Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Ημερομηνία αποστολής αίτησης:16/08/2012

    Εθνικότητα:Ελληνική

    Τύπος βίζας:Partner subclass 309/100

    Κατάθεση απο Ελλάδα/Αυστραλία:Ελλάδα

    Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις:Όχι(της ζητήσανε στις 03/09/2012)στάλθηκαν στις 17/09/2012.

    Επισυνάψατε ποινικό μητρώο:Ναί

    Ημερομηνία απόδοσης Migration File number:22/08/2012

    Ημερομηνία αντιστοίχησης του case officer(C.O):03/09/2012

    Ημερομηνία απόκτησης βίζας:12/02/2013 (subclass 100)visa.

    Comment


      #47
      Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 06/12/2012

      Τύπος βίζας :309/100

      Εθνικότητα : Ελληνικη

      Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Ελλαδα

      Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Οχι, Μου ζητηθηκαν 23/01/2013

      Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι

      Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: 18/12/2012

      Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : 11/03/2013

      Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : subclass 100
      06/05/2013

      Comment


        #48
        Ημερομηνία αποστολής αίτησης :06/11/12

        Εθνικότητα : Ελληνικη

        Τύπος βίζας : partner visa 309 100

        Κατάθεση από Ελλάδα / Αυστραλία : Ελλάδα

        Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : ΟΧΙ / Στις 20/11 μας ζητήθηκαν/ Στις 27/11 στάλθηκαν

        Επισυνάψατε ποινικό μητρώο :ΝΑΙ

        Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: 20/11

        Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : 20/11

        Ημερομηνία απόκτησης της βίζας : 10/4/13 Subclass 100

        Σε κανένα έγγραφο δεν έβαλα σφραγίδα Χάγης και η πρεσβεία με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι απαραίτητη!!!

        Comment


          #49
          Υπενθυμίζω οτι στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος διατηρώ ενα Excel με τους χρόνους επεξεργασίας συνολικά.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #50
            Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 06/11/2012

            Εθνικότητα : ΕΛΛΗΝΙΚΗ

            Τύπος βίζας : 100/309

            Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : ΕΛΛΑΔΑ

            Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : ΜΑΣ ΖΗΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 07/01/2013

            Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : ΝΑΙ εγώ και ΝΑΙ η Αυστραλή σύζυγος (AFP Police Check)

            Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: 16/11/2012

            Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : 16/11/2012

            Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 22/05/2013

            Αποδόθηκε η βίζα subclass 100 το οποίο μας χαροποιησε ιδιαίτερα!! Φαίνεται πως ο χρόνος επεξεργασίας παραμένει έξι μήνες. Καταληκτική ημερομηνία εισόδου είναι η 19/12/2013. Φεύγουμε Σεπτέμβρη!!!

            Comment


              #51
              Ημερομηνία αποστολής αίτησης :19-06-2013

              Εθνικότητα :Ελληνική

              Τύπος βίζας :Partner Visa Offshore Temporary and Permanent

              Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Ελλαδα

              Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Οχι (ζητηθηκαν στις 3/7 κ εσταλησαν 21/8)

              Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι

              Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number:21/6/2013

              Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) :21/6/2013

              Ημερομηνία απόχτησης της βίζας :9/12/2013
              “Nothing is forever”

              Comment


                #52
                Ημερομηνία αποστολής αίτησης :22-Ιουλίου-2013

                Εθνικότητα :Ελληνική

                Τύπος βίζας :Partner Visa, Onshore Temporary and Permanent (Subclasses 820 and 801)

                Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία :Αυστραλία

                Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις :Ναι

                Επισυνάψατε ποινικό μητρώο :Ναι

                Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: 29-Ιουλίου-2013

                Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) :

                Ημερομηνία απόκτησης της βίζας : 17/09/2013 ( η temporary 820)
                Εγκριθηκε! Δεν το πιστευω! Σε λιγοτερο απο 2 μηνες απο την αιτηση! Ουτε στα πιο τρελλά μας ονειρα. Η βιζα, πιο γρηγορη απο τη συνδεση του ιντερνετ! Ακομα απο το κινητο ταλαιπωριομαστε.

                Comment


                  #53
                  Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 14/02/2013

                  Εθνικότητα : Ελληνική

                  Τύπος βίζας : Partner Visa Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

                  Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Ελλάδα

                  Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Όχι ( Ζητήθηκαν στις 02/04/2013, έγιναν στην Αυστραλία και εστάλησαν στις 03/05/2013 )

                  Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι

                  Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: 27/02/2013

                  Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : 02/04/2013

                  Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 02/08/2013 PARTNER (MIGRANT) (Class BC) PARTNER (Subclass 100)


                  ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ…..




                  .

                  Comment


                    #54
                    Ημερομηνία αποστολής αίτησης: 20/08/2013
                    Εθνικότητα: Ελληνική
                    Τύπος βίζας: Partner Visa Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)
                    Κατάθεση απο Ελλάδα/Αυστραλία: Ελλάδα
                    Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις: Όχι (Ζητήθηκαν στις 16/09/2013, έγιναν στις 03/10/2013 και στάλθηκαν από το γιατρό)
                    Επισυνάψατε ποινικό μητρώο: Δικό μου (Ελληνικό) Ναι, της συζύγου (Ελληνικό ή Αυστραλιανό) Όχι
                    Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: 16/09/2013
                    Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.): 16/09/2013
                    Ημερομηνία απόχτησης της βίζας: 18/03/2014

                    Comment


                      #55
                      Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 30/04/2013

                      Εθνικότητα : Ελληνική

                      Τύπος βίζας : Partner Visa Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

                      Κατάθεση από Ελλάδα / Αυστραλία : Ελλάδα

                      Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Όχι, Ζητήθηκαν μετά από δική μου επικοινωνία με την C.O. και απεστάλησαν ηλεκτρονικά από τον ιατρό στις 17/9/2013

                      Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : ΝΑΙ

                      Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: 30/05/2013 μετά από δική μου επικοινωνία με την C.O.

                      Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : 30/05/2013

                      Ημερομηνία απόκτησης της βίζας : 10/12/2013 κατόπιν αρκετών επαφών με ηλεκτρονικά μηνύματα και τηλέφωνα χωρίς απάντηση μιάς και μετά τις ιατρικές εξετάσεις με είχε ενημερώσει ότι η visa θα μου εγκρινόταν αρχές Νοέμβρη 2013. Visa subclass 100 BC

                      Περιθώριο αρχικής εισόδου στην Αυστραλία: 30/04/2014

                      Περιθώριο τελευταίας ημερομηνίας εγκατάστασης: 10/12/2018
                      A journey of a thousand miles begins with a single step.

                      Comment


                        #56
                        Ημερομηνία αποστολής αίτησης :02/12/2013

                        Εθνικότητα :ΕΛΛΗΝΙΚΗ

                        Τύπος βίζας :Partner Visa Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

                        Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία :ΕΛΛΑΔΑ

                        Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις :ΟΧΙ (ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΑΝ 20/12/2013)

                        Επισυνάψατε ποινικό μητρώο :ΝΑΙ-ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ (ΕΛΛΗΝΙΚΟ)

                        Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number:04/12/2013

                        Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) :20/12/2013

                        Ημερομηνία απόκτησης της βίζας :13/06/2014. ΤΎΠΟΣ ΒΙΖΑΣ:100
                        Ευχαριστώ θερμά για άλλη μια φορά το Πατριωτάκι μας για την συνεχή συμβολή του στις προσπάθειες για την μετανάστευση.Πρώτα ο Θεός θα πετάξουμε τέλος Ιουνίου για Σίδνεϊ.Θα συνεχίσω να παρακολουθώ, να βοηθάω και να συμμετέχω σε αυτήν την αξιέπαινη προσπάθεια του φόρουμ.
                        Σας ευχαριστώ πολύ.

                        Comment


                          #57
                          Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 27/8/13

                          Εθνικότητα : Ελληνική

                          Τύπος βίζας : Partner 309/100

                          Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Ελλάδα

                          Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Ναι

                          Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι

                          Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: 24/9/13

                          Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : 24/9/13

                          Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 13/2/14

                          Comment


                            #58
                            Να υπενθυμίσω οτι στην πρώτη σελίδα υπάρχει αρχείο excel με συγκεντρωτικά τα στοιχεία μέχρι σήμερα, και το κυριώτερο: Τους χρόνους ετσι όπως διαμορφώνονται μέχρι στιγμής.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #59
                              Ημερομηνία κατάθεσης αίτησης : 27-02-2013 μία μέρα πριν λήξει η τουριστική βίζα μου αφού φύγαμε από την Ελλάδα στις 29-11-2012.
                              (Για την δική μου περίπτωση έβαλα Immigration Agent lawyer γιατί έτσι έπρεπε να γίνει ο οποίος μου ζήτησε 4.000 $ για την εργασία του)


                              Εθνικότητα : Ελληνική.

                              Τύπος βίζας : Partner (Temporary and Permanent) (subclass 820 and 801).

                              Κατάθεση από Ελλάδα / Αυστραλία : Αυστραλία.

                              Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Ναι όταν μου ζητήθηκαν κ έγιναν εδώ στην Αυστραλία σε κλινική του immigration.

                              Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι.
                              Όταν ήρθε η μέρα που το ζήτησαν από το immigration γιατί όταν έκανε την αίτηση ο δικηγόρος μόνο το δήλωσε ότι έχω ποινικό μητρώο.
                              (Εδώ θα πω ότι είχα δύο συμβάντα το 2003 κ δυστυχώς έχω καταδικαστεί από τρία χρόνια φυλάκιση - εξαγοράσιμη στο κάθε ένα συμβάν ενώ το όριο του immigration είναι μόνο μέχρι δώδεκα μήνες φυλάκιση).
                              Εδώ: http://www.immi.gov.au/media/fact-sh...9character.htm


                              Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: Δεν ξέρω.... Όλα τα έκανε ο δικηγόρος.
                              Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : Το ίδιο με το προηγούμενο.

                              Ημερομηνία απόκτησης της βίζας : 27-02-2013 Bridging A (class WA), Bridging A (subclass 010) με δικαίωμα εργασίας.

                              Απάντηση κ ημερομηνία απάντησης από το immigration: 20-01-2014

                              * * * * *

                              Απάντηση Immigration:

                              Issue of Notice of Intention to Consider Refusal under s501 of the Migration Act 1958

                              Dear Mr Lower Agent: .................

                              Name: Mr: jimathens
                              DOB: .................
                              Visa: Partner (Temporary)(Class .......) and Partner (Residence)(Class ........)
                              Client ID: .................
                              File Ref: .................

                              The ....... office of the Department of Immigration and Border Protection has referred the abovenamed client's visa application to the Visa Applicant Character Consideration Unit (VACCU) for an assessment of their character under s501 of the Migration Act (the Act).

                              Please find attached a Notice of Intention to Consider Refusal of Mr jimathens visa application under s501(1) the Act.

                              Please note the response period as specified in the Notice and the address where a response can be sent.

                              As the Notice has been sent to you by email, you are deemed to have received the Notice at the end of the day on which the email was transmitted.

                              Responses can be submitted electronically by email to the following email address; ..............
                              Please ensure that the visa applicant’s name and Department of Immigration and Border Protection reference number (File Ref and/or Client ID) are quoted in the subject line.

                              Εδώ: http://www.comlaw.gov.au/Details/F2006B11706

                              * * * * *


                              Μετά από αυτό το email άρχισα έναν αγώνα δρόμου για να μαζέψω ότι χαρτιά θα μπορούσαν να βοηθήσουν την υπόθεσή μου κ να αποδείξουν ότι η Κοινωνία της Αυστραλίας δεν θα έχει πρόβλημα από εμένα αν το immigration μου δώσει το οκ δηλαδή την Permanent Visa.
                              Έχω την διαίσθηση πως ότι χαρτιά έδωσα στον δικηγόρο θα φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα...
                              (Ο χρόνος θα δείξει).
                              Σε περίπτωση που η απάντηση κ τώρα είναι αρνητική ο δικηγόρος έχει από τον νόμο το δικαίωμα να κάνει έφεση κ να πάμε δικαστικώς για να αποδείξει ότι δεν είμαι "Ελέφαντας"... αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πληρώσω πολλά $$.$$$$ αν φανταστείτε ότι για τις 15 ώρες σε σύνολο που ασχολήθηκε αυτή την φορά με χρέωσε 1.600 $ δηλαδή 110 $ την ώρα κ αυτή η τιμή είναι φιλική, συν 340 $ για μετάφραση 3 σελίδων που έπρεπε να γίνουν.
                              Απάντηση θα έχουμε μετά από έναν μήνα ίσως κ δύο απ'ότι μας είπε ο δικηγόρος.


                              υ.γ. 1: Ευτυχώς εδώ οι νόμοι λειτουργούν το ίδιο για όλους τους πολίτες ακόμα κ για τους πολιτικούς ανεξαιρέτως σχεδόν στο 99% κ δεν λέω στο 100% γιατί πάντα υπάρχουν κ κάποιοι ευνοούμενοι.
                              Δυστυχώς στην Ελλάδα συμβαίνει το αντίθετο... στο 99% δεν λειτουργούν οι νόμοι κ αυτός είναι ο λόγος που έφτασαν σε αυτήν την κατάσταση τα πράγματα στην Πατρίδα μας σήμερα.

                              υ.γ. 2: Ότι επιλογές έκανα εγώ στην προκειμένη περίπτωση από την αρχή έως κ τώρα δεν σημαίνει πως έτσι έπρεπε να γίνουν ή ότι είναι κ ο κανόνας να γίνεται έτσι.
                              Με λίγα λόγια ξέρω πολύ καλά το τι θα σκεφτούν πολλοί από τους αναγνώστες αλλά ο καθένας αναλόγως τις συνθήκες κ τις δυνατότητες που έχει μπορεί να ακολουθήσει κάποια άλλη διαδικασία κ ίσως να είναι κ πολύ καλύτερη από την δικιά μου...!!!
                              Εδώ: http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/600.aspx
                              (Ρητό: Έξω από τον χορό όλοι ξέρουμε να χορεύουμε...!!!)

                              υ.γ. 3: Αν κάποιος κάνει το λάθος κ στην αίτηση για την Partner Visa γράψει ότι δεν έχει ποινικό μητρώο ενώ έχει... να είναι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα το βρούνε κ θα ακυρωθεί η βίζα του οριστικά κ αμετάκλητα...!!!
                              (Είτε η κατάθεση της αίτησης γίνει από την Ελλάδα είτε μέσα κ από την Αυστραλία)
                              Εδώ: http://neoskosmos.com/news/el/%CE%97...BD%CE%AE%CF%82
                              Στην δικιά μου αίτηση ο δικηγόρος το έγραψε ότι έχω ποινικό μητρώο κ γι'αυτό είμαι ακόμα εδώ.

                              υ.γ. 4: Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει κάποιος άλλος να είχε το ίδιο πρόβλημα με μένα αλλά κ να το ήξερα από πριν δεν ξέρω αν μπορούσα να κάνω αυτή την διαδικασία κ τι αποτέλεσμα θα είχε.
                              (Character requirements: If you have had any criminal convictions in any country, you should apply for a Visitor visa (subclass 600), rather than an ETA. If you arrive on an ETA with criminal convictions, you could be refused entry to Australia)

                              υ.γ. 5: Δυστυχώς εγώ ανήκω στην κατηγορία Νο: 8 http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...html#post70623
                              κ πρέπει να είμαι προετοιμασμένος για όλα.



                              Θεέ μου κ Τύχη μου...


                              Εύχομαι σε όλους μας πάνω από όλα υγεία κ ότι καλύτερο...!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                #60
                                Ημερομηνία αποστολής αίτησης:17/2/2014
                                Εθνικότητα:ΕΛΛΗΝΙΚΗ
                                Τύπος βίζας:100/309
                                Κατάθεση απο Ελλαδα/Αυστραλια:ΕΛΛΑΔΑ
                                Επισυναψατε ιατρικές εξετασεις:ΜΑΣ ΖΗΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 27/2/2014 ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΝΑΜΕ 5/3/2012
                                Επισυναψατε ποινικό μητρωο:ΝΑΙ
                                Ημερομηνία απόδοσης Migration file number:20/2/2014
                                Ημερομηνία αντίστοιχησης του case officer(c.o):27/2/2014
                                Ημερομηνία απόκτησης βιζας:18/9/2014

                                Comment

                                Working...
                                X