Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταναστευση - Ιταλία;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταναστευση - Ιταλία;;;

    Τους τελευταίους μήνες, κάνω σκεψεις να φύγω απο την Ελλάδα με τον άντρα μου
    (Είμαστε νιόπαντροι) καθώς στον ορίζοντα δε βλέπω καμία καλή προοπτική για τη χώρα και τους κατοίκους της.... Κάνω κάποιες σκέψεις για την Ιταλία, επειδή ο άντρας μου έχει Ιταλική υπηκοότητα. Βέβαια, κανενας μας δεν ξέρει Ιταλικά, και τωρα ξεκιναμε κατι μαθηματα...
    Το ότι ο αντρας μου ειναι Ιταλος υπηκοος μπορει να εχει καποιο ατού;;;
    Μήπως έχει καποιος γνωσεις για τις δουλειες / ενοικια/ υγεία σε αυτή τη χώρα;
    Ποιές περιοχές είναι καλήτερα να παμε ή ποιες να αποφήγουμε;
    Γενικά μαλλον δεν εχουμε πολλές 'ακρες' που μπορουν να μας βοηθησουν σε πιθανη μεταναστευση....

    #2
    Originally posted by sofaki View Post
    Τους τελευταίους μήνες, κάνω σκεψεις να φύγω απο την Ελλάδα με τον άντρα μου
    (Είμαστε νιόπαντροι) καθώς στον ορίζοντα δε βλέπω καμία καλή προοπτική για τη χώρα και τους κατοίκους της.... Κάνω κάποιες σκέψεις για την Ιταλία, επειδή ο άντρας μου έχει Ιταλική υπηκοότητα. Βέβαια, κανενας μας δεν ξέρει Ιταλικά, και τωρα ξεκιναμε κατι μαθηματα...
    Το ότι ο αντρας μου ειναι Ιταλος υπηκοος μπορει να εχει καποιο ατού;;;
    Μήπως έχει καποιος γνωσεις για τις δουλειες / ενοικια/ υγεία σε αυτή τη χώρα;
    Ποιές περιοχές είναι καλήτερα να παμε ή ποιες να αποφήγουμε;
    Γενικά μαλλον δεν εχουμε πολλές 'ακρες' που μπορουν να μας βοηθησουν σε πιθανη μεταναστευση....
    Δεν ξερω από Ιταλία όμως έχω μάθει πολλά μέσω των ιταλικών που κάνω εδώ και 5χρόνια, μιας και η καθηγητρια μου σπούδαζε και σπουδάζει στην Ιταλία! Λοιπόν, κοίτα σα λάος είναι πολύ καλοί, φιλόξενοι(θυμίζουν Έλληνες των νησιών!). Για υγεία,ενοίκια και παιδεία δεν ξέρω! μπορείς να ψάξεις στο google όμως! Αποφεύγεις προς το παρόν ακριβές περιοχές όπως Μιλάνο, Ρώμη και δεν πατάς στη Νάπολι(la mafia:p) Εγώ θα σου πρότεινα κάτι προς επαρχία όπως Siena! Αλλά καλύτερα άστο το ιταλικό όνειρο! Κυνήγα κάποιο άλλο! Η Ιταλία τείνει στην οικονομική κατάρρευση!!!
    Είναι πολλές οι 622 μέρες;

    Comment


      #3
      Γνωριζει κανεις για Ιταλια?Για να νοικιασεις σπιτι-μαγαζι σε πολεις σαν το Μιλανο.Ειναι ευκολο να ανοιξεις μαγαζι εκει?Εχουν πολυ γραφειοκρατια?Για θεματα υγειας-ασφαλισης δεν με ενδιαφερει ΚΑΘΟΛΟΥ.
      Αν ειναι ευκολο να νοικιασεις σπιτι αν εισαι ξενος και ποσο δυσκολο ειναι να νοικιασεις μαγαζι,οχι στο κεντρο αλλα συνοικιακο.
      Φανταζομαι να δηλωθεις κατοικος Ιταλιας,δεν θα ειναι και πολυ δυσκολη διαδικασια.

      Comment


        #4
        Originally posted by spiros View Post
        Γνωριζει κανεις για Ιταλια?Για να νοικιασεις σπιτι-μαγαζι σε πολεις σαν το Μιλανο.Ειναι ευκολο να ανοιξεις μαγαζι εκει?Εχουν πολυ γραφειοκρατια?Για θεματα υγειας-ασφαλισης δεν με ενδιαφερει ΚΑΘΟΛΟΥ.
        Αν ειναι ευκολο να νοικιασεις σπιτι αν εισαι ξενος και ποσο δυσκολο ειναι να νοικιασεις μαγαζι,οχι στο κεντρο αλλα συνοικιακο.
        Φανταζομαι να δηλωθεις κατοικος Ιταλιας,δεν θα ειναι και πολυ δυσκολη διαδικασια.
        Χαμός γίνεται και στην Ιταλία.
        Μέτρα,μέτρα,μέτρα........!!!!

        Comment


          #5
          στην ιταλια τα ιδια με εδω, κριση μετρα μετρα

          Comment


            #6
            όντως ούτε στην Ιταλία είναι πολύ καλά . Αν όμως αυτό σας διευκολύνει λόγω υπηκοότητας its up to you

            Comment


              #7
              Στο Μιλανο τα ενοικια ειναι πανακριβα, δηλαδη για 2αρι σε μια μετρια συνοικια στα 1300 ευρω, ειναι ακριβη πολη αλλα πληρωνεις γυρω στα 35% εφορια μεχρι 4000/μηνα. Οι βοριοι Ιταλοι δεν ανοιχτοι στος ξενους και τα ιταλικα τα μιλαμε μπερδεμενα. Παντως καλυτρα στην Ιταλια παρα στην Ελλαδα. Απαραιτητη προυποθεση για να βρεις δουλεια ειναι η γλωσσα . εκτος ελαχιστον εξαιρεσεων. Συνηθως σε πολυεθνικες με τα Αγγλικα εισαι οκ, ομως κανεις η το απογευμα η νωρις το πρωι τη γλωσσα.

              Comment

              Working...
              X