Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χρόνος επεξεργασίας : Αναγνώριση επαγγέλματος / προϋπηρεσίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 21/11/12 (Ηλεκτρονική υποβολή τα χαρτιά τα "βρήκαν" 8/2/13!!!!! τα είχαν "χάσει")

    Εθνικότητα : Ελληνική

    Αρχή αναγνώρισης : VETASSESS

    Επάγγελμα / ιδιότητα στην Ελλάδα : Πολ. Μηχ/κος Έργων Υποδομής (ΤΕΙ Θεσ/νικης), Εργοταξιάρχης/Εργοδηγός

    Επάγγελμα / ιδιότητα στην SOL : Construction Project Manager

    Ημερομηνία απάντησης : 7/12/2012

    Ημερομηνία απόδοσης id : 7/12/2012

    Ημερομηνία αναγνώρισης : 18/4/13

    Σημείωση : Μου κάνανε πολλά "νούμερα"...τύπου : καθυστέρηση 1,5+ μήνα μέχρι να γίνει η πληρωμή μέσω πιστωτικής (29/1/13, με την αίτηση από 21/11/12!!!!), μετά άρχισαν : "δεν μας έχετε στείλει τα απαραίτητα έγγραφα" (τα "χαμένα" που αναφέρω πιο πριν, τα οποία μετά από ψάξιμο τα βρήκαν τελικά....μετά από 10 μέρες....), "θέλουμε certified photos" (τελικά τους έστειλα το διαβατήριο μου επικυρωμένο) το οποίο συνολικά με καθυστέρησε άλλον ένα μήνα...σύνολο καθυστερήσεων : 3 μήνες!!! Δλδ αν βάλεις ότι έκανα την αίτηση 21/11/12 & πήρα απάντηση 18/4/13 είναι περίπου 5 μήνες!!!! (βγάλε & κάτι ψιλά Χριστούγεννα - Πάσχα) πάλι δεν βγαίνουν οι 8~10 εβδομάδες που λένε.....(α!!!! στην αρχή έγραφαν ότι ο χρόνος μετράει από υποβολής ηλεκτρονικής αίτησης & μετά το έκαναν από παραλαβής πληρωμής!!!! έτσι βγαίνει ο χρόνος επεξεργασίας....) Τα συμπεράσματα δικά σας!!!!!
    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

    Comment


      #17
      Australia Immigration | Australia Visas | Australian Skills Assessing Authorities
      Στο παραπάνω λινκ θα βρειτε μια λιστα απο οργανισμους για επαγγελματα και αναγνωριση προυπηρεσίας.

      Comment


        #18
        Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 15/05/2013

        Εθνικότητα : Ελληνική

        Αρχή αναγνώρισης : VETASSESS

        Επάγγελμα / ιδιότητα στην Ελλάδα : Διπλωματούχος Μηχανικός Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΠΕ)

        Επάγγελμα / ιδιότητα στην SOL : Urban and Regional Planner (ANZSCO: 232611)

        Ημερομηνία απάντησης : 28/05/2013

        Ημερομηνία απόδοσης id : 28/05/2013

        Ημερομηνία αναγνώρισης : 02/08/2013

        Σημείωση: Η αίτηση και όλα τα συνοδευτικά έγγραφα εστάλησαν ταχυδρομικώς από τη Μελβούρνη στο υποκατάστημα του VETASSESS στην ίδια πόλη. Μου έκανε εντύπωση το γεγονός πως μου αναγνώρισαν ολόκληρο το διάστημα που ήμουν ενεργός ελεύθερος επαγγελματίας (3,5 περίπου έτη) ως προϋπηρεσία παρόλο που τα αποδεικτικά στοιχεία για εργασία επί πληρωμή που τους έστειλα, αφορούσαν ένα διάστημα 2 ετών.

        Comment


          #19
          Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 19/06/2013

          Εθνικότητα : Ελληνική

          Αρχή αναγνώρισης : Engineers Australia

          Επάγγελμα / ιδιότητα στην Ελλάδα : Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ

          Επάγγελμα / ιδιότητα στην SOL : Δεν γνωρίζω

          Ημερομηνία απάντησης : 26/07/2013 (Stage 1 competency letter)

          Ημερομηνία απόδοσης id : 24/07/2013 (το CID ήταν γραμμένο στην απόδειξη που μου έστειλαν ταχυδρομικά)

          Ημερομηνία αναγνώρισης : 26/07/2013 (το έλαβα ταχυδρομικά στις 21/8/2013 με σφραγίδα από Αυστραλιανό Ταχυδρομείο στις 12/8/2013)

          Σημειώσεις:
          1. Η αίτηση και όλα τα συνοδευτικά έγγραφα εστάλησαν ταχυδρομικώς από Ελλάδα με τα ΕΛΤΑ. Ήταν πολύ πιο οικονομικά από τις ιδιωτικές εταιρείες.
          2. Μου έκανε εντύπωση που δεν αναφέρεται στο απαντητικό γράμμα η ειδίκευσή μου παρά μόνο η κατηγορία Professional Engineer.
          3. Κανείς δεν επικοινώνησε μαζί μου τηλεφωνικά ή με e-mail αλλά ούτε το συνάδελφό μου που υπέγραψε το CV μου.

          Όποιος έχει κάποια ερώτηση ας επικοινωνήσει μαζί μου.

          Comment


            #20
            Ημερομηνία αποστολής αίτησης :05/11/2014

            Εθνικότητα : Κυπριακή

            Αρχή αναγνώρισης : Engineers Australia

            Επάγγελμα / ιδιότητα στην Ελλάδα : Πολιτικός Μηχανικός

            Επάγγελμα / ιδιότητα στην SOL : Civil Engineer

            Ημερομηνία απάντησης :05/12/2014

            Ημερομηνία απόδοσης id :05/11/2014

            Ημερομηνία αναγνώρισης :05/12/2014

            Σημείωση: Η αίτηση έγινε ηλεκτρονικά.

            Comment

            Working...
            X