολινου?εκει θα στειλω ολα τα χαρτια?

              Comment


                #22
                Originally posted by kaka84 View Post
                Καλησπερα σας ηρθα και εγω στην παρεα σας ,
                ελπιζοντας να βρω καποιες απαντησεις ως προς την μεταναστευση στην αυστραλια εχοντας ενα απολυτηριο τει πληροφορικης και βλεποντας οτι τα πραγματα δεν πανε καλα σκεφτομαι να παω για ενα καλυτερο αυριο στους συγγενεις μου στην αυστραλια.
                Διαβαζοντας τον ¨οδηγο απο Agoriani¨μου δημιοιυγρηθηκαν πολλα ερωτηματα και για να πω την αληθεια δεν καταλαβα τι εγγραφα χρειαζονται?που να απευθυνθω?πως να κανουν οι συγγενεις μου τον σπονσορα?(επειδη δεν κατεχω και πολυ καλα τα αγγλικα οπως καταλαβαινετε)ολες οι διαδικασιες πρεπει να γινουν τηλεφωνικως απο την πρεσβεια αυστραλιας του βερολινου?εκει θα στειλω ολα τα χαρτια?
                Δεν είναι οδηγός. Εχω γράψει την προσωπική μου περίπτωση, που είναι σε εξέλιξη ακόμα, και αναφέρω όλα τα χρήσιμα site, που θα χρειαστεί κάποιος.
                Το κυρίως 1 : www.immi.gov.au

                Ανακεφαλαιώνω:

                Η μόνη διπλωματική αποστολή που είναι υπεύθυνη για θέματα visas και μετανάστευσης είναι αυτή του Βερολίνου. Η Αυστραλέζικη πρεσβεία στην Ελλάδα και τα κατα τόπους προξενεία είναι για ρεντεβού και έκδοση διαβατηρίου για Αυστραλούς και άλλα θέματα που δεν μας ενδιαφέρουν. Ακόμα και τηλ να πάρετε αφού ακούσετε πολλά προηχογραφημένα μηνύματα και στο τέλος μιλήσετε με εκπρόσωπο πάλι τα ίδια θα σας πούν: Διαβάστε στο www.immi.gov.au.

                Αν δεν γνωρίζεται Αγγλικά υπάρχει μέγα θέμα γιατί εκτός του οτι πρόκειται για Αγγλόφωνη χώρα, κυρίως αλλά και επισήμως, πως θα διαβάσεται και θα καταλάβεται και τις λεπτομέρειες στα θέματα τις βίζας σας και της μετανάστευσης; Βέβαια μπορεί να υπάρχει και τρόπος που εγώ δεν τον γνωρίζω. Εκτός απο το να απευθυνθήτε σε ειδικό σε θέματα μετανάστευσης. Στην περίπτωση αυτή και επειδή εκτός του οτι θα πληρώσεται αλλά πρόκειται και για θέματος σοβαρού τουλάχιστον απευθυνθήτε σε εξοθσιοδοτιμένο ειδικό απο την αντίστοιχη Αυστραλέζικη υπηρεσία-μητρώο πρακτόρων μετανάστευσης.

                Επείτηδες δεν βάζω εδώ ξανά link για τις αντίστοιχες υπηρεσίες κτλ ώστε να κάνετε τον κόπο να διαβάσετε το αρχικό Post που έχει link και πολλές λεπτομέρεις και χρήσιμα tip που δεν γίνεται να τα ξαναγράφω κάθε φορά που απαντάω σε ενα post.

                Σχετικά με τους συγγενείς πάλι στο πρώτο post. Τα έγγραφα που χρειάζονται υπαγορεύονται απο το είδος τις βίζας που αιτούμαστε. Δεν απευθυνόμαστε πουθενά, μαζέυουμε τα χαρτιά τα επικυρώνουμε τα μεταφράζουμε και τα αποστέλουμε στο Βερολίνο. Πληρώνουμε και περιμένουμε παρακολουθώντας την διαδικασία και απαντώντας στα mail, που πιθανός μας στείλουν, ανάλογα. Τηλεφωνικός δεν γίνεται τίποτα εκτός απο πληροφορίες και αυτές στην εποχή μας έχουν πάρει την μορφή ενός site, οπότε και τηλ να πάρουμε κάπου μας κατευθύνουν σε ενα site.
                Σωστά κάνουν γιατι πρώτον ενημερώνουν άμμεσα με τις τυχών αλλαγές όπως έγινε πρόσφατα για κάποια έιδη βίζας και δεύτερον scripta manent (Τα γραπτά μένουν).
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #23
                  hi paidia ego kai i ginaika moy eimaste ellines uphkooi kai txeloume na fugoume monima gia Aussi gia mas pia stoixia xreiazonte kserete thanksss

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by petit_doktor View Post
                    hi paidia ego kai i ginaika moy eimaste ellines uphkooi kai txeloume na fugoume monima gia Aussi gia mas pia stoixia xreiazonte kserete thanksss
                    Τι εννοείς ποιά στοιχεία χρειάζονται? Εξαρτάτε απο την βίζα για την οποία θα πρέπει να ετοιμάσεις τα ανάλογα χαρτιά. Οι βίζες είναι στο www.immi.gov.au

                    Διάβασε και το post μήπως και βρείς κάτι χρήσιμο για την δική σου περίπτωση.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #25
                      Καλησπέρα σας,συγχαρητήρια για το phorum και την πολυ καλή δουλειά στο site.

                      Ενδιαφέρομαι με την κοπελα μου να μεταναστευσουμε στην Αυστραλια.Εκει προσφατως βρέθηκε ενας οικογενειακος φιλος ο οποιος είπε οτι μπορει να μας βρει δουλειες (διαφορες ασχετως ειδικοτητων πχ σε εστιατορια κτλ).Απο θεματα σπουδων εγω εχω τελιωσει ενα Τεχνικο Επαγγελματικο Λυκειο,υπολογιστες,ασχετως αν δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτην την εργασια διοτι ποτε δεν υπηρξαν χρηματα να συνεχισω μετα σε καποια σχολη.Οι βασικες μου εργασιες στην Ελλαδα ηταν (Χειριστης μηχανων παραγωγης σε εταιρεια υφασματων,Αποθηκαριος,Οδηγος,Εξωτερικος Υπαλληλος και Security).Στην ουσια δεν εχω καποιο χαρτι σπουδων (περα απ το ΤΕΛ) και θεωρουμε ανειδικευτος εργαζομενος τυπικα στα χαρτια.

                      H Κοπελα μου εχει τελιωσει ΙΕΚ (Τεχνικος τηλεπληροφορικης) και αποτι γνωριζω τα πτυχια-απολυτηρια ΙΕΚ δεν αναγνωριζονται στην Αυστραλια,ετσι θεωρητικα ουτε το δικο της επαγγελμα θα μπορουσε να αναγνωριστει σε καποια απ τα επαγγελματα στις Λιστες που εκδιδει η πρεσβεια της Αυστραλιας.Ετσι και εκεινη θεωρηται ανειδικευτη.Επισης κανενας απ τους δυο μας δεν εχει το πτυχιο IELTS στην Αγγλικη γλωσσα,αντιστοιχως υπαρχει πτυχιο Lower (το οποιο δεν αναγνωριζεται ουτε και αυτο).

                      Θελουμε λοιπον να παμε μονιμα να εργαστουμε εκει σε δουλειες που θα μας βρει ο οικογενειακος φιλος.Υπαρχουν ελπιδες για εγκριση μεταναστευσης?Δηλαδη μολις μας βρει τους εργοδοτες εκεινος,να μας κανουν μια προσκληση (η εκεινοι η αυτος) ωστε να μεταναστευσουμε εκει μονιμα?Επηδη εψαξα λιγο το θεμα με τις βιζες λογω οτι τυγχανει να μην αναγνωριζονται τα πτυχια των σπουδων ωστε να ανηκουμε επισημα και με αναγνωρισμενα πτυχια σε καποια απο τα επαγγελματα στις λιστες,υπαρχει ελπιδα για εγκριση βιζας?

                      Επισης αν τυχον παμε με τουριστικη βιζα για 3 μηνες,μπορουμε αφου βρεθουν οι δουλειες εκει στο διαστημα αυτο,μετα το περας των 3 μηνων,να αλλαξουμε τις βιζες εκει και αμεσα να ξεκινησουμε εργασια,στις δουλειες που ειδη απο πριν θαναι ετοιμες?(Ειδη ο γνωστος μας αρχισε να ψαχνει δουλειες,απλα δεν γνωριζει και εκεινος τα διαδικαστικα για τις βιζες κτλ).

                      Ευχαριστω

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Akis View Post
                        Καλησπέρα σας,συγχαρητήρια για το phorum και την πολυ καλή δουλειά στο site.

                        Ενδιαφέρομαι με την κοπελα μου να μεταναστευσουμε στην Αυστραλια.Εκει προσφατως βρέθηκε ενας οικογενειακος φιλος ο οποιος είπε οτι μπορει να μας βρει δουλειες (διαφορες ασχετως ειδικοτητων πχ σε εστιατορια κτλ).Απο θεματα σπουδων εγω εχω τελιωσει ενα Τεχνικο Επαγγελματικο Λυκειο,υπολογιστες,ασχετως αν δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτην την εργασια διοτι ποτε δεν υπηρξαν χρηματα να συνεχισω μετα σε καποια σχολη.Οι βασικες μου εργασιες στην Ελλαδα ηταν (Χειριστης μηχανων παραγωγης σε εταιρεια υφασματων,Αποθηκαριος,Οδηγος,Εξωτερικος Υπαλληλος και Security).Στην ουσια δεν εχω καποιο χαρτι σπουδων (περα απ το ΤΕΛ) και θεωρουμε ανειδικευτος εργαζομενος τυπικα στα χαρτια.

                        H Κοπελα μου εχει τελιωσει ΙΕΚ (Τεχνικος τηλεπληροφορικης) και αποτι γνωριζω τα πτυχια-απολυτηρια ΙΕΚ δεν αναγνωριζονται στην Αυστραλια,ετσι θεωρητικα ουτε το δικο της επαγγελμα θα μπορουσε να αναγνωριστει σε καποια απ τα επαγγελματα στις Λιστες που εκδιδει η πρεσβεια της Αυστραλιας.Ετσι και εκεινη θεωρηται ανειδικευτη.Επισης κανενας απ τους δυο μας δεν εχει το πτυχιο IELTS στην Αγγλικη γλωσσα,αντιστοιχως υπαρχει πτυχιο Lower (το οποιο δεν αναγνωριζεται ουτε και αυτο).

                        Θελουμε λοιπον να παμε μονιμα να εργαστουμε εκει σε δουλειες που θα μας βρει ο οικογενειακος φιλος.Υπαρχουν ελπιδες για εγκριση μεταναστευσης?Δηλαδη μολις μας βρει τους εργοδοτες εκεινος,να μας κανουν μια προσκληση (η εκεινοι η αυτος) ωστε να μεταναστευσουμε εκει μονιμα?Επηδη εψαξα λιγο το θεμα με τις βιζες λογω οτι τυγχανει να μην αναγνωριζονται τα πτυχια των σπουδων ωστε να ανηκουμε επισημα και με αναγνωρισμενα πτυχια σε καποια απο τα επαγγελματα στις λιστες,υπαρχει ελπιδα για εγκριση βιζας?

                        Επισης αν τυχον παμε με τουριστικη βιζα για 3 μηνες,μπορουμε αφου βρεθουν οι δουλειες εκει στο διαστημα αυτο,μετα το περας των 3 μηνων,να αλλαξουμε τις βιζες εκει και αμεσα να ξεκινησουμε εργασια,στις δουλειες που ειδη απο πριν θαναι ετοιμες?(Ειδη ο γνωστος μας αρχισε να ψαχνει δουλειες,απλα δεν γνωριζει και εκεινος τα διαδικαστικα για τις βιζες κτλ).

                        Ευχαριστω
                        Εγω δεν το γνωρίζω τι γίνεται με τα απολυτήρια και κυρίως με την πιστοποίηση απο τα ΙΕΚ σε ειδικότητα πληροφορικής. Εχω βρεί το site της ένωσης πληροφορικής Αυστραλίας και διαβάζω να βγάλω άκρη αλλά δεν δίνω και πίεση γιατί θα πάω σίγουρα κάτω και θα το δω απο εκεί το θέμα. Οπότε θα ενημερώσω και το αρχικό post μου με ότι ενδιαφέρον μάθω.

                        Επίσης είδα οτι, και τι λογικό, έχουν φτιάξει ενα σύστημα που σε οδηγεί σε πιστοποίηση των γνώσεών σου στην πληροφορική ανεξάρτητα απο που πήρες την γνώση αυτή.
                        Υπάρχει τρόπος δηλ και για τον αυτοδίδακτο και για τον εμπειροτέχνη και για τον σπουδαγμένο και για τον απόφοιτο και μεταπτυχιακό και διδακτορικό γνώστη του αντικειμένου. Αλλάζει ίσως η ύλη και αυτό δεν το εχω καταλάβει ακόμα αλλά υπάρχει δρόμος και τρόπος για όλους. Οπότε ισως θεωρήσουμε το ΙΕΚ και το χρόνο που δαπανήσαμε σε αυτό άλλο λιγο χαμένο χρόνο απο τον γενικά χαμένο χρόνο στην πατρίδα μας και βρούμε τρόπο να πιστοποιήσουμε και εγγυροποιήσουμε τις γνώσεις μας ώστε να έχουμε και ενα χαρτί στα χέρια. Απο την άλλη πάλι το χαρτί είναι Ελληνική νοοτροπία και δεν ξέρω τι σημασία δίνει η Αυστραλιανή κοινωνία στα χαρτιά και τι στους ανθρώπους σαν προσωποικώτητες και ικανότητες. Ίσως πάλι τα γνωστά ονόματα όπως Microsoft, Cisco κτλ να παίζουν κυρίαρχο ρόλο με τα σεμινάριά τους και τις ποιστοποιήσεις που δίνουν. Είδωμεν.

                        Αυτό με τα Lower τι στην ευχή είναι πάλι; Δηλαδή για ποιό λόγο και απο ποιά παράδοση μας έμεινε να κάνουν προετειμασία τα παιδιά μας για lower, αλλά και το άλλο το Michigan, την στιγμή που δεν είναι αναγνωρισμένα σχεδόν απο πουθενά εκτός απο το βρετανικό συμβούλιο που τα διοργανώνει. Το IELTS και το TOEFL που βλέπω οτι ζητάνε για να πάς έξω δεν τα κάνουν τα φροντηστήρια. Είναι δύσκολα ισως, κυρίως το TOEFL. Οπότε μάλον έχουν βάλει πολύ κατώτερης ποιότητας και ικανότητας εξετάσεις που ναι μεν είναι άχρηστες αλλά δικαιολογούν το αντίτημο που ζητάν τα φροντηστήρια αγγλικών και με το παραπάνω γιατί είνα πιθανότερη μια επιτυχία.

                        Το ερώτημα που θέτεις τώρα αν υπάρχει ελπίδα για έκδοση βίζας ενώ δεν αναγνωρίζονται τα επαγγέλματά σας γιατι δεν υπάρχουν στην λίστα, αναφέρουν οι Αυστραλοί, οτι οι αιτούμενοι που έχουν αναγνωρισμένο ενα απο τα επαγγέλματα στην λίστα θα έχουν προτεραιότητα έναντι τον υπολοίπων αιτήσεων. Άρα ο μόνος λόγος να πούμε οτι δεν εχει ελπίδα είναι αν και εφόσον οι αιτήσεις με αναγνωρισμένα επαγγέλματα είναι τόσες ώστε να καληφθεί ο συγκεκριμένος αριθμός δεκτών αιτήσεων για μετανάστευση στην συγκεκριμένη κατηγορία βίζας που θα διαλέξετε.

                        Όμως αν μπορεί να σας βρεί εργοδότες, ο φίλος σας που αναφέρατε, οι οποίοι να μπορούν και να θέλουν να αναλάβουν την αναδοχή σας έχετε ενα ατού.

                        Μπορείτε να αλλάξετε τις τουριστικές βίζες αλλά όπως θα δείτε στα reply στο δικό μου post, στην συζήτηση με τον φίλο blend, οταν θα αιτηθείτε τις νέες βίζες μπορείται να είστε μεσα στην Αυστραλία αλλά όταν θα εκδοθούν θα πρέπει να είστε έκτός Αυστραλίας. Για αυτό ο φίλος blend είπε οτι μερικοί το κάνουν έτσι και πηγαίνουν στην Νέα Ζηλανδία για να είναι εκτός, σαν ταξιδάκι μιας μέρας. Μερικοί βρίσκουν ενα καλό δικηγόρο και κάνει αυτός τα μαγικά του και δεν πάνε και πουθενά ίσως, αλλά αυτά είναι υποθέσεις.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #27
                          Φιλε μου σε ευχαριστω εκ των προτερων για το ενδιαφερον και την πολυτιμη βοηθεια σου στο θεμα αυτο.

                          Λοιπον!Πηγα σημερα το πρωι στην πρεσβεια της Αυστραλιας στην Αθηνα (Κηφισιας και Αλεξανδρας).Να ρωτησω τι παιζει γενικα με ολα αυτα απο κοντα.Δυστηχως για θεματα μεταναστευσης δεν εξυπηρετουν απ την πρεσβεια αν πας εκει,μονο με τηλεφωνικη επικοινωνια.Μου δωσαν μια καρτα με ενα τηλεφωνο στο τμημα για τις Βιζες και μου ειπαν να επικοινωνησω μεταξυ 8:30 με 12:30.Τηλεφωνησα σημερα και μιλησα με μια κοπελα,η οποια με ενημερωσε σχετικα με ολα αυτα που αναφερεις και εσυ στο post αυτο,οτι αρμοδιο για εκδοση Visas ειναι η Πρεσβεια στο Βερολινο οτι ολες τις πληροφοριες θα τις βρω στο site www.immi.gov.au κτλ.

                          Αρχικως πρωτου της εξηγησω την περιπτωση μου,με ενημερωσε οτι για να παει καποιος στην Αυστραλια για εργασια (διχως ναχει γνωστο εκει η συγγενεις) χρειαζεται να εχει Αποδεδειγμενη προυπηρεσια το λιγοτερο 4 ετων πανω στο συγκεριμενο επαγγελμα του,οπως και επισημο πτυχιο κτλ.Να ανηκει σε καποιο απ τα επαγγελματα στις λιστες που εκδιδει η πρεσβεια,να γνωριζει παρα πολυ καλα Αγγλικα,κτλ.Με λιγα λογια αποτι καταλαβα μονο μορφωμενοι ανθρωποι με κρατικα πτυχια,αποφοιτοι πανεπιστημιου κτλ εχουν ελπιδα για αμεση και γρηγορη μεταναστευση.Η φτωχολογια δυστηχως δεν εχει ελπιδες για μια καλυτερη ζωη εκει.Την φτωχολογια την εχουν καταδικασει στην πεινα και τον αργο θανατο,πλεον πουθενα δεν μπορει να παει.Στην Ευρωπη κριση και ανεργια παντου,στην Ελλαδα μπαχαλο,Σκλαβα η φτωχολογια εδω με 600ευρω βασικο μισθο ΝΑ ΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ.Τριτοκοσμικος μισθος με την ποιο ακριβη ζωη στην Ευρωπη παντου (τροφιμα,νοικια κτλ).

                          Στο θεμα ζευγαριου μονο αν ειναι παντρεμενοι (οπως εξηγεις και εσυ στο ποστ σου),μονο αν ειναι παντρεμενοι μπορουν να επιλεγουν μαζι να πανε,αν ειναι απλα ζευγαρι η φιλοι δεν γινεται,σε αυτην την περιπτωση μονο αν τυχον μπορουν να αποδηξουν (μου ειπε) οτι συζουν μαζι.

                          Της εξηγησα το θεμα το δικο μου,της ειπα οτι εχω εναν οικογενειακο φιλο που θα μας βρει δουλεια εκει,και μου ειπε τοτε,οτι αν ειναι να γινει ετσι,τοτε αλλαζουν λιγο τα πραγματα στο θεμα εκδοσης της Βιζας.Αφου μας βρει εργοδοτη,πρεπει να γινουν 2 βηματα μου ειπε:

                          Α)Να παει ο εργοδοτης στα Γραφεια μεταναστευσης στην Αυστραλια τα οποια στεγαζονται στο κτηριο του υπουργειου Μεταναστευσης να κανει μια αιτηση για μας,και να περιμενουμε να δουμε αν εγκριθει.
                          Β)Αν τυχον εγκριθει το επομενο βημα ειναι να στηλω ηλεκτρονικη αιτηση για Βιζα στην πρεσβεια στο Βερολινο.Ολα μου ειπε γινονται ηλεκτρονικα!Και να περιμενω μετα και εγω να δω αν εγκριθει η Βιζα.

                          Ωραια ως εδω,το θεμα ειναι σε ποσο καιρο θα ξερουμε αν θα εγκριθουν οι Βιζες,να ξερουμε αν ειναι να ετοιμαζομαστε η οχι για εξω,και οχι να ελπιζουμε τσαμπα και στο τελος να μην γινει τιποτα.Επισης το συμαντικοτερο ειναι τα χρηματα που χρειαζονται για εξω (στην παρουσα φαση δεν παιζει σαλιο).Τα εισητηρια για να πας και να γυρισεις ειναι περιπου 1500ευρω το ατομο,βαλε και μερικα ψιλα για τα αρχικα νοικια εκει και να εχεις να περασεις,αν το υπολογισουμε για 2 ατομα χρειαζονται 3000ευρω για εισητηρια και κανα 2000χιλιαρο για αρχικα 2-3 νοικια που ζηταν μπροστα(1000δολαρια) και δεν θα θες και κανα 1000αρικο το λιγοτερο για 2 ατομα ναχεις να περασεις αρχικως εκει μεχρι να πληρωθεις?Το λιγοτερο 5000δολαρια χρειαζονται για 2 ατομα.Επισης δεν ξερω αν πρεπει να πληρωσουμε και βιζες,καπου ποιο πριν διαβασα οτι μια βιζα κοστιζε 2500δολαρια ανα ατομο!!!ΣΥΝΟΛΟ 10.000 δολαρια!!!!ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΑΥΤΟ και τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση (που θα μας καλεσει εργοδοτης) να μην χρειαζονται και εξτρα χρηματα για βιζες.Δεν ξερω,τι παιζει πανω σε αυτο?

                          Εγω το κυριοτερο που ηθελα να γνωριζω απο ποιο νωρις θα ηταν τουλαχιστον αν υπηρχε ελπιδα να παμε,να αρχιζαμε να μαζευαμε κανα φραγκο απο τωρα και να κανονιζαμε να δανειζομασταν τα υπολοιπα χρηματα απο κανα γνωστο,και να τους τα επιστρεφαμε με τα πρωτα μεροκαματα.Να ξεραμε τι θα κανουμε.

                          Ετσι ας κανουμε μια υποθεση,πες βρεθει εκει εργοδοτης και παρει εγκριση για μας απο κει,στην συνεχεια στελνουμε αιτησεις για βιζα στο Βερολινο και μας δωσουν και εμας εγκριση.Σε περιπτωση που δεν εχω τα χρηματα αμεσα,σου δινουν ενα περιθωριο καποιων μηνων για να πας?Αν τυχει και μας βγαλουν βιζες που πρεπει να πληρωσεις ζηταν τα χρηματα αμεσα?Τα ρωταω ολα αυτα να μπει μια λογικη σειρα,εγω θα δοκιμασω παντως την τυχη μου και οτι κατσει.Ας ελπιζουμε να βγει μια ακρη,αλλιως ειμαστε καταδικασμενοι εδω περα.

                          Ευχαριστω

                          Comment


                            #28
                            Το ερώτημα που θέτεις τώρα αν υπάρχει ελπίδα για έκδοση βίζας ενώ δεν αναγνωρίζονται τα επαγγέλματά σας γιατι δεν υπάρχουν στην λίστα, αναφέρουν οι Αυστραλοί, οτι οι αιτούμενοι που έχουν αναγνωρισμένο ενα απο τα επαγγέλματα στην λίστα θα έχουν προτεραιότητα έναντι τον υπολοίπων αιτήσεων. Άρα ο μόνος λόγος να πούμε οτι δεν εχει ελπίδα είναι αν και εφόσον οι αιτήσεις με αναγνωρισμένα επαγγέλματα είναι τόσες ώστε να καληφθεί ο συγκεκριμένος αριθμός δεκτών αιτήσεων για μετανάστευση στην συγκεκριμένη κατηγορία βίζας που θα διαλέξετε.
                            Ενας αριθμος ο οποιος δεν θα τελιωσει ποτε συμφωνα με αυτα:





                            Ετσι οσοι τυγχανουν να μην ανηκουν στην Ελιτ των αποφοιτων πανεπιστημιων η αναγνωρισμενων επαγγελματων,να μην μπορουν να φυγουν ποτε!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Akis View Post
                              Επισης δεν ξερω αν πρεπει να πληρωσουμε και βιζες,καπου ποιο πριν διαβασα οτι μια βιζα κοστιζε 2500δολαρια ανα ατομο

                              Ευχαριστω
                              Αν είστε παντρεμένοι χρειάζεται μια βίζα.

                              Αυτο που δεν ξέρω και μακάρι να το γνωρίζει κάποιος είναι το πότε πρέπει να πληρωθεί η βίζα. Πχ. αν πληρώνεται με την αίτηση και μετά η αίτηση σου για βίζα απορριφθεί? Υπάρχει πιθανότητα δηλαδή να χάσεις τα λεφτά σου μ'αυτον τον τρόπο?

                              Comment


                                #30
                                Για να βοηθήσουμε τον μελλοντικό αναγνώστη να ξεκαθαρίσουμε και αναλύσουμε ενα ενα οσα ανέφερες.

                                ========Αρχικως πρωτου της εξηγησω την περιπτωση μου,με ενημερωσε οτι για να παει καποιος στην Αυστραλια για εργασια (διχως ναχει γνωστο εκει η συγγενεις) χρειαζεται να εχει Αποδεδειγμενη προυπηρεσια το λιγοτερο 4 ετων πανω στο συγκεριμενο επαγγελμα του,οπως και επισημο πτυχιο κτλ.Να ανηκει σε καποιο απ τα επαγγελματα στις λιστες που εκδιδει η πρεσβεια,να γνωριζει παρα πολυ καλα Αγγλικα,κτλ.

                                Ο γνωστός δεν πρέπει να παίζει κανένα ρόλο στα χαρτιά και την διαδικασία πέρα απο εαν και εφόσον ολα ολοκληρωθούν οτι μπορεί να βοηθήσει εκεί σαν "ξεναγός", στήριγμα, "άκρη" κ.τ.λ.
                                Ο συγγενής πάλι πρέπει να είναι συγκεκριμένου βαθμού ανάλογα με την βίζα και απο οτι είδα δεν φτάνει ούτε μέχρι τα πρώτα ξαδέρφια αλλά τουλάχιστον θείος/α.

                                Επειδή υπάρχουν πολλά επαγγέλματα τα οποία δεν απαιτούν πτυχίο ή σπουδές αλλά αποδεικνυέται η γνώση τους με την προυπηρεσία για ολα αυτά υπάρχει το site της αρμόδιας υπηρεσίας αναγνώρισης.

                                Επίσης εφόσον ξέρουμε πως λέγεται το επάγγελμα που κάνουμε το διαλέγουμε απο αυτή τη λίστα και βλέπουμε οτι χρειάζεται για να το αναγνωρίσουμε.

                                Δεν έχουν μόνο πτυχιούχοι την δυνατότητα να πάνε στην Αυστραλία και όποιος το πιστέψει αυτό δεν εχει διαβάσει αρκετά τις διαδικασίες και ολα τα site που έχουν φτιάξει οι Αυστραλοί. Περισσότερες πιθανότητες ο γιατρός απο τον ηλεκτροσυγγολητή έχει αλλά όμως εξαρτάτε και η ειδικότητα του γιατρού και η εμπειρία του ηλεκτροσυγκολητή.

                                =======Στο θεμα ζευγαριου μονο αν ειναι παντρεμενοι (οπως εξηγεις και εσυ στο ποστ σου),μονο αν ειναι παντρεμενοι μπορουν να επιλεγουν μαζι να πανε,αν ειναι απλα ζευγαρι η φιλοι δεν γινεται,σε αυτην την περιπτωση μονο αν τυχον μπορουν να αποδηξουν (μου ειπε) οτι συζουν μαζι.


                                Επίσης δεν χρειάζεται να είνια παντρεμένο ΜΟΝΟ το ζευγάρι για να πάρει βίζα. Ακόμα και σε σχέση να είναι μόνο μεταξύ τους. Και στην περίπτωση του γάμου και στην περίπτωση της σχέσης ζητούνται διάφορα αποδεικτικά έγγραφα που να αποδικνύουν του λόγου το αληθές.
                                Γιατι υπάρχουν οι λευκοί γάμοι που κάνουν μόνο και μόνο για να παρουσιαστούν σαν ζευγάρι ώστε να πάνε για μια πιο έυκολη βίζα ή θα μπορούσαν να πούν δυο άσχετοι μεταξύ τους οτι είναι ζευγάρι σε σχέση για να κάνει μόνο ο ένας αίτηση και ο άλλος να μπεί σαν δεύτερος στην βίζα πληρώνοντας μόνο ο ένας. Τέλος πάντων δεν μπορώ να ξέρω και όλες τις πιθανές απάτες που μπορούν να σκεφτούν όσοι είναι απελπισμένοι τόσο ώστε να κάνουν απάτη για να μπούν σε ένα κράτος που δεν είναι σαν την Ελλάδα και δεν παραβλέπει τις απάτες με την πάροδο του χρόνου ή με την απομάκρυνση απο το ταμείο/γκισέ.
                                Υπάρχει τουλάχιστον μια ταινία με θέμα παρόμοιο με τον Ζεράρ ντε Παρτιέ και την Μαγκντάουελ που κάνουν και καλά το ζευγάρι με λευκό γάμο για να πάρουν παραμονή στις ΗΠΑ. Κάποια πράγματα είναι παρόμοια όμως π.χ. ακόμα και για την δική μου βίζα που είναι σαν σύζηγος Αυστραλίδας μου ζητάν και απο την γυναίκα μου επίσης αποδεικτικά για το οτι είμαστε παντρεμένοι. Και αυτό δεν είναι μόνο το χαρτί ληξιαρχική πράξη γάμου γιατι αυτό στην ουσία είναι ενα τίποτα. Κοινούς λογαριασμούς, κοινά δάνεια, περιουσιακά στοιχεία που αποχτήθηκαν μετά τον γάμο, φωτογραφίες απο διακοπές μαζί, εισητήρια και προσκλητήρια προς το ζεύγος κ.τ.λ. ζητάνε και είναι πολύ λογικό απο την πλευρά τους. Άσχετα αν εμείς εδώ δεν μπορούμε ούτε να αλλάξουμε το ιδιοκτησιακό καθεστώς σε ένα περιουσιακό γιατί θα μας $#%# η εφορία και έτσι κι αλλιώς αφού στο παιδί θα πάνε τελικά γιατί να πληρώνουμε 500 φορές την εφορία κ.τ.λ. Εκεί όμως είναι αλλιώς είπαμε. Δεν είναι Ελλάδα και για αυτό θέλουμε να πάμε.


                                ======Της εξηγησα το θεμα το δικο μου,της ειπα οτι εχω εναν οικογενειακο φιλο που θα μας βρει δουλεια εκει,και μου ειπε τοτε,οτι αν ειναι να γινει ετσι,τοτε αλλαζουν λιγο τα πραγματα στο θεμα εκδοσης της Βιζας.Αφου μας βρει εργοδοτη,πρεπει να γινουν 2 βηματα μου ειπε:

                                Α)Να παει ο εργοδοτης στα Γραφεια μεταναστευσης στην Αυστραλια τα οποια στεγαζονται στο κτηριο του υπουργειου Μεταναστευσης να κανει μια αιτηση για μας,και να περιμενουμε να δουμε αν εγκριθει.
                                Β)Αν τυχον εγκριθει το επομενο βημα ειναι να στηλω ηλεκτρονικη αιτηση για Βιζα στην πρεσβεια στο Βερολινο.Ολα μου ειπε γινονται ηλεκτρονικα!Και να περιμενω μετα και εγω να δω αν εγκριθει η Βιζα.

                                Ωραια ως εδω,το θεμα ειναι σε ποσο καιρο θα ξερουμε αν θα εγκριθουν οι Βιζες,να ξερουμε αν ειναι να ετοιμαζομαστε η οχι για εξω,και οχι να ελπιζουμε τσαμπα και στο τελος να μην γινει τιποτα.Επισης το συμαντικοτερο ειναι τα χρηματα που χρειαζονται για εξω (στην παρουσα φαση δεν παιζει σαλιο).Τα εισητηρια για να πας και να γυρισεις ειναι περιπου 1500ευρω το ατομο,βαλε και μερικα ψιλα για τα αρχικα νοικια εκει και να εχεις να περασεις,αν το υπολογισουμε για 2 ατομα χρειαζονται 3000ευρω για εισητηρια και κανα 2000χιλιαρο για αρχικα 2-3 νοικια που ζηταν μπροστα(1000δολαρια) και δεν θα θες και κανα 1000αρικο το λιγοτερο για 2 ατομα ναχεις να περασεις αρχικως εκει μεχρι να πληρωθεις?Το λιγοτερο 5000δολαρια χρειαζονται για 2 ατομα.Επισης δεν ξερω αν πρεπει να πληρωσουμε και βιζες,καπου ποιο πριν διαβασα οτι μια βιζα κοστιζε 2500δολαρια ανα ατομο!!!ΣΥΝΟΛΟ 10.000 δολαρια!!!!ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΑΥΤΟ και τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση (που θα μας καλεσει εργοδοτης) να μην χρειαζονται και εξτρα χρηματα για βιζες.Δεν ξερω,τι παιζει πανω σε αυτο?=========


                                Το θέμα με τον εργοδότη δεν το γνωρίζω με λεπτομέρειες και αφού σας είπε έτσι έτσι θα είναι. Και μόνος σου μπορείς στο μοναδικό site που τα έχει ολα να βρείς λεπτομέρειες.

                                Στα booklet για κάθε περίπτωση αναφέρει και τα χρονικά διαστήματα που χρειάζονται για να επεξεργαστούν οι αιτήσεις για βίζα. Ολα τα booklet αλλά και τα έγγραφα αιτήσεων που πάλι έχουν πολλές πληροφορίες στις αρχικές σελίδες εδω.

                                Τα εισητήρια είναι ενα θέμα που έχει να κάνει με την εταιρία και το πόσο νωρίς τα έκλεισες. Κοστίζουν όσο κοστίζουν.

                                Οι βίζες όμως πρώτον δεν πληρώνει π.χ. σε ενα ζευγάρι και ο αιτών και ο δεύτερος και το παιδί αν υπάρχει.
                                Ενας πληρώνει γιατι ένας αιτήται και μέσα στην αίτηση έχει σαν εξαρτώμενους και τους οικίους του.
                                Πότε πληρώνει: Με το που στέλνει την αίτηση. Αν είναι ηλεκτρονική με το που κάνει την συμπλήρωση ηλεκτρονικά ή κατα την διάρκεια συμπλήρωσης.
                                Πόσο κοστίζουν οι βίζες και πως πληρώνουμε εδω.

                                =====Εγω το κυριοτερο που ηθελα να γνωριζω απο ποιο νωρις θα ηταν τουλαχιστον αν υπηρχε ελπιδα να παμε,να αρχιζαμε να μαζευαμε κανα φραγκο απο τωρα και να κανονιζαμε να δανειζομασταν τα υπολοιπα χρηματα απο κανα γνωστο,και να τους τα επιστρεφαμε με τα πρωτα μεροκαματα.Να ξεραμε τι θα κανουμε.


                                Αν θέλεις να το παλέψεις και να έχεις ελπίδες να κάνεις κουμάντο απο τώρα για ενα μικρό κομπόδεμα γιατι θα χρειαστεί και για τις βίζες και για τις μεταφράσεις χαρτιώνκαι για τις ιατρικές εξετάσεις και για τα εισητήρια και για την αρχική διαμονή εκεί κ.τ.λ. Στην περίπτωση μη αποδοχής της βίζας σου απαντάνε γιατί και αν είναι γιατι έχει πιαστεί ο αριθμός των συγκεκριμένων visas σου επιστρέφουν τα χρήματα. Επίσης στα επιστρέφουν αν αλλάξει κάτι πολιτικά εντός της Αυστραλίας σαν πολιτική στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν εχω δει πουθενά να λένε οτι επιστρέφουν χρήματα στις υπόλοιπες περιπτώσεις όμως.
                                Απο την άλλη όταν καταθέτεις μια άιτηση δεν στην επιστρέφουν ούτε χρειάζεται δεύτερη αίτηση και πληρωμή αν θελήσεις ξανά να υποβάλεις κάποια δικαιολογητικά που σου έλειπαν απο την πρώτη φορά ώστε να επανεξεταστεί η αίτησή σου.

                                Η λογική σειρά νομίζω είναι :

                                Διαβάζω καλά το immi.gov.au και
                                Βρίσκω την βίζα που κάνει για μένα και θέλω να αιτηθώ.
                                Κατεβάζω στο pc ολα τα σχετικά με την βίζα και τα εκτυπώνω και τα ξαναδιαβάζω.
                                Booklet, chacklists, application forms κτλ
                                Βρίσκω και εξασφαλίζω τα χρήματα που απαιτούνται για τις διαδικασίες.
                                Ξεκινάω την συλλογή χαρτιών.
                                Όσα χρειάζονται Apostile τα πάω στις αρμόδιες υπηρεσίες για να πάρουν την σφραγίδα Apostile.
                                Τα πάω στο Υπουργείο εξωτερικών στο μεταφραστικό τμήμα για μετάφραση.
                                Φτιάχνω το φάκελλο και αποστέλω την συμπληρωμένη αίτηση.
                                Πληρώνω τα τέλη της αίτησης.
                                Περιμένω την απάντηση και παρακολουθώ το mail μου και το γραμματοκιβώτιο/θυρίδα καθημερινά.
                                Μου απαντάνε.
                                Κλείνω τα εισιτήριά μου.
                                Φεύγω απο Την Πατρίδα.
                                Φτάνω στην νέα μου πατρίδα.


                                Τα περισσότερα τα έχω αναφέρει στο αρχικό Post.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X