Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications

    Όσοι έχουν στείλει ήδη τα δικαιολογητικά τους για οποιαδήποτε υποκατηγορία των Family, spouse visa μπορούν να αντιγράψουν και συμπληρώσουν το παρακάτω υπόδειγμα ώστε να σχηματίζουμε μια ιδέα για τους χρόνους επεξεργασίας και πως διαμορφώνονται αυτοί. Σημείωση : Οι αναγνώστες χρησιμοποιήστε τις πληροφορίες με φειδώ διότι δεν μπορούμε να επαληθεύσουμε με κανένα τρόπο την ακρίβεια των στοιχείων που θα δίνει ο κόσμος εδώ.

    Παρακαλώ για να κρατήσουμε καθαρό και ευανάγνωστο το post αυτό συμπληρώστε μόνο αν έχετε στείλει χαρτιά για βίζα που ανήκει στη κατηγορία Family, spouse. Για ερωτήσεις χρησιμοποιήστε άλλα post.

    Αντιγράψτε και συμπληρώστε τα παρακάτω:

    Ημερομηνία αποστολής αίτησης :

    Εθνικότητα :

    Τύπος βίζας :

    Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία :

    Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις :

    Επισυνάψατε ποινικό μητρώο :

    Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number:

    Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) :

    Ημερομηνία απόχτησης της βίζας :
    Attached Files
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 16/11/2010

    Εθνικότητα : Ελληνική

    Τύπος βίζας : Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

    Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Ελλάδα

    Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Όχι

    Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι

    Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: 26/11/2010

    Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : 8/2/11

    Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 3/3/11

    Ζητήθηκαν πρώτα ιατρικές εξετάσεις οι οποίες έγιναν εδώ στην Αυστραλία και εστάλεισαν στις 24/2/11. Αποδόθηκε τελικά η 100 που είναι permanent χωρίς αναμονή 2 χρόνια για επιδόματα κ.τ.λ.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #3
      Η VISA που κατάθεσε η σύζυγος με Ελληνική υπηκοότητα ενώ εγώ έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα.

      Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 25/1/2011

      lodged on 9/2/2011

      Εθνικότητα : Ελληνική

      Τύπος βίζας : Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

      Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Ελλάδα

      Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : NAI TON 9/2011

      Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι

      Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 9/2011

      EPITELOUS PIRAME KAI TIN VISA SUBCLASS 100 PARTNER H OPOIA EINAI HLEKTRONIKI, DILADI THEN THA STEILOUME TO DIAVATIRIO POUTHENA.

      Comment


        #4
        Ημερομηνία αποστολής αίτησης :29/04/2011

        Εθνικότητα :Ελληνική

        Τύπος βίζας :Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

        Κατάθεση από Ελλάδα / Αυστραλία : Ελλάδα

        Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις :ΟΧΙ

        Επισυνάψατε ποινικό μητρώο :ΝΑΙ

        Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number:6/05/2011

        Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) :

        Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 25/08/2011
        Αποδόθηκε η 100 που είναι permanent

        Comment


          #5
          Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


          είναι οι χρόνοι αναμονής για να βγει η partner visa

          Comment


            #6
            Originally posted by juliedasiou View Post
            http://www.immi.gov.au/about/charter.../visas/5.0.htm

            είναι οι χρόνοι αναμονής για να βγει η partner visa
            Επειδή τα χρονικά διαστήματα ποικίλουν, και δεν είναι αυτά που λέει στον πίνακα αυτόν, όπως προκύπτει απο την πραγματικότητα όπως αυτή διαγράφεται με τα παραπάνω post σε αυτό το forum αλλά και σε άλλα forum στο internet, για αυτό έχω φτιάξει αυτό το post ώστε να βλέπουμε στο περίπου που κυμαίνετε ο χρόνος επεξεργασίας.
            Αν δείς π.χ. στον δικό μου χρόνο επεξεργασίας έκανε 4 μήνες και οχι 6 που λέει στον πίνακα. 2 μήνες διαφορά είναι σημαντικό πράγμα για να το παραλείψουμε.

            Προσοχή: Οι μελλοντικοί αναγνώστες να μην καθησυχαστούν στην ανάγνωση του παραπάνω πίνακα γιατι οι χρόνοι επεξεργασίας αλλάζουν καθώς αλλάζει το πλήθος αιτήσεων που δέχεται το υπουργείο μετανάστευσης κ.τ.λ.
            Είναι πιθανόν οι νέοι χρόνοι επεξεργασίας να είναι αναρτημένοι σε διαφορετική σελίδα στην ιστοσελίδα immi.gov.au
            Εκεί πρέπει να γίνει και η σχετική αναζήτηση για τους εν ισχύει χρόνους επεξεργασίας.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #7
              Ημερομηνία αποστολής αίτησης :25/01/2011

              Εθνικότητα :Ελληνική

              Τύπος βίζας :Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

              Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία :Ελλάδα

              Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις :Ναι

              Επισυνάψατε ποινικό μητρώο :Ναι

              Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number:02/02/2011

              Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) :27/05/2011 επικοινώνησε μαζι μου για να στειλω εξτρα χαρτια που θα αποδειξουν οτι ειμαστε μαζι με τον αντρα μου απο το 2005 γιατι παντρεμενοι είμαστε απο το 2009 τα εστειλα 31/05/2011

              Ημερομηνία απόχτησης της βίζας :06/06/2011 (Αποδόθηκε τελικα η 100)

              ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν χρειάστηκε η διαδικασία με τη σφραγίδα της Χάγης (APOSTILE).

              Comment


                #8
                Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 8/12/2010

                Εθνικότητα : Ελληνική

                Τύπος βίζας : Partner visa subclass 309

                Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Ελλάδα

                Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : ΟΧΙ

                Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : ΝΑΙ

                Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: ~22/12/2010

                Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : Επικοινώνησε μαζί μου στις 15/4/2011 (αντιστοίχιση είχε γίνει αρκετά νωρίτερα ~02/2011)

                Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 01/06/2011 (Μου δόθηκε τελικά η Subclass 100 partner)

                Στις 15/4/2011 ο C.O. μου ζήτησε κάποια πρόσθετα δικαιολογητικά και να προχωρήσω με τις ιατρικές εξετάσεις. Του έστειλα τα δικαιολογητικά στις 5/5/2011 και έκανα και τις εξετάσεις στις 10/5/2011. Τώρα, περιμένω το επόμενο βήμα/επικοινωνία.

                ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν χρειάστηκε η διαδικασία με τη σφραγίδα της Χάγης (APOSTILE).

                Comment


                  #9
                  [QUOTE=elegio;26487]Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 28/02/2011

                  Εθνικότητα : Ελληνική

                  Τύπος βίζας :Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

                  Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Ελλάδα

                  Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Ναι

                  ιΕπισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι

                  Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: 04/03/2011

                  Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) :Δεν επικοινώνησε κανείς μαζί μας, μόνο εμείς είχαμε στείλει email στις 10/05 ρωτώντας τι γίνετε. Απάντησαν πως ακόμα επεξεργάζονται αιτήσεις του Ιανουαρίου.

                  Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 27/05/11

                  Comment


                    #10
                    Η αίτηση που κατέθεσε ο σύζυγος εγώ έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα

                    Ημερομηνία αποστολής αίτησης :19/5/2011
                    Εθνικότητα :Ελληνική
                    Τύπος βίζας :Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

                    Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία :Ελλάδα

                    Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις :Ναι

                    Επισυνάψατε ποινικό μητρώο :Ναι

                    Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number:24/5/2011

                    Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) :20/9/2011

                    Ημερομηνία απόκτησης της βίζας:1/11/2011 (subclass 100)

                    η απάντηση από την case officer ότι μπορεί να φύγει από τη χώρα για την ολοκλήρωση της διαδικασίας ήρθε στις 10/10/2011.
                    Heal the past. Live the present. Dream the future.

                    Comment


                      #11
                      Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 16/08/2011

                      Εθνικότητα : Ελληνική

                      Τύπος βίζας : Partner (Temporary and Permanent) (subclass 820 and 801)

                      Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Αυστραλία

                      Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Όχι

                      Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι

                      Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: 16/08/2011

                      Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) :

                      Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 05/03/2012

                      16/08/2011: Εκδόθηκε αυθημερόν η Brindging Visa A, χωρίς δικαιώματα εργασίας.
                      13/10/2011: Αίτηση για μεταβολή με δικαιώματα εργασίας στην Brindging Visa, εφόσον η σύζυγος σπουδάζει και δεν έχουμε μεγάλα εισοδήματα.
                      17/10/2011: eMail με έγκριση της αίτησης. Τα δικαιώματα εργασίας ξεκινούν στις 2/11/2011, όταν δηλαδή σταματήσει να ισχύει η eVisa (3 μήνες) και ξεκινήσει η ισχύς της Brindging.
                      22/01/2012: Μου ζητήθηκαν ιατρικές εξετάσεις και κάποια συμπληρωματικά έγγραφα τα οποία στάλθηκαν με courier στις 17/02/2012.

                      Comment


                        #12
                        Η αίτηση που κατέθεσε ο σύζυγος εγώ έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα

                        Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 26/08/2011

                        Εθνικότητα : Ελληνική

                        Τύπος βίζας : Partner (Temporary and Permanent) (subclass 820 and 801)

                        Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Αυστραλία

                        Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Όχι

                        Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι

                        Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number:29.08.2011

                        Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) :

                        Ημερομηνία απόχτησης της βίζας :20.01.2012

                        Comment


                          #13
                          Ημερομηνία αποστολής αίτησης:9/6/2011

                          Εθνικότητα :Ελληνική
                          Τύπος βίζας :Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

                          Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία :Ελλάδα

                          Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις :Όχι

                          Επισυνάψατε ποινικό μητρώο :Ναι
                          Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number:10/6/2011

                          Comment


                            #14
                            Η αίτηση που κατέθεσε ο σύζυγος εγώ έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα

                            Ημερομηνία αποστολής αίτησης :19/8/2011

                            Εθνικότητα :ΕΛΛΗΝΙΚΗ

                            Τύπος βίζας :Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

                            Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία :ΕΛΛΑΔΑ

                            Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις :ΟΧΙ


                            Επισυνάψατε ποινικό μητρώο :ΝΑΙ

                            Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number:29/8/2011

                            Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) :18/12/2011
                            (αν και Κυριακή...) Μου ζήτησαν τις Ιατρικές εξετάσεις
                            Κατάφερα και έκλεισα αμέσως ραντεβού και έτσι τις έστειλε ο panel doctor με courier στις 20/12/2011

                            να ενημερώσω ότι ενω για τις υπηκοοτητες των παιδιων από Λονδίνο όταν βγηκαν μου επεστρεψαν ολα τα δικαιολογητικά και τις μεταφρασεις που τους είχα στειλει, με την βίζα αυτό δεν έγινε! δηλ. βγήκε η βίζα και μετα από λίγες μερες μου επεστρεψαν απο βερολίνο μόνο τις οικογενειακες φωτο και την αποδειξη πληρωμής. Γι'αυτο ότι μεταφρασεις και έγγραφα χρειαζεστε για αυστραλία βγαλτε τα διπλα για να μην τρεχετε ξανα τελευταια στιγμή οπως εγω που περιμενα την επιστροφή τους.....
                            Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 29/12/2011

                            Comment


                              #15
                              Η αίτηση που κατέθεσε ο σύζυγος εγώ έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα

                              Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 22/09/2011

                              Εθνικότητα : Ελληνική

                              Τύπος βίζας : Partner (Temporary and Permanent) (subclass 820 and 801)

                              Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Αυστραλία

                              Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Όχι/ Στις 27/9 μας ζητήθηκαν και τις στείλαμε μετά από μια βδομάδα που μας ήρθε ο κλειστός φάκελος

                              Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι

                              Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number:27/9/2011

                              Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : Ποτέ

                              Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 01/03/2012

                              Η Απάντηση για την visa ήρθε ταχυδρομικά στις 16/3/2012. Δύο μέρες πριν από αυτό μας είχε ενημερώσει το medicare

                              27/9/2011 Του εκδόσανε αυτόματα Brindging Visa A που του δίνει ελευθερία να μείνει στην χώρα μέχρι να βγεί η απόφαση της αίτησης του και του δίνει και πρόσβαση στο medicare.

                              Comment

                              Working...
                              X