Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.

    Επειδή ετοιμάζω ενα 6 μηνο τώρα την μετανάστευση εμένα και της οικογένειάς μου στην Αυστραλία και εχω διαβάσει και καταλάβει πολλές πληροφορίες θα προσπαθήσω να ενημερώσω αυτό το post με οτι εχω βρει μέχρι τώρα και θα συνεχίσω να το ενημερώνω τουλάχιστον μέχρι να φύγω, υπολογίζω γύρω στα Χριστούγεννα ίσως και λίγο μετά αν θα είναι έτοιμα τα χαρτιά μέχρι τότε.
    Η περίπτωσή μου μπορεί να φανεί παρόμοια με κάποιου που ετοιμάζεται να μεταναστεύσει με την οικογένεια για Αυστραλία ή μπορεί να δώσει και γενικές κατευθυντήριες γραμμές σε κάποιον που δεν εχει τίποτα κοινό σαν περίπτωση με την δική μου.
    Όπως και να έχει δεν θα είναι μπούσουλας ή οδηγός - manual για το πως γίνεται αλλά θα έχει πληροφορίες που θα φανούν χρήσιμες σε όποιον έχει όρεξη για διάβασμα για διάβασμα και για διάβασμα.
    Η περίπτωση η δική μου έχει να κάνει με το οτι η γυναίκα μου είναι Αυστραλίδα υπήκοος και απο εκεί ξεκινάνε όλα διαφορετικά σε σχέση με κάποιον που έχει μόνο την Ελληνική και αυτός και η γυναίκα του.
    Θα προσπαθήσω να καλύψω όλες τις περιπτώσεις που βρήκα και διάβασα και φυσικά θα δώσω και τις πηγές που βρήκα τις πληροφορίες.
    Επίσης με ctrl και το + μπορείτε να μεγαλώνετε τα γράμματα στο πρόγραμμα που χρησιμοποιήσατε. Μετά για να τα επαναφέρετε πατήστε ctrl και 0. Με ctrl και - τα μειώνεται.
    Δηλ. με :
    ctrl + μεγαλώνετε τα γράμματα
    ctrl - μικραίνετε τα γράμματα
    ctrl 0 επαναφέρετε στο αρχικό μέγεθος.

    Τα βασικά site είναι:
    www.immi.gov.au, Το επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης και υπηκοότητας.
    www.greece.embassy.gov.au , H πρεσβείας της Αυστραλίας στην Ελλάδα.
    www.germany.embassy.gov.au , Η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Γερμανία.
    www.uk.embassy.gov.au , Η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αγγλία.
    ***************************************
    ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΙΣ 22/6/12: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΑΠΟΣΤΙΛ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΒΙΖΑΣ ΣΥΖΗΓΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΟΎ ΥΠΗΚΟΟΟΥ.
    ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ, ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΕΔΩ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΔΙΕΚΠΑΙΡΕΩΣΗ ΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ.

    ***************************************

    Το βασικότερο θα έλεγα είναι να διαβάζεται πληροφορίες μόνο απο site με το gov.au που σημαίνει οτι είναι κυβερνητικά και αξιόπιστα και οχι .com που είναι εταιρικά με σκοπό το κέρδος ή τουλάχιστον αμα το κάνετε να κρατάτε και μικρό καλάθι.

    ================================================== ===============

    Αρχίζω λοιπόν με το εξής γεγονός:

    [center] Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχα με την πρεσβεία της Αυστραλίας στη Αθήνα και στην ερώτηση τι διαδικασία χρειάζεται για να μεταναστεύσω στην Αυστραλία η απάντηση ήταν ξεκάθαρα οτι υπεύθυνη για τέτοια θέματα είναι για όλη την Ευρώπη μόνο η πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο.

    Επίσης θέματα που έχουν να κάνουν με υπηκοότητες μόνο η πρεσβεία της Αυστραλίας στο Λονδίνο. Δηλ την κόρη μου που γεννήθηκε στην Ελλάδα και πήρε αυτόματα την Ελληνική υπηκοότητα για να πάρει την Αυστραλιανή λόγω της καταγωγής της μητέρας της πρέπει να κάνω την σχετική αίτηση προς την πρεσβεία της Αυστραλίας στο Λονδίνο.

    Οι πληροφορίες που αφορούν τις visas είναι στο Department of Immigration & Citizenship
    Μόνο οι visas για ζευγάρια με έναν Αυστραλό υπήκοο είναι και στο site της πρεσβείας της Αυστραλίας στο Βερολίνο που είναι και η μόνη υπεύθυνη διπλωματική αποστολή για μεταναστευτικά ζητήματα Αυστραλών υπηκόων. Το url της είναι Home - Australian Embassy


    ================================================== ===============

    Στην συνέχεια του Post θα αναφερθώ πρώτα στην περίπτωση την δική μου και μετά στην περίπτωση φιλικού ζευγαριού με διαφορετικές συνθήκες έκαστος.

    Δηλ. εμένα είναι Αυστραλίδα υπήκοος η γυναίκα μου και εφόσον πήραμε την απόφαση να πάμε μόνιμα Αυστραλία θέλω να κάνω Αυστραλίδα υπήκοο το 2 ετών παιδί μου πρώτα και μετά να πάρω και εγω την κατάλληλη visa για μένα ώστε να φύγουμε μόλις θα είναι έτοιμα τα χαρτιά μας.
    Το φιλικό ζευγάρι είναι Έλληνας υπήκοος ο άντρας και Ελληνική - Καναδή υπήκοος η γυναίκα (απο Έλληνες γονείς που έκαναν τα παιδιά τους όσο ήταν εκει και μετά επέστρεψαν και τα μεγάλωσαν εδώ).

    Περίπτωση δική μου λοιπόν:

    Πρώτα το παιδί: Απο το site της μόνης διπλωματικής αποστολής (πρεσβεία) της Αυστραλίας στην Ευρώπη που διευθετεί περιπτώσεις υπηκοότητας, αυτή της Αγγλίας (Home - Australian High Commission), στο αρχικό menu υπάρχει η επιλογή για citizenship (υπηκοότητα) μαζί με το visa και migration (μετανάστευση).
    Απο εκεί είδα οτι ηλεκτρονικά (απο το internet) δέχονται μόνο αιτήσεις για e-visas, ETA (visiting or business), Tourist e676 visa, Working Holiday Maker, Student visa ενώ το Citizenship by Descent information που θέλω εγώ με οδηγεί στην σελίδα που έχει και στα Ελληνικά την λίστα ελέγχου (checklist) για την διαδικασία αυτή καθώς και τις χώρες που πρέπει να χρησιμοποιήσουν αυτή την πρεσβεία.
    Η λίστα περιλαμβάνει τις διαδικασίες, τα έντυπα και τα δικαιολογητικά (όπως λέμε στην Ελλάδα), που πρέπει να μαζέψει κανείς για να υποβάλει (lodge) την αίτηση (application).
    [Επειδή η λίστα είναι στα Ελληνικά και στα Αγγλικά δεν υπάρχει δικαιολογία οτι δεν καταλαβαίνω τι λέει ή δεν ξέρω να διαβάζω αυτή την γλώσσα :p ]

    --Έστειλα τα δικαιολογητικά της μικρής και μέσα στην αίτηση έβαλα και τα στοιχεία μιας κάρτας visa της Πειραιώς, που είχα βγάλει πέρσι τον Νοέμβριο να την εχω μήπως χρειαστεί στο χειμωνιάτικο ταξίδι στην Αυστραλία, και δεν την είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. 3 μέρες μετά την αποστολή με το ταχυδρομείο, πήρα mail που έλεγε οτι δεν μπορούν να χρεώσουν την κάρτα τα fee που είναι 75 Pount και είχε μια φόρμα να συμπληρώσω εκ νέου τα στοιχεία της κάρτας μήπως και τα έχω γράψει λάθος. Επισυναπτόμενο είχε και ενα pdf αν δεν θέλω να χρησιμοποιείσω το mail για απάντηση, γιατι ως γνωστόν είναι το πιο εύκολο για υποκλοπή, να συμπληρώσω το χαρτί και να το στείλω fax. Ήταν περασμένες 11 το βράδυ οταν είδα το mail και αμέσως πήρα τηλ. στο τμήμα καρτών της Πειραιώς, το τηλ το έχει και η κάρτα πάνω της στο πίσω μέρος.
    Απο εκεί ο υπάλληλος είδε την προσπάθεια για χρέωση της κάρτας όπως και την αποτυχία και μου είπε οτι φταίει το πλαστικό της κάρτας. Ετσι ακριβώς μου είπε. Φαντάζομαι οτι είναι κάποιο είδος ορολογίας της τράπεζας. Αν και θεωρώ απαράδεκτο να συμβαίνει ως γεγονός, και τι να τους κάνω τράπεζα είναι, του ζήτησα τον πιο γρήγορο τρόπο να δουλέψει η κάρτα διότι μέσα σε 5 εργάσιμες αν δεν απαντήσω στο mail στέλνουν τα χαρτιά πίσω. Ο πιο σύντομος τρόπος είναι να ακυρωθεί η κάρτα που είχα και να βγεί καινούργια. Τον ρώτησα και τον ξαναρώτησα εαν θα την έχω μέσα σε 3 εργάσιμες μέρες, να έχω και αβάντζο 2 μέρες, και έπειτα απο τις διαβεβαιώσεις του ήταν και Πέμπτη, την Δευτέρα και Τρίτη πήγα στην Τράπεζα και κάρτα ΔΕΝ. Την Τρίτη λοιπόν χρησιμοποίησα την ELECTRON VIZA που είναι η κάρτα ανάληψης μετρητών της Πειραιώς. Είναι κάρτα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί αν έχει χρήματα μέσα ο λογαριασμός μόνο. Δεν σε πιστώνει αν δεν έχεις. Έβαλα λοιπόν μέσα στο λογαριασμό με κατάθεση στην τράπεζα τα χρήματα σε EURO που εκείνη τη μέρα ήταν 82€ για 75Pount και έβαλα τα στοιχεία αυτής της κάρτας στο mail της πρεσβείας και το απέστειλα.
    No news its good news. Όσο δεν επικοινωνούν μαζί μας είναι καλό σημάδι οτι προχωράνε τα χαρτιά.
    Στις 30/9 ήρθε η ειδοποίηση απο το ταχυδρομείο για το συστημένο απο London και δυστυχώς το είδα στο γραμματοκιβώτιο στις 2:30 και πήγα και ήταν μανταλωμένο το ταχυδρομείο. Έτσι ανυπομονώντας πήγα την επομένη 1/10. ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΟΟΟ!!! Τι δεν κάνουμε στο Ελλάντα πρώτη του μήνα; ε; ε; ε;
    Πάμε στην τράπεζα ή το ταχυδρομείο ΔΕΝ. Ο λόγος; Συνταξιούχοι. Μιλάμε για εγκεφαλικό. Δεν εχω δει τόσους μαζεμένους μαζί. Λες και μοίραζαν χρήματα. Χα! Αυτό κάνανε ακριβώς. Έτσι λοιπόν μια μέρα χαμένη ακόμα και αν ολα πάνε καλά θα έχω το συστημένο αργά το μεσημέρι.

    Στο μεταξύ ήδη πήρα τηλέφωνο στην Πρεσβεία στην Αθήνα και 2, 3, 1, 4, 3, 5, 7, 8, 1, 2, 2, 2, και κάτι ψηλά πατήματα στο καντράν έμαθα οτι οι πληροφορίες για το πως να βγάλω διαβατήριο στην μικρή, που πλέον πρέπει να έχει την Αυστραλέζικη υπηκοότητα, είναι στο www.passports.gov.au
    Πράγματι ήρθε το Citizenship by Descent της μικρής και με τον αριθμό του τώρα μπορώ να ξεκινήσω την διαδικασία αίτησης Αυστραλιανού διαβατηρίου της.
    Στο site λοιπόν ΔΕΝ υπάρχει κάποιο άδειο έντυπο που το κατεβάζουμε και το συμπληρώνουμε και το εκτυπώνουμε όπως μας έχει συνηθίσει το immi.gov.au με τις δικές του φόρμες αλλά μέσα απο μια διαδικασία 13 βημάτων απο την ιστοσελίδα τους, συμπληρώνοντας σε κάθε βήμα μερικά στοιχεία που μας ζητάνε στο τέλος μας αποδίδουν ενα έντυπο έτοιμο για κατέβασμα, ήδη συμπληρωμένο. Το μόνο που του λείπει είναι να κολλήσουμε την φωτογραφία πάνω και να βάλει υπογραφές ο εγγυητής για την φωτογραφία και ο αιτούμενος γονέας. Στο βήμα 1 προς 2 μας αποδίδει το σύστημα και PIN κωδικό με τον οποίο μπορούμε να συνεχίσουμε την διαδικασία αν δεν έχουμε τελειώσει και κάνοντας save αλλιώς αν έχουμε τελειώσει μπορούμε να παρακολουθούμε σε ποιό στάδιο είναι η αίτησή μας.

    Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την έκδοση διαβατηρίου τα γράφει η αίτηση στην πρώτη σελίδα και είναι:
    • Your completed form (with section 11 completed by your guarantor).
    • The application fee (non-refundable if travel document is not issued), (and priority processing fee and
    • emergency passport fee if applicable). Check with the Australian overseas mission for details of the
    • current fee and acceptable methods and currency of payment.
    • If you are aged under 18: a full original birth certificate showing the names of your parents and
    • your full name at birth. (Birth extracts and commemorative certificates are not acceptable).
    • Documents that prove your Australian citizenship and your identity (see Notes).
    • Name change documents (see Notes).
    • Two new colour photographs, with one signed as a true photo of you by your guarantor (see Notes).
    • Any current Australian travel document you have.

    Η κατάθεση της αίτησης γίνεται με τηλ. ραντεβού με το αρμόδιο τμήμα στην πρεσβεία στην Αθήνα ή στο προξενείο της Θεσσαλονίκης και της Ρόδου. Κοστίζει 104$AUD δηλ. περίπου 74€ με την ισοτιμία στις 19-10-2010.

    Πήγα λοιπόν και σας λέω πρώτον οτι η πρεσβεία είναι στην γωνία που τελειώνει η Αλεξάνδρας και αρχίζει η Κηφισίας. Κηφισίας 1-3 είναι στο κτήριο Θων. Στο ισόγειο έχει απο την αριστερή μεριά Friday's και απο την δεξιά Starbucks cafe. Στην μέση είναι η είσοδος και στον 6ο όροφο είναι η πρεσβεία. Να έχετε μαζί σας ταυτότητα ή διαβατήριο για τον φρουρό στην είσοδο γιατι αλλιώς δεν μπαίνετε μέσα. Ανοίγουν στις 8:30. τηλέφωνα 210 870 40 67 , www.ausemb.gr.

    Αφού λοιπόν έφτασα εκει έδωσα στην υπάλληλο τα πρωτότυπα απο το πιστοποιητικό γέννησης της Αυστραλίδας συζύγου και το έγγραφο απόδοσης της Αυστραλιανής υπηκοότητας ,απο καταγωγή, της μικρής κόρης μου. Μαζί και το διαβατήριο της γυναίκας μου. Τα πήρε και πήγε και τα έβγαλε μόνη της φωτοτυπίες και επιτόπου τα επικύρωσε με δικές της σφραγίδες και απο όλα τα σχετικά και μου επέστρεψε τα πρωτότυπα και γλύτωσα μια σειρά αντίγραφα επικυρωμένα μεταφρασμένα και με αποστίλ που είχα μαζί μου για πάν ενδεχόμενο. Έτσι να δούλευε και το τιμημένο Ελληνικό δημόσιο δεν θα έφευγα ποτέ. Ουσιαστικά έδωσα την αίτηση, τα χρήματα, τα οποία και αυτά πληρώθηκαν επιτόπου και οχι σε άλλο όροφο κτήριο πλανήτη κτλ και 2 φωτογραφίες της μικρής η μία υπογεγραμμένη απο τον εγγυητή οτι είναι η πραγματική φωτογραφία της μικρής. Μιλάμε για 5 λεπτά δουλειά όλο κι όλο. Πιο πολύ έκανε η κοπέλα στα StarBucks να μου φτιάξει εναν fredo όσο περίμενα να ανοίξουν.

    Λεπτομέρεια 1: Χρειάζεται εγγυητής ο οποίος υπογράφει και μέσα στην αίτηση και δίνει τα στοιχεία του και το τηλέφωνό του να τον πάρουν να τον ρωτήσουν, στα Ελληνικά, οτι γνωρίζει πράγματι το παιδί και είναι αυτό στην φωτογραφία και δηλώνει και για πόσο χρονικό διάστημα γνωρίζει το παιδί. Επίσης υπογράφει και στο πίσω μέρος μιας φωτογραφίας που κρατείτε μαζί με την αίτηση αλλά δεν την κολλάμε πάνω ούτε την συράπτουμε. Για να γίνει κάποιος εγγυητής δεν πρέπει να έχει συγγένεια με εμάς και να είναι ή Αυστραλός υπήκοος ή να ανοίκει σε μια επαγγελματική κατηγορία απο αυτές που υπαγορεύουν στις λεπτομέρειες τις αίτησης στα αρχικά φύλλα.

    Λεπτομέρεια 2: Υπάρχει και ενας μάρτυρας στην τελευταία σελίδα ο οποίος υπογράφει δίπλα με τους γονείς εκέι που δηλώνουν οτι επιτρέπουν στο παιδί να ταξιδέψει στο εξωτερικό και είναι διαφορετικός απο τον εγγυητή.

    Τέλειωσε η διαδικασία με την παραλαβή του διαβατηρίου της μικρής μετά απο περίπου 10 εργάσιμες μέρες απο την κατάθεση των δικαιολογητικών στην πρεσβεία.

    -================================================== ======================-

    Τώρα για μένα:
    Η βίζα η δική μου είναι στο migrants - Family members του immi.gov.au και διαλέγω partner και outside Australia και Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100). Η συγκεκριμένη βίζα που έχει 2 υποκατηγορίες αφορά ήδη παντρεμένους με Αυστραλό/ή και υλοποιείτε απο την ίδια φόρμα αίτηση. Δηλ. κάνεις την ίδια αίτηση και για τις 2 υποκατηγορίες 309 και 100. Η 309 είναι temporary - προσωρινή (που οδηγεί σε permanet - μόνιμη) και η 100 permament - μόνιμη κατευθείαν. Η permament - μόνιμη δίνει δικαίωμα για citizenship - υπηκοότητα και πρόσβαση στα επιδόματα του Centrelink. Η temporary - προσωρινή μετά απο 2 χρόνια γίνεται μόνιμη χωρίς υποβολή νέων δικαιολογητικών, απλά είναι η φυσική συνέχεια τις διαδικασίας.
    Αν συντρέχει ενας απο τους παρακάτω λόγους τότε δίνεται απευθείας η μόνιμη.
    1) Τουλάχιστον 3 χρόνια γάμου/σχέσης με τον/την Αυστραλό/ή υπήκοο
    2) Τουλάχιστον 2 χρόνια γάμου/σχέσης και 1 "εξαρτώμενο" παιδί (οχι ενήλικο)
    3) your partner was granted a Protection visa or a permanent visa under the humanitarian program and you were in the relationship before the visa was granted and this had been declared to the department at the time. (Δεν κάνω τον κόπο να το μεταφράσω γιατι λογικά πρέπει να είναι εξαιρετικά σπάνιο).
    ++Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)++

    Την κρυάδα όμως την πήρα τώρα στο τέλος. Υπολόγιζα, απο οτι διάβασα τον Ιούνιο που άρχισα την διαδικασία για την μετανάστευση οτι το πολύ μέχρι τα Χριστούγεννα θα είχα καθαρίσει και πετάξει για down under. Αμ δε! Στην αρχή έλεγε για χρόνο επεξεργασίας της αίτησης 2 μήνες. Μετά έγινε 3 μήνες. Πλέον είναι απο 8-10 μήνες. Πήρα τηλ. στην πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο να το επιβεβαιώσω γιατί άλλα λένε αυτοί στο site τους και άλλα το DIAC. Δυστυχώς όμως έχει δίκιο το DIAC και η αιτία: Τεράστιος όγκος αιτήσεων. Βέβαια το DIAC λέει οτι είναι και εν μέσω μιας αναδιοργάνωσης στα τμήματα και τις υπηρεσίες του και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα διάφορες αλλαγές και σκοπός είναι στο τέλος να έχουν πολύ υψηλό βαθμό απόδοσης υπηρεσιών μπλα μπλα μπλα. Σημασία έχει οτι αν καταθέσεις αίτηση απο oversea πρέπει να είσαι oversea οταν θα απαντηθεί. Αντίστοιχα αν καταθέσεις μέσα απο την Αυστραλία πρέπει να είσαι μέσα οταν θα απαντηθεί. Αποτέλεσμα: Με βλέπω να φεύγω με τουριστική 676 (105$AUD) ή με Sponsored Family Visitor 679 (105$AUD, που κατατίθεται μόνο απο κάποιον συγγενή απο μέσα απο την Αυστραλία) ώστε να είμαι εκεί ενα 12μηνο εφόσον στείλω όμως πρώτα απο εδώ την αίτηση για την κανονική Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100) ώστε να γράφει ο χρόνος.
    Τώρα πως σκατά θα ζούμε εκεί μέχρι να μπορούμε να εργαστούμε νόμιμα; Παράνομα προφανώς. Να πως εισάγει το ίδιο το κράτος τους πολίτες στην παρανομία. Απο την άλλη καλύτερα εκεί και παγωμένος 8-10 μήνες παρά εδώ ξεπαγιασμένος μόνιμα.
    Ε ίδωμεν. Διαβάζω τις τουριστικές τώρα και βλέπουμε. Θα σας κρατώ ενήμερους για όποιες αλλαγές.

    16/11/2010
    Σήμερα έστειλα την αίτηση για την partner visa. Ο φάκελλος συμπεριλάμβανε τις αιτήσεις:

    40sp
    47sp
    80
    886

    και μια σειρά απο δικαιολογητικά :

    Ληξιαρχική πράξη γέννησης δική μου
    Ληξιαρχική πράξη γέννησης της Αυστραλίδας γυναίκας μου
    Ποινικό μητρώο δικό μου, απλού τύπου
    Ποινικό μητρώο της γυναίκας μου, απο την Ελλάδα
    Χαρτί εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων απο την στρατολογία
    Φωτοτυπία του διαβατηρίου μου
    Φωτοτυπία του διαβατηρίου της γυναίκας μου
    Φωτοτυπία της ταυτότητας μου
    Ληξιαρχική πράξη γάμου
    4 φωτό δικές μου
    2 της γυναίκας μου
    Οικογενειακή κατάσταση
    Δήλωση απο το σπόνσορα (την γυναίκα μου), πως θα με στηρίξει
    Δήλωση απο κοινού σχετικά με την ιστορία της σχέσης μας
    Ληξιαρχική πράξη γέννησης της κόρης μου
    Αντίγραφο της Αυστραλέζικης υπηκοότητας απο καταγωγή, της κόρης μου
    Πρόσκληση της βάφτισης
    Ενα φάκελλο που λάβαμε απο Αυστραλία που έγραφε τα ονοματεπώνυμα μας σαν παραλήπτη και φάινετε οτι μένουμε στην ίδια κατοικία
    2 υπεύθυνες δηλώσεις απο 2 Αυστραλούς πολίτες που γνωρίζουμε οικογενειακός οτι μας γνωρίζουν σαν ζευγάρι και ξέρουν για την σχέση μας και το γάμο μας κ.τ.λ.
    4 φωτογραφίες απο οικογενειακές στιγμές (σε γιορτή του Πάσχα, απο την βάφτιση της κόρης μου, απο τον γάμο μας και απο το ταξίδι στην Αυστραλία).

    Στην συνέχεια θα περιμένω μερικές εβδομάδες για απάντηση του id της εξέλιξης της αίτησης που στέλνουν όταν αρχίσουν να επεξεργάζονται την αίτηση. 5 μέρες να πάει η αίτηση 5 να την επεξεργαστούν και 5 να έρθει η απάντηση θα περιμένω λοιπόν 15 μέρες εργάσιμες ώσπου να βγάλω βίζα τουριστική για να φύγω.

    22/11
    Σήμερα επικοινώνησα με την Πρεσβεία στο Βερολίνο για να διευκρινίσω τα εξής:
    Δεν έστειλα εξετάσεις υγείας απο Panel Doctors μαζί με τα δικαιολογητικά μου στις 16/11 και αναρωτιέμαι αν φεύγοντας για Αυστραλία με τουριστική βίζα πρίν εγκριθεί η κανονική θα είχα πρόβλημα αν μου ζητούσαν να τους στείλω ιατρικές εξετάσεις αλλά εγώ ήμουν στην Αυστραλία. Η απάντηση είναι οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αρκέι να είναι απο Panel Doctors. Αρα μπορώ να φύγω με τουριστική βίζα και αν μου ζητήσουν εξετάσεις τις κάνω απο εκεί.

    Επικοινώνησα και με εναν απο τους Panel Doctors και όπως ήταν φυσικό μου είπε αν θέλω να κάνω τις εξετάσεις να τις έχω έτοιμες και οταν μου τις ζητήσουν να τους τις στείλω. Άρα μπορεί να κάνει ο καθένας όπως θέλει. Εκείνο που δεν εχω εξακριβώσει ακόμα είναι αν έπρεπε να στείλω τις εξετάσεις μαζί με τα δικαιολογητικά γιατί στο DIAC λέει όταν τις ζητήσουν και στο Berlin έλεγε μαζί. Εγώ διάλεξα το όταν μου τις ζητήσουν. Μένει να δω αν έπραξα σωστά.
    (Σημείωση απο τις 10/3: Δεν έπρεπε να κάνω τις εξετάσεις τελικά και καλώς δεν τις έκανα. Εαν τις είχα κάνει ο γιατρός θα είχε βγάλει τα χρήματά του και θα είχε κάνει την δουλειά του αλλά εγώ θα έπρεπε να επαναλάβω τις εξετάσεις γιατι θα ήταν μπαγιάτικες πλέον. Όπως και να το κάνουμε μπορεί να κάνεις εξετάσεις υγείας σήμερα και να είσαι καλά αλλά δυστηχώς μετά απο μερικούς μήνες να είσαι οχι και τόσο καλά! Εξετάσεις υγείας λοιπόν όταν ζητήσει ο case Officer γιατι ουσιαστικά είναι και το τελευταίο στάδιο στην διαδιακασία. Με άλλα λόγια όταν σας ζητηθούν οι ιατρικές εξετάσεις να ξέρετε οτι είστε στο τέλος της διαδικασίας και το αποτέλεσμα είναι κοντά. Κοντά επίσης είναι και η ημερομηνία εισόδου που θα σας αποδοθεί.)

    26/11
    Σήμερα το πρωί επικοινώνησα με το ταχυδρομείο που έστειλα το συστημένο και με το barcode μου βρήκε οτι έφυγε την επόμενη μέρα απο εκείνους και με την τάδε πτήση πέταξε για Βερολίνο. Πήρα και ενα τηλ στην πρεσβεία και δεν βρήκε τον φάκελό μου στα εισερχόμενα τους. Αυτά το πρωί. Στις 1 το μεσημέρι ήρθε το mail με το Migration File Number!
    Μέσα εχει ενα link στο immi.gov.au που δεν δουλεύει σχετικό με τα timeframes της επεξεργασίας αλλά αναφέρει και οτι ενδεικτικά οι χώρες ETA θέλουν 5 μήνες και οι υπόλοιπες 10.
    Έχει και ενα mail και fax σε περίπτωση που θέλει να επικοινωνήσει κάποιος με το τμήμα πρίν αρχίσει να την επεξεργάζεται λέει ο case oficcer, familymigrationberlin@dfat.gov.au or send a facsimile transmission to +49-30-22489293.

    7/12
    Σήμερα έκανα ηλεκτρονική αίτηση για την evisa και εγκρίθηκε μετά απο μερικές ώρες. Ήρθε αρχικά το mail με το Transaction Reference Number (TRN) και μετά δεύτερο mail με την έγκριση της βίζας.
    Να σημειώσω οτι η περσινή που είχα βγάλει δεν είχε λήξει ακόμα αλλά με την έκδοση της καινούργιας παύει.
    Η evisa έχει διάρκεια 1 χρόνο και δίνει 3μηνες παραμονές μέσα στο 12μηνο όχι συνεχόμενες όμως.
    Εαν χρειαστεί δηλ. δεν θα αιτηθώ μάλον την 676 αλλά θα βγώ με ταξίδι μιας μέρας και θα ξαναμπώ στην Αυστραλία ώστε να ανανεωθεί το τρίμηνο.

    Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για το ταξίδι,γιατι το έχω γρουσουζιά, μόνο θα πω οτι Χριστούγεννα θα κάνω κάτω. Μετά που θα φτάσω σας λέω τα πάντα.
    Χρόνια πολλά σε όλους και όλες, με υγεία. Θα συνεχίσω να γράφω και για οτι προκύψει, απο εκεί, σχετικά με Medicare, Centrelink κ.τ.λ. καθώς και οτι νεότερο με τη βίζα.

    22/12
    Φτάσαμε λοιπόν και έχουμε jet lag οικογενειακός. Άμα και συνέλθουμε θα αρχίσουμε να δραστηριοποιούμαστε.
    Θα σας ενημερώσω για το ταξίδι με την Qatar μέσω Doha και για μια διαδικασία που γίνεται μόλις φτάνουμε για την υπηρεσία τελωνείων με ένα έντυπο που συμπληρώνουμε. Το πήρα μαζί και θα το σκαν άρω να το βάλω να το δείτε να έχετε έτοιμες τις απαντήσεις να γλυτώσετε χρόνο.

    27/12
    Για νέα απο την Αυστραλία δείτε το νέο post μου, "Ανταπόκριση απο την Αυστραλία".
    Εδώ θα συνεχίσω μόνο με την εξέλιξη στην βίζα μου και στην βίζα του φιλικού ζευγαριού παρακάτω.

    2/2/2011
    Χτές είπα να πάρω ενα τηλέφωνο στο Βερολίνο να ρωτήσω γιατί δεν έχει γίνει ακόμα assign officer. Πράγματι ακόμα και ο λόγος είναι οτι έτσι είναι η διαδικασία. Όταν τους είπα οτι είμαι στην Αυστραλία όμως μου ζήτησαν να τους στείλω ενα mail στο familymigrationberlin@dfat.gov.au και να τους λέω τον αριθμό Migration File Number και τον αριθμό της evisas που είμαι τώρα και τον αριθμό του διαβατηρίου που είμαι στην Αυστραλία, ώστε να γνωρίζουν οτι είμαι εδώ. Δεν γνωρίζω αν παίζει κανένα ρόλο στην διαδικασία, καλό ή κακό αλλά το έστειλα.
    Μετά είπα να πάρω και ενα τηλέφωνο εδώ στην Αυστραλία στην μετανάστευση και είπαν οτι αν είχα καταθέσει τα χαρτιά απο εδώ θα μου είχε χορηγηθεί η λεγόμενη bridging visa. Δηλαδή δεν θα είχα μια τουριστική που λήγει όποτε λήγει αλλά θα είχα τουριστική μέχρι να απαντήσουν στην αίτηση για την partner. Αυτό γίνεται μόνο αν καταθέσει κάποιος τα χαρτιά του μέσα απο την Αυστραλία. Τώρα ενα θέμα είναι η evisa. Μου είπε οτι αν συμπεριλαμβάνονται 4 αριθμοί στον αριθμό έκδοσης της evisas τότε δεν δικαιούμαι την bridging ακόμα και αν έχω καταθέσει τα χαρτιά μου μέσα απο την Αυστραλία.
    Υπενθυμίζω οτι εγώ τα έχω καταθέσει απο την Ελλάδα στο Βερολίνο αλλά μιλάω για όσους ετοιμάζονται.
    Τώρα με δεδομένα αυτά θα έλεγα οτι όποιος ετοιμάζεται για partner καλό θα είναι ή να την καταθέσει απο Ελλάδα και να περιμένει να εκδοθεί και μετά να έρθει ή να έρθει με μια τουριστική εκτός την evisa και να έρθει Αυστραλία και μετά να καταθέσει απο εδώ τα δικαιολογητικά του για την partner.
    Ο κύριος λόγος είναι ο λιγότερος χρόνος επεξεργασίας όταν η αίτηση γίνεται απο μέσα και τα λιγότερα έξοδα.
    Για όσους αναρωτιούνται για την Νέα Ζηλανδία δεν θέλει βίζα.
    Παρόλα αυτά όμως για την δική μου περίπτωση αντί για έξω και πάλι μέσα ώστε να ανανεωθεί η evisa θα κάνω μια φόρμα 601 που έχει $255 κόστος και είναι ουσιαστικά αίτηση για επιμήκυνση του χρόνου παραμονής με τουριστική. Είναι πιο φθηνή απο τα εισιτήρια.

    Τελικά ίσως είναι σοφό κάποιος να χρησιμοποιήσει migration agent μέσα απο την Αυστραλία, που να είναι εγγεγραμμένος στο MARA, και να τον εκπροσωπήσει απο εδώ στέλνοντας την αίτησή του για αυτόν απο μέσα πρίν έρθει. Αν έκανα την διαδικασία απο την αρχή αυτό θα έκανα, σύμφωνα με τα όσα ξέρω και ισχύουν μέχρι τώρα.

    8/2/11
    Έγινε σήμερα επιτέλους επικοινωνία απο case officer. Μου ζήτησε, παρόλο που έχω ειδοποιήσει το γραφείο τους οτι είμαι ήδη στην Αυστραλία, να τους στείλω ιατρικές εξετάσεις υγείας και ακτινογραφίες. Της απάντησα στο mail ρωτώντας της που να πάω εδώ στην Αυστραλία γιατι οι Panel Doctors είναι μόνο για overseas.
    Έστειλα τα χαρτιά μου στις 16/11/10 και έγινε asign case officer 8/2/11. Αντε να δούμε και πότε θα τελειώσει αυτή η βίζα.

    10/3/11
    Οι ιατρικές εξετάσεις γίνονται αν είσαι στην Αυστραλία, μόνο απο μια εταιρία που έχει το ίδιο όνομα με την εταιρία που κάνει ασφάλειες Medibank. Απο το site του DIAC τους βρήκα γιατι έτσι και αλλιώς είναι οι μόνοι. Το μόνο άσχημο οτι είναι μόνο στην Μελβούρνη για ολη την Victoria. Έχουν όμως πολύ καλό σύστημα online κράτησης μέρας και ώρας για τις εξετάσεις. Παρά το γεγονός οτι παντού λέει οτι δεν πρέπει να σου δώσουν το φάκελο με τις εξετάσεις αυτοί στον δίνουν αν δεν είναι παραγγελία μέσα απο την Αυστραλία. Έτσι έκανα τις εξετάσεις στις 11/2 που τελικά άργησαν να έρθουν και ήταν στα χέρια μου στις 24/2 και αμέσως τις έστειλα για Βερολίνο.
    Στις 3/3 έλαβα το mail απο την case officer που με ενημέρωσε οτι εκγρίθηκε η βίζα μου και οτι πρέπει να βγώ απο την χώρα για να ενεργοποιηθεί. Δυστηχώς η case officer λείπει με άδεια απο τις 7/3 μέχρι τις 21/3 και επειδή στις 21/3 λήγει και η τρίμηνη παραμονή μου με την τουριστική evisa έκανα επικοινωνία με το Βερολίνο και μου υπέδειξαν να κλείσω εισητήρια και να τους ενημερώσω στο email familymigrationberlin@fda.gov.au
    Αυτό έκανα λοιπόν και έκλεισα εισητήρια για Auckland Νέας Ζηλανδίας, στο Βόρειο νησί γιατι στο νότιο έκανε εκείνο το σεισμό στο Christchurch πρίν απο μερικές μέρες.
    Μου ζήτησαν να είμαι έξω τουλάχιστον 3 ίσως 4 εργάσιμες μέρες οπότε κανόνισα να φύγω Δευτέρα και να επιστρέψω Σάββατο ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να μην προλάβει να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Ποιά διαδικασία; Στέλνουν την βίζα στην χώρα που γίνεται η έξοδος και όλο αυτό θέλει 3-4 εργάσιμες μέρες.
    Το ερώτημα τώρα είναι αν θα είναι η προσωρινή ή η μόνιμη visa. Είδωμεν.

    19/3
    Επιστροφή σήμερα απο τη Νέα Ζηλανδία απο όπου και πραγματοποίησα είσοδο στην Αυστραλία με την νέα βίζα. Σύμφωνα με τα όσα λέει στο επίσημο site immi.gov.au επειδή έχω πάνω απο 2 χρόνια παντρεμένος και έχουμε και παιδί εκδόθηκε κατευθείαν, όπως το πίστευα, η μόνιμη partner visa subclass 100.
    Τέλος ενημέρωσης για αυτό το post για την δική μου διαδικασία. Θα συνεχίσω να το ενημερώνω για την συνέχεια της διαδικασίας του φιλικού ζευγαριού.

    21/3/11
    Θα παραθέσω και εδώ όμως μερικές πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι στην Νέα Ζηλανδία.
    Πρώτα απο όλα οι πτήσεις για το Auckland που είναι και η πρωτεύουσα, είναι οι πιο φθηνές απο την Αυστραλία και παρόλο που η Quantas θεωρήτε ακριβή ήταν η πιο φθηνή. Μιλάμε για 3 ώρες ταξίδι και με την επιστροφή κάνει 284$AUD το άτομο. Εισητήρια έκλεισα μέσω του site Expedia.com.au που βρίσκει και hotel μαζί με την πτήση. Αρχικά έκλεισα ενα hotel κοντά στο αεροδρόμιο με δυνατότητα ακύρωσης δωρεάν και μετά που το ξανασκέφτηκα αποφάσισα να είμαστε μέσα στο κέντρο και οχι μακριά απο το city και κοντά στο αεροδρόμιο γιατι 6 μέρες πως θα περάσουν και ακύρωσα χωρίς χρέωση το δωμάτιο και άρχισα να ψάχνω και μέσω του Booking.com και τελικά βρήκα το Auckland City Hotel και έκλεισα ενα studio με 2 μονά κρεβάτια και κουζίνα. Για την μικρή πήραμε το φορητό πάρκο κρεβάτι που έχουμε αφού ρωτήσαμε πρώτα μετά απο τηλέφωνο το ξενοδοχείο.
    Η κάθε μέρα είχε διαφορετική χρέωση με τις πρώτες μέρες να κοστίζουν 105$NZD και οι 2 τελευταίες 112$NZD. Σύνολο 539$NZD. Δηλαδή Euro 280 για 6 μέρες σε 4 αστέρων ξενοδοχείο στην πρωτεύουσα της Νέας Ζηλανδίας. Ούτε μια νύχτα στην Αράχωβα δηλαδή. Χώρια η ταβέρνα και τα ποτά. Το κέρατό μου μέσα.
    Το κέντρο η αλλιώς city ή downtown είναι δυστηχώς με λόφους και ανέβα κατέβα κάτι ασυνήθιστο για κάποιον που καλόμαθε στην Αυστραλία όλο ίσωμα αλλά όλα τα αξιοθέατα είναι εκεί κοντά και βατά με λεοφορείο που τα έχει πολλά και πυκνά το Auckland.
    Υπάρχουν λεοφορεία με χρώματα που το καθένα εκτελεί κυκλικά κάποιο μικρότερο ή μεγαλύτερο δρομολόγιο και μοιράζονται τις ίδιες στάσεις.
    Υπάρχει το κόκκινο που σε παει τσάμπα το γύρο του κέντρου.
    Υπάρχει το διπλό κίτρινο που με ενα εισητήριο σε πάει και στα 14 αξιοθέατα της πόλης και ανεβαίνεις κατεβαίνεις με το ίδιο εισητήριο για μια μέρα.
    Υπάρχει τέλος το πράσινο που λέει Link και σε πάει και στο Μουσείο. Βασικό αξιοθέατο και πραγματικό κόσμημα για την πόλη. Αξίζει να το δεί κανείς και να περάσει πολύ ευχάριστα και εκπολιτιστικά μερικές ώρες.
    Υπάρχει το Skytower στο κέντρο που είναι απίθανο μέρος για να πρωτοπάει κανείς να δει την υπέροχη θέα, να πάρει φωτογραφίες απο ψηλά και να προσανατολιστεί γιατι με τους λόφους και τους ουρανοξύστες χάνεις την επαφή με το που είναι η θάλασσα και που η στεριά.
    Για τους μυημένους στο εισόγειο κτήριο του skytower υπάρχει και cazino.
    Κεντρική οδός η Qeen street που έχει τράπεζες για να ανταλάξετε χρήματα χωρίς να κρατήσουν τίποτα xtra και σε ενα σημείο έχει και το metro σύμπλεγμα απο cinema με ενα απο αυτά με οθόνη Imax και ηλεκτρονικά γιατι παίζουν πολοί ασιάτες γενικός και ενα ισόγειο γεμάτο ταχυφαγεία με ασιατικές, ινδικές και ιταλική κουζίνα. Εκεί παίζει και τσάμπα wi-fi.
    Για όσους δεν είναι συνηθισμένοι να οδηγούν αριστερά μην το σκεφτείτε να ενοικιάσετε αυτοκίνητο γιατι με τους απότομους λόφους που έχει και την αυστηρή διαγράμιση θα κάνετε ατύχημα στα σίγουρα.
    Το λεοφορείο είναι σχεδόν μονόδρομος.
    Η αφετηρία και τερματισμός όλων των γραμμών είναι ενα κτήριο στο τέλος της Qeen Street προς την θάλασσα (Ειρηνικό ωκαιανό).
    Εκεί απέναντι είναι και το κεντρικό κτήριο των ferry για τα μικρά νησάκια που έχει στον κόλπο του το auckland και των πλοίων που κάνουν κρουαζιέρες της ώρας.
    Δίπλα είναι και το μεγάλο εμπορικό κέντρο Westfield για να ευχαριστηθεί και το άλλο σας μισό (εννοώ την σύζηγο).
    Γενικά θα προτιμούσα να πήγαινα σε κάποια άλλη πόλη κοντά σε βουνά και στην φύση αλλά ήταν η πιο φτηνή επιλογή απο πλευράς εισιτηρίου αεροπλάνου.
    Το αεροδρόμιό τους είναι 40λεπτά περίπου έξω απο την πόλη και εκτός απο μια μπλέ γραμμή λεοφορείων που πηγαινοέρχετε κάθε 15 λεπτά όλη μέρα και 30 λεπτά την νύχτα αλλά έχει στάσεις μόνο στην Qeen Street υπάρχουν τα Satle busses μικρά βανάκια που έρχονται σαν ταξί με ραντεβού και σε παίρνουν, τα πράγματα τα βάζουν σε συρόμενα καρότσια απο πίσω, και με 44$NZD σε πάνε αεροδρόμιο.
    Το ίδιο και για να πας απο το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο σου. Το ταξί είναι πολύ ακριβότερο γύρω στα 60$NZD.
    Προσοχή στο αεροδρόμιο γιατι είναι 2 διαφορετικά το Domestic και το Internasional. Για Αυστραλία είναι το International. Αν κατέβετε καταλάθος στο Domestic έχει άλλο λεοφορείο που συνδέει τα 2 αεροδρόμια γιατι με τα πόδια είναι 15λεπτά και με τις βαλίτσες να σέρνονται δε λέει.
    Όπως στην Αυστραλία έτσι και για την Νέα Ζηλανδία στο αεροπλάνο σου δίνουν κάρτα απο το τελωνείο της Νέας Ζηλανδίας που καλό είναι να συμπληρωθεί εν πτήση γιατι γλυτώνεις χρόνο όταν κατέβεις. Κράτησα μια και θα την σκανάρω και θα την αναρτήσω όπως έκανα και με την κάρτα για το τελωνείο της Αυστραλίας.
    Αν έχετε αυτοκίνητο και σκέπτεστε να το πάρετε μέχρι το αεροδρόμιο της Μελβούρνης, στο site του αεροδρομίου έχει εργαλείο που αφού του πεις πότε πετάς και πότε γυρνάς σου λέει πιο parking σε συμφέρει και πόσο θα κοστίσει. Εμένα μου έδωσε το long term parking για 68$AUD.


    Περίπτωση του Φιλικού ζευγαριού:

    Μιλάμε για ζευγάρι που δεν είναι παντρεμένοι αλλά ούτε και αρραβωνιασμένοι. Είναι μια σχέση αποκλειστική και μοναδική όμως. Επίσης ο άντρας είναι Ελληνικής και η γυναίκα Καναδικής - Ελληνικής υπηκοότητας. Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την πρεσβεία της Αυστραλίας στην Ελλάδα μου είπαν οτι δεν εχει σημασία που είναι Καναδή υπήκοος αλλά υπάγεται στην ίδια διαδικασία με τους Ελληνες πολίτες. Δηλ. την διαδικασία της έκδοσης Visas απο κάποια κατηγορία visas απο το site immi.gov.au
    Μετά απο ψάξιμο σχετικά με τις visas που θα μπορούσαν να αιτηθούν καταλήξανε στην Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) που ζητά:
    1) να είσαι κάτω απο 45 χρονών
    2) να έχεις τις ικανότητες και τα προσόντα που εναρμονίζονται με τα αντίστοιχα Αυστραλιανά σε κάποια επαγγέλματα που περιλαμβάνονται στην Λίστα Ειδικευμένων Επαγγελματιών (SOL) Skilled Occupation List την οποία την λένε και φόρμα 1121i (formerly known as Form 1121i).
    Η οποία, βίζα, κοστίζει $2575.
    Και δίνει την δυνατότητα για όποιον την πάρει να:
    * live and work in Australia on a permanent basis
    * study in Australia at school, Vocational Education and Training (VET) sector or university
    * receive subsidised healthcare through Medicare and the Pharmaceutical Benefits Scheme (PBS)
    * access certain social security payments (subject to waiting periods)
    * be eligible for Australian citizenship (subject to the residency eligibility criteria)
    * sponsor people for permanent residence.
    Και βάση του τελευταίου να μπορέσει να συνοδεύσει ο άντρας την γυναίκα που θα κάνει και την αίτηση. (Είπαμε είναι ζευγάρι σαν σχέση και για αυτό δεν λέω σύζυγος).

    Πρώτο βήμα αφού καταλήξανε για την βίζα είναι να αναγνωριστούν τα προσόντα της γυναίκας που είναι Μηχανικός Μηχανολόγος απο ΤΕΙ Κοζάνης. Αρμόδιοι για τούτο οι Engineers Australia . Στο site τους λένε οτι για αιτήσεις αναγνώρισης χρειάζονται πλέον 16 εβδομάδες :( (Στο Booklet 6 ανάφερε 4 εβδομάδες αλλά είπαμε αλλάζουν οι εκδόσεις και οι πραγματικές συνθήκες συνεχώς).
    Ξεκινάμε λοιπόν με το Migration Skills Assessment Booklet (PDF 2.73Mb).
    Εκτός των άλλων που αναφέρει το booklet χρειαζόμαστε και την Application for Assessment of Competency Demonstration Report (CDR) (PDF 183kb).

    Μάζεψε, η κοπέλα, τα δικαιολογητικά τα οποία είναι :
    Επικυρωμένα με αποστίλ και μεταφρασμένα αντίγραφα των
    • τίτλου σπουδών,
    • συστατικών επιστολών,
    • βεβαιώσεων εγγραφής σε σωματεία και ενώσεις,
    • συνδρομές σε περιοδικό και άλλο σχετικό με το αντικείμενο εργασίας τύπο,
    • του διαβατηρίου (Καναδικού στην περίπτωσή μας)
    • και 3 εκθέσεις με συμβάντα απο την καθημερινή εργασία στο αντικείμενο σπουδών με χρήση ορολογίας, επιστημονικών μεθόδων, εργαλείων κ.τ.λ. Για κάθε έκθεση μια συγκεντρωτική δήλωση των περιεχομένων. Πληροφορίες-οδηγίες για τις εκθέσεις και την συγκεντρωτική δήλωση στο site των μηχανικών Αυστραλίας που κάνουν και την αναγνώριση. *TIP* Ανάλογα με την ειδικότητα που θέλουμε να αναγνωρίσουμε έχει και διαφορετική δομή η κάθε έκθεση και το συγκεντρωτικό.
    • Ακόμα μαζί η αίτηση αναγνώρισης που στην περίπτωσή μας λέγεται CDR που αναφέρω παραπάνω.

    Η πληρωμή θα γίνει μέσω πιστωτικής και είναι 490$ AUD. Επίσης στην CDR μπήκε και μια φωτογραφία διαβατηρίου.

    Τα δικαιολογητικά εστάλησαν στις 11/11/2010.

    30/11/2010 Ήρθε σήμερα με το ταχυδρομείο η απόδειξη για την χρέωση της πιστωτικής απο τους Engeneers Australia. Εκτός απο το id της αίτησης που ανέγραφε είχε και την ημερομηνία απόδοσης : 19/11 . Άρα δεν άργησε και πολύ να παει και να πάρει και id. Οπότε στις 19/11 άρχισε και η περίοδος επεξεργασίας που διαρκεί 4 μήνες. Για να δούμε. Για να έρθει απο Αυστραλία η απόδειξη όμως έκανε κάμποσο!

    ---reserved---

    Ο.Κ. για όποιον έχει παντρευτεί Αυστραλίδα/ό ή έχει συγγενείς στην Αυστραλία τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.
    Τι γίνεται όμως με όλους αυτούς που δεν έχουν εναν δικό τους άνθρωπο στην Αυστραλία να τους πάρει απο το χεράκι να τους βοηθήσει στα πρωτα βήματα;
    Εδώ λοιπόν η απάντηση δεν είναι το νησί των Χριστουγέννων. Είναι κάτι σαν το Diversitat εδώ στο Geelong και φαντάζομαι άλλα ανάλογα σε άλλες περιοχές.
    Μεταξύ άλλων το Diveristat προσφέρει υπηρεσίες Immigration and Citizenship και έχει δικούς του immigrant agents να αναλάβουν περιπτώσεις που έχουν να κάνουν με τις εξής βίζες:
    Visitor Visas, Partner Migration Visas, Child Migration Visas, Humanitarian Refugee Visas, Parent Migration Visas, other Family Migration Visas.
    Εαν διαβάσετε και τις υπόλοιπες υπηρεσίες θα εκπλαγείτε. Τους βρήκα μέσω της εφημερίδας Geelong Advertiser και έψαχναν με καταχώρηση για εθελοντές συνοδούς οδηγών που δεν έχουν συνηθίσει ακόμα το αριστερό σύστημα οδήγησης της Αυστραλίας γιατί ήρθαν πρόσφατα απο το εξωτερικό. Ακόμα και τέτοιες υπηρεσίες προσφέρει.

    ================================================== ================================================== ===============


    Hints and tips

    -- Τα επίσημα έγγραφα αιτήσεις που θέλουν συμπλήρωση είναι σε μορφή pdf αρχείου το οποίο για τους μη γνωρίζωντες είναι μια ειδική μορφή ψηφιακής (ηλεκτρονικής) απόδοσης που επιτρέπει στον δημιουργό να θέσει πολλές ιδιαιτερότητες - ιδιότητες μέσω του αρχείου στον αναγνώστη κρατώντας σε μικρότερο μέγεθος το αρχείο απο οτι αν ήταν σε μορφή word π.χ. Ενα θέμα είναι οτι δεν έχουν οι υπολογιστές απο τα windows και μόνο την ικανότητα να ανοίγουν τέτοια αρχεία. Όμως το πιο γνωστό πρόγραμμα θέασης (viewer) τέτοιων αρχείων acrobat reader και μάλιστα της εταιρίας που εφήυρε την μορφή (format) αυτή είναι δωρεάν και το βρίσκουμε στο site της κατασκευάστριας εταιρίας του Adobe Ξετσεκάρετε μόνο το Free McAfee® Security Scan Plus (optional) που είναι προαιρετικό έτσι κι αλλιώς πριν πατήσετε το download.
    Οι φόρμες - αιτήσεις συμπληρώνονται απευθείας στον υπολογιστή σας απ' όπου και εκτυπώνονται και έχεται ενα καλύτερο αποτέλεσμα απ' το να τις εκτυπώνατε και να τις γράφατε χειρόγραφα.

    -- Στην ληξιαρχική πράξη γέννησης της κόρης μου η υπάλληλος του ληξιαρχίου μέσα στο μαιευτήριο και εφόσον της πήγα ταυτότητα Ελληνική της γυναίκας μου συμπλήρωσε υπηκοότητα Ελληνική και στους 2 μας. Επειδή όμως αυτό είναι λάθος γιατι η γυναίκα μου έχει και την Αυστραλιανή υπηκοότητα και για να αναγραφεί πάνω στην ληγιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού χρειάζεται να δοθεί εντολή απο τον Εισαγγελέα προς τον ληξίαρχο ώστε να να γίνει η αλλαγή. Όπερ και εγένετο με σύμφωνη γνώμη του Εισαγγελέα πρωτοδικών και ενημέρωση της προισταμένου του ληξιαρχικού τμήματος και εντολή προς τον αρμόδιο υπάλληλο που μου επανέκδοσε την ληξιαρχική πράξη γέννησης που αναγράφει τα ονόματα και των 2 γονέων και τις υπηκοότητες σωστά πλέον. (Δεν έγινε τόσο εύκολα όσο ακούγετε :rolleyes

    -- Όλα τα έγραφα αφού έγιναν γνήσια αντίγραφα πήραν την σφραγίδα Αποστίλ , ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ (ΕΠΙΣΗΜΕΙΩΣΗ APOSTILLE ) ΕΓΓΡΑΦΩΝ – ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ και έπειτα πήραν τον δρόμο προς την μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών για επίσημη μετάφραση των εγγράφων και των Αποστίλ. (Κοντά 200 Euro για 17 χαρτιά Α4).

    ==>VI. ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ- ΠΡΟΞΕΝΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ- ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ

    1.-Σε ποια έγγραφα εφαρμόζεται ο Ν.1497/1984 (188/Α΄), «Σύμβαση που καταργεί την υποχρέωση επικύρωσης των αλλοδαπών δημόσιων εγγράφων»;
    Στα δημόσια έγγραφα που έχουν συνταχθεί στο έδαφος ενός συμβαλλόμενου Κράτους και πρέπει να προσαχθούν στο έδαφος άλλου συμβαλλόμενου Κράτους (άρθρο 1 Ν.1497/1984).
    (αριθ. 1047385/542/0006Δ/25.5.2006 έγγραφό μας και το επισυναπτόμενο σε αυτό αριθ. 19887/4.5.2006 έγγραφο του ΥΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α.).

    2.- Ποια θεωρούνται δημόσια έγγραφα για την εφαρμογή της Σύμβασης της Χάγης;
    Ως δημόσια έγγραφα θεωρούνται:
    α) τα έγγραφα που προέρχονται από αρχή ή δημόσιο υπάλληλο δικαιοδοτικού οργάνου του Κράτους, συμπεριλαμβανομένων και των εγγράφων που προέρχονται από την εισαγγελική αρχή, δικαστικό γραμματέα, ή δικαστικό επιμελητή,
    β) τα διοικητικά έγγραφα,
    γ) τα συμβολαιογραφικά έγγραφα,
    δ) οι επίσημες βεβαιώσεις, όπως βεβαιώσεις καταχωρίσεως, θεωρήσεις για βέβαιη χρονολογία και επικυρώσεις υπογραφής που τίθενται σε ιδιωτικό έγγραφο.

    3.- Σε ποια έγγραφα δεν εφαρμόζεται η Σύμβαση;
    α) στα έγγραφα που εκδόθηκαν από διπλωματικούς ή προξενικούς πράκτορες,
    β) στα διοικητικά έγγραφα που σχετίζονται άμεσα με εμπορική ή τελωνειακή πράξη.

    4.- Ποια διατύπωση απαιτείται από το Κράτος, στο οποίο πρέπει να προσαχθούν τα προαναφερθέντα έγγραφα;
    Η επίθεση επισημειώσεως (Apostille) (άρθρο 3 Ν. 1497/1984).

    5.- Ποια στοιχεία πιστοποιεί η επισημείωση;
    Πιστοποιεί τη γνησιότητα της υπογραφής, την ιδιότητα με την οποία ενήργησε ο υπογράφων το έγγραφο και, ενδεχομένως, την ταυτότητα της σφραγίδας ή του επισήματος που φέρει το έγγραφο.
    Η υπογραφή, η σφραγίδα ή το επίσημα πάνω στην επισημείωση απαλλάσσονται από κάθε πιστοποίηση (άρθρο 5 Ν. 1497/1984).

    6.- Που τίθεται η επισημείωση;
    Στο ίδιο το έγγραφο ή σε πρόσθεμα (άρθρο 4 Ν. 1497/1984).

    7.- Ποιος ορίζει τις αρχές που χορηγούν την επισημείωση;
    Κάθε συμβαλλόμενο κράτος ορίζει τις αρχές στις οποίες παρέχεται η αρμοδιότητα να χορηγούν την επισημείωση (άρθρο 6 Ν. 1497/1984).

    8.- Ποια Κράτη έχουν προσχωρήσει στη σύμβαση της Χάγης;
    Βλ. αριθ. 1047385/542/0006Δ/25.5.2006 έγγραφό μας και το επισυναπτόμενο σε αυτό αριθ. 19887/4.5.2006 έγγραφο του ΥΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α, καθώς και τα αριθ. 1020584/ 202/ 0006Δ/ 27.2.2007, 1059625/ 586/ 0006Δ/ 15.6.2007 και 1082700/ 846/ 0006Δ/ 6.9.2007 έγγραφά μας (βλ. Παράρτημα 5- Κατάσταση Κρατών).

    =====> Tip για τα χαρτιά και την διαδικασία στο μεταφραστικό τμήμα του υπουργείου εξωτερικών:
    Είναι κλασσικό πρόβλημα η αναγραφή των ονομάτων και επωνύμων στα Αγγλικά, όπως "ένιωθε" ο καθένας υπάλληλος, με αποτέλεσμα να έχουμε ενα σωρό χαρτιά στα οποία να αναγράφονται με διαφορετικό τρόπο-μετάφραση-απόδοση τα ονοματεπώνυμά μας. Υπάρχει μια διαδικασία που λέγετε ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΕΙΑ αλλά απο ότι είδα απο το internet και γνωρίζω είναι μόνο για ανήλικους. Τα ΚΕΠ έχουν την δυνατότητα να κάνουν την βεβαίωση ταυτοπροσωπείας και ισως και τα Α.Τ. (Αστυνομικά τμήματα).
    Στην περίπτωση ενήλικα όμως τι γίνεται; Καταθέτωντας τα χαρτιά για μετάφραση συμπληρώνουμε μια αίτηση (δωρεάν μας την παρέχει το τμήμα μετάφρασης) στην οποία υπάρχει πεδίο που συμπληρώνουμε ειδικά για τα ονόματα πως θέλουμε να αποδοθούν στα Αγγλικά. Αυτό είναι σωτήριο γιατί άντε να αλλάξεις το επώνυμο στο πτυχίο που επειδή είναι κοπέλα στα Ελληνικά δεν έχει ς στο τέλος ενώ στο πιστοποιητικό γέννησης, που είναι στα Αγγλικά (απο Καναδά), εχει ς . Αναφέρομαι στην περίπτωση της κοπέλας απο το φιλικό ζευγάρι. Έτσι λοιπόν διαλέγουμε εμείς πως θα αποδοθεί το ονοματεπώνυμό μας στην ξένη γλώσσα και έχουμε εμείς την ευθύνη της σωστής επιλογής !!! (Μάλον το σύστημα γνωρίζει αυτή του την αδυναμία και έστω την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή σώζει την κατάσταση σαν απομηχανής Θεός).

    -- Προσοχή στις φωτογραφίες διαβατηρίου που πρέπει να επισυνάψουμε γιατι έχει δημιουργηθεί μια ασάφεια λόγω των νέων Ελληνικών διαβατηρίων και των προδιαγραφών που αυτά έθεσαν ευθυγραμιζόμενα με τις προδιαγραφές που έθεσαν οι υπηρεσίας ασφαλείας των ΗΠΑ μετά την 11/9 και μεταξύ των φωτογραφίων που μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα έπρεπε να αλλάξουν νοοτροπία, εξοπλισμό και τεχνογνωσία. Στην περίπτωσή μας με ενα χάρακα και σύμφωνα με το υπόδειγμα που υπάρχει στην αίτηση μπορούμε να μετρήσουμε και να αξιολογήσουμε αν οι φωτογραφίες είναι σωστές βάση προδιαγραφών. Δεν χρειάζεται ειδική γνώση ούτε να ακούσετε μόνο το φωτογράφο και τις κρίσεις του. Μετρήστε με το χάρακα και δεν θα κάνετε λάθος. Το κεφάλι μας μέσα στην φωτογραφία πρέπει να καλύπτει ενα μέγεθος με ανοχή απο ενα μικρότερο μέγεθος μέχρι ενα μεγαλύτερο μέγεθος. Μην πάρετε τις φωτογραφίες που απλά θα σας δώσει ο φωτογράφος λεγοντά σας οτι είναι σίγουρα σωστές χωρίς να τις ελέγξετε.

    -- Την φωτογραφία πρέπει να οπισθο υπογράψει ενας Αυστραλός ή Ελληνας υπήκοος (ανάλογα απο που κάνετε την αίτηση, Ελλάδα ή απο την Αυστραλία) που να ανήκει σε μια απο τις επαγγελματικές κατηγορίες που είναι στην λίστα που θέτει η Αυστραλία να μην είναι συγγενής να γνωρίζει τον αιτούντα τουλάχιστον 1 χρόνο και να μπορεί να απαντήσει στο τηλ. κανονικές εργάσιμες ώρες για επαλήθευση. Αυτό σημαίνει οτι θα τον πάρουν πιθανόν τηλ. στο τηλ που θα δηλώσει γιατι εκτός απο το να οπισθο υπογράψει την φωτο δίνει και κάποια στοιχεία του. Την λίστα με τα επαγγέλματα την έχει στα αρχικά φύλα της αίτησης μαζί με τις υπόλοιπες οδηγίες - αποσαφηνίσεις. (Όπως στα Ελληνικά έντυπα και αιτήσεις :D)

    -- Το γραφείο ελέγχου προτιμά σαν τρόπο επικοινωνίας το mail και αν έχετε δηλώσει τέτοιο στην αίτηση επικοινωνούν μαζί σας μέσω αυτού γρήγορα και ανέξοδα. Αν δεν έχετε λοιπόν κάντε ενα στο www.gmail.com ή στο www.yahoo.gr ή στο www.hotmail.com. Ειναι δωρεάν να έχετε web-based email και θα είναι χρήσιμο και στην Αυστραλία. Υπάρχει και μια φόρμα επικοινωνίας με το γραφείο της πρεσβείας στην Αγγλία για ερωτήματα και επικοινωνία.

    -- Ο τσάμπας πέθανε (θάψαμε το δευτέρι και δόθηκε διαταγή με τα λεφτά στο χέρι), όπως λέει και το γνωμικό και πράγματι για τις βίζες εχει τιμοκατάλογο. Στην συγκερκιμένη βίζα για υπηκοότητα απο καταγωγή είναι 120$.

    -- Υπάρχει κανάλι στο Youtube απο το www.immi.gov.au. Οχι και τόσο σημαντικό σαν tip αλλά εμπλουτίζει με εγκυκλοπαιδικές γνώσεις γύρω απο το πως αντιμετώπιζαν το θέμα μεταναστευσης παλιότερα..


    -- Υπάρχουν τα άπειρα site που λένε διάφορα για το θέμα Αυστραλία. "Όχι οι πολλοί αλλά ο ειδικός" έλεγε ο Σωκράτης (και τον κεράσανε κόνιο). Ετσι λοιπόν μην πίνετε οτι σαν κερνάνε αλλά κεραστείτε μόνοι σας απο την πηγή : immi.gov.au ή τουλάχιστον gov.au για να είναι αξιόπιστο. Επίσης όλα τα κρατικά Αυστραλιανά site έχουν το εθνόσημο της Αυστραλίας που είναι το coat of arms. Ενα μη κυβερνητικό site μπορεί να σας παραπληροφορεί για να σας κάνει πελάτεςμε οποιοδήποτε τρόπο. Α! πολύ βασικό και απο μόνο του νέα κατηγορία:

    -- Υπάρχουν πιστοποιημένοι μεταναστευτικοί πράκτορες (migration agents). Δεν είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσετε εναν για να βγάλετε την βίζα σας αλλά αν το αποφασίσετε τουλάχιστον φροντίστε να είναι απο τους πιστοποιημένους (www.mara.gov.au Migration Agents Registration Authority). Την τελευταία φορά που κοίταξα την βάση δεδομένων που συντηρεί η αντίστοιχη υπηρεσία της Αυστραλίας οι ποιο κοντινοί στην Ελλάδα ήταν 2 Ιταλοί. Μην εμπιστεύεστε οποιονδήποτε ιδίως αν σας ζητάει χρήματα να σας κάνει τα χαρτιά. Σας υπενθυμίζω δεν είναι υποχρεωτικό αλλά αν το αποφασίσετε διαλέξτε κάποιον που να είναι πιστοποιημένος. Δεν σημαίνει οτι θα πάρει λιγότερα χρήματα η συγκερκιμένα απο τιμοκατάλογο αφού είναι ελεύθυερη αγορά εκει εξω και ο καθένας ζητάει οτι νομίζει και ιδίως σε τόσο εξειδικευμένες υπηρεσίες ανάλογα με την πείρα, την εξειδίκευση κτλ έρχεται και η απαίτηση για αμοιβή. Όμως με τους πιστοποιημένους είμαστε σίγουροι οτι γνωρίζουν σωστά τις διαδικασίες και τις τηρούν αφού ελέγχονται και αυτοί.

    --Important warning about websites posing as Australian Government

    The Department of Immigration and Citizenship has received many complaints about the websites of private companies offering Australian visa services. Some people have paid money to these websites for immigration help but have received nothing in return.
    The official Australian Government website about immigration matters is www.immi.gov.au. You will find information there about visiting, working, studying or living in Australia.
    If you have given money by credit card through a website for immigration services you did not receive, you may wish to contact your credit card provider and lodge a 'disputed payment' grievance with them.
    Please be aware that you do not need to use a migration agent to apply for a visa. If you do wish to use a migration agent to help you apply for a visa, make sure you understand what you can expect from them and what your options are if the agent acts incompetently, dishonestly or fraudulently. Αντιγραφή απο το site της πρεσβείας της Αυστραλίας στο Βερολίνο.

    --Όπου αναφέρεται χρόνος επεξεργασίας της αίτησης δεν συμπίπτει απαραίτητα με τις υπόλοιπες αναφορές αλλά ανάλογα την έκδοση του εντύπου μπορεί να ποικίλει. Π.Χ. Σαν χρόνος επεξεργασίας των διακαιολογητικών για αναγνώριση πτυχίου και ειδιικότητας απο τους Engineers Australia στο Booklet 6 αναφέρει 4 εβδομάδες ενώ πλέον στο site τους μας ενημερώνουν οτι τουλάχιστον 16 εβδομάδες επεξεργασία και να μην τους ενοχλήσουμε κιόλας μέσα στο διάστημα αυτό το οποίο πρέπει να θεωρούμε φυσιολογικό. Άντε να κάνεις μετά προγραμματισμό πότε θα καταφέρεις να πάς εκει κάτω!

    --Σχεδόν για όλες τις περιπτώσεις οι Αυστραλοί έχουν κάνει και ενα βιβλίο (booklet) και είναι ενας πολύ καλός οδηγός διαδικασιών και πηγή πληροφοριών. Όλα τα booklet εδώ!

    --Επίσης όλες οι φόρμες - αιτήσεις εδώ αλφαβητικά και εδώ αριθμητικά! (Όλο και περισσότερο εμάς τους Έλληνες μου θυμίζουν αυτοί οι Αυστραλοί:P)

    --Ακόμη εδώ όλες οι αλλαγές σε έγγραφα (σαν παροράματα).

    --Νομίζω οτι είναι πολύ σημαντικό να καταλάβουμε κάτι. Φτάνοντας στην Αυστραλία νομίζω οτι όλοι θα θέλαμε να έχουμε πρόσβαση στα επιδόματα (Centrelink), στο ασφαλιστικό (Medicare) κρατικό ή ιδιωτικό, και στην αγορά εργασίας και ιδιοκτησίας ισάξια με τους Αυστραλούς που γεννήθηκαν εκεί. Απο οτι έχω καταλάβει μέχρι τώρα δεν είναι ανάγκη να γίνουμε Αυστραλοί στην υπηκοότητα (Citizenship) αλλά μόνιμοι κάτοικοι (Permament Residents).
    Αυτό σημαίνει οτι ψάχνουμε για βίζες που οδηγούν στην μόνιμη κατοικία, και έπειτα απο κάποιες προυποθέσεις στην υπηκοότητα. Το σημαντικό είναι να έχουμε μόνιμη κατοικία γιατί αυτό μας δίνει το δικαίωμα για να μείνουμε όσο θέλουμε, να μπορούμε να εργαστούμε, να αγοράσουμε ιδιοκτησία (property), να πάρουμε αργότερα σύνταξη (πολύ σημαντικό θέμα που θα το αναλύσω σε άλλο post) κ.τ.λ. (Συγκρίνετε και τους πίνακες φορολογίας για μόνιμους κάτοικους και μη και θα πιστείτε για την αναγκαιότητα να γίνεται μόνιμοι κάτοικοι asap)
    Ετσι λοιπόν ακόμα και αν βρείτε άλλες βίζες απο αυτές που ισως είναι και οι πιο συνηθισμένες και αναφέρω και στα παραδείγματα τα δικά μου και του φιλικού ζευγαριού, διαλέξτε βίζες που ή να δίνουν απευθείας την μόνιμη κατοικία ή να δίνουν την δυνατότητα μετά απο δεδομένο χρονικό διάστημα να μπορείτε να κάνετε αίτηση για έκδοση της επόμενης ιεραρχικά βίζας που να δίνει δικαιώματα μόνιμης κατοικίας. Υπάρχουν δηλ και κάποιες βίζες που λέγονται και transition vizas επιτρέπουν δηλ. την μετάβαση σε άλλο τύπο βίζας, πιο ολοκληρωμένο, ύστερα απο προυποθέσεις.

    --Επίσης, για πληροφορίες σχετικά με πάρα πολλά θέματα για την Victoria υπάρχει αυτό το απίστευτο site-οδηγός : Immigrate to Work and Live in Melbourne and Regional Victoria, Australia - Live in Victoria.
    Για τις υπόλοιπες πολιτείες της Αυστραλίας υπάρχουν τα ανάλογα site με πληροφορίες αρκεί στην παραπάνω διεύθυνση αντί για το vic να βάλεται τα αντίστοιχα των άλλων πολιτειών, τα οποία είναι : QLD,NT,WA,SA,NSW,TAS,VIC.

    -- Ότι αφορά διαβατήρια Αυστραλών www.passports.gov.au

    -- Ειδικά για όσους ετοιμάζουν χαρτιά για skilled/bussine student visas υπάρχει αυτό το εξαιρετικό site που έχει θυσαυρό πληροφοριών.

    -- Πολύ σημαντικό να βρείται την checklist για την βίζα σας και να την χρησιμοποιήσετε ώστε να μην ξεχάσετε κανένα επισυναπτόμενο έγγραφο. Για όλες τις διαδικασίες έχουν checklists οι Αυστραλοί.

    -- Εθνικό πρόγραμμα υγείας της Αυστραλίας = Medicare. Μεταφρασμένα στα Ελληνικά τα απαραίτητα πληροφοριακά έντυπα.

    -- Πληροφορίες στα Ελληνικά απο το γραφείο Οικογενειακής Βοήθειας.

    -- Πόσο χρόνο κάνουν για να επεξεργαστούν κάθε αίτηση ανα κατηγορία βίζας. SOS! Λόγω μεγάλης ζήτησης για μετανάστευση στην Αυστραλία οι χρόνοι επεξεργασίας των αιτήσεων έχουν αλλάξει σχεδόν σε όλες τις διαδικασίες. Να τριπλοτσεκάρετε τους χρόνους που αναρτώνται στις ιστοσελίδες και να χρησιμοποιείται μόνο φρέσκα κατεβασμένα έγγραφα γιατί και αυτά αλλάζουν συχνά και η χρήση παλαιότερων είναι αιτία απόριψης και καθυστέρησης της διαδικασίας. Τάδε έφη απο πρεσβεία Βερολίνου.

    --Ευρέθη και εταιρία μεταφορών που αναλαμβάνει να πάρει απο το σπίτι στην Ελλάδα τα πράγματα και να τα φέρει εως την πόρτα του σπιτιού στηνΑυστραλία. Μιλάμε για μεγάλη ανακούφιση που τους βρήκα. Μίλησα τηλεφωνικός με την κα. Κατερίνα Αρετή και με κατατόπισε πλήρως. 105$ AUD το κυβικό μέτρο στο κοντέϊνερ μιας και δεν θέλω ολόκληρο. Ετοιμάζω ενα έγγραφο που θα το ονομάσω κυβοτολόγιο και θα έχει με αρίθμηση τα κουτιά μου και τι έχουν μέσα. Το μεταφράζω Αγγλικά και της το στέλνω mail. Τα τηλ. τους είναι 211-1893600, 211-1893608 στον Πειραιά και 2310-545212 στην Θεσσαλονίκη. Το mail τους είναι info@cagobook.gr και το url τους FORWARDING COMPANY GREECE, FREIGHT FORWARDERS GREECE - CARGOBOOK FORWARDING COMPANY GREECE, FREIGHT FORWARDERS GREECE. Τα ευχάριστα είναι οτι το τελωνείο της Ελλάδας δεν ανακατεύεται καθόλου γιατι είναι εξαγωγή (!) και μόνο το τελωνείο Αυστραλίας έχει να κάνει το οποίο έχει ενα κατατοπιστικό site που λέει σχεδόν τα πάντα.

    --Πολύ δυνατό Forum με θέματα σχετικά με αυτά που μας απασχολούν.

    --μια απο τους Δικηγόρους των Αθηνών (κα. Λαλεδάκη Αικατερίνη, 6944898890, 2103628004 φαξ: 2103623486) που έχει σφραγίδα στα Αγγλικά απο τον Σύλλογό της (νομίζω δεν είναι πολλοί στην Αθήνα).

    --Τα αυστραλέζικα πιστοποιητικά γέννησης και τα διαβατήρια τα επικυρώνει και η αυστραλέζικη πρεσβεία στην Κηφισίας και Αλεξάνδρας. Επίσης επικυρώσης αγγλικών εγγράφων κάνει και το Βρετανικό Συμβούλιο στην ΠΛατεία Κολωνακίου.

    --overseas drivers licence...http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/...rsLicences.htm

    --στην Αυστραλία τα γραφεία ευρέσεως εργασίας λέγονται recruitment agencies (ή offices) και headhunters offices. Αυτά κάνουν συμβόλαια με εταιρείες και τους βρίσκουν το κατάλληλο προσωπικό. Τα γραφεία αυτά πληρώνονται από τους εργοδότες και μάλιστα πολλά χρήματα. Οι υποψήφιοι δεν πληρώνουν τίποτα. Τα γραφεία αυτά είναι υπέυθυνα να βρούν τον κατάλληλο υποψήφιο για την κατάλληλη θέση. Το 90% των δουλειών σε επίπεδο στελεχών γίνονται με αυτό τον τρόπο. Το γραφείο ευρέσεως εργασίας κανονίζει ραντεβού με τον εργοδότη και συνήθως πληρώνεται με ποσοστό επί των αποδοχών που θα συμφωνήσει ο εργοδότης με τον υποψήφιο αλλά το ποσό επιβαρύνει μόνο τον εργοδότη. Τα γραφεία αυτά δεν μπορούν να σε βοηθήσουν με την αναγνώριση σπουδών κ.τ.λ. αλλά όταν θα έχεις τελειώσει με αυτά . Πάντως για να πάρεις μιά ιδέα μπορείς να μπείς σε κάποιες από τις παρακάτω σελίδες να κάνεις register και να δεις κατά πόσο υπάρχουν δουλειές στο αντικέιμενό σου και σε κάποιες περίπτώσεις να δεις και επίπεδο απολαβών. Είναι εντελώς δωρεάν για εσένα. Πρέπει βέβαια να προσδιορίσεις κάποια πράγματα όπως ώρες εργασίας fulltime ή parttime, τοποθεσία που θέλεις να εργαστείς στην Αυστραλία (μπορεί να είναι και περισσότερες από μία)

    Κάποια από τα site είναι :

    -- www.seek.com.au (βλέπεις αγγελίες για δουλειές που δημοσιεύονται σε διάφορα site και αφορούν την Αυστραλία από τα καλύτερα και πιό γνωστά site)
    -- www.hays.com.au
    --- www.command.com.au
    --- www.jobaroo.com
    --- Find Jobs. Build a Better Career. Find Your Calling. | CareerOne.com.au
    --- Australian JobSearch - Australia's largest free online jobs board (κρατικό!)

    Επίσης για άλλα μπορείς να βάλεις στο google key words headhunters office in australia ή recruitments office in australia. (απο post της Demi που κάνει πολύ καλή δουλειά).

    --Site με τα wages που παίρνουν στην Αυστραλία ανα επάγγελμα.

    --Σχετικά με την επάρκεια γλώσσας και το IELTS που ζητάει η Αυστραλία στις βίζες της. Απο το site του Cembridge. Το IELTS στην Elλάδα το διοργανώνει το Βρετανικό συμβούλιο. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ IELTS. Επίσημη σελίδα του IELTS για όλες τις εθνικότητες.

    ==Σχετικά με τα επιδόματα του Centrelink:
    Απο το site λοιπόν επιλέγοντας individuals μπορούμε να δούμε τις δυνατότητες επιδομάτων που μπορούμε να λάβουμε.
    Τα επιδόματα χωρίζονται σε κάποιες κατηγορίες εκ των οποίων οι πιο βασικές είναι θα λέγαμε οι εξής:
    1. Looking for work
    2. Moving to Australia
    3. Parent or guardian
    *Προσοχή γιατι δεν είναι όλες αυτές αλλά επιλεκτικά πήρα σαν παράδειγμα αυτές γιατι είναι ίσως οι πιο αντιπροσωπευτικές.

    Η καθεμιά απο αυτές έχει υποκατηγορίες επιδομάτων.

    Ετσι λοιπόν η 1.Looking for Work περιλαμβάνει τα επιδόματα :
    1.1 Newstart Allowance
    1.2 Parenting Payment
    1.3 Youth Allowance
    η 2.Moving to Australia περιλαμβάνει τα επιδόματα :
    2.1 Payments if you have a permanent residence visa
    2.2 Payments if you have a humanitarian or refugee visa
    2.3 Payments if you have a temporary protection visa or a return pending visa
    και η 3.Parent or Guardian περιλαμβάνει τα επιδόματα :
    3.1 if you are having a baby
    3.2 to help you raise children
    3.3 while you are studying or training
    3.4 while your child is ill, injured or has a disability

    Οι υπόλοιπες κατηγορίες επιδομάτων είναι οι :
    Caring
    Crisis and special help
    Help after someone has died
    Illness or disability
    Retirement
    Self-employed or farmer
    Studying or training

    Συγκεντρωτικά όλες οι πληρωμές:
    Payments
    Και συγκεντρωτικά όλα τα προγράμματα του centrelink αλφαβητικά:
    Services & programs A to Z

    Νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο γιατι οι Αυστραλοί είναι απο τους πιο χαλαρούς τύπους που θα συναντήσεις. Έχουν το κράτος σύμμαχο στις δυσκολίες της ζωής και οχι συνέταιρο με 23 και προσεχώς 25% στην δουλειά τους και απών απο τα πάντα τα υπόλοιπα.

    A guide to Australian Government payments booklet


    Τώρα για το looking for work θα αναφερθώ μόνο στα ποσά αντιγράφοντας απο το σχετικό site:
    Newstart Allowance:
    If you are single, no children Maximum fortnightly payment $469.70
    If you are single, with a dependent child or children Maximum fortnightly payment $508.20
    If you are single, aged 60 or over, after 9 continuous months on payment Maximum fortnightly payment $508.20
    If you are partnered (each) Maximum fortnightly payment $424
    If you are single principal carer granted exemption for foster caring/relative (non-parent) caring under a court order/home schooling/distance education/large family Maximum fortnightly payment $611.90

    Parenting Payment:
    If you are Partnered The maximum fortnightly payment is $424.00
    If you are Partnered, but separated because of illness, respite care or prison The maximum fortnightly payment is $508.20
    If you are Single The maximum fortnightly payment is $611.90*

    * Includes the pension supplement basic amount.

    Στην ίδια κατηγορία : Pharmaceutical Allowance may be paid.

    Income and assets tests are used to work out how much you can get.

    Youth Allowance:
    If you are single with no children, under 18 years and living at home The maximum fortnightly payment is $206.30
    If you are single with no children, under 18 years and not living at home The maximum fortnightly payment is $377*
    If you are single with no children, 18 years and over and living at home The maximum fortnightly payment is $248.10
    If you are single with no children, 18 years and over and not living at home The maximum fortnightly payment is $377*
    If you are single with children The maximum fortnightly payment is $493.90*
    If you are partnered with no children The maximum fortnightly payment is $377*
    If you are partnered with children The maximum fortnightly payment is $413.90*
    If you are single job seeker, principal carer of a dependent child (granted an exemption for foster caring/relative (non-parent) caring under a court order/home schooling/distance education/large family) The maximum fortnightly payment is $610.30

    * You may qualify for Rent Assistance.

    If you receive Youth Allowance you may qualify for other benefits.

    If you are under 18 years of age and not considered independent your payments will usually be paid to a parent or guardian.


    Για το Parent or Guardian :

    Payments if you are having a baby:
    Having a baby can be a major event in your life. While there is no specific payment for when you are pregnant, you can refer to the Individuals section of this website to see if there are other payments and services which may help you during your pregnancy.

    You may be eligible for Family Assistance or Parental Leave Pay after your baby is born. You can make a claim for these payments up to three months before the birth of your child. It's a good idea to have a look at the information about payments and services in the Parent or guardian section of the website.

    Payments to help you raise children
    * Family Tax Benefit Part A
    For parents or carers to help with the cost of raising children.
    * Family Tax Benefit Part B
    For single income families and families with one main income.
    * Parenting Payment
    For parents or guardians to help with the cost of raising children.
    * Child Care Benefit
    For families to help with the cost of child care.
    * Child Care Rebate
    Additional help for families with the cost of child care.
    * JET Child Care Fee Assistance
    For help with the cost of approved child care for people receiving income support and who have an Employment Pathway Plan.
    * Baby Bonus
    For help with those extra costs after the birth of a new baby.
    * Maternity Immunisation Allowance
    For fully immunised children or those exempt from immunisation.
    * Double Orphan Pension
    For people who are raising children who have lost both parents.
    * Carer Allowance (child)
    For people who care for a child with a disability at home.

    Payments while you are studying or training:

    * Youth Allowance - for full-time students or Australian Apprentices aged 16 to 24 and people aged under 21 who are undertaking job search or a combination of approved activities.
    * Austudy - for full-time students and Australian Apprentices aged 25 years or over.
    * ABSTUDY - offers a range of allowances to assist Indigenous students and Australian Apprentices.
    * Pensioner Education Supplement - helps certain income support recipients with education expenses.
    * Student Financial Supplement Scheme - no longer available.
    * Assistance for Isolated Children - for families with a child who cannot attend school locally because of distance or special needs.
    * Fares Allowance - for tertiary students who are living away from their permanent home to study.

    Note: If you are receiving payment from Centrelink to support you while you are studying, you may continue to receive this payment during semester breaks and between courses.

    Payments while your child is ill, injured or has a disability:

    * Assistance for Isolated Children - if your child cannot attend school locally because you live in a remote area or your child has special needs.
    * Carer Allowance - for people who care for a child with a disability at home.
    * Disability Support Pension (once your child is 16 years of age) - for people unable to work for 2 years due to illness, injury or disability.
    * Pensioner Education Supplement (once your child is 16 years of age) - provides additional help for Disability Support Pension recipients who undertake study.
    * Youth Disability Supplement - for people with disabilities who are under 21 years of age.

    --Στην περίπτωση ενοικίασης σπιτιού στην Αυστραλία και εφόσον σαν ζητηθεί να δώσεται εγγύηση (Bond), υπάρχει η κρατική υπηρεσία που λέγετε House Department και δίνει εκείνη το Bond αντί για εσάς στην Tenancies Bond Authority. Αρκεί να πληρείτε τα εξής κριτήρια: Να είστε μόνιμοι κάτοικοι Αυστραλίας (permanent resident), και να είστε στα εισοδηματικά κριτήρια που θέτει η υπηρεσία αυτή. Αν παίρνετε επιδόματα απο το Centrelink είστε και μέσα σε αυτά τα εισοδηματικά κριτήρια ουσιαστικά.
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΔΕΝ πρέπει να δώσετε εσείς την προκαταβολή, αν την δώσετε δεν σας δίνει πίσω τα χρήματα η υπηρεσία House department. ΠΡΕΠΕΙ να κάνετε την διαδικασία μέσω της υπηρεσίας και να πληρωθεί απο αυτή το Bond.
    Δηλαδή μόλις θα εντοπίσετε κατοικία προς ενοικίαση και σας εγκρίνουν σαν ενοικιαστή ο ιδιοκτήτης ή το μεσιτικό γραφείο, δεν πληρώνετε καμία εγγύηση αλλά πηγαίνετε στο κοντινότερο House Office και παίρνετε την φόρμα που συμπληρώνετε εσείς και ο ιδιοκτήτης ή ο αντζέντης σας και μετά την καταθέτετε στο ίδιο γραφείο για επεξεργασία.
    Φυσικά μπορεί να χρειαστεί να προκαταβάλετε μερικά ενοίκια σαν προκαταβολή με την υπογραφή του ενοικιαστηρίου και σύμφωνα με τις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη ή μεσίτη. Για αυτό δεν σας καλύπτει το House Office.
    Μπορείτε επίσης να διαβάσετε τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σας στην Ένωση ενοικιαστών Βικτώριας.

    --Ακόμη, μην υπογράψετε ενοικιαστήριο σε όνομα που δεν είναι ακόμα Αυστραλός υπήκοος. Βάλτε τον Αυστραλό υπήκοο μόνο. Γιατι μόνο τότε θα πάρετε το 100% απο το bond απο την υπηρεσία House Office.

    --Υπενθυμίζω οτι Panel Doctors υπάρχουν σε κάθε χώρα εκτός της Αυστραλίας. Εδώ είναι μια αλφαβητική λίστα με τις χώρες και τους Panel Doctors που υπάρχουν.
    Αν έχετε κάνει τα χαρτιά σας απο Ελλάδα, τα έχετε στείλει Βερολίνο. Εδώ είναι η σελίδα του Βερολίνου για τις ιατρικές εξετάσεις.
    Αν όμως είστε στην Αυστραλία και σας ζητήθούν ιατρικές εξετάσεις απο τον Case Officer (CO) τότε ααπευθύνσεσται εδώ που είναι και οι μοναδικοί που αναγνωρίζονται εδώ στην Αυστραλία για εξετάσεις βίζας.
    Εδώ είναι η σελίδα απο το immi.gov.au σχετικά με τις ιατρικές εξετάσεις βίζας.
    Υπενθυμίζω οτι δεν στέλνουμε ιατρικές εξετάσεις όταν στέλνουμε τα χαρτιά μας στο Βερολίνο για την partner visa. Για τις άλλες κατηγορίες βίζας ή για άλλες τοποθεσίες κατάθεσης κοιτάξτες στην σελίδα του DIAC για τις ιατρικές εξετάσεις βίζα τι ζητάνε.

    --Για οικογένειες με παιδάκια προσχολικής ηλικίας:
    Με το που έρχεστε ψάξτε για το matertiny center της περιοχής σας. Εδω δεν υπάρχει παιδίατρος που θα παρακολουθεί το παιδί, παρα μακριά απο εδώ, μόνο αν παρουσιαστεί ανάγκη. Το maternity center στελεχώνεται απο νοσοκόμες και είναι το κέντρο που για όσες γεννήσουν εδώ ξεκινάει τις επισκέψεις στο σπίτι και κάνει και τα εμβόλια στα παιδιά. Ολα αυτά τσάμπα. Επίσης βγάζουν και το βιβλιάριο παιδιού της Αυστραλίας, που περιέχει και τα εμβόλια που θα του φανεί χρήσιμο και για να γραφτεί στο σχολείο αργότερα. Κάνουν και ολες τις απαραίτητες εξετάσεις π.χ. κινητικότητας και ανάπτυξης στα μωρά. Εδω τα βρέφη τα βγάζουν έξω ημερών, δεν κάθονται στο σπίτι 40 μέρες όπως στην πατρίδα. Εμείς δηλαδή που θα καθίσει στο σπίτι τις 40 μέρες τουλάχιστον η γυναίκα θα έρθουν σπίτι δωρεάν να κάνουν τα εμβόλια και τις εξετάσεις. Φυσικά μπορείς να πας όποτε το θες στο κέντρο τους.
    Για όσους έρχονται με παιδάκια μεγαλύτερα και θέλουν να βγάλουν το βιβλιάριο παιδιού της Αυστραλίας, να πάνε στο κέντρο αυτό. Υπάρχει και άλλος τρόπος να βγεί το βιβλιάριο αυτό αλλά ισως ο πιο σύντομος και δωρεάν είναι το maternity center. Τα εμβόλια στην Ελλάδα και στην Αυστραλία είναι τα ίδια και είτε αν έχει κάνει ολα τα εμβόλια το παιδί στην Ελλάδα είναι καλύμένο και εδώ είτε αν του υπολοίπονται μερικά τα συνεχίζει εδώ. Ευτυχώς εκτός απο τα Ελληνικά ονόματα των εμβολίων, στο Ελληνικό βιβλιάριο, υπάρχουν και οι επιστημονικές ονομασίες των εμβολίων και έτσι εδώ βγάζουν άκρη τι εμβόλια έχουν γινει και ποιά οχι.

    --Για οικογένειες που εχουν εναν Αυστραλό υπήκοο που άρχισε να παίρνει τα επιδόματα μόλις ήρθε και ο άλλος περίμενε για την partner visa:
    Επειδή προφανός ο Αυστραλός υπήκοος είναι περασμένος στα συστήματα του Centrelink σαν single γιατι ο άλλος παρόλο που υπάρχει δεν είναι Αυστραλός μόνιμος κάτοικος ή υπήκοος, όταν θα γίνει και θα πάει για να αλλάξει την κατάσταση του πρώτου σε married, μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτός που έπερνε τα επιδόματα μπαίνει σε κατάσταση suspend και σταματάνε τα επιδόματα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία του δεύτερου. Αντί να συμβεί αυτό, ξεκινήστε πρώτα με αίτηση TFN στην εφορία, με το που θα μπορεί να πάρει TFN σαν Αυστραλός υπήκοος ή μόνιμος κάτοικος και αφού πάρετε το TFN πάτε στο Centrelink και αλλάξτε την κατάσταση του πρώτου σε married και κάντε εγγραφή και για επίδομα ανεργίας.


    ================================================== =====================================

    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Αντε και εγω στην ιδια κατασταση είμαι με σενα (ειμαι Αυστραλος υπήκοος και προκειται να πάρω και την οικογένεια μαζι.
    Θελω να αναγνωρίσω το πτυχίο μου απο ΤΕΙ. Εχω κανει τις μεταφρασεις και προκειται να το στειλω στο

    Εχει κάνει κανείς κάτι ανάλογο?

    Comment


      #3
      Original post updated

      Σύμφωνα με το ίδιο site και στο link To migrate to Australia η συγκεκριμένη υπηρεσία είναι μόνο για Αυστραλούς υπήκοους και μόνιμους κατοίκους Αυστραλίας, πάντως οχι σίγουρα για μετανάστευση και για όσους πάνε για την General Skilled Migration visa.
      Αυτό για να μην μπερδευτούνε όσοι θέλουν να αναγνωρίσουν τίτλους σπουδών της Ελλάδας ή άλλης χώρας στην Αυστραλία και νομίζουν οτι θα το κάνουν μέσα απο το site www.aei.gov.au/
      Και πάλι το σημείο αναφοράς είναι το site http://www.immi.gov.au/asri/ και εδω είναι η σελίδα με τις πληροφορίες.

      Ο panos1966 υπενθυμίζω είναι Αυστραλός υπήκοος και μπορεί να το χρησιμοποιείσει και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος και δωρεάν.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #4
        Μεταναστευση και η ελληνική ομογένεια

        panos 1966 επειδή είμαι και εγώ στην ίδια περίπτωση και΄είμαι αυστραλή υπήκοος και ετοιμαζω και εγώ τα χαρτιά μου για έξω σου λέω ότι για την αναγνωριση του πτυχίου του ΤΕΙ αν έχει να κάνει η ειδικότητα με μηχανικούς κοίτα το site των engineers australia που είναι οι μόνοι που μπορούν να κάνουν επίσημη αναγνώριση πτυχίου ΑΕΙ ή ΤΕΙ σε ότι αφορά μηχανικούς. Στο λέω γιατί και έχω τελειώσει Πολυτεχνείο στην Ελλάδα και τώρα βρίσκομαι στην φάση της αναγνώρισης του πτυχίου μου από τους Αυστραλούς. Επίσης να ξέρεις ότι παρόλο που είμαστε Αυστραλοί υπήκοοοι , επειδή έχουμε σπουδάσει στην Ελλάδα χρειάζεται και Πιστοποιητικό Γνώσης Αγγλικής Γλώσσας (το λεγόμενο IELTS΄θέλουν οι αυστράλοι με βαθμό από 6 και πάνω με άριστα το 9)). Εγώ έχω δώσει και τις εξετάσεις αυτές και πέρασα. Δίνονται από Βρετανικό Συμβούλιο στην Αθήνα 2 φορές το μήνα.

        Comment


          #5
          Originally posted by demi View Post
          panos 1966 επειδή είμαι και εγώ στην ίδια περίπτωση και΄είμαι αυστραλή υπήκοος και ετοιμαζω και εγώ τα χαρτιά μου για έξω σου λέω ότι για την αναγνωριση του πτυχίου του ΤΕΙ αν έχει να κάνει η ειδικότητα με μηχανικούς κοίτα το site των engineers australia που είναι οι μόνοι που μπορούν να κάνουν επίσημη αναγνώριση πτυχίου ΑΕΙ ή ΤΕΙ σε ότι αφορά μηχανικούς. Στο λέω γιατί και έχω τελειώσει Πολυτεχνείο στην Ελλάδα και τώρα βρίσκομαι στην φάση της αναγνώρισης του πτυχίου μου από τους Αυστραλούς. Επίσης να ξέρεις ότι παρόλο που είμαστε Αυστραλοί υπήκοοοι , επειδή έχουμε σπουδάσει στην Ελλάδα χρειάζεται και Πιστοποιητικό Γνώσης Αγγλικής Γλώσσας (το λεγόμενο IELTS΄θέλουν οι αυστράλοι με βαθμό από 6 και πάνω με άριστα το 9)). Εγώ έχω δώσει και τις εξετάσεις αυτές και πέρασα. Δίνονται από Βρετανικό Συμβούλιο στην Αθήνα 2 φορές το μήνα.

          Απο την πρεσβεια μου είπαν για το παραπάνω site, οσο αφορά το IELTS ναι μερικοί εργοδότες το ζητάνε και ιδίως το Δημόσιο.

          Comment


            #6
            Skippys καλημέρα και καλώς σας βρήκα! Τελικά όντως είμαστε πολλοί για down under!
            Πάντως επειδή δεν έχει αναφερθεί γενικότερα και είναι βασικό για τις μετακινήσεις...θεμα "δίπλωμα" για όποιον δεν τα εχει βρει ακόμη, να και η δική μου εισφορα σε URL ..http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/ (για οποιαδήποτε πληροφορία) και ειδικότερα για overseas drivers licence...http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/...rsLicences.htm

            Γενικότερα έχει εντοπίσει ή ενημερωθεί κάποιος από εσάς για κάτι σημαντικό (από θέμα γραφειοκρατίας, εγκρίσεων) όπου θα όφειλε να κάνει πριν φύγει;(εκτός αυτονόητων φυσικά: IELTS, μεταφρ. πτυχίων, international δίπλωμα.)

            Επίσης εάν αφήσετε λειτουργική επιχείρηση στο όνομα σας υπάρχει βάση νόμου απαλλαγή από Ο.Α.Ε.Ε.
            Φορολογία για μόνιμους κατοίκους http://www.ato.gov.au/individuals/co...tent/12333.htm
            Για όσους κατέχουν πτυχίο Cambridge http://www.cambridgeesol.org/recognition/downloads.html δεν διευκρινίζετε εάν τα δέχονται στις κρατικές θέσεις..βασικά για κανένα κράτος αλλά στην Ελλάδα όπως γνωρίζετε ισχύουν.
            ΠΡΟΣΟΧΗ Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το Βρετ. Συμβούλιο με ενημέρωσαν ότι εάν έχουν περάσει πολλά χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης του πτυχίου υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν το IELTS.
            Και η αποδοχή του IELTS http://bandscore.ielts.org/search.aspx το οποίο τεστ μπορεί να γίνει και down under...

            Comment


              #7
              ειμε πλακας 34 χρονων εχω εναν φιλο που μπορει να μου κανει προσκληση
              για αυστραλια
              τι γινετε με την visa?
              και στην συνεχεια θελω να παρω την οικογενεια μου αν μπορειτε πειτε μου κατι ευχαριστω

              Comment


                #8
                Originally posted by agelos View Post
                ειμε πλακας 34 χρονων εχω εναν φιλο που μπορει να μου κανει προσκληση
                για αυστραλια
                τι γινετε με την visa?
                και στην συνεχεια θελω να παρω την οικογενεια μου αν μπορειτε πειτε μου κατι ευχαριστω
                Πιστεύω ότι αν ψάξεις προσεκτικά τις διευθύνσεις που υπάρχουν στα προηγούμενα πόστ κάποια απάντηση θα βρείς ...

                Comment


                  #9
                  Originally posted by agelos View Post
                  ειμε πλακας 34 χρονων εχω εναν φιλο που μπορει να μου κανει προσκληση
                  για αυστραλια
                  τι γινετε με την visa?
                  και στην συνεχεια θελω να παρω την οικογενεια μου αν μπορειτε πειτε μου κατι ευχαριστω
                  Το οτι ο φίλος θέλει να κάνει "πρόσκληση" δεν σημαίνει οτι μπορεί κιόλας.
                  Δεν λέγετε πρόσκληση αλλά σπονσοράριζμα. (Ελληνικότατη λέξη :D) Έτσι λοιπόν ο φίλος σου θέλει να γίνει σπονσοράς σου!

                  Ισχύουν τα εξής:
                  Ποιός μπορεί να γίνει σπόνσορας:

                  Για να γίνει κάποιος σπόνσορας σε εναν εξειδικευμένο εργαζόμενο πρέπει να είναι τουλάχιστον18 χρονών και κάτοικος Αυστραλίας με μία ιδιότητα απο τις παρακάτω:
                  * Αυστραλός πολίτης
                  * Αυστραλός μόνιμος κάτοικος
                  * Αποδεκτός πολίτης της Νέας Ζηλανδίας.

                  Εσείς ή ο/η συνοδός πρέπει να έχετε μια απο τις παρακάτω σχέσεις συγγένειας με τον σπόνσορά σας:

                  * a non-dependent child – including a stepchild
                  * a parent – including a step–parent
                  * a brother or sister – including a step-sibling
                  * a niece or nephew – including a step–niece or nephew
                  * an aunt or uncle – including a step–aunt or uncle
                  Δεν νομίζω να χρειάζονται μετάφραση τα παραπάνω :o

                  Ετσι λοιπόν αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι, που μπορεί να συντρέχουν, σου λέω οτι η "μοναδική" βίζα που θα πρέπει να βγάλεις είναι η skilled indipendent immigrant γιατί είσαι στην Skilled Occupation List (SOL) – Schedule 3 στην σελίδα 4 κάτω κάτω σαν:

                  333411 - Wall and floor tiler - 4416-01 Supervisor, Wall and Floor Tilers and Stonemasons 4416-11 Wall and Floor Tilers - TRA - 60

                  60 είναι οι βαθμοί που μαζεύεις απο το επάγγελμά σου αν το αναγνωρίσεις και δεν είναι καθόλου άσχημα αν σκεφτείς οτι τους ίδιους βαθμούς πέρνει και ενας πτυχιούχος του πολυτεχνείου αν αναγνωρίσει το πτυχίο του (βέβαια μπορεί να μαζεύει παραπάνω βαθμούς σε άλλες κατηγορίες του τεστ :p).
                  TRA είναι η αρχή που πρέπει να αναγνωρίσεις τις δεξιότητες - ικανότητες στο επάγγελμά σου και τους βρίσκεις εδώ.

                  Σημαντικό: Μπορείς να πάρεις και την οικογένεια με την βίζα που σου είπα και μάλιστα αποκτάς και δικαιώματα μόνιμου κάτοικου με το που πάς αλλά ο δρόμος μέχρι να την πάρεις είναι μακρύς.

                  Στο αρχικό post, η περίπτωση της κοπέλας του φιλικού ζευγαριού αν και είναι Ελληνικής Καναδικής υπηκοότητας είναι ακριβώς ίδια με εσένα γιατι είναι η ίδια βίζα και δεν υπάρχει διαφορετική διαδικασία για υπηκόους Έλληνες και Καναδούς. Ο διαχωρισμός είναι Αυστραλοί ή μη.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by agelos View Post
                    ειμε πλακας 34 χρονων εχω εναν φιλο που μπορει να μου κανει προσκληση
                    για αυστραλια
                    τι γινετε με την visa?
                    και στην συνεχεια θελω να παρω την οικογενεια μου αν μπορειτε πειτε μου κατι ευχαριστω
                    Φιλε γεια σου. Εγω θα σου προτεινα να πας με τουριστικη βιζα και ολα τα υπολοιπα θα τα κανονισεις απο την Αυστραλια.

                    Ετσι θα δεις αν σου ταιριαζει το περιβαλλον η νοοτροπια η κουλτουρα κλπ.

                    Κι αμα το αποφασισεις στειλε μου email εδω: iliasazg@hotmail.com να κατεβουμε μαζι για να μου μαθεις και την τεχνη :-)

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by blend View Post
                      Φιλε γεια σου. Εγω θα σου προτεινα να πας με τουριστικη βιζα και ολα τα υπολοιπα θα τα κανονισεις απο την Αυστραλια.

                      Ετσι θα δεις αν σου ταιριαζει το περιβαλλον η νοοτροπια η κουλτουρα κλπ.

                      Κι αμα το αποφασισεις στειλε μου email εδω: iliasazg@hotmail.com να κατεβουμε μαζι για να μου μαθεις και την τεχνη :-)
                      Η σκέψη του να πας να δεις πριν πας για μόνιμα είναι σωστή αλλά αναρωτιέμαι ποιός μπορεί να πάει για τουρισμό όταν έχει οικογένεια και εχει αναδουλειές; Ασε που η Αυστραλία θέλει μπόλικο καιρό για να πας και να προλάβεις να δεις και να καταλάβεις γιατι εκτός του οτι είναι μακριά θές λόγο του τζετ λαγκ για να στανιάρεις μερικές μέρες. θέλει και ενα σκασμό λεφτά για εισιτήρια.

                      Όμως με αφορμή το παραπάνω post να αναφέρω οτι :

                      -- Με τουριστική βίζα δεν μπορείς να εργαστείς. Άρα no money no honey οσο είσαι εκεί και τρώς απο τις οικονομίες σου.

                      -- Δεν μπορείς να πάρεις επιδόματα όπως ανεργίας, ενοικίου, παιδιών κτλ κτλ

                      -- Οι περισσότερες βίζες που μπορείς να αιτηθείς όσο είσαι εκεί, αναβαθμίζοντας την ήδη υπάρχουσα βίζα που θα έχεις για να είσαι εκει, όταν θα απαντηθούν απαιτούν να είσαι έξω απο την Αυστραλία. Άρα το έχουν προλάβει αυτό και δεν παίζει σαν παραθυράκι. Γιατι δώρων άδωρο αν κάνεις τα έξοδα να πας και συντηρηθείς όσο είσαι εκεί και πρέπει να επιστρέψεις για να μπορέσεις να ξαναπάς για να μείνεις.

                      -- Μαζί και να θέλουν να κατέβουν 2 φίλοι ή γνωστοί δεν μπορούν αλλά ανεξάρτητα ο καθένας πρέπει να φροντίσει για την βίζα του. Δηλ. δεν μπορεί να είναι αιτών ο ενας και εξαρτώμενος (independent) ο αλλος.Κάτι τέτοιο γίνεται μόνο για ζευγάρια (παντρεμένα, αραβωνιασμένα, σε μόνιμη και διαρκή σχέση, ομόφυλα) ή για γονέα - παιδί.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Agoriani View Post
                        Η σκέψη του να πας να δεις πριν πας για μόνιμα είναι σωστή αλλά αναρωτιέμαι ποιός μπορεί να πάει για τουρισμό όταν έχει οικογένεια και εχει αναδουλειές; Ασε που η Αυστραλία θέλει μπόλικο καιρό για να πας και να προλάβεις να δεις και να καταλάβεις γιατι εκτός του οτι είναι μακριά θές λόγο του τζετ λαγκ για να στανιάρεις μερικές μέρες. θέλει και ενα σκασμό λεφτά για εισιτήρια.

                        Όμως με αφορμή το παραπάνω post να αναφέρω οτι :

                        -- Με τουριστική βίζα δεν μπορείς να εργαστείς. Άρα no money no honey οσο είσαι εκεί και τρώς απο τις οικονομίες σου.

                        -- Δεν μπορείς να πάρεις επιδόματα όπως ανεργίας, ενοικίου, παιδιών κτλ κτλ

                        -- Οι περισσότερες βίζες που μπορείς να αιτηθείς όσο είσαι εκεί, αναβαθμίζοντας την ήδη υπάρχουσα βίζα που θα έχεις για να είσαι εκει, όταν θα απαντηθούν απαιτούν να είσαι έξω απο την Αυστραλία. Άρα το έχουν προλάβει αυτό και δεν παίζει σαν παραθυράκι. Γιατι δώρων άδωρο αν κάνεις τα έξοδα να πας και συντηρηθείς όσο είσαι εκεί και πρέπει να επιστρέψεις για να μπορέσεις να ξαναπάς για να μείνεις.

                        -- Μαζί και να θέλουν να κατέβουν 2 φίλοι ή γνωστοί δεν μπορούν αλλά ανεξάρτητα ο καθένας πρέπει να φροντίσει για την βίζα του. Δηλ. δεν μπορεί να είναι αιτών ο ενας και εξαρτώμενος (independent) ο αλλος.Κάτι τέτοιο γίνεται μόνο για ζευγάρια (παντρεμένα, αραβωνιασμένα, σε μόνιμη και διαρκή σχέση, ομόφυλα) ή για γονέα - παιδί.

                        Με τουριστικη βιζα νομιμα δεν μπορεις να εργαστεις μαυρα ομως... ναι. Αρα τα αρχικα σου εξοδα καλυπτονται.

                        Οι οποιες βιζες κατατηθοντε μεσω της πρεσβειας της Αυστραλιας στο Βερολινο. Η ολη διαδικασια γινετε online και στην απαντιτικη θα απαιτησει μονο η εξοδο σου απο την χωρα. Κανεις λοιπον ενα ταξιδακι 1 ημερας προς Νεα Ζηλανδια και επιστρεφεις με την νεας σου βιζα πισω στην Αυστραλια συνεχιζοντας την οποια δραστηριοτητα σου εκει. Βρες ενα καλο δικηγορο (εκει) που εχει ιδικοτητα στην μεταναστευση και δεν θα χρειαστει ΚΑΝ να βγεις εκτος Αυστραλιας.

                        Σαφως και υπαρχουν μεταναστευτικοι νομοι και διαταξεις αλλα εχεις την εντυπωση οτι στην Αυστραλια δεν υπαρχει παρανομη μεταναστευση που με τον καιρο νομιμοποιητε σε μεγαλο βαθμο?

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by blend View Post
                          Με τουριστικη βιζα νομιμα δεν μπορεις να εργαστεις μαυρα ομως... ναι. Αρα τα αρχικα σου εξοδα καλυπτονται.

                          Οι οποιες βιζες κατατηθοντε μεσω της πρεσβειας της Αυστραλιας στο Βερολινο. Η ολη διαδικασια γινετε online και στην απαντιτικη θα απαιτησει μονο η εξοδο σου απο την χωρα. Κανεις λοιπον ενα ταξιδακι 1 ημερας προς Νεα Ζηλανδια και επιστρεφεις με την νεας σου βιζα πισω στην Αυστραλια συνεχιζοντας την οποια δραστηριοτητα σου εκει. Βρες ενα καλο δικηγορο (εκει) που εχει ιδικοτητα στην μεταναστευση και δεν θα χρειαστει ΚΑΝ να βγεις εκτος Αυστραλιας.

                          Σαφως και υπαρχουν μεταναστευτικοι νομοι και διαταξεις αλλα εχεις την εντυπωση οτι στην Αυστραλια δεν υπαρχει παρανομη μεταναστευση που με τον καιρο νομιμοποιητε σε μεγαλο βαθμο?
                          Από ότι γνωρίζω,και η Αυστραλία μαστίζεται από την διεθνή κρίση,και υπάρχει και το γεγονός ότι έχουν "σφίξει" τα πράγματα ...γιά αυτό και έχει γίνει τόσο πολύπλοκη η διαδικασία γιά τις βίζες.
                          Η Αυστραλία δεν είναι ξέφραγο αμπέλι όπως η Ελλάδα ώστε να αλωνίζουν λαθρομετανάστες και να εργάζονται όπου θέλουν.Οι νόμοι τηρούνται και είναι αυστηροί.
                          Οπότε πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να δίνεις συμβουλές γιά το πώς μπορούν να παρανομήσουν σε ανθρώπους που θέλουν να πάνε εκεί και να εργασθούν ως νόμιμοι μετανάστες ...

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by evans1 View Post
                            Από ότι γνωρίζω,και η Αυστραλία μαστίζεται από την διεθνή κρίση,και υπάρχει και το γεγονός ότι έχουν "σφίξει" τα πράγματα ...γιά αυτό και έχει γίνει τόσο πολύπλοκη η διαδικασία γιά τις βίζες.
                            Η Αυστραλία δεν είναι ξέφραγο αμπέλι όπως η Ελλάδα ώστε να αλωνίζουν λαθρομετανάστες και να εργάζονται όπου θέλουν.Οι νόμοι τηρούνται και είναι αυστηροί.
                            Οπότε πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να δίνεις συμβουλές γιά το πώς μπορούν να παρανομήσουν σε ανθρώπους που θέλουν να πάνε εκεί και να εργασθούν ως νόμιμοι μετανάστες ...

                            Δεν εχω τιποτα μαζι σου και δεν θα μιλησω σε προσωπικο επιπεδο αλλα οι αποψεις σου απεχουν αρκετα απ΄ την πραγματικοτητα. Η λεξη μαστιζεται μαλλον ηταν αστοχη μιας και η Αυστραλια ναι μεν περασε κι αυτη το κατωφλι της κρισης αλλα ανεκαμψε μερικως και σε καμια περιπτωση δεν συγκρινεται με την κριση που (εδω ταιριαζει) μαστιζει την Ελλαδα.

                            Εχεις ακουσει για σταση πληρωμων του δημοσιου στην Αυστραλια? ...για ενδεχομενη χρεωκοπια μηπως? Για
                            ανυπαρκτη πολιτεια σε θεματα κοινωνικης προνοιας?... Για καλπαζουσα ανεργεια σε ρυθμους γραντ-πρι? Για καθημερινα λουκετα σε μικρομεσαιες επιχηρησεις?
                            Παρακολουθω σε καθημερινη βαση την επικαιροτητα της Αυστραλιας και δεν παρατηρησα κατι τετοιο. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι αυτη η χωρα δεν αντιμετωπιζει προβληματα δεν μπορω ομως να συγκρινω τον δαυηδ με τον γολιαθ των προβληματων που ειναι σημερα η Ελλαδα.

                            Ριξη μια ματια εδω: http://www.tradingeconomics.com/Econ...spx?Symbol=AUD
                            εδω: http://www.tradingeconomics.com/Econ...spx?Symbol=AUD
                            και εδω http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/mf/5206.0/ πριν βγαινεται εδω για να λετε οτι σας κατεβει στο κεφαλι.

                            Ποιος μιλησε για παρανομια φιλε μου?

                            Είναι μια νομιμοτατη διαδικασια που σε βοηθαει ταυτοχρονα να κατανοησεις το περιβαλλον στο οποιο υπαρχει περιπτωση να περασεις το υπολοιπο της ζωης σου.

                            Εχεις την εντυπωση οτι η μεταναστευση ειναι ζητημα μονο των ανθρωπων που οι ειδικοτητες ενδιαφερουν την Αυστραλια? Το δικαιωμα μεταναστευσης δεν το εχει δηλαδη ο ανιδεικευτος εργατης? Γιατι με τα δεδομενα της πρεσβειας και τα λεγομενα τα δικα σου μονο ειδικες ομαδες ατομων που πληρουν τις προυποθεσεις εχουν το παραπανω δικαιωμα.
                            Εγω λοιπον σου λεω οτι περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχης μεταβασης εχουν οι ανειδικευτοι παρα οι ειδικευμενοι κι αυτο οφειλεται στα ποιοτικα στοιχεια της ερευνας ως αναφορα τα ποσοστα ανεργειας στην Αυστραλια και η οποια αναφαιρει ποια επαγγελματα πλήττονται περισσότερο.

                            Η μεταναστευση ειναι ενα μεγαλο βημα στη ζωη ενος ανθρωπου που πανω απ ολα ειναι αποφασισμενος να αλλαξει τον τροπο ζωης του.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by blend View Post
                              Με τουριστικη βιζα νομιμα δεν μπορεις να εργαστεις μαυρα ομως... ναι. Αρα τα αρχικα σου εξοδα καλυπτονται.

                              Οι οποιες βιζες κατατηθοντε μεσω της πρεσβειας της Αυστραλιας στο Βερολινο. Η ολη διαδικασια γινετε online και στην απαντιτικη θα απαιτησει μονο η εξοδο σου απο την χωρα. Κανεις λοιπον ενα ταξιδακι 1 ημερας προς Νεα Ζηλανδια και επιστρεφεις με την νεας σου βιζα πισω στην Αυστραλια συνεχιζοντας την οποια δραστηριοτητα σου εκει. Βρες ενα καλο δικηγορο (εκει) που εχει ιδικοτητα στην μεταναστευση και δεν θα χρειαστει ΚΑΝ να βγεις εκτος Αυστραλιας.

                              Σαφως και υπαρχουν μεταναστευτικοι νομοι και διαταξεις αλλα εχεις την εντυπωση οτι στην Αυστραλια δεν υπαρχει παρανομη μεταναστευση που με τον καιρο νομιμοποιητε σε μεγαλο βαθμο?
                              Προσπαθώ να κάνω ενα post που θα μπαίνει κάποιος να διαβάζει μερικά πράγματα σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία και να του είναι χρήσιμα και έγκυρα. Χρήσιμα εφόσον τον ενδιαφέρουν και έγκυρα διότι αναφέρω τις πηγές μου και εκτός του οτι μπορεί κάποιος να επαληθεύσει του λόγου το αληθές, μπορεί να βρεί πολλά περισσότερα απο αυτά που αναφέρω στα site που κάνω Link.

                              Βέβαια πάω by the book γιατι δεν ξέρω άλλο τρόπο και δεν βάζω την φαντασία μου να δουλέψει αλλά αναφέρω μόνο οτι διάβασα και διαβάζω.

                              Γνωρίζω συνεπαγωγικά και αντιλαμβάνομαι οτι θα υπάρχουν τρόποι πλάγιοι και παράλληλοι να κάνει κανείς ανάλογες διαδικασίες με τις διαδικασίες και τους τρόπους που υποδικνείουν μέσα απο τις πληροφορίες που δίνουν επίσημα οι Αυστραλέζικες υπηρεσίες. Δεν μπορώ όμως ούτε να πληροφορίσω κάποιον πως και γιατί αλλά ούτε και να του υποδείξω site με ανάλογο περιεχόμενο για να δει παραδείγματα και αναφορές κτλ κτλ.

                              Εδώ όμως ο κόσμος μπαίνει για να διαβάσει και βρεί πληροφορίες ή να ρωτήσει. Όποιος θέλει και μπορεί λοιπόν θα έπρεπε να γράψει μερικές αράδες πληροφορίας γιατί θα βρεθεί κάποια στιγμή ο αναγνώστης που θα χρησιμοποιείσει την πληροφορία που θα διαβάσει.
                              Αν λοιπόν γνωρίζεται κάτι με το θέμα της μετανάστευσης για Αυστραλία, αρκεί όμως, και νομίζω οτι συμφωνούμε όλοι σε αυτό, να είναι αλήθεια και να μπορεί με εύκολο τρόπο να αποδιχθεί και επαληθευτεί απο τον ίδιο τον αναγνώστη, παρακαλώ δώστε μας τα φώτα σας.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment

                              Working...
                              X