Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δανία

    Καλησπέρα, είμαι 30 ετών Γραφίστρια και προσεχώς απελπισμένη αφού ο μισθός μου αυτή τη στιγμή δεν ξεπερνά τα 400ευρώ και σκέφτομαι να φύγω στο Εξωτερικό συγκεκριμένα στην δανία για μεταπτυχιακό και ίσως για μόνιμα.

    Μέχρι τώρα κανείς αρμόδιος στην Ελλάδα δεν έχει καταφέρει να μου δώσει σαφείς πληροφορίες για να κάνω τα application και δεν έχω βρεί ως τώρα κανένα γραφείο που να οργανώσει καλύτερα αυτή μου την απόφαση.


    Αν έχετε εσείς κάποια πληροφορία θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη μιας και ούτε η πρεσβεία την Δανίας δεν έχει στην Ελλάδα μορφωτικό Ακόλουθο και δεν μπορούν να μου προσφέρουν καμία εξυπηρέτιση ...
    Ευχαριστώ

    #2
    Έψαξες μήπως υπάρχει στην Δανία κανένας σύλλογος ή οτιδήποτε που να έχει σχέση με Έλληνες που ζούν εκεί ;

    Comment


      #3
      Καλησπέρα. Πιθανόν έχεις ήδη πάρει την απάντηση σ αυτή την ερώτηση μιας που πάνε μήνες που την έκανες, αλλά τέλος πάντων απαντώ...

      Γενικά αν θέλεις μεταπτυχιακό, το καλύτερο είναι να μην ασχολείσαι ούτε με πρεσβείες ούτε με μορφωτικούς ακολούθους, αλλά να κοιτάξεις κατευθείαν στις σελίδες των πανεπιστημίων που σε ενδιαφέρουν και να έρθεις σε επαφή μαζί τους κατευθείαν.

      Εγώ μένω αυτό τον καιρό στην Κοπεγχάγη, αν και δεν έχω επαφή με τον ακαδημαϊκό χώρο. Αν έχεις κάτι να ρωτήσεις ίσως μπορώ να απαντήσω.

      Comment


        #4
        Θα μ' ενδιέφερε να ζήσω και να εργαστώ στην Κοπεγχάγη. Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει σε μερικές μου ερωτήσεις:
        1) Πως είναι η κατάσταση με τους μηχανικούς; Υπάρχουν δουλειές; Πόσο πάνε οι μισθοί;
        2) Υπάρχει περίπτωση να συμπαρασύρει η κρίση και αυτήν την χώρα; Τι προβλέπεται;
        3) Η κοινωνία πως είναι; Παροχές; Πως αντιμετωπίζουν τις πολύτεκνες οικογένειες; Γιατί στην Ελλάδα είναι σαν να μας τιμωρούν!
        Ευχαριστώ όποιον απαντήσει...

        Comment


          #5
          καλημέρα..ενδιαφέρομαι και εγώ για να φύγω στην δανία..βασικά ενδιαφέρομαι για τις 3 σκαδιναβικές χώρες δανία- σουηδία- φιλανδία,αλλα άκουσα ότι σουηδία έχει πολύ ρατσισμό και έτσι άλλαξα γνώμη...
          ήθελα να ρώτησα διαφορα σχετικά με την εκπαίδευση..
          ισχύει και εδώ ότι πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου για μεταπτυχιακό περίπου 1 χρόνο πριν??
          επίσης έχουν το ίδιο σύστημα με τα personal id??
          τέλος να ρωτήσω κάτι ακόμα,υπάρχουν να κάνω πρακτικές μέχρι να πάρω το πτυχίο μου η ξέρετε κατά ποσο είναι εύκολο να μπορέσω να βρω κάποια δουλειά εκεί μέχρι να αρχίσει το μεταπτυχιακό μου??
          έχω τελειώνω τει πληροφορικής τώρα..
          υπάρχουν θέσεις εργασίας μονο με τα αγγλικά??
          μπορεί κάποιος να μας πει κάποιες πληροφορίες σχετικά με την ζωή εκεί και το τι βρήκε εκεί όταν πήγε??

          Comment


            #6
            καλησπέρα και απο μένα.

            Και εγώ με την σειρά μου αποφάσησα να μεταναστεύσω μόνιμα στο Esbjerg στην Δανία.

            Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια απλά πραγματάκια όπως για παράδειγμα αν κάποιος απο εσάς μετακόμησε πρόσφατα , ποιά μεταφορική εταιρεία χρησιμοποιήσε και αν έμείνε ικανοποιημένος/η από την παράδοση των δεμάτων του.

            Σχετικά με τις ιατρικές παροχές τι σύστημα ισχύει? Περισσότερο με ενδιαφέρει η αρχή , δηλαδή μέχρι να καταφέρω να βρώ μια δουλειά , σε περίπτωση που χρειαστώ γιατρό ή περίθαλψη τι προβλέπεται ? Πρέπει να δηλώθω κάπου για να έχω ένα minimum εξασφάλησης?

            Επίσης, αν δεν κάνω λάθος μετά το 6μηνο πρέπει να βγάλω χαρτιά σωστά?

            Τέλος, γενικά τι θα πρέπει να περιμένω (εκτός απο κακό καιρό) φτάνοντας εκεί? Τι συμπεριφορά έχουν ως λαός απέναντι μας?

            Έβγαλα εισητήρια για τον Φεβρουάριο και μου φαίνονται όλα βουνό... κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη

            Comment


              #7
              παιδια μπορει καποιος να μας πει πληροφοριες;και εγω το σκεφτομαι...

              Comment


                #8
                Η Δανια ειναι παραμυθενια χωρα, αλλα απ οσο ξερω δε δεχονται ετσι μεταναστες, νομιζω πως ζητανε μονο συγκεκριμενα πλεον. δλδ καθοριστει εξ αρχης τους ποσους μεταναστες θα απορροφησει και σε ποιους τομεις.

                Comment


                  #9
                  Λοιπόν,

                  στην Δανία, για να μείνεις μόνιμα, πρεπει να συντρεχουν καποιες προυποθεσεις. οι προυποθεσεις ειναι:
                  να παντρευτεις με ή να εισαι μελος οικογενειας Δανου/Δανεζας - να βρεις μονιμη δουλεια - να ανοιξεις δικη σου επιχειρηση - να σπουδασεις - να μπορεις να αποδειξεις οτι εχεις το εισοδημα για να παραμενεις εκει

                  αλλιώς εχεις περιθώριο μονο 3 μηνών ή 6 μηνων αν ψαχνεις δουλεια, και μετα πρεπει να φύγεις πισω. αυτο στην θεωρια, γιατι μιας και δεν υπαρχει θεωρηση ή σφραγιση διαβατηριου, παιζει. αλλωστε δεν σε ψαχνει κανεις.

                  Με το που παρεις την άδεια παραμονής, πρεπει να πας να βγαλεις το λεγομενο CPR δηλαδη τον αριθμό ασφάλισης. χωρις αυτο δεν μπορεις να κάνεις σχεδον τιποτε. ειναι σαν να λεμε το ΑΦΜ σου, αν αρρωστησεις, κλπ και θα το χρειαστεις στην δουλεια σου για να σε ασφαλισει ο εργοδοτης.
                  Για να βγαλεις το CPR πρεπει να εχεις την αδεια παραμονης, μονιμο τοπο διαμονης και να μενεις ή να αναμένεις να μείνεις στην Δανια για πανω απο 3 μηνες.

                  Στην Δανια η μαυρη εργασια ειναι σχεδον ανυπαρκτη. Όλα ειναι προβλεπόμενα. Δεν μπορειτε να εργαστείτε `μαυρα`.
                  Φορολογία ειναι 8% απο την 1η κορώνα, και επιπλέον φοροι πάνω απο τις 42.000 κορώνες, που μπορεί να φτάσουν στο σύνολο μέχρι και το 57% για μεγαλα εισοδήματα.
                  1 ευρω ειναι περι τα 7.3 κορώνες (Φεβ 2013)

                  αν αρρωστεις ή χτυπησεις (κατι επειγον) κλπ πριν εισαι ασφαλισμένος θα εχεις νοσοκομείακη περιθαλψη κλπ δεν θα σε πεταξει κανεις σαν το σκυλι.
                  απλα μην περιμενεις να προγραματισεις εγχειρηση αν δεν εισαι στο συστημα. οδοντιατρικά δεν καλυπτει το συστημα τους.


                  Στην Δανια οι ανθρωποι ειναι σχεδον όλοι τους σχετικά φιλικοί και ανεκτικοι με τους ξενους (εχει και περιεργους αλλα οκ, σαμπως δεν εχει παντου!?)
                  Οι Δανοι ειναι καλοφαγαδες σαν εμας τους Ελληνες και τους αρεσει το πιοτό. Ειναι σχετικα ανοιχτοι ανθρωποι, αλλα επισης κρατανε τις αποστασεις τους.

                  σχεδόν οι περισσότεροι εδω μιλάνε αγγλικά, όμως για εργασία, τα δανεζικα ειναι σχετικά απαραίτητα. η δανικη ειναι ευκολη στην γραμματικη της, αλλα δυσκολη στην φωνητική της. θα σας παιδεψει.

                  Η ζωή ειναι ακριβή εδώ στην Κοπενχαγη, απο το σουπερμαρκετ, τα νοικια, τις μετακινησεις κλπ, αλλα και οι μισθοί είναι άξιοι του ονοματός τους. Με εναν μισθό, ακόμα και σε ενοικιο, ενας άνθρωπος μπορεί να την βγάλει. Ενα ζευγάρι, άνετα.
                  Η πόλη δεν ειναι αδικως απο τις πρωτες στον κοσμο, σε φιλικότητα προς τους κατοικους και, οι δανοι ειναι απο τους πιο ευτυχισμενους ανθρωπους στον κόσμο αυτό τον άθλιο.

                  αν σας αρεσει το ποδηλατο, καλωσηλθατε στην πρωτευουσα του ποδηλάτου!

                  Comment


                    #10
                    Παιδιά καλησπέρα , επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η προοπτική της Δανίας , θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει τι παίζει με τους Επαγγελματίες Οδηγούς εκεί? Έχω δίπλωμα Γ' κατηγορίας και θέλω να ανέβω να δουλέψω εκεί.

                    Comment


                      #11
                      tha ithela na rwthsw an dexode eukola ellines metastes se trapezes gia doulia gt skeftome edona kano ena metaptuxiako sthn dania sthn idikotita banking and finance kai na ziso eki ... exo akousei ta kalutera gia afthn !!!!! (eimai fititria dioikhshs epixiriseon patras)

                      Comment


                        #12
                        Θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για το Ααλμποργκ. Σκεφτομαι να κανω ενα μεταπτυχιακο εκει και μετα να ψαξω για δουλεια εκει.

                        Comment


                          #13
                          καπια ανταποκριση απο Δανια??Arkas ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες σου...εμενα προσοπικα επιδη ειμαι σε διαδικασια επιλογης χωρας ακομα..οποιαδιποτε πληροφορια απο τις Σκανδιναβικες χωρες με ενδιαφερει..οποτε συνεχειστε την ανταποκριση...
                          What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                          Comment


                            #14
                            Καλησπερα,

                            Βρισκομαι ηδη στην Κοπενχαγη και κανω το μεταπτυχιακο μου εδω και εναν χρονο. Θα ηθελα να ρωτησω αν κάποιος ξερει ποιος ειναι ο μισθος ανα ωρα για καθαριστρια. Προεκυψε μια μερικης απασχολησης ευκαιρια σε ιατρειο (2 ωρες τη βδομαδα) και η γιατρος μου προτεινε να την βοηθησω και με το σπιτι της, αλλα πρωτα με ρωτησε ποσα θελω να πληρωθω την ωρα και ειλικρινα δεν ξερω τι να της απαντησω.

                            Αν γνωριζετε κατι, θα σας ημουν ευγνωμων

                            Comment


                              #15
                              Καλησπέρα σε όλους...
                              Minegirl αν στα δίνει μαυρα το λιγότερο 10ε την ώρα αλλίως δεν λέει.

                              Comment

                              Working...
                              X